
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2020 року м. Київ № 640/14578/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства
"Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна"
до 1. Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
2. Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - Відповідач-1), в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління державної фіскальної служби у м. Києві, що виявилася у не підготуванні та не направленні до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновку про повернення суми коштів з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн з бюджету на рахунок електронного адміністрування ПДВ AT «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» та зобов`язати Головне управління державної фіскальної служби у м. Києві підготувати та направити до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення надміру сплачених коштів з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн з бюджету на рахунок електронного адміністрування ПДВ AT «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна»;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві на користь Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» заборгованість бюджету із сум надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 977 767,00 грн на рахунок електронного адміністрування ПДВ АТ «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна»;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві на користь Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» пеню в розмірі 5 062,96 грн., нараховану на суму заборгованості бюджету із сум надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 977 767,00 грн. за період з 10.07.2019 року по 14.08.2019 рік;
- відшкодувати ПрАТ «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» суму судових витрат, що складається із суми судового збору 16 663,45 грн та суми витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 35 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.08.2019р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України. Так, позивач зазначив, що 19.12.2017 ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» подано декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року. У відповідності до рядка № 18 даної Декларації сума податку на додану вартість (позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації") (позитивне значення) склало 977 767,00 грн. Дана сума податку була списана з рахунку ПДВ у системи автоматичного адміністрування податку на додану вартість.
23.01.2019 року ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9003260734 до декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року. У відповідності до вищевказаного уточнюючого розрахунку Позивачем відкоригований рядок 18 декларації - «Позитивне значення різниці між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації") (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету - зменшено суму позитивного значення податку на додану вартість у сумі 977 767,00 грн. Таким чином, з дати реєстрації вищевказаного уточнюючого розрахунку, в інтегрованій картці платника податку ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн.
Також позивач зазначає, що листами від 15.03.2019р., від 04.04.2019р. та від 07.06.2019р. він звертався до відповідача-1 із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість на рахунок в системі електронного адміністрування. Проте листом від 24.06.2019 Відповідач-1 повідомив Позивача про те, що повернення переплати з ПДВ у розмірі 977 767,00 грн. можливе лише після проведення контрольно-перевірочних заходів та після проведення відповідних розрахунків в ІКП.
Отже, на думку позивача, такі дії Відповідача-1 суперечать пп.14.1.115 п.14.1 ст. 14, п.43.4-43.6 ст. 43 та п. 200-1,5 ст. 200-1 ПК України.
Крім того, позивач у даному випадку, за аналогією закону, на підставі ст. 200 ПК України просить стягнути пеню у розмірі 5 062,96 грн. за несвоєчасне виконання зобов`язань.
Відповідач-1 надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких вказав, що згідно інформаційних ресурсів ДФС України, в інтегрованій картці платника податку (далі - ІКПП) ПРАТ "КИЇВСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД ІГРАШОК ІМ.М.Ф.ВАТУТІНА" станом на 29.08.2019 обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 977 767,0 грн. Переплата в ІКПП з податку на додану вартість платника виникла за рахунок зменшення суми ПДВ, що підлягала сплаті, в сумі 977 767,00 грн. згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість, у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за листопад 2017 року.
Тобто, позивачем було реалізовано право на уточнення податкових зобов`язань в сторону їх значного зменшення, в порівнянні з попередньо задекларованими. При цьому, контролюючим органом наразі не підтверджено правомірність декларування зменшення податкових зобов`язань в ході проведення контрольно- перевірочних заходів, що не дозволяє достеменно стверджувати про наявність надміру сплачених податкових зобов`язань.
Отже, достовірність та повноту декларування й сплати податкових зобов`язань можливо підтвердити саме в ході проведення документальної перевірки. Таким чином, сума, що арифметично обліковується в ІКПП як переплата внаслідок подання уточнюючих декларацій на зменшення сум грошового зобов`язання, може бути статусу надміру сплачених грошових зобов`язань лише після здійснення контрольно-перевірочних заходів.
Стосовно стягнення з Державного бюджету пені в розмірі 5 062,96 грн. на підставі п. 23 ст. 200 ПК України Відповдіач-1 зазначив, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом зазначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Тобто, мова йде про невчасне бюджетне відшкодування ПДВ, а не повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість.
