
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/7987/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2020 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення заборгованості у вигляді доплати за службу в нічний час,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції України з позовною вимогою стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу у нічний час за 2015-2017 роки у сумі 10569 (десять тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять) гривень 48 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що Департаментом патрульної поліції за 2015-2017 роки протиправно, за твердженням позивачки, не виплачено їй доплату за службу у нічний час, виплата якої передбачена п. 11 Розділу ІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260.
Відповідач позов не визнає. У відзиві на позовну заяву, представник відповідача зазначає, що підстав для стягнення заборгованості щодо доплати за службу у нічний час за період до 07.11.2015 немає, оскільки датою державної реєстрації Департаменту патрульної поліції є 07.11.2015, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Наведений у позовній заяві розрахунок заборгованості відповідача перед позивачкою з доплати за службу у нічний час є неправильним, оскільки позивачкою враховано фактично відпрацьований час та не взято до уваги норму п. 11 розділу II Порядку №260. Окрім того, вказує, що понесені витрати на професійну правничу допомогу не відповідають критерію реальності наданих послуг. Просить відмовити у задоволенні позову.
На спростування заперечень відповідача представником позивачки подано відповідь на відзив на позовну заяву.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 02.10.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами; витребувано у відповідача, Департаменту патрульної поліції: належним чином засвідчену копію послужного списку позивачки за спірний період; належним чином засвідчені копії довідок обліку несення ОСОБА_1 служби в нічний час за 2015-2017 роки за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, або інші докази несення позивачкою служби у нічний час з зазначенням кількості нічних змін, годин тощо; обґрунтування не нарахування та невиплати позивачці доплати за службу в нічний час за 2015-2017 роки; розрахунок суми доплати за службу в нічний час за період за 2015-2017 роки.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивачка, ОСОБА_1 , з 07.11.2015 проходить службу в Управлінні патрульної у м. Львові Департаменту патрульної поліції в складі батальйону № 3.
У відповідь на адвокатські запити представника позивачки щодо надання інформації про несення служби ОСОБА_1 у нічний час, відповідач листом від 26.06.2020 № 411аз/41/12/03-2020 повідомив, що ОСОБА_1 приступила до виконання службових обов`язків у 2015 році в складі батальйону № 3 управління патрульної поліції у м. Львові Департаменту патрульної поліції, у 2015 році відпрацювала 25 (200 год) робочих змін, з них 13 (104 год) – нічних, у 2016 році – 150 (1200 год) робочих змін, з них 74 (592 год) – нічних, у 2017 році – 151 (1208 год) робочих змін, з них 73 (584 год) – нічних.
Листом від 26.06.2020 № 411аз/41/12/03-2020 відповідач надав відомості про грошове забезпечення позивачки за період з листопада 2015 року по грудень 2017 року.
Згідно з листом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 06.08.2020 № 14316/41/5/05-2020 доплата за службу в нічний час, зокрема поліцейській ОСОБА_1 не виплачувалась, у зв`язку із відсутністю підстав.
Позивачка, вважаючи, що має право на доплату за службу в нічний час за період з 2015-2017 роки, звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 п. 5 цієї Постанови визначено обов`язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 260 від 06.04.2016, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Згідно з п. 3 Розділу І вказаного Порядку, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.
Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов`язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов`язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов`язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як убачається із вищенаведених норм права, розрахунок доплати за службу в нічний час здійснюється наступним чином: «місячний посадовий оклад» поділити «на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні» помножити на «кількість годин служби в нічний час» помножити на « 35 відсотків (відсотковий розмір доплати за службу в нічний час)».
Як встановлено судом, відповідач всупереч вимогам постанови № 988 та Порядку № 260 доплату позивачці за службу в нічний час за період за 2015-2017 роки не здійснював.
Згідно з листом Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 26.06.2020 № 411аз/41/12/03-2020, ОСОБА_1 відпрацювала:
- у 2015 році – 25 (200 год) робочих змін, з них 13 (104 год) - нічних, а саме: у листопаді: кількість робочих змін 10 (80 год), з них 5 (40 год) - нічних, у грудні: кількість робочих змін 15 (120 год), з них 8 (64 год) нічних;
- у 2016 році – 150 (1200 год) робочих змін, з них 74 (592 год) – нічних, а саме: у січні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 6 (48 год) - нічних, у лютому: кількість робочих змін 11 (88 год), з них 5 (40 год) - нічних, у березні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 6 (48 год) - нічних, у квітні: кількість робочих змін 15 (120 год), з них 8 (64) год – нічних, у травні: кількість робочих змін 13 (104 год), з них 7 (56 год) - нічних, у червні: кількість робочих змін 5 (40 год), з них 2 (16 год) - нічних, у липні: кількість робочих змін 12(112 год), з них 8 (64 год) - нічних, у серпні: кількість робочих змін 15 (120 год), з них 7 (56 год) - нічних, у вересні: кількість робочих змін 8 (64 год), з них 4 (32 год) – нічних, у жовтні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 7 (56 год) - нічних, у листопаді: кількість робочих змін 13 (104 год), з них 8 (64 год) - нічних, у грудні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 6 (48 год) – нічних;
- 2017 році – 151 (1208 год) робочих змін, з них 73 (584 год) - нічних, а саме: у січні кількість робочих змін 14 (112 год), з них 8 (64 год) - нічних, у лютому: кількість робочих змін 13 9104 год), з них 5 (40 год) - них, у березні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 8 (64 год) - нічних, у квітні: кількість робочих змін 9 (72 год), з них 4 (32 год) - нічних, у травні: кількість робочих змін 15 (120 год), з них 6 (48 год) - нічних, у червні: кількість робочих змін 14 (112 год), з них 6 (48 год) - нічних, у липні: кількість робочих змін 16 (128 год), з них 8 (64 год) - нічних, у серпні кількість робочих змін 7 (56 год), з них 3 (24 год) - нічних, у вересні: кількість робочих змін 12 (96 год), з них 6 (48 год) - нічних, у жовтні: кількість робочих змін 16 (128 год), з них 8 (64 год) - нічних, у листопаді: кількість робочих змін 9 (72 год), з них 5 (40 год) - нічних, у грудні: кількість робочих змін 12 (96 год), з них 6 (48 год) - нічних.
Згідно з відомістю про грошове забезпечення посадовий оклад позивачки за спірний період становив: у листопаді 2015 року – 1976,00 грн, у грудні 2015 року – 2344,00 грн, з січня 2016 року по грудень 2017 року - 2400,00 грн.
Представник позивачки, з урахуванням п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, обчислив суму заборгованості у вигляді доплати за службу у нічний час за 2015 -2017 роки, а саме:
- за листопад 2015 року: 1976 грн (посадовий оклад) / 80 год фактичного часу служби у листопаді 2015 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 345,8 грн;
- за грудень 2015 року: 2344 грн (посадовий оклад) / 120 год фактичного часу служби у грудні 2015 при 40 год робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 437,55 грн;
- за січень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у січні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 360,00 грн;
- за лютий 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 88 год фактичного часу служби у лютому 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 381,82 грн;
- за березень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у березні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 360,00 грн;
- за квітень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 120 год фактичного часу служби у квітні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 448,00 грн;
- за травень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 104 год фактичного часу служби у травні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 452,31 грн;
- за червень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) 140 год фактичного часу служби у червні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 16 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (2 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 336,00 грн;
- за липень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у липні 2016 року при 40-годинному робочому х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 480,00 грн;
- за серпень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /120 год фактичного часу служби у серпні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 392,00 грн.
- за вересень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 64 год фактичного часу служби у вересні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 32 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (4 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн;
- за жовтень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 112 год фактичного часу служби у жовтні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн;
- за листопад 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 104 год фактичного часу служби у листопаді 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 516,92 грн;
- за грудень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у грудні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 360,00 грн.
- за січень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у січні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 480,00 грн;
- за лютий 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /104 год фактичного часу служби у лютому 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 323,08 грн;
- за березень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у березні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 480,00 00 грн;
- за квітень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 72 год фактичного часу служби у квітні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 32 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (4 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 373,33 грн;
- за травень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 120 год фактичного часу служби у травні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 336,00 грн;
- за червень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /112 год фактичного часу служби у червні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 360,00 грн;
- за липень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 128 год фактичного часу служби у липні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн;
- за серпень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 56 год фактичного часу служби у серпні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 24 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (3 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 360,00 грн.
- за вересень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 96 год фактичного часу служби у вересні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн;
- за жовтень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 128 год фактичного часу служби у жовтні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн;
- за листопад 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 72 год фактичного часу служби у листопаді 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 466,67 грн;
- за грудень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 96 годин фактичного часу служби у грудні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 420,00 грн.
З розрахунку, проведеного представником позивачки, вбачається неправильне обчислення годинної ставки. Так, годинну ставку представник позивачки обчислює шляхом ділення посадового окладу на кількість годин відпрацьованих позивачкою робочих змін (фактичний час служби), втім не враховує норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні, внаслідок чого отримано неправильний результат ділення.
Поряд з цим, на вимогу суду представником відповідача надано розрахунок суми доплати позивачці за службу в нічний час за період за 2015-2017 роки, у якому зазначені норми тривалості службового часу при 40-годинному робочому тижні, а саме: листопад 2015 року – 168 год, грудень 2015 року – 183 год, січень 2016 року - 151 год, лютий 2016 року -168 год, березень 2016 року – 175 год, квітень 2016 року – 168 год, травень 2016 року – 152 год, червень 2016 року – 159 год, липень 2016 року - 168 год, серпень 2016 року – 175 год, вересень 2016 року - 176 год, жовтень 2016 року -159 год, листопад 2016 року -176, грудень 2016 року – 176 год, січень 2017 року – 159 год, лютий 2017 року - 160 год, березень 2017 року – 175 год, квітень 2017 року – 152 год, травень 2017 року – 159 год, червень 2017 року – 159 год, липень 2017 року – 168 год, серпень 2017 року – 175 год, вересень 2017 року – 168 год, жовтень 2018 року – 167 год, листопад 2017 року – 176 год, грудень 2017 року – 160 год.
Виходячи з наведеного, сума доплати за службу позивачки у нічний час за 2015 -2017 роки становить:
- за листопад 2015 року: 1976 грн (посадовий оклад) / 168 год фактичного часу служби у листопаді 2015 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 164,67 грн;
- за грудень 2015 року: 2344 грн (посадовий оклад) / 183 год фактичного часу служби у грудні 2015 при 40 год робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 286, 92 грн;
- за січень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /151 год фактичного часу служби у січні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 267,02 грн;
- за лютий 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 168 год фактичного часу служби у лютому 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 200 грн;
- за березень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /175год фактичного часу служби у березні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 230,40 грн;
- за квітень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 168 год фактичного часу служби у квітні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 320 грн;
- за травень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 152 год фактичного часу служби у травні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 309,47 грн;
- за червень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) 159 год фактичного часу служби у червні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 16 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (2 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 84,53 грн;
- за липень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /168 год фактичного часу служби у липні 2016 року при 40-годинному робочому х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 320,00 грн;
- за серпень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /175 год фактичного часу служби у серпні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 268,80 грн.
- за вересень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 176 годин фактичного часу служби у вересні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 32 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (4 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 152,73 грн;
- за жовтень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 159 год фактичного часу служби у жовтні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 56 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 295,85 грн;
- за листопад 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 176 год фактичного часу служби у листопаді 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 305,45 грн;
- за грудень 2016 року: 2400 грн (посадовий оклад) /176 год фактичного часу служби у грудні 2016 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 229,00 грн.
- за січень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /159 год фактичного часу служби у січні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 338,11 грн;
- за лютий 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /160 год фактичного часу служби у лютому 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 210,00 грн;
- за березень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) /175 год фактичного часу служби у березні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 307,20 грн;
- за квітень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 152год фактичного часу служби у квітні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 32 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (4 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 176,84 грн;
- за травень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 159 год фактичного часу служби у травні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 253,58 грн;
- за червень 2017 року: 2400 грн. (посадовий оклад) /159 год фактичного часу служби у червні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 253,58 грн;
- за липень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 168 год фактичного часу служби у липні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 320,00 грн;
- за серпень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 175 год фактичного часу служби у серпні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 24 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (3 нічні зміни) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 115,00 грн.
