
Справа № 450/351/17 Провадження № 1-кп/450/55/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року Пустомитівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого – судді Данилів Є.О.
при секретарі Ориняк Н.М.
з участю: прокурора Кріцак Ю.Л., обвинуваченого ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 – Ставрук Н.З. про звільнення обвинуваченого ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України та закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності,
у кримінальному провадженні за ч. 2 ст. 367 КК України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016140270001720 від 09.08. 2016 року про обвинувачення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Білий Камінь Золочівського району Львівської області, громадянин України, українця, із вищою освітою, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
у вчинені злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
встановив:
у судовому засіданні обвинувачений клопотання захисника підтримав.
Прокурор клопотання сторони захисту не заперечив.
Потерпілі особи в засідання не прибули, подали суду заяви про розгляд справи без їх участі.
Судом встановлено:
ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органу державної влади, в червні 2015 року, будучи, відповідно до ст. 25 Закону України «Про державну службу» (Закон в редакції станом на 2015 рік), державним службовцем 6-ї категорії, що уповноважена на здійснення організаційно- розпорядчих функцій, вчинив неналежне виконання своїх службових обов`язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Так, ОСОБА_1 розпорядженням № 11 голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 04.01.1996 прийнятий на посаду завідуючого юридичним відділом Пустомитівської районної державної адміністрації, з 29.03.2001 відповідно до розпорядженням № 90 у зв`язку із перейменуванням назви посад, перебуває на посаді начальника відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації де працює по даний час.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну службу» (Закон в редакції етаном на 2015 рік) ОСОБА_1 в ході здійснення своєї службової діяльності зобов`язаний додержуватись Конституції України та інших актів законодавства України, забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань державних органів відповідно до їх компетенції, сумлінно виконувати свої службові обов`язки, діяти в межах своїх повноважень.
Згідно посадової інструкції начальника юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації, затвердженої 11.06.2012. основним завданням ОСОБА_1 є організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне додержання та запобігання невиконанню вимог актів законодавства, інших нормативних документів районної державної адміністрації. її керівництвом та працівниками, відділами, управліннями та іншими структурними підрозділами під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов`язків. У своїй діяльності начальник юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, Указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативними актами, а також своєю посадовою інструкцією відповідно до якої він, в тому числі: несе відповідальність за відповідність чинному законодавству проектів розпоряджень та інших документів правового характеру, які ним візуються. Окрім цього, відповідно до посадової інструкції ОСОБА_1 має право, в тому числі: одержувати в установленому порядку від посадових осіб органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій документи, висновки, довідки, розрахунки, інші матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; організовувати і проводити роботу, пов`язану із підвищенням знань працівників районної державної адміністрації, інформувати про нове законодавство, роз`яснювати існуючу практику його застосування.
В свою чергу, Регламентом Пустомитівської районної державної адміністрації, що затверджений розпорядженням № 700 від 27.12.2013 (далі Регламент), серед іншого визначено порядок організації роботи з документами та контролю за їх виконанням, порядок організації правового забезпечення діяльності райдержадміністрації, а також порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови районної держадміністрації.
У відповідності до даного Регламенту правове забезпечення діяльності райдержадміністрації здійснює юридичний відділ апарату райдержадміністрації. основними завданнями якого є: правове забезпечення діяльності райдержадміністрації; організація правової роботи, спрямованої на правильне застосування і неухильне додержання вимог актів законодавства структурними підрозділами, апаратом та посадовими особами райдержадміністрації; підготовка інформаційних, довідкових та інших матеріалів з питань застосування законодавства.
Згідно п. 75 Регламенту юридичний відділ, відповідно до покладених на нього завдань, з поміж іншого: забезпечує відповідність законодавству проектів розпоряджень голови райдержадміністрації; проводить правову експертизу проектів розпоряджень голови райдержадміністрації, готує висновки правової експертизи у разі їх невідповідності актам законодавства та/або подає пропозиції щодо приведення таких проектів у відповідність з вимогами законодавства.
В свою чергу п. 76 цього документу передбачено, зокрема, що начальник юридичного відділу здійснює керівництво роботою юридичного відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань.