Крім того, 25.09.2019р. Відповідач-1 подав заперечення щодо витрат на професійну правову допомогу, в яких зазначив про не співмірність заявлених витрат, враховуючи складність справи, досвід адвоката та витрачений адвокатом час.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.12.2019р. задоволено клопотання позивача про розгляд справи в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено справу до розгляду в підготовче засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2020р. залучено в якості другого відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - Відповідач-2).
Відповідач-2 у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив, зазначаючи, що процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії врегульовано п.43.5 ст. 43 ПК України та Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. №787 (далі - Порядок №787).
В свою чергу, до Головного управління Казначейства висновок Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві про повернення надмірно сплаченого грошового зобов`язання з податку на додану вартість по ПАТ «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» (код ЄДРПОУ 00310539) в сумі 977 767,00 грн. не надходив. Отже, Головним управлінням Казначейства жодним чином не порушено право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ. Дії або бездіяльність Головного управління Казначейства не є предметом оскарження.
В судовому засіданні 17.09.2020р. здійснено заміну відповідача-1 його правонаступником, а саме: Головне управління Державної фіскальної служби України у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка 33/19; код ЄДРПОУ 39439980) замінено на Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 код ЄДРПОУ 43141267).
У зв`язку з необхідністю витребування додаткових доказів підготовче засідання у справі неодноразово відкладалось.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2020р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
19.11.2020р. представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в позовній заяві та наданих письмових поясненнях.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні 19.11.2020р. проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у письмових запереченнях на адміністративний позов, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача-2 в судове засідання 19.11.2020р. не з`явився.
Враховуючи положення ч.3 ст. 194 КАС України судом прийнято рішення про подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.12.2017 ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» подано декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року. У відповідності до рядка № 18 даної Декларації сума податку на додану вартість (позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації") (позитивне значення)) склало 977 767,00 грн. Дана сума податку була списана з рахунку ПДВ у системи автоматичного адміністрування податку на додану вартість.
23.01.2019 року ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9003260734 до декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року. У відповідності до вищевказаного уточнюючого розрахунку Позивачем відкоригований рядок 18 декларації - «Позитивне значення різниці між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації") (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету - зменшено суму позитивного значення податку на додану вартість у сумі 977 767,00 грн. Таким чином, з дати реєстрації вищевказаного уточнюючого розрахунку, в інтегрованій картці платника податку ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн.
15.03.2019 ГУ ДФС у м. Києві отримало від ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» заяву №14/03-1 від 14.03.2019 (вх. №59554/10) про відсутність ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» податкового боргу та повернення зайво сплачених коштів з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн.
Також 04.04.2019 ГУ ДФС у м. Києві отримало від ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» заяву №15 від 04.04.2019 (вх. №75528/10) про відсутність ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» податкового боргу та повернення зайво сплачених коштів з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн.
Листами вих. №67092/10/26-15-12-01-18 від 09.04.2019 та вих. №68781/10/26-15-12-01-18 від 11.04.2019 ГУ ДФС у м. Києві повідомило ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» про те, що повернення на розрахунковий рахунок переплати з ПДВ у розмірі 977 767,00 грн., що виникла внаслідок зменшення задекларованих податкових зобов`язань з податку на додану вартість можливе лише після проведення контрольно-перевірочних заходів та після проведення відповідних розрахунків в ІКП.
07.06.2019р. ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» втретє звернулось до ГУ ДФС у м. Києві із заявою вих.№0706/01 (вх. ГУ ДФС у м. Києві від 19.06.2019 №120787/10) про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість на рахунок в системі електронного адміністрування. У даній заяві позивач просив ГУ ДФС у м. Києві проінформувати ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» про дату направлення до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновку про повернення ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» суми коштів з податку на додану вартість з бюджету у розмірі 977 767,00 грн, а у разі невчинення вищевказаних дій не пізніше 21.06.2019р. скласти та направити до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві вищевказаний висновок для повернення ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» суми коштів з податку на додану вартість з бюджету у розмірі 977 767,00 грн.
