
№ 207/1324/20
№ 3/207/1130/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2020 року м. Кам`янське
суддя Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області І.М. Юрченко, при секретарі Сівачук А.А., за участю прокурора Чуйко С.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КпАП України,
УСТАНОВИВ:
До суду надійшли об`єднані адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7КпАП України.
Відповідно до протоколу № 451 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КпАП України: відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до інформації, отриманої з он-лайн сервісу Міністерства юстиції України «Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а також статуту Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24.02.2017 №307, засновником юридичної особи публічного права Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» є Міністерство освіти і науки України.
У відповідності до ст. 81 Цивільного кодексу України, директор та інші посадові особи юридичної особи публічного права, яка створена розпорядчим актом органу державної влади, тобто будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктами відповідальності за правопорушення, пов`язанні з корупцією, у зв`язку із виконанням ними організаційно-розпорядчих функцій та адміністративно-господарських обов`язків.
Пунктом 3 «Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням НАЗК №3 від 11.08.2016 року передбачено, що «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції. Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника.
Так, адміністративно-господарські функції (обов`язки) - це обов`язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, 4 фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо). Дані визначення також містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України від 26 квітня 2002 р. № 5 "Про судову практику у справах про хабарництво".
Відповідно контракту від 18.06.2015, укладеного з ОСОБА_1 , а також додаткової угоди №10, останній є директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» (код ЄДРПОУ 02541527), який розташований за адресою 51910, Дніпропетровська обл., місто Кам`янське, вул. Богдана Хмельницького, будинок 20, термін дії контракту 5 років - з 30.06.2015 по 30.06.2020 року.
Так, відповідно до положень, викладених у наказі №276-к «Про укладення контракту з ОСОБА_1 » у контракті від 18.06.2015 (з додатковою угодою №10), п.п 1.5 вказує, що Керівник підзвітний та підконтрольний Міністерству, департаменту освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі Департамент), несе відповідальність в межах та у спосіб, передбачених законодавством України та контрактом.
Відповідно до п.п. 1.1 посадової інструкції директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» встановлено, що директор повинен знати: чинне законодавство України, рішення Уряду, державних органів з питань освіти і виховання молоді; нормативні документи органів освіти.
Згідно з п.п. 2.6 інструкції директор визначає структуру управління центром, штатний розклад, вирішувати наукові, навчально-методичні, адміністративні, фінансові, господарські та інші питання.
Крім того, відповідно до п.п. 2.16 зазначеної інструкції директор зобов`язаний забезпечувати облік, збереження і оновлення навчально-матеріальної бази, дотримання правил санітарно-гігієнічного режиму і охорони праці, облік і зберігання документації.
При цьому, згідно з п.п. 3.1-3.6 інструкції директор має право: діяти від імені навчального закладу, представляти його в усіх органах, установах, організаціях, підприємствах держави та за її межами; розпоряджатися майном центру у межах делегованих повноважень відповідно до Статусу, коштами - у межах асигнувань та прибутків закладу; приймати рішення та видавати накази, розпорядження і давати вказівки, обов`язкові для усіх підрозділів та працівників центру; приймати самостійні рішення без погодження з керівництвом; укладати трудові угоди, розкривати їх із своїми заступниками, керівниками структурних підрозділів та контракти з педагогічними противниками відповідно до чинного законодавства; в межах фонду заробітної плати встановлювати надбавки до посадового окладу і виплачувати премію; накладати на працівників стягнення у відповідності з чинним законодавством України.
Таким чином, директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності згідно з підпунктом «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Встановлено, що директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-7 КУпАП за наступних обставин.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Реалізуючи передбачену посадовою інструкцією можливість щодо преміювання та виділення коштів на оздоровлення, директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 підписав наказ №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру», на основі заяви від ОСОБА_2 (власного сина), яку розписав «до наказу», що засвідчено особистим підписом.
При цьому, зазначеними заявою та наказом ОСОБА_1 було виділено матеріальну допомогу власному сину- ОСОБА_2 .