Пункт 41 Регламенту Пустомитівської районної державної адміністрації визначає, то організація роботи з документами у райдержадміністрації здійснюється в порядку, передбаченому інструкцією з діловодства, затвердженою розпорядженням голови райдержадміністрації, що розроблена відповідно до Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242 (зі змінами).
Відповідно до цього, розпорядженням голови Пустомитівської районної державної адміністрації № 77 від 18.02.2015 затверджено, Інструкцію з діловодства в районній державній адміністрації.
Згідно з положеннями (п. 58-65) цієї Інструкції у разі виникнення потреби у проведенні оцінки доцільності створення документа, його обґрунтованості та відповідності законодавству здійснюється погодження проекту документа. Погодження може здійснюватись як в райдержадміністрації посадовими особами, які відповідно до їх компетенції вирішують питання, порушені в проекті документа (внутрішнє погодження), так і за її межами іншими заінтересованими установами (зовнішнє погодження). Внутрішнє погодження оформляється шляхом проставляння візи. Віза включає: особистий підпис, ініціали і прізвище особи, яка візує документ, дату візування із зазначенням найменування посади цієї особи. Візи проставляються на примірниках документів, що залишаються в райдержадміністрації. Зауваження і пропозиції до проекту документа викладаються на окремому аркуші, про що на проекті робиться відповідна відмітка. Про наявність зауваження обов`язково повідомляють особі, яка підписує документ. Перелік посадових осіб, які повинні завізувати документ, визначає працівник, який створює документ, виходячи з його змісту. Порядок візування певних видів документів зазначається в Регламенті райдержадміністрації. За зміст документа, який візується кількома особами, такі особи відповідають згідно з компетенцією.
Крім цього, відповідно п. 94 Регламенту Пустомитівської районної державної адміністрації, з поміж іншого, на виконання актів законодавства та за власною ініціативою голова райдержадміністрації видає одноособово в межах повноважень розпорядження. Згідно з п. 95 Регламенту проекти розпоряджень голови райдержадміністрації (далі - проекти розпоряджень), зокрема готують структурні підрозділи райдержадміністрації.
Відповідно до п. 97 Регламенту проекти розпоряджень підлягають обов`язковому погодженню із заінтересованими структурними підрозділами райдержадміністрації. а в разі потреби - іншими органами. Головний розробник самостійно визначає зацікавлені структурні підрозділи райдержадміністрації, її апарату та інші органи виходячи із змісту основних положень проекту розпорядження. Головний розробник організовує, спрямовує і координує роботу зацікавлених структурних підрозділів райдержадміністрації, апарату та інших органів з розроблення проекту розпорядження, вживає вичерпних заходів для врегулювання розбіжностей у їх позиціях щодо проекту розпорядження (проводить консультації, узгоджувальні наради, робочі зустрічі тощо), отримує від них інформаційно-аналітичні та інші необхідні матеріали. Проекти розпорядження погоджують шляхом візування керівники структурних підрозділів райдержадміністрації, інші органи, (якщо реалізація проектів розпорядження стосується їх діяльності), заступники голови відповідно до розподілу функціональних обов`язків і керівник апарату райдержадміністрації, зазначаючи посаду, ім`я та прізвище особи, яка візує проект розпорядження, а також дата візування.
Згідно п. 99 Регламенту головний розробник готує пояснювальну записку до проекту розпорядження, що повинна містити необхідні розрахунки, обґрунтування і прогнози соціально-економічних та інших результатів реалізації виданого розпорядження.
Пунктом 112 даного Регламенту визначено, в тому числі, що проекти розпоряджень підлягають обов`язковій правовій експертизі у юридичному відділі.
Відповідно до п. 113,114 Регламенту юридичний відділ опрацьовує поданий проект розпорядження, зокрема проводить його правову експертизу, під час якої: перевіряє проект розпорядження на відповідність Конституції та законам України, іншим актам законодавства; оцінює ефективність обраного правового шляху врегулювання проблеми; перевіряє проект розпорядження на відповідність вимогам, встановленим цим Регламентом, а також повноту погодження із зацікавленими органами.
