Рішення № 93397891, 09.12.2020, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
09.12.2020
Номер справи
906/1196/20
Номер документу
93397891
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд

Житомирської області

_________

____________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" грудня 2020 р. Справа № 906/1196/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Тимошенка О.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу

за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго"

до Фізичної особи-підприємця Пашинської Надії Олексіївни

про стягнення 150 216,00 грн

Позивачем пред`явлено позов про стягнення на його користь з відповідача 150216,00грн. збитків заподіяних діями споживача, що призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (лічильника електричної енергії), внаслідок використання пристрою випромінювання електромагнітних полів на прилад обліку, а саме частотного перетворювача, пристрій блокує нормальну роботу лічильника з накопичування показів при споживанні електричної енергії та зупиняє його, внаслідок чого електрична енергія недообліковується.

Ухвалою від 01.10.20 суд відкрив провадження у справі №906/1196/20 за вказаною позовною заявою та вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Клопотань про інше від сторін до суду не надходило.

Відповідач отримав вказану ухвалу 07.10.20, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення кореспонденції.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 29.12.2018 № 1311 (далі - Договір), який укладений між АТ "Житомиробленерго" Коростишівського РЕМ (позивач) та Фізичною особою підприємцем Пашинською Н.О. (відповідач), остання є споживачем електричної енергії та зобов`язана виконувати вимоги Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) та Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 (далі - ПРРЕЕ).

Згідно статті 1 Закону, учасник ринку електричної енергії є споживач, який провадить свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом. Не побутовий споживач - фізична особа - підприємець, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.

2 квітня 2020 року, представниками Позивача, здійснено технічну перевірку вузла обліку Відповідача за адресою: Житомирська область, Коростишівський район, місто Коростишів, вулиця Червоних Партизан, 31, за участю представника відповідача - Пашинського Олександра Миколайовича.

У відповідності до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ, технічна перевірка - це виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення поза облікових підключень.

Під час здійснення технічної перевірки, представниками Позивача виявлено недотримання вимог підпункту 4 пункту 5.5.13 ПРРЕЕ, а саме Відповідачем порушено зобов`язання щодо забезпечення функціонування власних розрахункових засобів вимірювання обсягу електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу виробника відповідних засобів комерційного обліку.

Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ та всі необхідні для визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення.

Представниками Позивача складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 02.04.2020 №000029, в якому зафіксовано порушення, встановлене підпунктом 3 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яким визначається обсяг та вартість необлікованої електричної енергії у разі виявлення інших дій споживача, що призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (лічильника електричної енергії), внаслідок використання пристрою випромінювання електромагнітних полів на прилад обліку, а саме частотного перетворювача, пристрій блокує нормальну роботу лічильника з накопичування показів при споживанні електричної енергії та зупиняє його. Таким чином електрична енергія недообліковується.

Необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначається обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення ПРРЕЕ у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії.

Пунктами 8.4.8, 8.4.11 ПРРЕЕ передбачено, якщо споживач вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії, використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт-год) розраховується за формулою 5. Wдоб. = 24х Рдог. х К сез. х К вик., де

Р дог. - величина дозволеної потужності для цієї точки комерційного обліку, передбачена договором між побутовим споживачем та оператором системи, кВт;

К сез. - коефіцієнт сезонності (приймається рівним 0,8 у період з 01 травня до 30 вересня та рівним 1 на період з 01 жовтня до 30 квітня);

К вик - коефіцієнт використання потужності (додаток 9 до цих Правил).

21 травня 2020 року за участю представника Відповідача - Пашинського Олександра Миколайовича, відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ та складено протокол №9, в якому зазначено, що у відповідності до пунктів 8.4.8, 8.4.11 ПРРЕЕ, необхідно здійснити нарахування за 12 календарних місяців до дня виявленого порушення із застосуванням коефіцієнту використання електричного обладнання 0,6 та визначити обсяг не облікованої електричної енергії на суму 150 216,00 грн.

З даним рішенням представник Відповідача погодився, вину свою визнав та просив прилад обліку для проведення експертизи не направляти, що і було зазначено у протоколі №9 (а.с.18).

Разом з протоколом споживач отримав розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, претензію та рахунок №3962 від 21.05.20 про сплату 150216,00грн. необлікованої електричної енергії 21.05.20 , що підтверджується його підписом на вказаних документах (а.с.18-22) .

Згідно п.7 Протоколу №9, кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків сплачуються споживачем протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

Станом на день подачі позову до суду та на час розгляду справи у суді Відповідач кошти не сплатив, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Пунктом 5.5.13 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати функціонування власних розрахункових засобів вимірювання обсягу електричної енергії відповідно до вимог нормативно-технічних документів та паспортних даних заводу-виробника відповідних засобів комерційного обліку шляхом укладення договору з постачальником послуг комерційного обліку.

Відповідно до статті 77 Закону, передбачена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, а саме недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері електричної енергетики між оператором системи розподілу і споживачем.

За порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин згідно зі статтею 235 ГК України можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку; до суб`єкта який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.

Згідно зі статтею 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно- господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання.

Відповідно до ст. ст. 13,73,74,77 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в сумі 150216,00 грн. обгрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовільнити .

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Пашинської Надії Олексіївни ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго" (10008, м. Житомир, вул. Пушкінська, 32/8 ; код ЄДРПОУ 22048622) - 150216,00 грн. боргу, 2253,24 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 09.12.20

Суддя Тимошенко О. М.

Віддрукувати:

1- в справу

2-3- сторонам (рек. з повідом.)