
Справа № 219/6316/20
Провадження № 2/219/2404/2020
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2020 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
судді Лапченко О.М.,
за участі секретаря Єлісеєвої С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмут Донецької області цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, згідно якого просить стягнути зі ОСОБА_1 суму надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5 316 гр. 96 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 подала до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Вказана допомога призначається на підставі заяви, довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини та копії свідоцтва про народження. У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі зміни у сім`ї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Вказує, що формою заяви передбачено заповнення наступних граф: найменування уповноваженого управління соціального захисту населення до якого подається заява; П.І.Б. заявника; зареєстроване місця проживання (згідно паспорту); адреса фактичного мешкання: телефон; серія, номер паспорту, інформація коли і ким він виданий; ІПН та дата народження. Згідно рішення Управління від 23.04.2019 року відповідачу призначена допомога: з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 840,66 гри. щомісяця, з 01.07.2.019 року по 30.09.2019 року у розмірі 931,66 гри. щомісяця. Між тим, в результаті проведеної перевірки достовірності інформації, наданої заявником для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме - не задекларовано дохід від благодійної організації «Червоний хрест України», в розмірі 26 000 грн., отриманий відповідачем за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року. Зазначає, що враховуючи вимоги ст. 18 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, відповідач не мала права на призначення допомоги на дітей одиноким матерям на доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.04.2019 по 30.09.2019. В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 06.12.2019 та 28.01.2020 Управлінням були направлені повідомлення відповідачу про необхідність повернути надміру виплачені кошти, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула. Управлінням прийнято рішення від 23.09.2019 року про відшкодування відповідачем надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 5 316 грн. 96 коп. відповідно до п. 49 Порядку. Поясненням від 10.09.2019 року відповідач зобов`язалася відшкодувати надміру отриману суму допомоги на дітей одиноким матерям, однак цього не зробила.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 16.07.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судовий розгляд.
В судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином: у відповідності до частини 6 статті 128 ЦПК України - шляхом направлення судової повістки із розпискою рекомендованим листом з повідомленням на адресу, зазначену позивачем у позовній заяві, зазначив, що не заперечує щодо розгляду справи за його відсутності в разі неявки в судове засідання відповідача та винесення заочного рішення судом.
Повідомлена належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання (у відповідності до частини 11 статті 128 ЦПК України - шляхом розміщення оголошення про її виклик до суду на офіційному веб-сайті Артемівського міськрайонного суду Донецької області: http://arm.dn.court.gov.ua та і у відповідності до частини 6 статті 128 ЦПК України шляхом направлення судової повістки рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку) відповідач не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, заяв та клопотань про розгляд справи без її участі або про відкладення судового засідання від неї на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.
Оскільки відповідач була належним чином повідомленою про судове засідання, але причин неявки суду не повідомила, суд вважає можливим у відповідності до пункту 1 частини 3 статті 223 ЦПК України провести судове засідання без її участі.
При цьому, за наявності умов, передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України, суд вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення по справі.
У зв`язку з неявкою сторін та у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст.18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з положеннями ч.1 ст.18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 2.04.2019 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан, довідки про доходи (а.с.9-11).
Згідно рішення Управління від 23.04.2019 року відповідачу призначена допомога: з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 840,66 грн. щомісяця, з 01.07.2.019 року по 30.09.2019 року у розмірі 931,66 грн. щомісяця (а.с.12).
За поданням державного соціального інспектора від 16.09.2019 року в результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення допомоги на дітей одиноким матерям, було виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме - не задекларовано дохід від благодійної організації «Червоний хрест України», в розмірі 26 000 грн., отриманий відповідачем за період з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року (а.с.13-15, 19).
23.09.2019 року Управлінням прийнято рішення про відшкодування відповідачем надміру виплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 5 316 грн. 96 коп. відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (а.с.18).
06.12.2019 та 28.01.2020 Управлінням були направлені повідомлення відповідачу за № 07/4820-7 та № 07/346-12 про необхідність повернути надміру виплачені кошти в розмірі 5 316 гр. 96 коп. у відповідності з чинним законодавством (а.с.20-22).
Згідно доданих пояснень від 10.09.2019 року (вх. № С-539), складених начальнику УПСЗН, відповідач зобов`язалася відшкодувати надміру отриману суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 5 316 грн. 96 коп. шляхом внесення коштів на розрахунковий рахунок Управління (а.с.16).
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п.п. 46, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок), особам, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення про зміну всіх обставин. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2 Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не мені місяця з дня отримання повідомлення.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу. Докази подаються суду сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Суд вважає, що позивачем доведено, що відповідачем було порушені його права, а тому вони підлягають поновленню.
Відповідач доказів погашення надміру сплачених коштів не надала, правом на відзив не скористалася, до суду не з`явилася.
За викладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а сума надміру отриманої державної допомоги підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ч.6 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 840 гр. 80 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 13, 76, 81, 89, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст..1212 ЦК України, ст.ст. 18, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суд,
у х в а л и в:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області (р/р UА 418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКГІО 25953178, МФО 820172) суму надміру виплаченої державної допомоги в розмірі 5 316 грн. (п`ять тисяч триста шістнадцять грн.) 96 коп.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.М.Лапченко