Тобто, на ОСОБА_1 , як на службову особу органу державної влади, а саме начальника юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації, покладалось виконання організаційно-розпорядчих функцій у сфері організації правової роботи Пустомитівської районної державної адміністрації, в тому числі проведенні правової експертизи проектів розпоряджень голови Пустомитівської районної державної адміністрації та візуванні таких у разі їх відповідності нормам діючого законодавства.
Проте, ОСОБА_1 несумлінно віднісся до виконання своїх службових обов`язків через, що допустив неналежне їх виконання.
Згідно п.п. «а» та «г» ст. 17 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин входить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом та підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗКУ землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно ч. 5 ст. 149 ЗКУ районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною дев`ятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання та ін.
Відповідно ч. 9 ст. 149 ЗКУ Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні і т.д., та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Згідно п. «в» ч. 1 ст. 150 ЗКУ до особливо цінних земель відносяться, в тому числі, землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів.
Відповідно до ч.2 цієї ж статті припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пункті "в" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх залучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України (в редакції Закону від 2012 року).
Згідно п. ґ) ст. 6 ЗКУ до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить погодження питань, пов`язаних із зміною цільового призначення особливо цінних земель державної та комунальної власності, припиненням права остійного користування ними відповідно до цього Кодексу.
Водночас ч. 6 ст. 20 цього ж Кодексу встановлює, що зміна цільового призначення особливо цінних земель допускається лише для розміщення на них об`єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв`язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об`єктів соціально- культурного призначення, об`єктів, пов`язаних з видобуванням корисних копалин, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов`язаних з їх експлуатацією, а також у разі відчуження земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.
Встановлено, що протягом липня 2012 - червня 2015 років, ОСОБА_1 , будучи службовою особою органу державної влади, а саме начальником юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації, виконуючи покладені на нього посадові обов`язки, здійснював розгляд звернення Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України про вилучення із постійного землекористування земельної ділянки площею 62,25га на території Оброшинської сільської ради, для подальшого надання у власність громадянам, працівникам інституту для ведення особистого селянського господарства, при цьому несумлінно віднісся до своїх службових обов`язків через, що допустив неналежне їх виконання.
Так, 12.07.2012 до Пустомитівської районної державної адміністрації надійшло звернення Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (скорочено Інститут) за № 406, відповідно до якого Інститут, керуючись Постановою Президії Української академії аграрних наук від 27.01.2010 Протокол №1, не заперечує проти вилучення із землекористування їхньої установи земельної ділянки площею 62,25га розміщеної поза межами населеного пункту с.Оброшино та передачі її до земель запасу Оброшинської сільської ради для подальшого надання у власність громадянам, працівникам Інституту для ведення особистого селянського господарства.
За результатами розгляду даного звернення спеціалістами юридичного відділу Пустомитівської райдержадміністрації було підготовлено проект розпорядження щодо вилучення земельної ділянки площею 62,25 га в Інституту, який, відповідно до п.58 Регламенту Пустомитівської районної державної адміністрації щодо обов`язкового погодження проектів розпоряджень із заінтересованими структурними підрозділами районної державної адміністрації, а у разі потреби з іншими органами (в редакції станом на 2012 рік), направлено для погодження в управління Дежкомзему у Пустомитівському районі Львівської області.
В свою чергу, управлінням Держкомзему у Пустомитівському районі Львівської області, як органом який здійснює державну політику у сфері земельних відносин, 07.08.2012 листом за вих.№01-15/1847 відмовлено у візуванні даного проекту розпорядження щодо вилучення в Інституту земельної ділянки площею 62,25 га, зокрема мотивуючи свої дій тим, що відповідно до ст. 149,150 Земельного кодексу України визначено порядок вилучення земельних ділянок, а оскільки вищевказана земельна ділянка відноситься до складу земель науково-дослідних установ і навчальних закладів, тому вилучення такої ділянки повинно проводитись за згодою землекористувача на підставі рішень Кабінету Міністрів України.
