Ухвала суду № 93466771, 11.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2020
Номер справи
804/4848/18
Номер документу
93466771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

11 грудня 2020 року Справа №1289вр-20/804/4848/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Конєвої С.О

при секретарі судового засідання Зіненко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі заяву (подання) Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні технологічні мережі" до Відповідача-1: Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, до Відповідача-2: Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень №675693/40433070, №675689/40433070 від 03.05.2018р., зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2018р. у справі №160/4848/18 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні технологічні мережі" було задоволено повністю та, зокрема, зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 30.11.2017р. та №2 від 30.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних(а.с. 122-127).

05.07.2019р. судом було видано виконавчий лист на виконання вищевказаного рішення про зобов`язання Державної фіскальної службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 30.11.2017р. та №2 від 30.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 154, 161).

25.11.2020р. засобами поштового зв`язку, заявник (Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України) звернувся із заявою (поданням) про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження боржника з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) на Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04655, м. Київ, Львівська площа, 8), посилаючись на те, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває виконавче провадження ВП №62457438 з виконання виконавчого листа Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2019р. по справі №804/4848/18 про зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкові накладні №1 від 30.11.2017р. та №2 від 30.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте, станом на 03.11.2020р. рішення суду залишається невиконаним на підставі того, що відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 21.08.2019р. №682-р «Питання Держаної податкової служби», яким визначено: «Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 «Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове держане соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу", а тому заявник просить заяву задовольнити на підставі п.5 ч. 5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження" та ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 159-160).

Представник заявника (Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України), про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 02.12.2020р. та 04.12.2020р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 216, 217).

Представник стягувача, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 02.12.2020р. та 04.12.2020р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 216, 217).

Представник боржника, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 02.12.2020р. та 04.12.2020р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 216, 217).

Представник Державної податкової служби, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 02.12.2020р. та 04.12.2020р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 216, 217).

Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства Україна неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи наведене та те, що заявник у заяві просив про розгляд за його відсутності, належне повідомлення боржника про дату, час і місце розгляду заяви, строки розгляду заяви, встановлені ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву без участі представників сторін згідно до вимог ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні у даній справі, виходячи з наступного.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.09.2018р. у справі №160/4848/18 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельні технологічні мережі" було задоволено повністю та, зокрема, зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 30.11.2017р. та №2 від 30.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних(а.с. 122-127).

05.07.2019р. судом було видано виконавчий лист на виконання вищевказаного рішення про зобов`язання Державної фіскальної службу України зареєструвати податкові накладні №1 від 30.11.2017р. та №2 від 30.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 154, 161).

03.07.2020р. постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Григорян Оленою Грайвовною було відкрито виконавче провадження ВП№62457438 з примусового виконання виконавчого листа №804/4848/18 від 05.07.2019р., що підтверджується відповідною постановою, копія якої наявна у справі (а.с. 162).

При цьому, зі змісту вказаної вище постанови видно, що боржником є Державна фіскальна служба України (а.с. 162).

Згідно ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Також і за приписами п. 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" №1404-VIII від 02.06.2016р. передбачено, що у разі вибуття однієї зі сторін, виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Як встановлено судом відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України"утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

Державна податкова служби та Державна митна служба є правонаступником майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності - п. 2 вищевказаної постанови №1200 (а.с. 175-177).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 «Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України», затверджено Положення про Державну податкову службу України та положення про Державну митну службу України (а.с. 178-191).

Так, за приписами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 «Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України», Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику і сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС(а.с. 178-191).

17 травня 2019року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за №10741350000085321 про проведення державної реєстрації юридичної особи Державної податкової служби України, код ЄДРПОУ 43005393 (а.с. 164-168).

В свою чергу, відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України від 21.08.2019р. №682-р «Питання Держаної податкової служби», яким визначено: «Погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 «Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове держане соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу" (а.с. 163).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади – до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони – суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Таким чином, приписи адміністративного судочинства, на відміну, зокрема від господарського (ст. 52 ГПК України) чи цивільного (ст. 55 ЦПК України) не пов`язують, процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов`язують такі процесуальні дії (заміну сторони) з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.

У даному випадку постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

У постанові зазначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 “Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією aбо ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади”, розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р “Питання Державної податкової служби”, постанови кабінету Міністрів України від 06.03.2019р. №227 «Про затвердження положень про державну податкову службу України та Державну митну службу України», Державна податкова служба України розпочало виконання покладених на неї Положенням функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.

Отже, з 17.05.2019 року повноваження перейшли до Державної податкової служби України, а тому Державна фіскальна служба України вибула зі спірних відносин, у зв`язку з чим не може виконати судове рішення.

Вказана правова позиція узгоджується із правовою позицією Третього апеляційного адміністративного суду, викладеною у його постанові від 28.07.2020р. по справі №160/810/20.

За викладеного, приймаючи до уваги докази, які надані заявником на підтвердження правонаступництва сторони виконавчого провадження - боржника – Державної фіскальної служби України, суд вважає їх достатніми для задоволення заяви заявника про заміну сторони виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №804/4848/18 від 05.07.2019р. та заміни боржника – Державну фіскальну службу України на її правонаступника – Державну податкову службу України у відповідності до вимог ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" та ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 294, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву (подання) Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження по справі №804/4848/18 - задовольнити повністю.

Замінити сторону у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа №804/4848/18 від 05.07.2019р., а саме: боржника – Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04655, м. Київ, Львівська площа, 8) на його правонаступника – Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04655, м. Київ, Львівська площа, 8).

Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу УІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Конєва