Рішення № 9342992, 11.05.2010, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.05.2010
Номер справи
2-228/10
Номер документу
9342992
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-228/2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 травня 2010 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі :

головуючого - судді Кулікова В.В.,

при секретарі - Рєзнік Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення недоотриманої допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позивачка зазначає, що вона є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач, на думку позивача, всупереч вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» недоплатив позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 року по 01 липня 2008 року на загальну суму 5757 грн. 39 коп..

В судове засідання позивачка та представник позивача не з»явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просить слухати справу у їх відсутність. Крім того, надав до суду заперечення, зі змісту яких вбачається, що позов вони не визнають, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши доводи представника позивача, вивчивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до висновку, що вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивачка ОСОБА_1 є матір»ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження від 13 липня 2005 року, серія НОМЕР_1

Таким чином, позивачка у зв»язку з народженням дитини перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, згідно довідки про отримання допомоги, вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2006 року по грудень 2006 року у розмірі 1157 грн. 04 коп., з січня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі 1277 грн. 46 коп., з січня 2008 року по липень 2008 року у розмірі 809 грн. 35 коп..

Позивачка зверталася до відповідача про перерахунок позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак відповіді не отримала.

Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року ( надалі Закон № 2811) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 ст. 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

За приписами статті 5 даного Закону всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у зв»язку з вагітністю та пологами жінки, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Статтею 15 Закону № 2811 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст. 14 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.04.2007 року по 01 жовтня 2007 року 463 гривні, 01.10.2007 року 470 гривень.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років передбачено з 01.01.2008 року 526 гривень, з 01.04.2008 року 538 гривень , з 01.07.2008 року 540 гривень , з 01.10.2008 року 557 гривень.

Положенням ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-У було зупинено на 2007 рік дію ст. ЗУ «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими , що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) статті 56,71 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007рік « від 19 грудня 2006 року № 489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХП, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

З урахуванням вже отриманою позивачкою у 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір такої допомоги, не доплаченої з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 2018 грн. 02 коп. виходячи з такого розрахунку: липень 2007 року ( 463 грн. : 31 дн. х 23 дн. 104,49 грн.) + серпень 2007 року ( 463 грн. 109 грн.62 коп.) + вересень 2007 року (463 грн. 109 грн. 62 коп.) + жовтень 2007 року ( 470 грн. 109 грн. 62 коп.) +листопад 2007 року ( 470 грн. 112 грн. 50 коп.) + грудень 2007 року (470 грн. 115 грн. 65 коп.)= 239,03 грн. + 353,38 грн. + 353,38 грн. + 360, 38 грн. + 357,50 грн. + 354, 35 грн. = 2018 грн. 02 коп.

Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року, в 2008 році не підлягають задоволенню з наступних підстав.

При визначенні розміру допомоги, що виплачувалась ОСОБА_1 у 2008 році, відповідач діє на підставі ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, та на підставі ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".

Слід зазначити, що вказані Закони ніким не оскаржені і не відміненіё тому у суду немає підстав для визначення цих дій протиправними, оскільки відповідач діяв у межах та на підставі повноважень наданих законодавством, і як наслідок Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації правильно сплачувало ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Недоплачені суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною підлягають виплаті на користь позивачки за рахунок коштів державного бюджету, оскільки за змістом ст. 21 Бюджетного Кодексу України органи соціального захисту є розпорядниками бюджетних коштів, для здійснення програм, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Кошти бюджету, які отримають фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Крім того, всі справи знаходяться у відповідному УПСЗН для здійснення вказаної допомоги виключно відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми».

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, в звязку з чим слід зобовязати відповідача здійснити нарахування і виплату позивачці недоплаченої суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за визначений період.

Керуючись ст.ст. 10, 212, 214-216 ЦПК України, ст. 3 ч. 2, ст. 19 ч. 3, ст. 51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», суд,

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України області (р/р 35414009003469, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася у смт. Олександрівка Олександрівського району Донецької області, проживає у АДРЕСА_1 недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2018 (дві тисячі вісімнадцять) гривень 02 коп.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації судовий збір на користь держави у розмірі 51 (п»ятдесят однієї) гривні.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120 (сто двадцять) гривень на р/р 31216259700004, отримувач - Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537, код платежу - 22050000, банк ГУ ДКУ у Донецькій області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.

Суддя В.В. Куліков