Зважаючи на це, Пустомитівською районною державною адміністрацією листом №04/15-3184 від 28.11.2012, який був підготовлений начальником юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 повідомлено директора Інституту про відмову Держкомзему у Пустомитівському районі Львівської області у візуванні проекту розпорядження "Про припинення Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України права постійного користування земельною ділянкою на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту".
24.01.2013 Інститут сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України звернувся з позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду стосовно протиправних дій Пустомитівської райдержадміністрації, щодо відмови у прийнятті рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою,, площею 62,25га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту та зобов`язання Пустомитівської районної державної адміністрації прийняти рішення про припинення права постійного користування вказаної земельної ділянки.
02.07.2013 постановою Львівського окружного адміністративного суду у задоволенні зазначеного адміністративного позову Інституту відмовлено повністю та зазначено, що Пустомитівська районна державна адміністрація відмовляючи у прийнятті рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 62,25га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Не погодившись із таким рішенням Львівського окружного адміністративного суду, 12.07.2013 Інститут звернувся з апеляційною скаргою на вищезгадану постанову до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просив скасувати дану постанову, визнати протиправними дії Пустомитівської районної державної адміністрації, щодо відмови у прийнятті рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою площею 62,25га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту та зобов`язати Пустомитівську районну державну адміністрацію прийняти рішення про припинення права постійного користування вказаної земельної ділянки.
21.1.2015колегією суддів Львівського апеляційного адміністративного суду за результатами судового розгляду даної апеляційної скарги винесено постанову, якою скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02.07.2013 та частково задоволено позов Інституту, зокрема: визнано бездіяльність Пустомитіської районної державної адміністрації щодо не розгляду звернення Інституту про вилучення із постійного землекористування земельної ділянки площею 62,25 га на території Оброшинської сільської ради для подальшого надання у власність громадянам, працівникам інституту для ведення особистого селянського господарства, яке викладено у листі №406 від 12.07.2012 - протиправною та зобов`язано Пустомитівську районну державну адміністрацію розглянути дане звернення та прийняти за результатами зазначеного розгляду відповідне розпорядження.
В мотивувальній частині даної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015, з поміж іншого зазначено, що відповідно до ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Цією ж нормою, передбачено, що розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Звідси, єдиною формою актів Пустомитівської районної державної адміністрації є розпорядження голови районної державної адміністрації, яким останній реалізує свою компетенцію, передбачену чинним законодавством, в тому числі у сфері земельних відносин.
28.01.2015 копія даної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015 надійшла до Пустомитівської районної державної адміністрації де була надана начальнику юридичного відділу апарату ОСОБА_1 , однак жодних дій стосовно її виконання протягом тривалого часу вчинено не було.
У зв`язку із цим 05.06.2015 директором Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України за № 276 та головою Оброшинської сільської ради за № 260 були надіслані листи голові Пустомитівської районної державної адміністрації з проханням виконати постанову колегії суддів від 21.01.2015 та прийняти розпорядження про вилучення із постійного землекористування Інституту земельної ділянки площею 62,25 га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту для подальшого надання у власність громадянам, працівникам інституту для ведення особистого селянського господарства.
Вказані листи були доручені для розгляду та вирішення згідно чинного законодавства начальнику юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 .
В свою чергу ОСОБА_1 здійснюючи розгляд звернень щодо вилучення із постійного землекористування Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України земельної ділянки площею 62,25 га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту для подальшого надання у власність громадянам, працівникам інституту для ведення особистого селянського господарства, згідно з постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.01.2015, щодо необхідності прийняття за результатами такого розгляду відповідного розпорядження, підготував проект розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту" та в подальшому несумлінно ставлячись до своїх службових обов`язків, без належного розгляду даного проекту розпорядження зокрема, не перевіривши відповідність його положень чинному законодавству, будучи зобов`язаним в силу своїх функціональних обов`язків встановити такі невідповідності, без належної правової експертизи та перевірки даного проекту розпорядження на відповідність Конституції та Законам України, іншим актам законодавства, а також без перевірки повноти погодження цього проекту із заінтересованими органами, оскільки пунктом 2 даного проекту розпорядження було доручення внесення змін відділу Держземагенства у Пустомитівському районі, як органу що здійснює державну політику у сфері земельних відносин, а відтак він є заінтересованим в законності прийняття такого рішення, перебуваючи у приміщенні службового кабінету Пустомитівської районної державної адміністрації, що по вул. М. Грушевського, 35, у м.Пустомити Львівської області, в червні 2015 року підготував службову та пояснювальну записки з обґрунтуванням необхідності прийняття даного розпорядження, а в подальшому 10.06.2015, погодив проект розпорядження "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту" завізувавши його своїм підписом, чим підтвердив відповідність положень проекту розпорядження вимогам діючого законодавства.
