Рішення № 93431099, 10.12.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2020
Номер справи
160/14511/20
Номер документу
93431099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року Справа № 160/14511/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, в якій просить:

- судовим рішенням визнати дії відповідача, Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровський області, не законними в частині відмови позивачу в перерахунку пенсії до попереднього розміру її процента та зобов`язати перерахувати (відновити) позивачу пенсію відповідно до службового стажу в 79 % від зарплати, починаючи з 01.01.2016 р. з часу зниження відсотку та сплатити (відшкодувати) борг за цей час;

- судовим рішенням визнати дії відповідача, Головного управління Національної поліції в Дніпропетровський області, незаконними в частині відмови позивачу в поновлені розміру процента частини зарплати у вигляді премії до 41.9 % і зобов`язати відповідача поновити розмір премії до 41.9%. Довідку про поновлення розміру премії направити до ГУ пенсійного фонду України в Дніпропетровський області.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він з 21.12.1995р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). 17.06.2020р. позивач звернувся до відповідача із заявою з прохання провести перерахунок пенсії у розмірі 79% від сум грошового забезпечення, однак листом від 06.07.2020р. за №12417-12454/К-02/8-0400/20 пенсійним орган повідомив про те, що за чинною на час здійснення перерахунку пенсії (01.01.2016) редакцією статті 13 Закону №2262 передбачено, що максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103 у розмірі 79% відсутні. Окрім наведенного позивач стверджує,що Головним управління Національної поліції в Дніпропетровській області протиправно зменшено розмір премії з 41,9% до 1,46 %. За наведених обставин, позивач вимушений був звернутися до суду із даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 року відкрито провадження у справі №160/14511/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

19.11.2020р. представником Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що ОСОБА_1 був звільнений на пенсію з посади старшого слідчого з особливо важливих справ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області у званні підполковника міліції 21.12.1995 та отримує пенсію, призначену відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби так деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за прирівняною посадою поліцейського згідно з наказом МВС України від 17.02.2017 №138, прирівняної до п. 7.23 старший слідчий в особливо важливих справах/ Апарат ГУНП, тобто як колишній працівник органів внутрішніх справ. 07.11.2015 набув чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким визначено, що Закон України «Про міліцію» втратив свою чинність. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів МВС України» від 16.09.2015 № 730 було ліквідовано Головне управління МВС України в Дніпропетровській області, як юридична особа публічного права, та утворена, як юридична особу публічного права, Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області, яка не є правонаступником міліції, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Отже, оскільки ОСОБА_1 не проходив службу в органах Національної поліції України, а був старшим слідчим з особливо важливих справ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області та довідку щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 було виготовлено ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, на ГУНП не може бути покладено обов`язку щодо виготовлення нової довідки про перерахунок пенсії ОСОБА_1

26.11.2020р. представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що ОСОБА_1 пенсію було призначено за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09 квітня 1992 року в розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення - вислуга 28 років (розмір у відповідності до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ в редакції чинній на моментпризначення). Вказує, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

03.12.2020р. позивачем подано до суду заперечення на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які за своїм змістом відображають аналогічні обставини, викладені в позовній заяві.

Ухвалою суду від 10 грудня 2020 року відмовлено у задоволення клопотання Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 19.11.2020 року про заміну неналежного відповідача у справі.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 21.12.1995р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ); розмір пенсії 79% грошового забезпечення (вислуга років 28).

17.06.2020р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою з проханням провести перерахунок пенсії у розмірі 79% від сум грошового забезпечення.

Листом від 06.07.2020р. за №12417-12454/К-02/8-0400/20 управлінням обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії у розмірі 79% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки на за чинною на час здійснення перерахунку пенсії (01.01.2016) редакцією статті 13 Закону №2262 передбачено, що максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення.

17.06.2020р. ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перегляду розміру премії, яка повинна становити 41,9%.

Листом від 16.07.2020р. за № 1/В-4236/103/05-2020 повідомлено позивача, що питання щодо розміру премії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) не належать до компетенції ГУНП в Дніпропетровській області.

Позивач не погоджується з позицією відповідачів, що й стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Таким чином, Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ, були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яким змінено відсоток грошового забезпечення, з якого розраховується розмір пенсії.

При цьому слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України № 1166-VІІ, ні положеннями Закону № 2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.

Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII.

Тому, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Враховуючи вищенаведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої ПалатиВерховного Суду від 16.10.2019р. у справі №240/5401/18 (№11-198заі19).

Слід також зазначити, що згідно ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення № 5-рп/2002).