Листом від 24.06.2019р. ГУ ДФС у м. Києві повідомило позивача про те, що повернення переплати з ПДВ у розмірі 977 767,00 грн. можливе лише після проведення контрольно-перевірочних заходів та після проведення відповідних розрахунків в ІКП.
Не погоджуючись з такими діями відповідача-1 позивач і звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо змісту порушень, встановлених в ході перевірки, суд виходить з наступного.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані Податковим кодексом України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, та крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п. 102.5 ст.102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. № 1650/24182. (в подальшому - Порядок).
Згідно із п. 3 та п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов`язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 Порядку, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п`яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п`ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 р. № 1146, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань (крім грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов`язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67- 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Аналіз зазначених норм податкового законодавства вказує, що повернення надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток та ПДВ здійснюється за таких умов: в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Так, судом встановлено, що 25.09.2018р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.05.2018р. в адміністративній справі №826/3407/18 за позовом Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
У відповідності до вказаного судового рішення у справі №826/3407/18 визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби, що полягає в не реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька 15, код ЄДРПОУ 00310539) до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданого Приватним акціонерним товариством "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" за датою його подання. Зобов`язано Державну фіскальну службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 29 від 17.11.2017р. Приватного акціонерного товариства "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" до податкової накладної № 9 від 26.04.2017р., поданого Приватним акціонерним товариством "Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна" за датою його подання.
У січні 2019 року податкову накладну № 9 від 26.04.2017р. було розблоковано та у Позивача виникло від`ємне значення зі сплати податку на додану вартість до державного бюджету у розмірі 977 767,00 грн.
Судом встановлено, що 23.01.2019 року ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9003260734 до декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року.
Отримання та реєстрація ДФС України вказаного уточнюючого розрахунку підтверджується Квитанцією № 2 від 23.01.2019р.
Отже, наявна переплата у позивача утворилась в 2019 році при поданні уточнюючих декларацій з податку на додану вартість за попередні періоди, за які зменшувались позитивні нарахування в межах залишку узгоджених податкових зобов`язань.
У відповідності до вищевказаного уточнюючого розрахунку Позивачем відкоригований рядок 18 декларації - «Позитивне значення різниці між сумою податкових зобов`язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації") (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету - зменшено суму позитивного значення податку на додану вартість у сумі 977 767,00 грн.
Таким чином, з дати реєстрації вищевказаного уточнюючого розрахунку, в інтегрованій картці платника податку ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн.
Вказана переплата з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн. підтверджується також інтегрованою карткою платника податку з податку на додану вартість за 2017-2019 роки та фактично визнається і ГУ ДПС в м. Києві у відзиві і поясненні.
Стосовно посилання відповідача-1 у письмових запереченнях на позов на те, що контролюючим органом наразі не підтверджено правомірність декларування зменшення податкових зобов`язань в ході проведення контрольно-перевірочних заходів, суд зазначає наступне.
По-перше, під час розгляду справи суб`єктом владних повноважень не спростовано факт надмірної сплати позивачем грошових зобов`язань з податку на додану вартість у вказаному розмірі.
По-друге, на переконання суду, з січня 2019 року і по листопад 2020 року у ГУ ДПС в м. Києві було достатньо часу для проведення контрольно-перевірочних заходів щодо наявності переплати у ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн.
З огляду на зазначене суд вважає, що відповідачем протиправно не було підготовлено висновок про повернення сум грошових зобов`язань в розмірі 977 767,00 грн. та не подано вказаний висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Отже, враховуючи наведений порядок повернення платнику надміру сплачених податкових зобов`язань, встановивши факт надмірної сплати позивачем податку на додану вартість, позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не повернення надмірно сплачених коштів з податку на додану вартість в сумі 977 767,00 грн. підлягають задоволенню.
Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань. Крім того, Суд вказав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Вирішення питання про надання висновку не забезпечує погашення заборгованості держави перед боржником, а тому сприяє лише частковому відновленню порушеного права. Неприпустимою є відмова особі в задоволенні позовних вимог лише на тій підставі, що така особа прагне відновити порушене право у повному обсязі. До того ж, наявність рішення про зобов`язання суб`єкта владних повноважень надати висновок про суму податку, яка підлягає поверненню платникові з бюджету, та примусове виконання такого рішення не виключає виникнення подальшого спору щодо цієї ж суми надмірно сплачених авансових внесків у разі неперерахування коштів на рахунок платника на підставі виданого висновку.
