Рішення № 93384074, 04.12.2020, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
727/8875/20
Номер документу
93384074
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 727/8875/20

Провадження № 2/727/1827/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2020 року Шевченківський районний суд м. Чернівці у складі:

головуючої судді Чебан В.М.

при секретарі Гладкій Л.І.

за участю представника позивача Лукіна М.О.

за участю відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ :

ПозивачДепартамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернулись до суду з позовом про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям до відповідача ОСОБА_2 , мотивуючи позовні вимоги тим, що 13.02.2017 року гр. ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (надалі - Департамент) із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан, в якій зазначила, що станом на момент звернення перебуває на лікарняному з 18.11.2016 року.

Згідно поданої заяви особи, які отримують вищезазначену допомогу зобов`язуються повернути надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан (копія заяви та декларації додаються).

Рішенням Департаменту від 21.02.2017 року відповідачу призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері згідно Закону на період з 01.02.2017 року по 31.04.2017 року у розмірі 805,41 гри. щомісячно, з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 893,41 грн. щомісячно.

Вказують, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).

Відповідно до пункту 5 підпунктів 5.1, 5.17 Методики до сукупного доходу сімей в тому числі входить: заробітна плата та допомога у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні).

Так, в результаті проведеної перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем та згідно з інформацією ДФС України в м. Чернівці від 16.11.2017 року, встановлено, розбіжності поданих даних про доходи відповідача, що відповідач не надала інформацію про отримання доходу в лютому 2017 року, який нарахований за листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року, а саме: допомогу у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні).

Для отримання уточненої інформації Департаментом та підприємством Вищим професійним художнім училищем №5 була проведена перевірка - звірка інформації про доходи на підприємствах, в установах та організаціях, які видали довідки про доходи по справі гр. ОСОБА_2 від 19.12.2017 року, де було встановлено, що в довідці №631 від 06.02.2017 року про розмір заробітної плати з Вищого професійного художнього училища №5 не було зазначено нарахування по лікарняному листу за листопад, грудень 2016 року та січень 2017 року, а в довідці №989 від 19.12.2017 року зазначено, що в лютому 2017 року донараховані лікарняні за листопад, грудень 2016 року та січень 2017 року, а в березні 2017 року донараховано лікарняні за січень 2017 року, а за липень 2016 року нараховано в серпні 2016р. заробітну плату, про що відповідач не повідомила про отримання доходу.

Розпорядженням від 21.12.2017 року виявлено переплату допомоги та здійснено перерахунок призначеної допомоги за період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року, яка становить 5096,46 грн.

Вказують, що Департаментом неодноразово направлялись відповідачу письмові повідомлення та попередження про повернення надміру виплачених бюджетних кошів в сумі 5096,46 грн., однак відповідач сплачених коштів не повернула.

Таким чином, вважають, що оскільки відповідач відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.

На основі викладеного, просять суд стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 5096 грн. 46 коп. (п`ять тисяч дев`яносто шість гривень 46 коп.) допомоги на дітей одиноким матерям на рахунок: UA178201720343160050000042365ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ26075395; стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) понесених позивачем судових витрат на рахунок: UA618201720344260001000042365 Департамент праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУ у м.Чернівцях Чернівецької області, ЄДРПОУ26075395.

В судовому засіданні представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради позовні вимоги підтримав у повному об`ємі. Вказав, що всі нарахування переплаченої суми здійснювались у відповідності до Методики, затвердженої КМУ. При зверненні з заявою за отриманням допомоги відповідачці були роз`яснені усі умови отримання допомоги. Просив задовольнити позов.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Вказала суду, що при зверненні за допомогою на дітей їй нічого не роз`яснювали, в тому числі і не роз`яснювали які саме доходи будуть враховувати. Пояснила, що про Методику, на підставі якої розрахована ціна позову, їй ніхто нічого не повідомляв, вона дізналась про неї тільки під час розгляду справи в суді. Ствердила, що вона особисто приходила в департамент праці та соціального захисту населення, однак їй ніхто нічого не казав та не пояснював. Разом з тим, не заперечувала того, що отримувала повідомлення про переплату допомоги від позивача, після чого зверталась з відповідною заявою, а також приходила в департамент розбиратись з цим питанням, однак їй знову нічого не пояснили, в тому числі про розрахунок Методики. Просила суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно до ч.1 ст.274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.

Ухвалою суду від 02 листопада 2020 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін по справі та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Судом встановлено, що 13.02.2017 року гр. ОСОБА_2 звернулася до Управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (надалі - Департамент) із заявою про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям та декларацією про доходи та майновий стан, в якій зазначила, що станом на момент звернення перебуває на лікарняному з 18.11.2016 року (а.с.7-12).