Питання надання матеріальної допомоги педагогічним працівникам навчальних закладів регулюються низкою нормативно-правових актів, серед яких Закон України «Про освіту» (в редакції Закону України від 23.03.96 р. № 100/96-ВР з наступними змінами, далі - Закон про освіту), наказ Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі - наказ № 557), Галузева угода між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011 - 2015 роки (далі -Галузева угода), колективні договори, а також роз`яснення, надані у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.06.2001 р. № 1-9/223, № 02-8/267. Частиною першою ст. 57 Закону про освіту гарантовано виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки лише педагогічним і науково-педагогічним працівникам.
Разом з тим п.п. 5 п. 4 наказу № 557 керівникам навчальних закладів надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. При цьому слід зазначити, що коло посад працівників, яким може надаватися така матеріальна допомога, не обмежено.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №-182-к/тр від 04.06.2019.
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», виникла у частині видання наказу про виплату допомоги на оздоровлення своєму синові у розмірі одного окладу.
Тому, рішення про видання наказу про виділення матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як батька який зацікавлений у підвищенні матеріального стану власного сина.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», знаходячись на робочому місці, в денний час доби, в порушення вимог ст. 28 прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: розглянув заяву про надання матеріальної допомоги від 24.05.2019 від власного сина, на основі якої видав наказ та виділив кошти на оздоровлення власному сину ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 452 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта;
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Реалізуючи передбачену посадовою інструкцією можливість щодо преміювання та виділення коштів на оздоровлення, директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 підписав наказ №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру», на основі заяви від ОСОБА_2 (власного сина), яку розписав «до наказу», що засвідчено особистим підписом.
При цьому, зазначеними заявою та наказом ОСОБА_1 було виділено матеріальну допомогу власному сину- ОСОБА_2 .
Питання надання матеріальної допомоги педагогічним працівникам навчальних закладів регулюються низкою нормативно-правових актів, серед яких Закон України «Про освіту» (в редакції Закону України від 23.03.96 р. № 100/96-ВР з наступними змінами, далі - Закон про освіту), наказ Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі - наказ № 557), Галузева угода між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011 - 2015 роки (далі -Галузева угода), колективні договори, а також роз`яснення, надані у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.06.2001 р. № 1-9/223, № 02-8/267. Частиною першою ст. 57 Закону про освіту гарантовано виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки лише педагогічним і науково-педагогічним працівникам.
Разом з тим п.п. 5 п. 4 наказу № 557 керівникам навчальних закладів надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. При цьому слід зазначити, що коло посад працівників, яким може надаватися така матеріальна допомога, не обмежено.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №-182-к/тр від 04.06.2019.
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», виникла у частині видання наказу про виплату допомоги на оздоровлення своєму синові у розмірі одного окладу.
Тому, рішення про видання наказу про виділення матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як батька який зацікавлений у підвищенні матеріального стану власного сина.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме Департамент освіти і науки Дніпропетровської державної обласної адміністрації, Міністерство освіти і науки України, при розгляді заяви про надання матеріальної допомоги від 24.05.2019 від власного сина», на основі якої видав наказ та виділив кошти на оздоровлення власному сину ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 453 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Керуючись методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку основних засобів суб`єктів державного сектору списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №11, актів введення в експлуатацію основних засобів та інших необоротних активів затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 року №818.
Постановою КМУ від 8 листопада 2007 р. № 1314 «Про затвердження Порядку списання об`єктів державної власності затверджено порядок списання об`єктів державної власності». Цей Порядок визначає механізм списання об`єктів державної власності, якими є об`єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними фондами (засобами), іншими необоротними матеріальними активами (далі - майно). { Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1199 (1199-2012-п ) від 26.12.2012. Списання майна здійснюється у спосіб, передбачений цим Порядком. У цьому Порядку суб`єктами господарювання є казенні підприємства, державні комерційні підприємства (їх об`єднання), установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.
На виконання вищевказаних вимог, наказом директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 №1-од від 08.01.2020 «Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів». Для визначення непридатності необоротних активів і встановлення неможливості або неефективності проведення їх відновлювального ремонту, а також для оформлення необхідної документації на списання цих активів було створено «Постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів» відповідно 1 корпусу, 2 корпусу та 3 корпусу.