Порядок проходження служби в органах внутрішніх справ та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов`язки і відповідальність.

Також, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов`язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.

Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним і такий перерахунок слід здійснити виходячи з розміру 79% від суми грошового забезпечення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб`єкт владних повноважень, не довело правомірності дій щодо зменшення розміру пенсії з 79% до 70% відповідних сум грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 79% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку) до 70 % грошового забезпечення не відповідає вимогам закону, отже є протиправними, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 79 % підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії за вислугу років із розрахунку 79 відсотків від його грошового забезпечення , починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Приймаючи до уваги те, що позивачем некоректно сформульовані позовні, то суд вважає, за необхідне у відповідності до вимог ч.2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог тому, що це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень та визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70 % грошового забезпечення протиправними та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії за вислугу років із розрахунку 79 відсотків від його грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо позовної вимоги про визнання дій Головного управління Національної поліції в Дніпропетровський області незаконними в частині відмови позивачу в поновлені розміру процента частини зарплати у вигляді премії до 41.9 % і зобов`язання відповідача поновити розмір премії до 41.9%. Довідку про поновлення розміру премії направити до ГУ пенсійного фонду України в Дніпропетровський області, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У матеріалах пенсійної справи позивача наявна довідка № 83/18408 від 29.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яка видана головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області.

Судом під час розгляду справи встановлено, що позивач звільнений на пенсію з органів внутрішніх справ та отримує пенсію як колишній працівник органів внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту Порядок №45) пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878 (зі змінами), та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 №135/13402, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі - Наказ МВС № 760).

Пунктом 3 Розділу І Наказу МВС № 760 встановлено, що уповноважені структурні підрозділи визначені МВС, ЦОВВ (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України) та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Міністерство внутрішніх справ України листом від 25.02.2019 №2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ» повідомило ліквідаційні комісії ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі про те, що на виконання пунктів 31, 32, 33 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 878, та з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 № 787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областях та місту Києву створені сектори із соціально-гуманітарних питань.

Згідно з п.п. 11 п. 11 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878, з метою належної організації роботи Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС, підвищення ефективності діяльності з кадрового забезпечення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС, наказом МВС від 14.12.2015р. № 1570 затверджено "Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України".

У відповідності до вимог пункту 1 наказу МВС України від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено органом в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Таким чином, питання щодо призначення/перерахунку пенсії, в тому числі і невідповідність розміру складових для обчислення пенсії відноситься до компетенції Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, а отже Головне управління Національної поліції в Дніпропетровський області не вчиняло жодних протиправних дій відносно зменшення позивачу премії з 41,9% до 1,46% (складової грошового забезпечення для обчислення основного розміру пенсії), а тому відсутні підстави для покладення обов`язку на відповідача щодо поновлення розміру премії до 41.9% та підготовки/видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача та направлення її до ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

У зв`язку з чим позовна вимога про визнання дій Головного управління Національної поліції в Дніпропетровський області незаконними в частині відмови позивачу в поновлені розміру процента частини зарплати у вигляді премії до 41.9 % і зобов`язання відповідача поновити розмір премії до 41.9%. довідку про поновлення розміру премії направити до ГУ пенсійного фонду України в Дніпропетровський області задоволенню не підлягає, оскільки позовні вимоги заявлено позивачем до неналежного відповідача у справі.

Позивачем не надано суду клопотання про заміну первісного відповідача на належного відповідача або клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача.

Також у матеріалах справи міститься лист відповідача від 16.07.2020 року № 1/6-4236/103/05-2020, який адресовано позивачу, у якому вказано, що питання визначення розміру премії, а також надання інформації щодо зміну розміру премії при перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ (міліції) не належить до компетенції ГУНП в Дніпропетровській області; структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в МВС України визначений Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 23.04.2019 року по справі № 669/961/16-а, у постанові від 30.10.2018 року по справі № 607/11339/16-а, у постанові від 11.12.2018 року по справі № 283/686/17 та у постанові від 27.02.2019 року по справі № 753/23503/16 Національна поліція України не має повноважень щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, оскільки такими повноваженнями наділений орган внутрішніх справ України, з якого позивача звільнено зі служби.

За правилами частин 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, та з урахуванням того, що позивачем частково доведено правомірність пред`явленого позову, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (вул.. Троїцька, 20-а, м.Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 40108866) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 79% до 70 % грошового забезпечення протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії за вислугу років із розрахунку 79 відсотків від його грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 10.12.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.