Згідно поданої заяви особи, які отримують вищезазначену допомогу зобов`язуються повернути надміру нараховані кошти у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про їх майновий стан.

Рішенням Департаменту від 21.02.2017 року відповідачу призначено державну допомогу на дитину, як одинокій матері згідно Закону на період з 01.02.2017 року по 31.04.2017 року у розмірі 805,41 гри. щомісячно, з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року у розмірі 893,41 грн. щомісячно (а.с.17).

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі-Закон) та п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, який затверджений Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст.18-1 Закону та пунктів 33, 34 Порядку право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Відповідно до ст.18-3 Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих закладах I- IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом від 15.11.2001 року №486/202/524/455/3370 (далі - Методика).

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 «Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять нарахована заробітна плата, у тому числі за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі і вихідні дні та за роботу за сумісництвом; плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати всіх видів; премії, установлені за системами оплати праці на підприємстві, в установі, організації, незалежно від періодичності і джерел їх виплати; відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації. Премії і щорічні винагороди включаються до сукупного доходу на час їх нарахування, при цьому за рік ураховується не більше однієї винагороди за вислугу років.

Відповідно до підпункту 5.17 пункту 5 Методики до сукупного доходу сімей входить: заробітна плата та допомога у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні).

Пунктом 7.7. Методики передбачено, що грошові доходи, визначені пунктом 5 цієї Методики, крім премій, щорічних винагород, допомоги на навчання, безпосередньо отриманої особою від підприємства, установи чи організації, сум компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, сум заборгованості за аліментами, визначених судом або виконавчою службою на підставі рішення про стягнення аліментів, сум пенсій та допомог за рішенням суду, ураховуються у тому місяці, за який вони нараховані.

Як вбачається з матеріалів справи, в результаті проведеної перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем та згідно з інформацією ДФС України в м.Чернівці від 16.11.2017 року, встановлено, розбіжності поданих даних про доходи відповідача, зокрема, що відповідач не надала інформацію про отримання доходу в лютому 2017 року, який нарахований за листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року, а саме: допомогу у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (лікарняні) (а.с.20).

Також, для отримання уточненої інформації Департаментом та підприємством Вищим професійним художнім училищем №5 була проведена перевірка - звірка інформації про доходи на підприємствах, в установах та організаціях, які видали довідки про доходи по справі гр. ОСОБА_2 від 19.12.2017 року. Зокрема, було встановлено, що в довідці №631 від 06.02.2017 року про розмір заробітної плати з Вищого професійного художнього училища №5 не було зазначено нарахування по лікарняному листу за листопад, грудень 2016 року та січень 2017 року, а в довідці №989 від 19.12.2017 року зазначено, що в лютому 2017 року донараховані лікарняні за листопад, грудень 2016 року та січень 2017 року, а в березні 2017 року донараховано лікарняні за січень 2017 року, а за липень 2016 року нараховано в серпні 2016 року заробітну плату, про що відповідач не повідомила позивача, зокрема про отримання вказаного доходу (а.с.21-23).

Розпорядженням від 21.12.2017 року виявлено переплату допомоги та здійснено перерахунок призначеної допомоги за період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року, яка становить 5096,46 грн. (а.с.26-27).

Також, для врегулювання в досудовому порядку спору Департаментом направлялися відповідачу письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів, однак відповідач коштів не повернула (а.с.28-34).

Як передбачено п.49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" , особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до роз`яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

У відповідності до ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідачка не повідомила про обставини, що стосуються отримання нею доходу в більшому розмірі, аніж подана позивачу декларація про майновий стан та доходи, відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.141 ЦПК України також з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись ст.1166 ЦК України, ст.ст.4, 12, 13, 76, 81, 141, 263, 264, 265, 268, 274, 279, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги на дітей одиноким матерям- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 5096,46 (п`ять тисяч дев`яносто шість) гривень (сорок шість) копійок допомоги на дітей одиноким матерям на рахунок: UA178201720343160050000042365ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ26075395.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), яка зареєстрована в АДРЕСА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради - 2102,00 (дві тисячі сто дві) гривні понесених позивачем судових витрат на рахунок: UA618201720344260001000042365 Департамент праці та соціального захисту населення міської ради в ГУДКСУ у м. Чернівцях Чернівецької області, ЄДРПОУ26075395.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

З повним текстом рішення суду учасники справи можуть ознайомитись 08 грудня 2020 року.

СУДДЯ: