Ухвала суду № 93398550, 01.12.2020, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
01.12.2020
Номер справи
914/1195/19
Номер документу
93398550
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

УХВАЛА

01.12.2020 р. Справа № 914/1195/19

Господарський суд Львівської області у складі судді Морозюка А.Я.

за участю секретаря Андріюк В.М.

розглянувши у судовому засіданні матеріали за заявою Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія”, м.Львів

про затвердження плану санації до відкриття провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія”(79000, м. Львів, пл. Міцкевича, буд. 8; код ЄДРПОУ 01432606)

за участю представників:

ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія”: Місечко В.І.-представник

ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: не з`явився

ГУ Пенсійного фонду України у Львівській області: Савицька І.С. - головний спеціаліст-юрисконсульт

ГУ ДФС у Львівській області: Підгайний О.І. – головний державний інспектор

ГУ ДФС у Закарпатській області:не з`явився

ТзОВ “Західенергобуд”: не з`явився

ПП “ДЦ Арт-салон”: не з`явився

ТзОВ “Сокирницький цеолітовий завод”: не з`явився

ПП “Алекс”: не з`явився

ПрАТ “Інтернафтогазбуд”: не з`явився

ТзОВ “Нафтогазрембуд-1”: не з`явився

ПАТ НАК “Надра України”: Місечко В.І.-представник

ТзОВ “Надрагідробурмаш”: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

21.06.2019 р. до Господарського суду Львівської області надійшла заява Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство на підставі статті 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.

Ухвалою суду від 25.06.2019 р. прийнято заяву Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” про затвердження плану санації до відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду, розгляд заяви призначено на 17.07.2019 р.

25.06.2019 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення про прийняття до розгляду заяви Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвалою суду від 17.07.2019 р. відкладено розгляд заяви на 11.09.2019 р.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 11.09.2019 р. (суддя Чорній Л.З.) задоволено заяву Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” про затвердження плану санації до відкриття провадження у справі про банкрутство. Затверджено план санації Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” до відкриття провадження у справі про банкрутство, схвалений рішенням загальних зборів кредиторів Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія”, яке оформлено протоколом від 18.06.2019 року, терміном дії 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санації. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія”. Мораторій поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації,

- Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37824000, юридична адреса: 77304, м. Калуш, вул. Біласа і Данилишина, 2), сума заборгованості 5 516 636,11 грн.;

- Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, юридична адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), сума заборгованості 13 300 409,00 грн.;

- Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, юридична адреса: 79000, м. Львів, вул. Стрийська, 35), сума заборгованості 12 379 906,00 грн.;

- Головне управління ДФС у Закарпатській області (код ЄПРПОУ 39393632, юридична адреса: 88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52), сума заборгованості 11 000,00 грн.;

- Товариство з обмеженою відповідальністю “Надрагідробурмаш” як оператор по договору простого товариства № 2-СД від 31.03.2016 р. (код ЄДРПОУ 37349225, юридична адреса: 82193, Львівська область, Дрогобицький район, с. Старий Кропивник, вул. Першотравнева, буд. 35А), сума заборгованості 800 000,00 грн.;

- Товариство з обмеженою відповідальністю “Західенергобуд” (код ЄДРПОУ 34418636, юридична адреса: 79015, Львівська область, м. Львів, вул. Героїв УПА, буд. 72), сума заборгованості 15 000,00 грн.;

- Приватне підприємство “ДЦ АРТ-САЛОН” (код ЄДРПОУ 33372439, юридична адреса: 25006, Кропивницька область, м. Кропивницький, вул. Острівська, буд. 2, корп. 2), сума заборгованості 26 000,00 грн.;

- Товариство з обмеженою відповідальністю “Сокирницький цеолітовий завод” (код ЄДРПОУ 38265010, юридична адреса: 89600, Закарпатська обл., м. Мукачево, вул. Мічуріна, буд. 1, кв. 15), сума заборгованості 12 000,00 грн.;

- Приватне підприємство “Алекс” (код ЄДРПОУ 22378549, юридична адреса: 81460, Львівська область, Самбірський район, село Стрілковичі), сума заборгованості 18 000,00 грн.;

- Приватне акціонерне товариство “Інтернафтогазбуд” (код ЄДРПОУ 31031086,юридична адреса: 01025, м. Київ, вул. Велика Житомирська, буд. 25/2), сума заборгованості 299 900,00 грн.;

- Товариство з обмеженою відповідальністю “Нафтогазрембуд-1” (код ЄДРПОУ 33799463, юридична адреса: 79053, Львівська область, м. Львів, вул. Володимира Великого, буд. 18), сума заборгованості 2 410 167,34 грн.

- ПАТ НАК “Надра України” (код ЄДРПОУ 31169745,юридичнаадреса: 03057, м. Київ, вул. Є. Мірошниченко, 10), сума заборгованості 38 858 000,00 грн.

Ухвалено, що з дня винесення ухвали про затвердження плану досудової санації, зокрема: встановлюється заборона на порушення справи про банкрутство боржника за його заявою або за заявою будь-кого з кредиторів, вимоги яких виникли до затвердження судом плану досудової санації, на строк, передбачений цим планом; умови плану досудової санації боржника стають обов`язковими для всіх кредиторів, вимоги яких виникли до затвердження судом плану досудової санації.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 17.02.2020 р. ухвалу Господарського суду Львівської області від 11.09.2019 року у справі №914/1195/19 залишено без змін. Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області залишено без задоволення.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.07.2020 р. касаційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області задоволено частково. Постанову Західного апеляційного господарського суду від 17.02.2020 та ухвалу Господарського суду Львівської області від 11.09.2019 у справі №914/1195/19 скасовано, заяву Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство на підставі статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" направлено на новий розгляд до Господарського суду Львівської області в іншому складі суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №914/1195/19 при новому розгляді розподілено судді Морозюку А.Я.

Ухвалою суду від 25.08.2020 р. прийнято заяву до розгляду, засідання суду призначено на 29.09.2020 р. Ухвалою суду від 29.09.2020 р. розгляд заяви відкладено на 13.10.2020 р. Судове засідання 13.10.2020 р. не відбулося у зв`язку із перебуванням судді Морозюка А.Я. на самоізоляції через хворобу, спричинену коронавірусом COVID-19. У зв`язку із виходом на роботу судді Морозюка А.Я., ухвалою суду від 29.10.2020 р. розгляд заяви в судовому засіданні призначено на 01.12.2020 р.

В судовому засіданні 01.12.2020 р. представник заявника надав пояснення по заяві та доданих до неї матеріалах, вимоги заяви підтримав, також підтримав заяву від імені ПАТ НАК “Надра України” представником якого одночасно являється.

В судовому засіданні 01.12.2020 р. представник ГУ ДФС у Львівській області заперечив проти плану санації щодо єдиного соціального внеску.

В судовому засіданні 01.12.2020 р. представник ГУ ПФУ у Львівській області заяву заявника про затвердження плану санації підтримав.

Інші учасники судового процесу в судове засідання 01.12.2020 р. не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання були належно повідомлені. В судовому засіданні яке відбулося 29.09.2020 р. представник ТзОВ “Нафтогазрембуд-1” зазначав, що в частині вимог ТзОВ “Нафтогазрембуд-1” не визначено строків погашення вимог у графіку.

Розглянувши матеріали заяви та представлений боржником план санації Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” до відкриття провадження у справі про банкрутство, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Враховуючи дату звернення із заявою до суду, а також п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, до даних правовідносин підлягають застосуванню норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України №4212-VІ від 22.12.2011 р., із відповідними змінами та доповненнями станом на дату звернення боржника до суду із заявою про затвердження плану досудової санації 21.06.2019 р.(далі – Закон про банкрутство).

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону про банкрутство, засновники (учасники, акціонери) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, центральні органи виконавчої влади, органи Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов`язані вживати своєчасних заходів для запобігання банкрутству боржника. Відповідно до ч.2 ст.5 зазначеного Закону, у разі виникнення ознак банкрутства керівник боржника зобов`язаний надіслати засновникам (учасникам, акціонерам) боржника, власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника відомості щодо наявності ознак банкрутства.

Відповідно до ч.5 ст. 5 Закону про банкрутство, санація боржника до порушення справи про банкрутство – система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, кредитор боржника, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Згідно ч.6 ст. 5 Закону про банкрутство, санація державних підприємств до порушення справи про банкрутство провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України, державних підприємств та інших джерел фінансування. Обсяг коштів для проведення санації державних підприємств за рахунок коштів Державного бюджету України щороку встановлюється законом про Державний бюджет України. Умови та порядок проведення санації державних підприємств до порушення справи про банкрутство за рахунок інших джерел фінансування погоджуються із суб`єктом управління об`єктами державної власності у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Санація державних підприємств до порушення справи про банкрутство провадиться згідно з цим Законом.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.6 Закону про банкрутство, ініціювати процедуру санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство мають право боржник або кредитор.

Згідно положень ч.2 ст.6 Закону про банкрутство, процедуру санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство може бути введено за наявності відповідної письмової згоди власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника; відповідної письмової згоди кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує п`ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку; плану санації, який повинен бути письмово погоджений усіма забезпеченими кредиторами та схвалений загальними зборами кредиторів боржника.

Відповідно до ч.3. ст.6 Закону про банкрутство, план санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство може містити умови, передбачені в частинах першій та другій статті 29 і частині четвертій статті 79 цього Закону. Умови плану санації щодо задоволення вимог кредиторів, які не брали участі в голосуванні або голосували проти схвалення плану санації боржника, повинні бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які голосували за схвалення плану санації. План санації може передбачити поділ кредиторів, які беруть участь у санації, на категорії залежно від виду вимог та наявності (відсутності) забезпечення вимог таких кредиторів. Умовами плану санації може встановлюватися різний порядок задоволення вимог для кредиторів різних категорій. Умови плану санації, а також мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюються на вимоги всіх кредиторів, що виникли до затвердження плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Згідно ч.4 ст.6 Закону про банкрутство, загальні збори кредиторів скликаються боржником шляхом письмового повідомлення усіх кредиторів за даними бухгалтерського обліку боржника. Боржник повинен розмістити оголошення про проведення загальних зборів кредиторів на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України. Порядок проведення зборів кредиторів визначається Положенням про порядок проведення санації до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Відповідно до ч.5 ст.6 Закону про банкрутство, боржник або представник кредиторів, уповноважений загальними зборами кредиторів, протягом п`яти днів з дня схвалення кредиторами плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство повинен подати до господарського суду за місцезнаходженням боржника заяву про його затвердження. До заяви про затвердження такого плану санації додаються: план санації; протокол засідання загальних зборів кредиторів, на якому було прийнято рішення про схвалення плану санації; список кредиторів із зазначенням їх найменування, поштової адреси, ідентифікаційного коду (номера) та суми заборгованості; письмові заперечення кредиторів, які не брали участі в голосуванні чи проголосували проти схвалення плану санації, за їх наявності.

Згідно ч.8 ст.6 Закону про банкрутство, господарський суд повинен розглянути заяву про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство протягом одного місяця з дня прийняття відповідної заяви до розгляду. Господарський суд зобов`язаний заслухати кожного присутнього на засіданні кредитора, який має заперечення щодо плану санації, навіть якщо на засіданні загальних зборів кредиторів такий кредитор голосував за схвалення плану санації. Господарський суд виносить ухвалу про відмову в затвердженні плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо: при схваленні плану санації були допущені порушення законодавства, що вплинули на результат голосування загальних зборів кредиторів; кредитор, який не брав участі в голосуванні або ж голосував проти схвалення плану санації, доведе, що в разі ліквідації боржника у порядку, визначеному цим Законом, його вимоги були б задоволені в розмірі, що перевищує розмір вимог, які будуть задоволені відповідно до умов плану санації; відсутнє письмове погодження плану санації усіма забезпеченими кредиторами; боржником були надані недостовірні дані щодо кредиторської заборгованості. В інших випадках господарський суд виносить ухвалу про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство та вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів. Мораторій поширюється на вимоги кредиторів, що виникли до затвердження плану санації.

Відповідно до ч.9 ст.6 Закону про банкрутство, строк дії процедури санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство не може перевищувати 12 місяців з дня затвердження судом відповідного плану санації. Протягом дії цієї процедури не може бути порушено справу про банкрутство боржника за його заявою або за заявою будь-кого з кредиторів. Протягом процедури санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство діє мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Судом встановлено, що 15.05.2019 р. ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” направлено лист до свого засновника - ПАТ НАК “Надра України” стосовно надання письмової згоди на проведення досудової санації ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія”(том.1,а.с.129-130).

На засіданні правління Національної акціонерної компанії “Надра України”, яке відбулося 23.05.2019 р. розглянуто лист ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” № 01-790/01 від 15.05.2019 р. про надання згоди на проведення досудової санації підприємства. Рішенням Правління НАК "Надра України" 23.05.2019 така згода була надана. З матеріалів справи не вбачається факту погодження органом управління боржника плану досудової санації, як вбачається з Витягу з протоколу №16 засідання правління НАК "Надра України" від 23.05.2019 р. при наданні згоди на проведення досудової санації боржника було зобов`язано при складанні плану досудової санації керуватись нормами чинного законодавства, що регламентує дане питання, а зокрема, план досудової санації не повинен містити умови, що будь-яким чином обмежують виплату заробітної плати і нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування (том 1, а.с. 127-128).

Отже, згода засновника боржника на введення процедури досудової санації була надана за певних умов складення плану санації, без погодження плану санації щодо конкретних умов та способів санації.

На підставі погодження засновника проведення досудової санації ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” письмово повідомлено кожного кредитора за даними бухгалтерського обліку боржника станом на 01.04.2019 р.

30.05.2019 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України і на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України розміщене оголошення про проведення загальних зборів кредиторів боржника, призначених на 18.06.2019 р.

18.06.2019 р. відбулись загальні збори кредиторів ДП НАК “НадраУкраїни” “Західукргеологія”.

Відповідно до протоколу засідання загальних зборів кредиторів ДП НАК “НадраУкраїни” “Західукргеологія” для участі в засіданні зареєструвались кредитори, яким належить 95,44 % голосів, що становить більше двох третин голосів, загальні збори кредиторів були повноважними відповідно до п. 4.3 “Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство”, затвердженого Постановою пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 № 15.

Голосування з питань порядку денного: 1. Про обрання головуючого та секретаря засідання загальних зборів кредиторів; 2. Про надання згоди кредиторів на проведення досудової санації боржника; 3. Про розгляд та схвалення плану досудової санації боржника; 4. Про уповноваження директора ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” здійснити всі необхідні підготовчі дії та подання заяви про затвердження плану досудової санації боржника до Господарського суду Львівської області.

За результатами голосування визначена кількість голосів з 2-го питання: “за” – 86,17 % від загальної кількості голосів кредиторів, з яких 85,01 %, які належать кредиторам з правом голосу, “проти” – немає, “утримались” – 9,27 % від загальної кількості голосів кредиторів, які належать кредиторам з правом голосу; з 3-го питання: “за” – 85,01 % від загальної кількості голосів, які належать кредиторам з правом голосу, “проти” – немає, “утрималались” – 10,43 %, з них 9,27 %, які належать кредиторам з правом голосу; з 4-го питання: “за” – 85,01 % від загальної кількості голосів, які належать кредиторам з правом голосу, “проти” – немає, “утримались” – 10,43 %, з них 9,27 %, які належать кредиторам з правом голосу.