При цьому, зазначеним наказом головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів корпусу №3 ОСОБА_1 призначив свого сина - ОСОБА_2 . Контроль за виконанням даного наказу ОСОБА_1 залишив за собою.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №1-од від 08.01.2020 «Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів», яким призначено головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів комісії 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 .
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», свого сина ОСОБА_2 головою Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів комісії 3 корпусу (призначений ним особисто наказом №1- од від 08.01.2020).
Відповідно до порядку утворення суб`єктом господарювання комісії із списання майна, її завдання та повноваження п.9 Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та/або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна утворюється комісія із списання майна (далі - комісія), головою якої є заступник керівника суб`єкта господарювання, а членами - головний бухгалтер або його заступник, працівники інженерних, технічних, технологічних, будівельних, обліково-економічних та інших служб суб`єкта господарювання, а також залучені за вимогою суб`єкта управління його представники та інші фахівці. Склад комісії затверджується розпорядчим актом за підписом керівника суб`єкта господарювання.
В акті на списання майна детально зазначаються причини його списання та робиться висновок про економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення майна. 3. Комісія: 1) проводить в установленому законодавством порядку інвентаризацію майна, що пропонується до списання, та за її результатами складає відповідний акт; 2) проводить огляд майна з використанням необхідної технічної документації (технічних паспортів, поетажних планів, відомостей про дефекти тощо), а також даних бухгалтерського обліку; 3) визначає економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання майна і вносить відповідні пропозиції; 4) установлює конкретні причини списання майна (моральна застарілість чи фізична зношеність, непридатність для подальшого використання суб`єктом господарювання, зокрема у зв`язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкодження внаслідок аварії чи стихійного лиха та неможливість відновлення, або виявлення його в результаті інвентаризації як нестачі); 5) визначає можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів об`єкта, що підлягає списанню; 6) здійснює контроль за вилученням з майна, що підлягає списанню, придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, а також вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, визначає їх кількість, вагу та контролює здачу на склад і оприбуткування на відповідних балансових рахунках; 7) складає відповідно до законодавства акти на списання майна за встановленою типовою формою.
Тому рішення про призначення головою комісії 3-го корпусу ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , у як керівника Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», який зацікавлений у разі виявлення невідповідностей в укритті даних фактів після проведення перевірки комісією, за для ненастання юридичних наслідків (відповідальності). ОСОБА_1 розуміє, що при виявленні порушень його сином, останній напевно не буде зазначити про них у протоколі, оскільки наслідком цього може бути притягнення його та його батька до встановленої законом відповідальності.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів конфлікту ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме Департамент освіти і науки Дніпропетровської державної обласної адміністрації, Міністерство освіти і науки України, при виданні наказу № -1-од «Про створення постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів» від 08.01.2020, яким головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів» 3 корпусу призначив свого сина - ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 454 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Керуючись методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку основних засобів суб`єктів державного сектору списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. №11, актів введення в експлуатацію основних засобів та інших необоротних активів затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 року №818.
Постановою КМУ від 8 листопада 2007 р. № 1314 «Про затвердження Порядку списання об`єктів державної власності затверджено порядок списання об`єктів державної власності». Цей Порядок визначає механізм списання об`єктів державної власності, якими є об`єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними фондами (засобами), іншими необоротними матеріальними активами (далі - майно). { Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №1199 (1199-2012-п ) від 26.12.2012. Списання майна здійснюється у спосіб, передбачений цим Порядком. У цьому Порядку суб`єктами господарювання є казенні підприємства, державні комерційні підприємства (їх об`єднання), установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.
На виконання вищевказаних вимог, наказом директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 №1-од від 08.01.2020 «Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів». Для визначення непридатності необоротних активів і встановлення неможливості або неефективності проведення їх відновлювального ремонту, а також для оформлення необхідної документації на списання цих активів було створено «Постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів» відповідно 1 корпусу, 2 корпусу та 3 корпусу.