В той же час встановлено, що земельна ділянка площею 62,25га входить в склад земель площею 391,6га, які згідно Державного акту серії ЛВ №2 від 04.03.1994 надані на праві постійного користування Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН (правонаступником якого є Інститут сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України) для проведення досліджень в галузі рослинництва і землеробства, а відтак, відповідно до п.в ч. 1 ст. 150 Земельного кодексу України, відноситься до особливо цінних земель та відповідно до положень ч.9 ст.149, ч.2 ст. 150 ЗКУ може вилучатись Кабінетом Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України, а не органом державної районної адміністрації.
Вказані обставини, були підставою для "підготовки юридичним відділом розпорядження про відмову вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту із зазначенням органів до чиєї компетенції належить прийняття таких рішень.
Більше того, відповідно до п. 75 Регламенту Пустомитівської районної державної адміністрації, ці обставини уже під час проведення юридичним відділом правової експертизи проекту розпорядження "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту" були підставою для підготовки висновку про невідповідність його положень актам законодавства, однак ОСОБА_1 всупереч цим вимогам такого підготовлено не було.
Погоджений ОСОБА_1 проект розпорядження "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту" в подальшому був представлений для підпису та скріплення відтиском печатки голові Пустомитівської районної державної адміністрації, яким вказаний документ, зважаючи на його походження, а саме підготовкою та візуванням начальника юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації ОСОБА_1 , не будучи обізнаним стосовно статусу земельної ділянки щодо якої приймається дане розпорядження, а саме що така відноситься до особливо цінних земель, було підписано та передано на реєстрацію до загального відділу Пустомитівської райдержадміністрацїї, де 11.06.2015 такий був зареєстрований під № 278.
Після цього, відповідно до розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації № 278 від 11.06.2015 земельна ділянка площею 62,25га, що знаходилась на території Оброшинської сільської ради Пустомитіського району Львівської області, була вилучена в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України та передана до земель запасу Оброшинської сільської ради, а в подальшому на підставі рішення Пустомитівської районної ради № 628 від 18.09.2015 були затвердженні зміни меж с. Оброшине Пустомитівського району, згідно яких, в тому числі вказана земельна ділянка площею 62,25га, як землі запасу сільської ради, увійшла в межі с. Оброшине, перейшовши при цьому в комунальну власність, втратила статус особливо цінних земель та вибула із земель державної власності.
Таким чином, внаслідок діяння ОСОБА_1 , яке полягало в неналежному виконанні своїх службових обов`язків, зокрема підготовці розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту", неправомірному його погодженні (візуванні), з державних особливо цінних земель незаконно вибула земельна ділянка загальною площею 62,25га вартістю 78 417 315 гривень, чим завдано Державі шкоду на вказану суму, що у 250 та більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до примітки до ст. 364 КК України, є тяжкими наслідками.