Рішення прийняті більш як п`ятдесят відсотків голосів від всієї кредиторської заборгованості боржника згідно з даними його бухгалтерського обліку.

До протоколу засідання загальних зборів кредиторів ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” додані заяви кредиторів для голосування про надання згоди на проведення досудової санації боржника та схвалення досудової санації, а також документи, що засвідчують повноваження представників кредиторів.

Згідно Плану санації Дочірнього підприємства НАК "Надра України" "Західукргеологія" до відкриття провадження у справі про банкрутство, підписаного керівником боржника Штикало Д.І. та його головним бухгалтером Дроздяк О.І.(том.1,а.с.39-52), розділом 3 "Погашення кредиторської заборгованості" було передбачено розподіл кредиторів на 4 категорії(Додаток №6), а саме:

I - Вимоги з зобов`язань перед Пенсійним Фондом України щодо відшкодувань заборгованості пільгових\наукових пенсій та інше соціальне страхування (Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області 13 300 409, 00 грн.; та Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 5 515 636, 11 грн.);

II- Вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) (Головне управління Державної фіскальної служби України у Львівській області 8 263 770, 00 грн.; Головне управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області 11 127, 00 грн.);

ІІІ -Грошові зобов`язання перед суб`єктами господарювання, що виникли внаслідок невиконання договірних відносин (НАК "Надра України" 38 858 000,00 грн.; ТОВ "Нафтогазрембуд-1" 2 410 217,64 грн.; ТОВ "Надрагідробурмаш" 800 000, 00 грн.; ПрАТ "Інтернафтогазбуд" 299 900, 00 грн.; ТОВ "Західенергобуд" 15 000, 00 грн.; ПП "ДЦАРТ-САЛОН" 26 000, 00 грн.; ПП "Алекс" 18 000, 00 грн.; ТОВ "Сокирницький цеолітовий завод" 12 000,00 грн.).

IV- Інші вимоги, а саме: штрафні санкції, пені, штрафи 4 116 136,00 грн. (ГУ ДФСУ) (том 1, а.с. 50-51).

Строк процедури досудової санації ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” згідно з планом санації становить 12 місяців з дати затвердження плану санації судом.

Підставою для проведення досудової санації ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” є загроза виникнення стану неплатоспроможності, тобто неспроможності підприємства виконати після настання встановленого строку грошові зобов`язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.

Загроза неплатоспроможності ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” випливає з конкуренції грошових вимог кредиторів у виконавчих провадженнях щодо підприємства, внаслідок якої задоволення вимог одного або кількох кредиторів у розмірі не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати призведе до неможливості виконання грошових зобов`язань боржника в повному обсязі переді іншими кредиторами.

Як вбачається з Плану санації Дочірнього підприємства НАК "Надра України" "Західукргеологія"(том.1,а.с.50), загальний розмір кредиторської заборгованості ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” станом на 01.06.2019 р. становить 69 494 тис. грн.(Додаток № 5-а).

Як зазначає боржник у Плані, забезпечених кредиторів в ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” немає.

На підтвердження відомостей щодо кредиторської заборгованості ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія”, до заяви додано дані бухгалтерського обліку підприємства і копії документів фінансової звітності.

З метою відновлення платоспроможності ДП НАК “НадраУкраїни” “Західукргеологія”, розділом 2 "Заходи по забезпеченню додаткових фінансових надходжень" Плану санації передбачається:

Оптимізація та скорочення численності штату працівників не менше 10 %.

Отримання спеціального дозволу на видобування вуглеводнів на Мостівському родовищу:

- отримання прибутку від видобутку та реалізації природного газу зі свердловини № 2 Мостівська - 50,0 тис. грн./міс;

- залучення інвестицій від НАК “Надра України” для будівництва свердловини № 3 Мостівська - 20 000,00 тис. грн.;

- отримання прибутку від видобутку природного газу зі свердловини № З Мостівська- 100,0 тис. грн./міс.

Отримання спеціального дозволу на видобування вуглеводнів на Лицівському родовищу.

Продаж частки у статутному капіталі ТОВ “ЮСЕНКО НАДРА” у якому ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” є засновником та має частку в розмірі 5%, яка за попередніми даними становить - 2 250,00 тис. грн.

Отримання доходу від реалізації нафти по свердловині № 1 Південно-Стинава- 100,00 тис. грн./міс;

Розподіл прибутку від СД на Черемхівсько-Струпківському родовищі - 30 тис. грн./міс.

Отримання доходу від передачі в оренду свердловин:

- № 4 та № 6 Городоцькі - 30,00 тис. грн./міс;

- № 7 та № 41 Блажівські - 50,00 тис. грн./міс;

- № 1 Лицівка та № 28 Струтинь - 54,00 тис грн./міс.

Участь у довгострокових Угодах про розподіл продукції (УРП) по Ортиницькій та Старо-Богородчанській площах, що дасть змогу на протязі 50 р. забезпечувати наше Підприємство роботою по будівництву свердловин та регулярно приймати участь у розподілі отримуваної продукції.

Укладання зі НАК “Надра України” договору на охорону майна яке належить НАК “Надра України” - 300,00 тис. грн./міс.

Загальний прогнозований додатковий дохід за 1 місяць складатиме не менше 400,00 тис. грн., що дозволить своєчасно сплачувати поточні грошові зобов`язання перед бюджетом та державними цільовими фондами;

Кошти від реалізації рухомого майна ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” яке, не задіяне у виробничій діяльності підприємства.

Кошти від реалізації виробничих баз та нерухомого майна ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія”, яке не використовується в господарській діяльності.

Кошти від реалізації рухомого та нерухомого майна НАК “Надра України” (надання згоди - Засновника).

Підприємству планується надаватись фінансова допомога у вигляді коштів вилучених НАК “Надра Україна” за реалізацію металобрухту та майна, яке не задіяне в господарській діяльності.

Процедура реалізації майна НАК “Надра України” та ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” складається з наступних етапів.

- Отримання згоди НАК “Надра України” та Держаної служби геології та надр України (30 днів);

- Проведення оцінки в акредитованих НАК “Надра України” компаній (30днів).;

- Оголошення про проведення прилюдних торгів (30 днів);

- Оприлюднення на сайті Prrozzo або іншій публічній платформі.

Після отримання позитивного рішення за вказаними етапами, майно буде реалізоване та вилучені кошти будуть спрямовані на погашення кредиторської заборгованості.(том.1,а.с.49-50).

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 09.07.2020 р. у даній справі(п.51) вказано на:

-неповне дослідження судами правового статусу заявника як дочірнього підприємства юридичної особи, 100% акціонером якої є держава Україна в особі Держгеонадр, що вимагає застосування особливостей законодавства про банкрутство щодо затвердження плану досудової санації;

- неповне дослідження судами структури грошових вимог податкового органу, до складу яких, як визнають сторони, було включено заборгованість по єдиному внеску, що також вимагає переважного застосування норм законодавства про соціальне страхування при визначенні категорій кредиторів у досудовій санації;

- не дослідження судами строків та умов санації для кредиторів третьої та четвертої категорій в межах загального строку санації (1 рік) до яких включено кредитора – засновника НАК "Надра України" з найбільшою кількістю грошових вимог.

Відповідно до частини 1 статті 316 ГПК України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов`язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.

Відповідно до частини 5 ст.310 ГПК України висновки суду касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовано судові рішення, є обов`язковими для суду першої чи апеляційної інстанції під час нового розгляду справи.

На виконання вказівки Постанови Верховного Суду від 09.07.2020 р. у даній справі, щодо дослідження структури грошових вимог податкового органу, до складу яких, як визнають сторони, було включено заборгованість по єдиному внеску, що також вимагає переважного застосування норм законодавства про соціальне страхування при визначенні категорій кредиторів у досудовій санації, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України №2628-VIII від 23.11.2018, чинній на час розглядуваних правовідносин, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно пункту 3-1 частини першої статті 1 зазначеного Закону, органи доходів і зборів – центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", виключно цим законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Абзац 2 пункту 1 частини першої статті 4 вказаного Закону визначає, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 зазначеного Закону, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок не входить до системи оподаткування.

А відповідно до частини четвертої статті 8 вказаного Закону, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування – Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно абзацу 1 частини п`ятої статті 9 зазначеного Закону, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Частина дванадцята статті 9 Закону передбачає, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 11 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках органів доходів і зборів, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки Пенсійного фонду, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, на рахунки Накопичувального пенсійного фонду (далі – Накопичувальний фонд), а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до визначених законом пропорцій.

Згідно пункту 7 частини першої статті 13 вказаного Закону, органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Відповідно до частини сьомої статті 25 зазначеного Закону, сума недоїмки не підлягає списанню, зокрема в разі укладення з платником єдиного внеску мирової угоди відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до цього Закону несуть зобов`язання із сплати єдиного внеску.

Згідно частини шістнадцятої статті 25 Закону, строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 6 Закону про банкрутство, план санації може передбачити поділ кредиторів, які беруть участь у санації, на категорії залежно від виду вимог та наявності (відсутності) забезпечення вимог таких кредиторів. Умовами плану санації може встановлюватися різний порядок задоволення вимог для кредиторів різних категорій.

Отже, законодавцем надано право розподілити кредиторів на категорії у залежності від виду вимог до боржника та виключається можливість визначення категорій в залежності від осіб, які звертаються з вимогами того самого виду.

Відповідно до визначення поняття єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) він є консолідованим страховим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Отже, єдиний внесок за своєю правовою природою є страховим платежем.

Єдиний внесок не є за своєю правовою природою податковим платежем, однак він має спеціально визначений орган стягнення – компетентний податковий орган (статті 1, 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").

Як уже зазначалося вище, і вбачається із Плану санації Дочірнього підприємства НАК "Надра України" "Західукргеологія" до відкриття провадження у справі про банкрутство, було передбачено розподіл кредиторів на 4 категорії(Додаток №6), зокрема, до ІІ категорії кредиторів було віднесено, зокрема, вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) (Головне управління Державної фіскальної служби України у Львівській області 8 263 770, 00 грн.; Головне управління Державної фіскальної служби України в Закарпатській області 11 127, 00 грн.); до IV категорії кредиторів було віднесено, зокрема, інші вимоги, а саме: штрафні санкції, пені, штрафи 4 116 136,00 грн. (ГУ ДФСУ) (том 1, а.с. 50-51). Загальний розмір кредиторської заборгованості ДП НАК “Надра України” “Західукргеологія” станом на 01.06.2019 р. становить 69 494 тис. грн.(Додаток № 5-а).