При цьому, зазначеним наказом головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів корпусу №3 ОСОБА_1 призначив свого сина - ОСОБА_2 . Контроль за виконанням даного наказу ОСОБА_1 залишив за собою.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №1-од від 08.01.2020 «Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів», яким призначено головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів комісії 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 .
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», свого сина ОСОБА_2 головою Про постійно діючу комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів комісії 3 корпусу (призначений ним особисто наказом №1- од від 08.01.2020).
Відповідно до порядку утворення суб`єктом господарювання комісії із списання майна, її завдання та повноваження п.9 Для встановлення факту непридатності майна і неможливості та/або неефективності проведення його відновного ремонту чи неможливості його використання іншим чином, а також для оформлення документів на списання майна утворюється комісія із списання майна (далі - комісія), головою якої є заступник керівника суб`єкта господарювання, а членами - головний бухгалтер або його заступник, працівники інженерних, технічних, технологічних, будівельних, обліково-економічних та інших служб суб`єкта господарювання, а також залучені за вимогою суб`єкта управління його представники та інші фахівці. Склад комісії затверджується розпорядчим актом за підписом керівника суб`єкта господарювання.
В акті на списання майна детально зазначаються причини його списання та робиться висновок про економічну (технічну) недоцільність та/або неможливість відновлення майна. 3. Комісія: 1) проводить в установленому законодавством порядку інвентаризацію майна, що пропонується до списання, та за її результатами складає відповідний акт; 2) проводить огляд майна з використанням необхідної технічної документації (технічних паспортів, поетажних планів, відомостей про дефекти тощо), а також даних бухгалтерського обліку; 3) визначає економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та/або подальшого використання майна і вносить відповідні пропозиції; 4) установлює конкретні причини списання майна (моральна застарілість чи фізична зношеність, непридатність для подальшого використання суб`єктом господарювання, зокрема у зв`язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкодження внаслідок аварії чи стихійного лиха та неможливість відновлення, або виявлення його в результаті інвентаризації як нестачі); 5) визначає можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів об`єкта, що підлягає списанню; 6) здійснює контроль за вилученням з майна, що підлягає списанню, придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, а також вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, визначає їх кількість, вагу та контролює здачу на склад і оприбуткування на відповідних балансових рахунках; 7) складає відповідно до законодавства акти на списання майна за встановленою типовою формою.
Тому рішення про призначення головою комісії 3-го корпусу ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як керівника Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», який зацікавлений у разі виявлення невідповідностей в укритті даних фактів після проведення перевірки комісією, за для ненастання юридичних наслідків (відповідальності). ОСОБА_1 розуміє, що при виявленні порушень його сином, останній напевно не буде зазначити про них у протоколі, оскільки наслідком цього може бути притягнення його та його батька до встановленої законом відповідальності.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів конфлікту ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», знаходячись на робочому місці, в денний час доби, в порушення вимог ст. 28 цього Закону, прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав наказ №1-од від 08.01.2020 «Про створення постійно діючої комісії зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів», яким призначено головою постійно діючої комісію зі списання, введення в експлуатацію та переміщення необоротних активів та запасів 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 455 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Реалізуючи передбачену посадовою інструкцією можливість щодо преміювання та виділення коштів на оздоровлення, директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , підписав наказ №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру.
При цьому, зазначеним наказом ОСОБА_1 було виділено матеріальну допомогу власному сину- ОСОБА_2 .
Питання надання матеріальної допомоги педагогічним працівникам навчальних закладів регулюються низкою нормативно-правових актів, серед яких Закон України «Про освіту» (в редакції Закону України від 23.03.96 р. № 100/96-ВР з наступними змінами, далі - Закон про освіту), наказ Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі - наказ № 557), Галузева угода між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011 - 2015 роки (далі -Галузева угода), колективні договори, а також роз`яснення, надані у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.06.2001 р. № 1-9/223, № 02-8/267. Частиною першою ст. 57 Закону про освіту гарантовано виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки лише педагогічним і науково-педагогічним працівникам.