З огляду на вищевикладене, з метою забезпечення належного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ПрАТ «КМЗІ ім. М.Ф. Ватутіна» надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість прибуток у сумі 977 767,00 грн.
При вирішенні даної справи суд керується висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 12.02.2019р. у справі № 826/7380/15, а також висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 28.05.2020р. у справі №816/2206/17, від 09.06.2020р. у справі №805/3048/15-а.
Так, Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні вказала, що ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права позивача, є стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь товариства заборгованості бюджету із відшкодування ПДВ та пені, нарахованої на суму такої заборгованості.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу наведених правових норм та матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» заборгованості бюджету із сум надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 977 767,00 грн.
Стосовно позовної вимоги в частині стягнення пені в розмірі 5 062,96 грн., нарахованої на суму заборгованості бюджету із сум надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 977 767,00 грн., за період з 10.07.2019 року по 14.08.2019 рік суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Отже, відповідно до змісту наведеної норми у випадку нездійснення платнику податку бюджетного відшкодування податку на додану вартість протягом визначеного цією статтею строку, на суму заборгованості безумовно нараховується пеня - 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені.
Аналіз вказаних положень дозволяє суду зробити висновок про те, що нарахування пені пов`язується саме із недотриманням суб`єктом владних повноважень положень статті 200 ПК України, яка визначає, комплекс дій, необхідних для своєчасного повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
За визначенням, наведеним у підпунктах 14.1.18 та 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника; пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Тобто пеня - це санкція, яка нараховується з першого дня прострочення повернення бюджетного відшкодування до тих пір поки не буде відшкодовано кошти.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 29 січня 2020 року у справі №824/2452/15-а.
В свою чергу, положеннями пункту 43.3 статті 43 ПК України регулюються питання помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань. Нормами даної статті, рівно як і Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, не передбачається право платника податків на нарахування пені у випадку несвоєчасного повернення помилково та/або надміру сплачених коштів.
Оскільки податкове законодавство не передбачає право позивача на отримання пені на суму надміру сплаченого податку на додану вартість, суд вважає позовні вимоги в даній частині необґрунтованими.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В поданому позивачем попередньому розрахунку витрат на професійну правничу допомогу позивач просить стягнути 35 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу пов`язану з розглядом справи. Також позивач вказує, що докази на підтвердження фактично понесених витрат на професійну правничу допомогу буде надано додатково за результатами фактично понесених витрат - по закінченню розгляду справи, та просить суд встановити додатковий строк для надання таких доказів.
Згідно з ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ч.7 ст.139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Таким чином, суд, під час прийняття рішення не вирішує питання про розмір витрат на правничу допомогу адвоката та вважає за необхідне встановити позивачу строк терміном п`ять дні з часу отримання копії даного рішення для надання підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем в порядку ч.7 ст.139 КАС України.
Водночас, на підставі ч. 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд стягує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 18 508,50 грн. (14742,45 грн. - 75,95 грн. + 1921,00 грн.) пропорційно до розміру задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, оскільки саме його протиправне рішення (бездіяльність) спричинило порушення прав позивача у даній справі.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, - 3.
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, що виявилася у не підготуванні та не направленні до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення з бюджету суми надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн. на рахунок Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
3. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 15; код ЄДРПОУ 00310539) суму надмірно сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість у розмірі 977 767,00 грн. (дев`ятсот сімдесят сім тисяч сімсот шістдесят сім гривень 00 коп.).
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 15; код ЄДРПОУ 00310539) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19 код ЄДРПОУ 43141267) судові витрати зі сплати судового збору в загальному розмірі 18 508,50 грн. (вісімнадцять тисяч п`ятсот вісім) гривень 50 коп.
6. Встановити Приватному акціонерному товариству «Київський механічний завод іграшок ім. М.Ф. Ватутіна» строк терміном п`ять днів з часу отримання копії даного рішення для надання підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу позивачем в порядку ч.7 ст.139 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.В. Патратій