- за вересень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 168 год фактичного часу служби у вересні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 240,00 грн;
- за жовтень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 167 год фактичного часу служби у жовтні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 64 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 321,00 грн;
- за листопад 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 176 год фактичного часу служби у листопаді 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 40 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 190,91 грн;
- за грудень 2017 року: 2400 грн (посадовий оклад) / 96 годин фактичного часу служби у грудні 2017 року при 40-годинному робочому тижні х 48 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% (встановлений законодавством розмір доплати в нічний час) = 252,00 грн.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачкою у вигляді доплати за службу в нічний час за 2015-2017 роки становить у загальній сумі 6414,27 грн.
Щодо покликання представника відповідача на те, що поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин, і цей час не включається у службовий, суд зауважує, що факт надання позивачці під час несення служби в нічний час перерви для відпочинку та харчування не підтверджується документально.
За змістом положень п. 11 Порядку № 260 належним та допустимим доказом фактично відпрацьованого позивачкою часу служби в нічний час, в тому числі з урахуванням перерви на відпочинок, могла б бути Довідка обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 260. При цьому, обов`язок зі складення такої довідки покладається саме на відповідача.
Так, з метою з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд ухвалою від 02.10.2020 витребував від Департаменту патрульної поліції належним чином засвідчені копії довідок обліку несення ОСОБА_1 служби в нічний час за 2015-2017 роки за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 № 260, або інші докази несення позивачкою служби у нічний час з зазначенням кількості нічних змін, годин тощо.
Втім, відповідачем витребувана довідка не надана.
Таким чином, оскільки в силу вимог ч. 2 ст. 77 КАС України обов`язок доказування покладено на суб`єкта владних повноважень, суд не бере до уваги посилання відповідача на необхідність виключення зі службового часу роботи позивача в нічні зміни перерви на відпочинок та харчування.
До того ж суд враховує, що п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260 закріплено право, а не обов`язок поліцейського на перерву для відпочинку під час служби в нічний час. Водночас тривалість такої перерви може становити до двох годин (а не дві години рівно), що додатково свідчить про недоведеність доводів відповідача в цій частині.
Також суд відхиляє покликання представника відповідача на те, що оскільки датою державної реєстрації Департаменту патрульної поліції є 07.11.2015, то немає підстав для стягнення заборгованості на користь позивачки щодо доплати за службу у нічний час за період до 07.11.2015, адже розрахунок суми заборгованості у вигляді доплати за службу у нічний час здійснений представником позивачки на підставі даних про кількість відпрацьованих ОСОБА_1 робочих годин, в тому числі нічних, що надані управлінням патрульної поліції у Львівській області ДПП у відповідь на адвокатський запит, за період з період з 07.11.2015 по 31.12.2017 і не охоплює період до 07.11.2015.
З огляду на викладене, суд доходить переконання, що відповідач безпідставно не здійснював позивачці доплату за службу в нічний час, відтак, з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню відповідна заборгованість у розмірі 6414,27 грн.
При обранні способу відновлення порушеного права позивачки суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на наведене, виходячи з передбачених п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України повноважень суду, з метою ефективного захисту та відновлення порушених прав позивачки, суд вважає за доцільне стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу у нічний час за 2015-2017 роки у сумі 10569 (десять тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять) гривень 48 коп.
Ураховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на те, що позивачка звільнена від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» відсутні підстави для розподілу судового збору між сторонами.
При вирішенні питання про стягнення з Департаменту патрульної поліції витрат на правничу допомогу суд ураховує таке.
Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з ч. 2 ст. 16 КАС України, представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Частинами 2, 3 ст. 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно зі ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 №5076-VI, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 134 КАС України).
За вимогами ч. 7 ст.134 КАС України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. ч. 7, 9 ст. 139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Європейським судом з прав людини від 23.01.2014 у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04, зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим. Угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (п.п. 268, 269).
Згідно з висновком, сформованим Європейським судом з прав людини у рішенні у справі «Лавентс проти Латвії» (Lavents v. Latvia), від 28.11.2002, відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір і які були дійсно необхідними.
Отже, при визначенні суми відшкодування витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги, необхідно виходити з реальності цих витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, з огляду на конкретні обставини справи.