Разом з тим п.п. 5 п. 4 наказу № 557 керівникам навчальних закладів надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. При цьому слід зазначити, що коло посад працівників, яким може надаватися така матеріальна допомога, не обмежено.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №-182-к/тр від 04.06.2019.
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», виникла у частині видання наказу про виплату допомоги на оздоровлення своєму синові у розмірі одного окладу.
Тому, рішення про видання наказу про виділення матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як батька який зацікавлений у підвищенні матеріального стану власного сина.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме Департамент освіти і науки Дніпропетровської державної обласної адміністрації, Міністерство освіти і науки України, при виданні наказу №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру», яким виділив кошти на оздоровлення власному сину ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 456 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Реалізуючи передбачену посадовою інструкцією можливість щодо преміювання та виділення коштів на оздоровлення директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 був виданий наказ №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру».
При цьому, зазначеним наказом, виданим ОСОБА_1 , було виділено матеріальну допомогу власному сину- ОСОБА_2 .
Питання надання матеріальної допомоги педагогічним працівникам навчальних закладів регулюються низкою нормативно-правових актів, серед яких Закон України «Про освіту» (в редакції Закону України від 23.03.96 р. № 100/96-ВР з наступними змінами, далі - Закон про освіту), наказ Міністерства освіти і науки України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557 (далі - наказ № 557), Галузева угода між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011 - 2015 роки (далі -Галузева угода), колективні договори, а також роз`яснення, надані у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.06.2001 р. № 1-9/223, № 02-8/267. Частиною першою ст. 57 Закону про освіту гарантовано виплату допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки лише педагогічним і науково-педагогічним працівникам.
Разом з тим п.п. 5 п. 4 наказу № 557 керівникам навчальних закладів надано право в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік. При цьому слід зазначити, що коло посад працівників, яким може надаватися така матеріальна допомога, не обмежено.
Враховуючи викладене, у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №-182-к/тр від 04.06.2019.
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», виникла у частині видання наказу про виплату допомоги на оздоровлення своєму синові у розмірі одного окладу.
Тому, рішення про видання наказу про виділення матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як батька який зацікавлений у підвищенні матеріального стану власного сина.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст.З Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», знаходячись на робочому місці, в денний час доби, в порушення вимог ст. 28 цього Закону, прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав наказ №-182-к/тр від 04.06.2019 «Про надання матеріальної допомоги працівникам центру», яким виділив кошти на оздоровлення власному сину ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 457 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Положенням про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2014 р. за № 1365/26142 (далі - Положення), встановлено порядок проведення інвентаризації активів і зобов`язань юридичних осіб. Так, п. 2 зазначеного Положення передбачено, що воно застосовується юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництвами іноземних суб`єктів господарської діяльності.
Відповідно до п. 7 Положення встановлено, що проведення інвентаризації є обов`язковим: перед складанням річної фінансової звітності в обсязі, визначеному пунктом 6 цього розділу, з урахуванням особливостей проведення інвентаризації і в строки, визначені пунктом 10 цього розділу.
Відповідно до п. 5 Положення Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов`язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка. При цьому забезпечуються:
виявлення фактичної наявності активів та перевірка повноти відображення зобов`язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів;
установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку;
виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість та споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних та нематеріальних активів, що не використовуються, невикористаних сум забезпечення;
виявлення активів і зобов`язань, які не відповідають критеріям визнання.
На виконання вищевказаних вимог, наказом директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії» у зв`язку з підготовкою до складання фінансової звітності за 2018 рік і керуючись нормативними документами, що регулюють порядок проведення інвентаризації затверджено:
1) провести інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та документів і розрахунків з дебіторами та кредиторами з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на 01.11.2018;
2) проведення інвентаризації в термін з 01.11.2018 по 30.11.2018 призначено членів та голів інвентаризаційних комісій;
3) створити інвентаризаційні комісії з зазначенням їх складу відповідно 1 корпусу, 2 корпусу та 3 корпусу.
При цьому, зазначеним наказом головою інвентаризаційної комісії 3 корпусу ОСОБА_1 призначив свого сина - ОСОБА_2 . Контроль за виконанням даного наказу ОСОБА_1 залишив за собою.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії», яким призначено головою інвентаризаційною комісії 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 .