Тобто, ОСОБА_2 будучи службовою особою та виконуючи функції представника органу державної влади, а саме начальника юридичного відділу апарату Пустомитівської районної державної адміністрації, в червні 2015 року, перебуваючи у приміщенні службового кабінету Пустомитівської районної державної адміністрації, що по вул. М. Грушевського, 35, у м. Пустомити Львівської області, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, з порушенням вимог ст.ст. 149, 150 Земельного кодексу України, здійснюючи розгляд звернень директора Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України за № 276 та голови Оброшинської сільської ради за Хе 260. стосовно прийняття розпорядження про вилучення із постійного землекористу вання Інституту земельної ділянки площею 62,25 га на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту, підготував розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації "Про вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України з постійного користування земельної ділянки на території Оброшинської сільської ради за межами населеного пункту" та не перевіривши відповідність його положень чинному законодавству, без належної правової експертизи, а також без погодження цього проекту із заінтересованими органами, а саме відділом Держземагенства у Пустомитівському районі, як органом що здійснює державну політику у сфері земельних відносин, підготував службову та пояснювальну записки з обгрунтуванням необхідності прийняття даного розпорядження, а в подальшому 10.06.2015, погодив проект вказаного розпорядження завізувавши його своїм підписом, чим підтвердив відповідність положень проекту розпорядження вимогам діючого законодавства, що не відповідає дійсності, оскільки земельна ділянка площею 62,25га, зазначена в розпорядженні, входить в склад земель площею 391,6га, які згідно Державного акту серії ЛВ №2 від 04.03.1994 надані на праві постійного користування Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН (правонаступником якого є Інститут сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України) для проведення досліджень в галузі рослинництва і землеробства, а відтак, відповідно до п.е ч.І ст. 150 Земельного кодексу України, відноситься до особливо цінних земель та відповідно до положень ч.9 ст.149, ч.2 ст. 150 ЗКУ може вилучатись Кабінетом Міністрів України за погодженням з Верховною Радою України, а не органом державної районної адміністрації. Погоджений ОСОБА_1 проект розпорядження, без зазначення відомостей щодо статусу земельної ділянки яка підлягала вилученню, був представлений для підпису та скріплення відтиском печатки голові Пустомитівської районної державної адміністрації, яким вказаний документ було підписано та передано на реєстрацію до загального відділу Пустомитівської райдержадміністрації, де 11.06.2015 такий був зареєстрований під № 278, що послужило підставою вилучення в Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України та передачі до земель запасу Оброшинської сільської ради вказаної земельної ділянки. В подальшому рішенням Пустомитівської районної ради № 628 від 18.09.2015 були затвердженні зміни меж с.Оброшине Пустомитівського району, згідно яких, в тому числі вказана земельна ділянка площею 62,25га, уже як землі запасу сільської ради, увійшла в межі с.Оброшине, перейшовши при цьому в комунальну власність, втратила статус особливо цінних земель та вибула із земель державної власності. Внаслідок вказаних дій ОСОБА_1 із державної власності, незаконно вибула земельна ділянка площею 62,25га та вартістю 78 417 315 гривень, чим завдано шкоду державним інтересам на вказану суму, що у 250 та більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що відповідно до примітки до ст. 364 КК України, є тяжкими наслідками.
Отже, ОСОБА_1 вчинив неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто скоїв злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України.
Злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України, згідно ст. 12 КК України є нетяжким злочином, згідно ст. 12 КК України в редакції станом на червень 2015 року був злочином середньої тяжкості.
Згідно ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п`ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину.
З урахуванням вимог щодо переривання строку давності, слідує, що минув строк притягнення ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України що є підставою для звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження за ч. 2 ст. 367 КК України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016140270001720 від 09.08. 2016 року про обвинувачення ОСОБА_1 , підлягає закриттю.
Судові витрати на залучення експертів у розмірі 1 583,28 грн. (одна тисяча п`ятсот вісімдесят три грн. 28 коп.) підлягає стягненню з обвинуваченого в дохід держави згідно ст. 124 КК України.
Підстави обирати обвинуваченому ОСОБА_1 запобіжний захід відсутні.
Керуючись ст. 369 -372 КПК України, суд,
постановив:
клопотання, - задоволити.
ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого за ч. 2 ст. 367 КК України, - звільнити, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження за ч. 2 ст. 367 КК України, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016140270001720 від 09.08. 2016 року про обвинувачення ОСОБА_1 ,- закрити.
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_1 до вступу ухвали в законну силу не обирати.
Стягнути ОСОБА_1 в дохід держави 1 583,28 грн. (одна тисяча п`ятсот вісімдесят три грн. 28 коп.) процесуальних витрат.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення апеляційним судом.
На ухвалу може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області протягом семи днів з дня її проголошення.
СуддяЄ. О. Данилів