Ухвала суду № 93400615, 09.12.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2020
Номер справи
320/2614/20
Номер документу
93400615
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про роз`яснення судового рішення

09 грудня 2020 року 320/2614/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у порядку письмового провадження заяву про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статей 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 р.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 адміністративний позов задоволено.

04 грудня 2020 року на адресу суду від позивача надійшла заява про роз`яснення судового рішення. У цій заяві позивач просить суд роз`яснити пункт 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року у справі № 320/2614/20, а саме вказати, що при виконанні судового рішення, Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області необхідно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Розглянувши вказану заяву по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Згідно з частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.

У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Зі змісту наведеного у частини першої статті 254 КАС України законодавчого припису суд робить висновок, що роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом, та зумовлено нечіткістю судового рішення за змістом, коли таке є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання.

Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить.

Як роз`яснив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові №7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі", в ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду (пункт 19).

Отже, підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта, є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

Із заявии позивача слідує, що з метою виконання рішення суду позивач звернулась до ГУ ПФУ у Київській області з заявою про виконання вказаного судового рішення Київського окружного адміністративного суду.

Листом від 03.11.2020 року ГУ ПФУ у Київській області надано відповідь, в якій зазначено, що дане рішення суду залишене без виконання так як воно не містить посилань на раніше винесені судові рішення чи на певні розміри, в яких мають бути встановлені зазначені виплати. Для вирішення питання щодо подальшого виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Київській області рекомендувало звернутись до суду за роз`ясненням.

Тобто, зі змісту даної відповіді стає цілком зрозуміло, що під час виконання вищевказаного рішення суду у ГУ ПФУ у Київській області виникли труднощі, зокрема щодо трактування резолютивної частини вказаного судового рішення, у зв`язку з чим відповідач фактично відмовив у нарахуванні пенсії позивачу.

Зі змісту рішення Київського окружного адміністративного суду, вбачається, що в мотивувальній частині відображено аналіз фактичних обставин справи та зроблено висновок, що Згідно із ст. 50 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.

Положеннями статті 39 зазначеного Закону в редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР від 06.06.96, передбачено, що пенсії непранюючнм пенсіонерам, які проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, підвищуються у розмірі двох мінімальних заробітних плат.

В той же час, ГУ ПФУ у Київській області фактично стверджує, що вказані розміри, необхідно було зазначити в резолютивній частині рішення, оскільки відповідачу не зрозуміло як виконувати дане рішення суду та в яких розмірах нараховувати пенсію позивачу, і тому рішення Київського окружного адміністративного суду залишається не виконаним.

З огляду на наведені обставини та норми законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяву про роз`яснення судового рішення, відповідно необхідність її задовольнити.

Керуючись статями 243,248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі 320/2614/20, - задовольнити.

Роз`яснити пункт 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року у справі № 320/2614/20, а саме вказати, що при виконанні судового рішення, Головному управління Пенсійного фонду України у Київській області необхідно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території у розмірі двох мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відповідно до статей 39, 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Копію ухвали надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.