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», свого сина ОСОБА_2 головою інвентаризаційної комісії 3 корпусу (призначений ним особисто наказом №92-од від 25.10.2018).
Також слід зазначити, що відповідно до розділу IV Положення бюджетними установами у разі встановлення нестач або втрат, які виникли внаслідок зловживань, відповідні матеріали після встановлення нестач і втрат передаються правоохоронним органам, а на суму виявлених нестач і втрат подається цивільний позов. Висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов`язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства.
Тому рішення про призначення головою комісії 3-го корпусу ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як керівника Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», який зацікавлений у разі виявлення невідповідностей в укритті даних фактів після проведення інвентаризації, за для ненастання юридичних наслідків (відповідальності). ОСОБА_1 розуміє, що при виявленні порушень його сином, останній напевно не буде зазначити про них у протоколі, оскільки наслідком цього може бути притягнення його батька до встановленої законом відповідальності.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів конфлікту ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», знаходячись на робочому місці, в денний час доби, в порушення вимог ст. 28 цього Закону, прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписав наказ №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії», яким призначено головою інвентаризаційною комісії 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до протоколу № 458 від 27 травня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 КпАП України: у відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено терміни, серед яких приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв`язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - це, суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об`єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Близькі особи - члени сім`ї суб`єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб`єкта.
Статтею 28 «Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів» Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов`язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Положенням про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 жовтня 2014 р. за № 1365/26142 (далі - Положення), встановлено порядок проведення інвентаризації активів і зобов`язань юридичних осіб. Так, п. 2 зазначеного Положення передбачено, що воно застосовується юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництвами іноземних суб`єктів господарської діяльності.
Відповідно до п. 7 Положення встановлено, що проведення інвентаризації є обов`язковим: перед складанням річної фінансової звітності в обсязі, визначеному пунктом 6 цього розділу, з урахуванням особливостей проведення інвентаризації і в строки, визначені пунктом 10 цього розділу.
Відповідно до п. 5 Положення Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов`язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка. При цьому забезпечуються:
виявлення фактичної наявності активів та перевірка повноти відображення зобов`язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів;
установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку;
виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість та споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних та нематеріальних активів, що не використовуються, невикористаних сум забезпечення;
виявлення активів і зобов`язань, які не відповідають критеріям визнання.
На виконання вищевказаних вимог, наказом директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії» у зв`язку з підготовкою до складання фінансової звітності за 2018 рік і керуючись нормативними документами, що регулюють порядок проведення інвентаризації затверджено:
1) провести інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та документів і розрахунків з дебіторами та кредиторами з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на 01.11.2018;
2) проведення інвентаризації в термін з 01.11.2018 по 30.11.2018 призначено членів та голів інвентаризаційних комісій;
3) створити інвентаризаційні комісії з зазначенням їх складу відповідно 1 корпусу, 2 корпусу та 3 корпусу.
При цьому, зазначеним наказом головою інвентаризаційної комісії 3 корпусу ОСОБА_1 призначив свого сина - ОСОБА_2 . Контроль за виконанням даного наказу ОСОБА_1 залишив за собою.
Враховуючи викладене у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, а саме суперечність між його приватним інтересом, обумовленим сімейними стосунками з його сином ОСОБА_2 та його службовими повноваженнями, як директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», що вплинули на його об`єктивність та неупередженість при виданні наказу №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії», яким призначено головою інвентаризаційною комісії 3 корпусу свого сина - ОСОБА_2 .
Наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 підтверджується приватним немайновим інтересом, зумовленим сімейними стосунками зі своїм сином ОСОБА_2 .
Суперечність між приватним інтересом та здійсненням службових повноважень пов`язана з призначенням ОСОБА_1 , як директором Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», свого сина ОСОБА_2 головою інвентаризаційної комісії 3 корпусу (призначений ним особисто наказом №92-од від 25.10.2018).