Судом досліджено зміст Додатку № 5-а «Кредиторська заборгованість станом на 01.06.2019 р.»(том.1,а.с.53), з якого вбачається що в контексті структури грошових вимог податкового органу(на необхідність дослідження чого вказано у Постанові Верховного Суду від 09.07.2020 р. у даній справі) сума боргу по єдиному внеску(ЄСВ) становить 5 136 000 грн. боргу та 3 518 000 грн. штрафних санкцій, тобто переважна більшість із суми 8 263 770, 00 грн. основного боргу та суми 4 116 136,00 грн. штрафних санкцій перед ГУ ДФС у Львівській області складає заборгованість по єдиному внеску(ЄСВ). На ті-ж суми вказує Додаток № 6 «Графік сплати кредиторської заборгованості»(том.1,а.с.55), згідно якого сума ЄСВ 5 136 000 грн. розстрочується на 12 місяців, а сума штрафних санкцій 4 116 136,00 грн.(в яку входять і 3 518 000 грн. штрафних санкцій по ЄСВ) то стосовно неї зазначено «відтермінування до погашення заборгованості вище вказаних 3-ох категорій». При цьому слід зазначити, що Планом санації передбачено подання клопотання про списання штрафних санкцій(пені,штрафи і т.д.)(том.1,а.с.51).

Отже, вимоги податкової, як органу стягнення єдиного соціального внеску було віднесено до другої черги задоволення вимог, в той час як до першої черги було віднесено вимоги ПФУ по соціальному страхуванню та по відшкодуванню пільгових пенсій.

Аналізуючи відповідність віднесення єдиного внеску до другої черги задоволення вимог боржника, слід зазначити, що заявником було помилково віднесено до другої категорії черговості задоволення кредиторів боржника такі вимоги, оскільки вони охоплюються загальним поняттям такої категорії, як "внески на інше соціальне страхування", яка планом досудової санації передбачена до задоволення у першу чергу.

Разом з тим, відповідно до статті 45 Закону про банкрутство (у редакції що застосовується до боржника на час розгляду заяви місцевим судом), такі вимоги податкового органу мали б включатися до реєстру вимог кредиторів у ту ж саму чергу, що й інші вимоги зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове страхування та інше соціальне страхування (у першу або другу чергу, залежно від моменту виникнення боргу у співвідношенні до моменту порушення справи про банкрутство).

Отже, грошові вимоги податкового органу, як органу стягнення єдиного внеску, мають бути віднесені до тієї категорії вимог, що й інші вимоги щодо заборгованості по сплаті внесків на соціальне страхування. Відтак, у плані досудової санації здійснено розподіл грошових вимог компетентного податкового органу (Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області) з порушенням частини третьої статті 6 Закону про банкрутство, оскільки вимоги по сплаті єдиного внеску включено до категорії податкових платежів, в той час як їх слід було включити до виду таких вимог, як вимоги із зобов`язань соціального страхування, які боржником віднесено до категорії кредиторів першої черги задоволення.

Також, відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" виключно цим законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску. Відповідно до частини 1.3 статті 1 Податкового Кодексу України, цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов`язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", з банків, на які поширюються норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", та погашення зобов`язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зборів на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.

Отже Законом про банкрутство та Податковим кодексом України не можуть регулюватися питання розстрочення (відстрочення) сплати єдиного внеску, оскільки законодавцем визначено для цього спеціальний нормативний акт – Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Тому умови досудової санації щодо можливості та процедури сплати єдиного внеску повинні відповідати приписам цього спеціального закону на предмет можливості його розстрочення, чого заявником враховано не було.

Частинами сьомою, п`ятнадцятою, шістнадцятою статті 25 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що сума недоїмки не підлягає списанню, зокрема в разі укладення з платником єдиного внеску мирової угоди відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до цього Закону несуть зобов`язання із сплати єдиного внеску; суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в тому ж порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску; строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Отже заборгованість зі сплати пені та штрафів по єдиному внеску прирівняна законодавцем до сплати недоїмки за цим внеском, а тому вона має відноситись до тієї ж категорії задоволення вимог кредиторів по сплаті внесків на загальнообов`язкове соціальне страхування, що й основний борг.

Розробивши умови плану санації про віднесення штрафу та пені по єдиному внеску до четвертої категорії кредиторів, чиї вимоги можуть бути списані в ході досудової санації, заявник зазначених норм права не врахував.

Як уже зазначалося вище, законодавцем передбачено підстави для відмови судом у затвердженні плану санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство у разі, зокрема, якщо: кредитор, який не брав участі в голосуванні або ж голосував проти схвалення плану санації, доведе, що в разі ліквідації боржника у порядку, визначеному цим Законом, його вимоги були б задоволені в розмірі, що перевищує розмір вимог, які будуть задоволені відповідно до умов плану санації (частина восьма статті 6 Закону про банкрутство).

Матеріали справи не вказують на те, що кредитор ГУ ДФС у Львівській області голосував за схвалення плану санації, відповідно до протоколу від 18.06.2019 р.(том.1,а.с.66-71). Також, сам зміст цього протоколу не містить доказів того, що про черговість задоволення вимог по ЄСВ кредитору ГУ ДФС у Львівській області було відомо на зборах 18.06.2019 р., доказів вжиття заявником заходів щодо ознайомлення ГУ ДФС у Львівській області із повним текстом Плану санації та додатків до нього до моменту голосування на зборах 18.06.2019 р. матеріали справи не містять.

Виходячи із вищенаведеного, та врахувавши висновки суду касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовано судові рішення і які є обов`язковими для суду під час нового розгляду справи, суд приходить до висновку про те, що умови Плану санації не відповідають вимогам частин третьої, восьмої статті 6 Закону про банкрутство та статей 2, 6, 8, 9, 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", що мало наслідком віднесення частини грошових вимог до боржника до такої категорії, внаслідок якої його вимоги можуть бути задоволені у черговості гіршій, ніж у ліквідаційній процедурі у справі про банкрутство або частково списані, всупереч положенням спеціального законодавства.

Заперечення заявника та ПАТ НАК “Надра України” з даного приводу, наведені у поданих суду на новому розгляді письмових поясненнях, судом не можуть бути визнані за обгрунтовані, оскільки спростовуються як вищенаведеними нормами законодавства та фактичними обставинами, так і суперечать позиції Верховного суду, що наведена у Постанові від 09.07.2020 р. у даній справі. Також не приймаються до уваги доводи заявника про те що заявником на 28.09.2020 р. сплачено,зокрема,ЄСВ на загальнообов`язкове соціальне страхування в сумі 9 259 128,44 грн.(що підтверджено відповідною довідкою), позаяк це не спростовує вищенаведені порушення законодавства при розробці Плану санації.

Також, на виконання вказівки Постанови Верховного Суду від 09.07.2020 р. у даній справі, щодо дослідження строків та умов санації для кредиторів третьої та четвертої категорій в межах загального строку санації (1 рік), суд зазначає наступне.

За змістом ч. 3 ст. 6 Закону про банкрутство, план санації боржника до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство може містити умови, передбачені в частинах першій та другій статті 29 і частині четвертій статті 79 цього Закону. Тобто, такий план може містити умови щодо відстрочки чи розстрочки або прощення (списання) боргів чи їх частини.

Відповідно до п.3.5 “Положення про порядок проведення санації до порушення провадження у справі про банкрутство”, затвердженого Постановою пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 № 15, план досудової санації може містити умови щодо відстрочення або розстрочення заборгованості на строк, що перевищує 12 місяців.

Однак, відповідно до Додатку № 6 до Плану санації «Графік сплати кредиторської заборгованості»(том.1,а.с.55), по третій категорії кредиторів передбачено «відтермінування»(при цьому жодні конкретні строки не передбачені), а по четвертій категорії то стосовно неї зазначено «відтермінування до погашення заборгованості вище вказаних 3-ох категорій».

З наведеного вбачається, що строки погашення вимог кредиторів третьої категорії взагалі не визначені, а строки погашення вимог кредиторів четвертої категорії також не визначені, оскільки прив`язані до закінчення погашення вимог, зокрема, кредиторів третьої категорії.

Жодних пояснень чи обгрунтувань з приводу відсутності строків погашення вимог кредиторів третьої та четвертої категорій, заявник на новому розгляді суду не надав.

Виходячи із вищенаведеного, та врахувавши висновки суду касаційної інстанції, у зв`язку з якими скасовано судові рішення і які є обов`язковими для суду під час нового розгляду справи, суд приходить до висновку про те, що умови Плану санації в цій частині також не відповідають вимогам частин третьої, восьмої статті 6 Закону про банкрутство, оскільки фактично відповідно до умов плану санації не передбачено задоволення вимог кредиторів третьої та четвертої категорій(відсутні строки погашення, що відповідно не створює у кредитора права вимоги такого погашення, і не може вважатися умовами кращими аніж в разі ліквідації боржника у порядку, визначеному цим Законом). Інакше кажучи, не вбачається що при виконанні Плану санації в частині вимог кредиторів третьої та четвертої категорій, вимоги цих кредиторів будуть задоволені в більшому обсязі, ніж у ліквідаційній процедурі.

Окрім цього, на виконання вказівки Постанови Верховного Суду від 09.07.2020 р. у даній справі, щодо дослідження правового статусу заявника як дочірнього підприємства юридичної особи, 100% акціонером якої є держава Україна в особі Держгеонадр, що вимагає застосування особливостей законодавства про банкрутство щодо затвердження плану досудової санації, суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" (у редакції, чинній на час розглядуваних правовідносин), державне акціонерне товариство, утворене у процесі перетворення державного підприємства, 100 відсотків акцій якого належать державі, не має права безоплатно передавати закріплене за ним майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майно, що належить до основних фондів, державне акціонерне товариство має право лише за попередньою згодою органу, який здійснює управління корпоративними правами держави, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне акціонерне товариство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Відповідно до частини вісімнадцятої статті 11 зазначеного Закону, мирові угоди, плани санації та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство господарських організацій з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу погоджуються з суб`єктом управління об`єктами державної власності, Фондом державного майна України (стосовно господарської організації, яка перебуває у процесі приватизації).

