Рішення № 93353075, 07.12.2020, Кілійський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
07.12.2020
Номер справи
502/1646/20
Номер документу
93353075
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 502/1646/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2020 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області

у складі:

головуючого судді - Масленикова О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Новицької А.І.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

за наявними у справі матеріалами

цивільну справу за позовом

Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації

до

ОСОБА_1

про

стягнення суми переплати

В С Т А Н О В И В:

Позивач Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області звернулось до Кілійського районного суду Одеської області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення суми переплати.

В обґрунтування позовної заяви позивач вказує, що Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області є державним органом і основним завданням якого є забезпечення реалізації соціальної політики в Кілійському районі Одеської області у сфері соціального захисту населення, що включає: призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат стосовно вимог законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства соціальної політики, розпоряджень голів обласних та районних державних адміністрацій, а також Положення про управління.

Відповідно до Закону України від 21.11.1992 р. № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та постанови КМУ від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» до управління за допомогою на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, 04.06.2013 р. звернулась з заявою та пакетом документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить запис в журналі реєстрації під № 2006, зазначена допомога призначалась на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 терміном на шість місяців, а з 2015 року згідно з Постановою КМ №688 (688-2015-п) від 08.09.2015 року на 12 місяців. Для подовження виплати відповідач постійно надавала необхідний пакет документів в зазначений термін. Так, відповідачем було надано пакет документів 14.12.2016 року за №3441 та призначено допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування терміном з 01.12.2016 - 30.11.2017 року. В жовтні 2017 року позивачу в усній формі надійшла інформація що дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , над якою було встановлено опіку в липні 2016 року народила дитину та разом зі співмешканцем (батьком дитини) мешкає окремо від свого опікуна, про що відповідач не повідомив позивача в зазначені терміни. Позивачу на початку жовтня 2017 стало відомо про зазначені обставини, згідно чого відповідачу була припинена виплата. Внаслідок вищезазначених обставин у період з 01.08.2016 р. по 31.10.2017 р. відповідач не мала права на отримання допомоги та були надмірно виплачені державні кошти у сумі: 50462, 00 гривні. Відповідно до заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги поданих ОСОБА_1 , протягом усього періоду отримання допомоги, до Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації встановлено, що відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти про обставини, які можуть вплинути на отримання допомоги, що підтверджується її підписом на заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги. Тому, виходячи з вищевказаного, можна стверджувати що відповідач, яка звернулася із заявою 14.12.2016 року за призначенням допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, наміренно подала недостовірні дані для подальшого отримання допомоги. Після ознайомлення з утвореною переплатою відповідач зобов`язалась щомісячно повертати на рахунок позивача по 1000 грн., але за весь час від виявлення переплати, заявницею повернуто 10900, 00 грн., з них протягом 2019-2020 років відповідач повернула тільки 1000 грн., на теперішній час заборгованість складає 39562, 00 гривні.

На підставі вищезазначеного представник позивача просив суд, стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації суму боргу у розмірі 39562, 00 грн., разом з сумою судового збору

Ухвалою судді від 30.10.2020 року відкрито провадження у справі призначено розгляд у порядку спрощеного позовного провадження, про що повідомлені сторони.

07.12.2020 року до Кілійського районного суду Одеської області від відповідача по справі надійшла заява, згідно якої ОСОБА_1 позов визнала частково, оскільки сплатити всю суму відразу не має фінансової можливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи в порядку спрощеного провадження за відсутністю всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, в процесі встановлення обставин справи та перевірки їх доказами, судом встановлено наступні юридичні факти та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Кілійського районного суду Одеської області від 14.02.2013 року по справі № 1513/3865/12, позов задоволено, Позбавлено ОСОБА_3 батьківських прав щодо її неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Передано неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , органу опіки та піклування Кілійської районної державної адміністрації Одеської області. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь та утримання неповнолітніх дітей аліменти в розмірі по 363 гривні на кожного, але не менше 30% встановленого законодавством України мінімального прожиткового мінімуму для дитини віком від 6 до 18 років, на час стягнення аліментів, щомісячно, починаючи з дня подачі заяви з 26.12.2012 року і до досягнення дітьми повноліття з перерахуванням коштів на рахунок дітей, який буде відкрито піклувальником або установою, в якій будуть знаходитися діти. Стягнуто з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір, /а. с. 10-11/.

Розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації № 90 від 14.03.2013 року надано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 статус дитини позбавленої батьківського піклування, /а. с. 13/.

Розпорядженням Кілійської районної державної адміністрації № 160 від 15.05.2013 року призначено ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визначено за місцем проживання опікуна за адресою: АДРЕСА_1 , /а. с. 12/.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 04.06.2013 року встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області з відповідною заявою про призначення соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку, /а. с. 4-5/.

Згідно довідки про склад сім`ї № 936 від 29.05.2013 року наданої виконавчим комітетом Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області встановлено, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 , до складу її сім`ї входять: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - чоловік; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - особа над якою встановлено опіку, /а. с. 6/.

Згідно рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.06.2013 року встановлено, що ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, /а. с. 18/.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 14.12.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області з відповідною заявою про призначення соціальної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку, /а. с. 20-21/.

Згідно довідки про склад сім`ї № 2037 від 06.12.2016 року наданої виконавчим комітетом Вилківської міської ради Кілійського району Одеської області встановлено, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 , до складу її сім`ї входять: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 - чоловік; ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - особа над якою встановлено опіку, /а. с. 22/.

Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 22.12.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням, /а. с. 29/.

Згідно повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів від 17.01.2020 року встановлено, що ОСОБА_1 повідомлено, що в ході висновків проведеної перевірки від 17.10.2017 року виявлено, що настала повна цивільна дієздатність неповнолітньої опікаємої дитини, внаслідок чого виникла переплата у сумі 39 562, 00 гривні, /а. с. 32/.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 , поданої на ім`я начальника УСЗН Кілійської РДА від 18.10.2017 року, відповідач зобов`язалась щомісячнопогашати вищезазначену заборгованість, /а. с. 33/.

Відповідно ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно позовної заяви, позивач вказує, що ОСОБА_1 повернула частину переплати, таким чином її заборгованість складає - 39 562, 00 гривень, що не спростовується самим відповідачем, відповідно до поданої неї заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правовою позицією Верховного Суду України 22.01.2014 року за результатами розгляду справи №6-151цс13 визначено, що безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат, встановлених абз. 2 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

Крім того, правовою позицією Верховного Суду України від 02.07.2014 року за результатами розгляду справи №6-91цс14 визначено, що до правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є пенсійною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення ст. 1215 ЦК України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають.

При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, отже зазначені у ст.1215 ЦК України кошти підлягають поверненню у разі наявності цих фактів.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги поданої ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації встановлено, що відповідачу було відомо обов`язок повідомляти достовірні дані про майновий стан, що підтверджується його підписом на заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги, де дослівно зазначено наступне: «… я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї мене попереджено».

Отже відповідач, звертаючись до позивача із заявою про призначення їй даних видів соціальних допомог, була ознайомлена під підпис із умовами отримання цих допомог, тому вона могла і повинна була передбачити обставину, щодо допущення нею даного виду порушення, а саме повідомлення про настання повної цивільної дієздатності неповнолітньої опікаємої дитини.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог заявника та задовольняє позовну заяву у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позивачем при зверненні судовий збір не сплачено, суд вважає за необхідне, у зв`язку з задоволенням позову, судові витрати покласти на відповідача в дохід держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. 8, 10, 12, 19, 42, 81, 89, 141, 223, 247, 263, 265, 274, 279, 353, 354 ЦПК України, ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області до відповідача ОСОБА_1 про стягнення суми переплати - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 на користь Управління соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації Одеської області (УПСЗН МФО 820172, код ЄДРПОУ: 03194909, КФК - 813160, ВАТ «Державний ощадний банк України», рахунок: НОМЕР_2 ) надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги в розмірі 39 562, 00 гривні.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 суму судового збору у розмірі 2102, 00 гривень на користь держави.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Кілійського районного суду О. А. Маслеников