Також слід зазначити, що відповідно до розділу IV Положення бюджетними установами у разі встановлення нестач або втрат, які виникли внаслідок зловживань, відповідні матеріали після встановлення нестач і втрат передаються правоохоронним органам, а на суму виявлених нестач і втрат подається цивільний позов. Висновки щодо виявлених розбіжностей між фактичною наявністю активів і зобов`язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в звіряльних відомостях, та пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією у протоколі, що складається після закінчення інвентаризації і передається на розгляд та затвердження керівнику підприємства.
Тому рішення про призначення головою комісії 3-го корпусу ОСОБА_2 є безумовно вигідним для ОСОБА_1 , як керівника Державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту», який зацікавлений у разі виявлення невідповідностей в укритті даних фактів після проведення інвентаризації, за для ненастання юридичних наслідків (відповідальності). ОСОБА_1 розуміє, що при виявленні порушень його сином, останній напевно не буде зазначити про них у протоколі, оскільки наслідком цього може бути притягнення його батька до встановленої законом відповідальності.
Про наявність реального або потенційного конфлікту інтересів конфлікту ОСОБА_1 свого безпосереднього керівника не повідомляв, що підтверджується листом Міністерства освіта і науки України № 5/274-20 від 21.04.2020 року та листом Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 2181/0/211/20 від 06.05.2020.
Як роз`яснило Національне агентство з питань запобігання корупції у своїх «Методичних рекомендаціях з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 839 від 29.09.2017 (п. 2.6 Конфлікт інтересів у посадових осіб державних, комунальних підприємств, установ, організацій) посадові особи державних та комунальних підприємств, установ і організацій зобов`язані повідомляти про конфлікт інтересів, який пов`язаний з обмеженням спільної роботи близьких осіб.
Враховуючи, що стаття 27 в Законі не передбачає поширення обмеження спільної роботи близьких осіб на посадових осіб державних та комунальних підприємств, установ, організацій, можна було б зробити висновок про те, що спільна робота близьких осіб у прямому підпорядкуванні не є корупційним деліктом. Відповідальність за такі дії не встановлює ні КУпАП, ні тим більше Кримінальний кодекс України.
Водночас, на практиці така ситуація розглядається як конфлікт інтересів, що має наслідки притягнення осіб, які мають в безпосередньому підпорядкуванні близьких осіб, до адміністративної відповідальності на підставі статті 172-7 КУпАП.
При цьому, у Кодексі законів про працю України міститься стаття 25-1, присвячена питанню обмеження спільної роботи близьких родичів чи свояків (батьки, подружжя, брати, сестри, діти, а також батьки, брати, сестри й діти подружжя) на підприємстві, в установі, організації.
Суть цієї законодавчої норми полягає в тому, що якщо на підприємстві працюють близькі родичі чи свояки, то доцільно уникати ситуації, в результаті якої зазначені особи у зв`язку з виконанням трудових обов`язків будуть безпосередньо підпорядковані або підконтрольні одна одній.
Таким чином, директор державного професійно-технічного навчального закладу «Кам`янський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівництва та автотранспорту» ОСОБА_1 , будучи відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадовою особою юридичної особи публічного права, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив про наявність реального конфлікту інтересів свого безпосереднього керівника, а саме Департамент освіти і науки Дніпропетровської державної обласної адміністрації, Міністерство освіти і науки України, при виданні наказу №92-од від 25.10.2018 «Про проведення інвентаризації і призначення інвентаризаційної комісії», яким головою інвентаризаційної комісії 3 корпусу призначив свого сина - ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-7 КпАП України.