Частиною шостою статті 5 Закону про банкрутство передбачено особливості здійснення санації державних підприємств до порушення справи про банкрутство, які полягають у тому, що умови та порядок проведення санації погоджуються із суб`єктом управління об`єктами державної власності у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ №640 від 22.05.2019 р. "Питання публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" затверджено Статут приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України", згідно з пунктами 16-17 якого вбачається, що засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, а акціонером Компанії є держава в особі Держгеонадр, якій повноваження з управління державними корпоративними правами Компанії передано згідно з постановою КМУ №912 "Деякі питання національної акціонерної компанії "Надра України" від 31.08.2011.

Судом встановлено, що до плану санації боржника включено переліки майна, яке є частково власністю дочірнього підприємства (боржника), а частково власністю НАК "Надра України" і для його реалізації в ході санації має отримуватися згода НАК "Надра України" та Державної служби геології та надр України.

Постановою КМУ №38 від 30.01.2013 р. затверджено "Порядок погодження умов і порядку проведення санації державних підприємств до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство за рахунок небюджетних джерел фінансування", згідно пункту 3 якого передбачено подання для погодження умов та порядку санації відповідного клопотання ініціатора проведення досудової санації боржника до уповноваженого органу управління державним майном подається з переліком певних документів, до яких включено також план санації, який відповідає вимогам частини третьої статті 6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та складений за типовою формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства".

Відповідно до пункту 34 статті 6 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" (в редакції, чинній на час розглядуваних правовідносин), уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань здійснюють визначені законодавством повноваження під час провадження справ про банкрутство державних підприємств та господарських організацій з корпоративними правами держави, що перебувають у їх управлінні.

Абзацом 2 частини першої статті 11 цього Закону заборонено державному акціонерному товариству, утвореному у процесі перетворення державного підприємства, 100 відсотків акцій якого належать державі, безоплатно передавати закріплене за ним майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майно, що належить до основних фондів, державне акціонерне товариство має право лише за попередньою згодою органу, який здійснює управління корпоративними правами держави, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне акціонерне товариство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом. Також частиною вісімнадцятою статті 11 цього Закону(в редакції, чинній на час розглядуваних правовідносин) було передбачено, що мирові угоди, плани санації та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство господарських організацій з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу погоджуються з суб`єктом управління об`єктами державної власності, Фондом державного майна України (стосовно господарської організації, яка перебуває у процесі приватизації).

Системний аналіз зазначених положень ЗУ "Про управління об`єктами державної власності", Постанови КМУ №38 від 30.01.2013 р. про затвердження Порядку погодження умов і порядку проведення санації державних підприємств до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство за рахунок небюджетних джерел фінансування та статуту приватного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Надра України" дозволяє зробити висновок про те, що уповноваженим органом управління державним майном щодо майна НАК "Надра України", переданого в користування його Дочірньому підприємству "Західукргеологія" є Державна служба геології та надр України (Держгеонадра), яка повинна була вирішувати питання про погодження плану досудової санації Дочірнього підприємства "Західукргеологія" НАК "Надра України", діючи як орган управління об`єктами державної власності, що належать до сфери її управління, відповідно до пункту 29 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ №1174 від 30.12.2015 р.

Матеріалами справи не підтверджено, що План санації Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" до відкриття провадження справи про банкрутство, до подання його до суду погоджувався уповноваженим органом управління державним майном відповідно до чинного на момент його подання до суду законодавства та з огляду на те, що умовами плану санації передбачено відчуження майна боржника та його засновника, 100% акцій якого належить державі з дотриманням процедури відповідно до зазначених нормативних актів.

Заперечення заявника та ПАТ НАК “Надра України” з даного приводу, наведені у поданих суду на новому розгляді письмових поясненнях, судом не можуть бути визнані за обгрунтовані, оскільки спростовуються як вищенаведеними нормами законодавства та фактичними обставинами, так і суперечать позиції Верховного суду, що наведена у Постанові від 09.07.2020 р. у даній справі.

Щодо доводів заявника про те що Державна служба геології та надр України(Держгеонадра) листом № 15652/01/08-20 від 20.10.2020 р. погодила введення процедури санації та затвердження плану санації ДП «Західукргеологія» до відкриття провадження у справі про банкрутство(копію листа додано до матеріалів справи 17.11.2020 р.), суд констатує часткове усунення недоліків Плану санації в частині законодавства, що регулює порядок управління державним майном та законодавства про банкрутство щодо затвердження плану досудової санації відповідно до ч.6 ст.5 Закону про банкрутство.

Виходячи із усього вищенаведеного, виконавши відповідно до частини 1 статті 316 ГПК України обов`язкові вказівки та врахувавши відповідно до частини 5 ст.310 ГПК України обов`язкові висновки суду касаційної інстанції, суд дійшов висновку відмовити в затвердженні плану санації Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” до відкриття провадження у справі про банкрутство.

Керуючись ст.ст. 5, 6 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 233-235 ГПК України, суд –

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в затвердженні плану санації Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії “Надра України” “Західукргеологія” до відкриття провадження у справі про банкрутство.

Ухвала набирає законної сили в строк і в порядку, передбачених ст. 235 ГПК України, і може бути оскаржена в строк і в порядку, передбачених ст. 256, ст. 257 ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://lv.arbitr.gov.ua /sud5015/.

Повний текст ухвали складено 08.12.2020 р.

Суддя Морозюк А.Я.