До матеріалів справи на підтвердження складу та розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивачки надано: договір № 421 про надання правової допомоги від 01.06.2020; ордер на надання правничої (правової) допомоги від 28.09.2020 року серії ВС №1038760 адвокатом ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про право на заняття ОСОБА_2 адвокатською діяльністю від 06.11.2015 серії ЛВ №000284; акт виконаних робіт від 22.09.2020 року; квитанцію № 5 від 05.06.2020 про сплату на користь АО «Мицик та Партнери» за надання правової допомоги, згідно з договором № 421 від 01.06.2020, коштів у загальній сумі 1500,00 грн.
Відповідно до умов договору № 421 від 01.06.2020, укладеного між позивачкою (клієнт) та Адвокатським об`єднанням «Мицик і Партнери» (виконавець), виконавець зобов`язується надати клієнту правову допомогу на умовах і порядку, що визначені цим договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (п.1.1).
Судом встановлено, що ордер від 28.09.2020 видано адвокату ОСОБА_2 на підставі договору про надання правової допомоги №421 від 01.06.2020.
Зі змісту акта виконаних робіт від 22.09.2020 з`ясовано, що адвокат надав такі послуги із зазначенням витраченого часу на їх реалізацію:
- оформлення адвокатського запиту в інтересах клієнта до Управління патрульної поліції у Львівській області – 0,5 год;
- оформлення заяви від імені клієнта до Управління патрульної поліції у Львівській області щодо нарахування та виплати доплати за службу в нічний час – 0,5 год;
- складення позовної заяви – 2 год.
Також у вказаному акті зазначено, що розрахунок здійснено відповідно до розміру погодинної ставки за надані послуги, що становить: вартість 1 год - 500,00 грн; сума до оплати за виконану роботу становить 1500,00 грн за 3 год виконаної роботи.
Вказані послуги адвоката позивачкою оплачено в повному обсязі, що підтверджується вказаним вище платіжним документом.
Отже, витрати в розмірі 1500,00 грн на професійну правничу допомогу адвоката дійсно понесені позивачкою та підтверджено належними і допустимим доказами.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву не погоджується з понесеними позивачкою витратами на професійну правничу допомогу та їх стягненням за рахунок його бюджетних асигнувань і вважає такі витрати значно завищеними. Зокрема зазначає, що заявлений представником позивачки час на складання позовної заяви – 2 год, є нелогічним та не підтвердженим, з огляду на сам зміст та нескладність виконання вказаного документа.
Проаналізувавши розрахунок вартості наданих адвокатом послуг, суд вважає, що заявлені витрати на професійну правничу допомогу в суді не є співмірними по відношенню до складності справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), а розмір заявлених витрат є завищений.
Так, предмет спору в цій справі не є складним, містить лише один епізод спірних правовідносин, не потребує вивчення великого обсягу фактичних даних, обсяг і складність складених процесуальних документів не є значними.
З позиції суду такі послуги як оформлення адвокатського запиту в інтересах клієнта (0,5 год) та оформлення заяви від імені клієнта щодо нарахування та виплати доплати за службу в нічний час (0,5 год) є частиною етапу підготовки позовної заяви до суду (окремо на складення позовної заяви витрачено 2 год), на які адвокат за актом витратила усього 3 години.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заявлений представником позивачки до відшкодування розмір витрат на правничу допомогу є неспівмірним зі складністю справи та непропорційним до предмета спору, а тому підлягає зменшенню до 1000,00 грн, що, на думку суду, відповідатиме вимогам розумності та співмірності.
Вказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними в ухвалі від 04.11.2019 (справа №9901/264/19).
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення», пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення заборгованості у вигляді доплати за службу в нічний час - задовольнити частково.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу у нічний час за 2015-2017 роки у сумі 6414 (шість тисяч чотириста чотирнадцять) гривень 27 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1000 (одну тисячу) гривень 00 коп.
У задоволенні решти вимог – відмовити.
Розподіл судового збору не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахування положення п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Позивачка – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач – Департамент патрульної поліції (03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646).
Повний текст рішення складено та підписано 07.12.2020.
Суддя Сидор Н.Т.