В судовому засіданні адвокат Шпак В.І. просив провадження в справі про адміністративне правопорушення за протоколами про: адміністративне правопорушення № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458 від 27.05.2020 року закрити за закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, посилаючись на те, що відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вони були складені 27.05.2020 року, та за змістом цих протоколів про адміністративні правопорушення датою виявлення правопорушення зазначено дату їх складання - 27.05.2020 року. В той же час, згідно рапорту від 10.11.2020 року, всі документи, необхідні для встановлення наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення, надійшли до Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області разом із листом прокуратури Дніпропетровської області від 19.05.2020 року. Відповідно до вимог 254 КпАП України, при вчиненні адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою. Тобто протокол складається тоді, коли посадова особа встановила усі необхідні складові адміністративного правопорушення. Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, вони були складені в друкованому вигляді 27.05.2020 року. В цих протоколах вказано суть адміністративного правопорушення, та в кожному протоколі зазначено, що виявлено воно було в день його складання. Враховуючи викладене, особа, яка склала протоколи № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458 від 27.05.2020 року, встановила ще до проведення опитування ОСОБА_1 наявність підстав вважати, що ним вчинено адміністративне правопорушення, і необхідно скласти відповідні протоколи, що і було зроблено згідно відомостей, які були отримані разом із листом прокуратури Дніпропетровської області від 19.05.2020 року. Матеріали справи свідчать про те, що з вказаної дати, а саме з 19.05.2020 року, ніяких додаткових перевірочних дій стосовно ОСОБА_1 не проводилось, що не спростовано будь-якими документами та доказами по справі. Отже, станом на 19.05.2020 року Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області вже мало, всі необхідні матеріали для прийняття рішення про необхідність складання протоколу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , і тому днем його виявлення слід вважати саме цю дату, а не дату фактичного складання протоколів № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458. Провадження здійснюється на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Згідно до. ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути, розпочато, а розпочате піддягає закриттю за таких обставин, зокрема пункт 7 закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу. Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
ОСОБА_1 у судовому засіданні просив закрити адміністративне провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КпАП України, у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти закрити адміністративного провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КпАП України, у зв`язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
В судовому засіданні встановлено, що протоколи про: адміністративне правопорушення № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458 були складені 27.05.2020 року, та за змістом цих протоколів про адміністративні правопорушення датою виявлення правопорушення зазначено дату їх складання - 27.05.2020 року. В той же час, згідно рапорту від 10.11.2020 року, всі документи, необхідні для встановлення наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення, надійшли до Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області разом із листом прокуратури Дніпропетровської області від 19.05.2020 року. Відповідно до вимог 254 КпАП України, при вчиненні адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою. Тобто протокол складається тоді, коли посадова особа встановила усі необхідні складові адміністративного правопорушення. Відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458, вони були складені в друкованому вигляді 27.05.2020 року. В цих протоколах вказано суть адміністративного правопорушення, та в кожному протоколі зазначено, що виявлено воно було в день його складання. Враховуючи викладене, особа, яка склала протоколи № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458 від 27.05.2020 року, встановила ще до проведення опитування ОСОБА_1 наявність підстав вважати, що ним вчинено адміністративне правопорушення, і необхідно скласти відповідні протоколи, що і було зроблено згідно відомостей, які були отримані разом із листом прокуратури Дніпропетровської області від 19.05.2020 року. Матеріали справи свідчать про те, що з вказаної дати, а саме з 19.05.2020 року, ніяких додаткових перевірочних дій стосовно ОСОБА_1 не проводилось, що не спростовано будь-якими документами та доказами по справі. Отже, станом на 19.05.2020 року Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області вже мало, всі необхідні матеріали для прийняття рішення про необхідність складання протоколу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , і тому днем його виявлення слід вважати саме цю дату, а не дату фактичного складання протоколів № 451, 452, 453, 454, 455, 456, 457, 458.
Провадження здійснюється на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Згідно до. ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути, розпочато, а розпочате піддягає закриттю за таких обставин, зокрема пункт 7 закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу. Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Отже, зазначеними положеннями КУпАП передбачено, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, що унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Приписи 247 статті КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.
Так, пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення. А за логічним тлумаченням абзацу першого статті 247 КУпАП встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з`ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні. Відповідно поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями. Прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Окрім цього, згідно узагальненого науково-консультативного висновку Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України від 07.11.2017, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами статті 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини. Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
За вказаних обставин, суддя вважає за необхідне прийняти постанову про закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП не вирішуючи питання про винність або невинуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 172-7 КУпАП.
Керуючись ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст. 283-285 КпАП України, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КпАП України - закрити у зв`язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська.
Суддя І.М. Юрченко