
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 р. Справа № 614/778/20
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Борівського районного суду Харківської області звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника - ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Борівського районного суду Харківської області від 02.10.2020 року матеріали адміністративної справи №614/778/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.10.2020 року, вказану справу розподілено до провадження судді Шевченко О.В.
Ухвалами суду відкрито спрощене провадження по справі, запропоновано відповідачеві надати відзив на позов, а також витребувано у нього додаткові документи по справі.
Копії ухвал надіслано відповідачу та ним отримано, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що відсутні підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, оскільки пенсія за вислугу років її чоловіку призначалася не пенсійним органом.
Також відповідач надав до суду витребувані документи.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, суд установив такі фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі з 10.10.1979 року та проживали в АДРЕСА_1 , до моменту смерті чоловіка позивача, а саме, до 31.03.2004 року.
Згідно довідки від 18.06.2018 року № 0000560232 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу.
Рішенням Борівського районного суду Харківської області від 29.10.2019 року по справі № 614/1076/19 встановлено факт спільного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) по день смерті, а саме: з 10.10.1979 по 31.03.2004, за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення набрало законної сили.
ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою, в якій просила призначити їй пенсію по втраті годувальника, ОСОБА_2 .
Проте, листом від 07.07.2020 року № 2000-0203-8/41355 фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Обґрунтовуючи таку відмову зазначено, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової" служби та деяких інших осіб» (далі - Закон), затвердженим постановою Правління Пенсійного . фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів. Функції щодо підготовки необхідних для призначення (перерахунку) пенсій документів покладено на уповноважені органи, які визначені за рішенням міністерств та відомств, в яких проходили службу військовослужбовці на момент звільнення зі служби.
Згідно інформації Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та за даними електронної бази отримувачів пенсій гр. ОСОБА_2 на обліку не перебував та пенсію відповідно до Закону не отримував. Пенсійне забезпечення здійснюється на підставі електронних пенсійних справ, які надходять з головних управлінь Пенсійного фонду України в Луганській та Донецькій областях.
Отже, для призначення пенсії відповідно до Закону, позивачу слід звертатись до уповноваженого органу, в якому її чоловік проходив військову службу.
Відповідач також зазначив, що 11.06.2020 року ним направлявся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області запит щодо надання пенсійної справи ОСОБА_2 (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що необхідно для призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника.
Проте, листами ГУПФУ в Донецькій області від 22.06.2020 року та від 07.07.2020 року повідомлено пенсійний орган, що за даними електронної бази отримувачів пенсій гр. ОСОБА_2 на обліку в Головному управлінні не перебував та пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не отримував.
Не погоджуючись із відмовою у призначенні пенсії по втраті годувальника, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до положень статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла до 2007 року), пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей згідно з цим Законом здійснюється Міністерством оборони України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону України, Управлінням державної охорони, органами управління інших військових формувань, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною податковою адміністрацією України, Державним департаментом України з питань виконання покарань, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерством транспорту та зв`язку України в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що 09 квітня 2000 року ОСОБА_2 призначена пенсія за віком згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджено копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 від 29.05.2000 року, виданого УМВС України в Донецькій області.
Тобто, чоловіку позивачки, ОСОБА_2 , була призначена пенсія УМВС України в Донецькій області.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла з 08.06.2007 року), пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 30 Закону, право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).
Для батьків і дружин (чоловіків) окремих категорій загиблих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом Кабінет Міністрів України може встановлювати інші умови призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника.
Згідно п.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1, заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника подаються членами сім`ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. У такому самому порядку подаються заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника членами сім`ї померлого годувальника, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника.
Якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява про призначення пенсії у разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсії.
Пункт 10 вказаного Порядку визначає перелік документів, які подаються призначення пенсії в разі втрати годувальника.
Згідно довідки від 18.06.2018 року № 0000560232 позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу, фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 .
26 грудня 2019 року позивачка зверталася до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою встановленого зразка, в якій просила призначити їй пенсію по втраті годувальника, її чоловіка ОСОБА_2 , який помер у 2004 році. Разом із заявою надала копію рішення Борівського районного суду Харківської області від 29.10.2019 року по справі №614/1076/19 для підтвердження факту спільного проживання з ОСОБА_2 , Свідоцтво про реєстрацію шлюбу Серія НОМЕР_3 , Свідоцтво про смерть свого чоловіка, ОСОБА_2 , Серія НОМЕР_4 , а також ін. документи. Копії вказаних та інших документів пенсійний орган надав до суду.
Суд звертає увагу, що ні в листі ГУ ПФУ в Харківській області від 07.07.2020 року №2000-0203-8/41355, яким фактично відмовлено позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника, ні у відзиві на позов, пенсійний орган не вказав жодних зауважень щодо змісту або недостатності документів, поданих позивачем разом із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника.
Таким чином, позивач з дотриманням пункту 2 Порядку № 3-1 подав заяву про призначення пенсії у разі втрати годувальника до ГУ ПФУ в Харківській області, який призначає пенсії військовослужбовцям та іншим особам відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Посилання пенсійного органу стосовно того, що оскільки померлому чоловіку позивачки пенсія призначалась 09.04.2000 року управлінням МВС України в Донецькій області, на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області він не перебував, матеріали його пенсійної справи в пенсійному органі також відсутні, отже позивачу слід звернутися до уповноваженого структурного підрозділу, який призначав пенсію її чоловіку (УМВС України в Донецькій області), суд вважає необґрунтованими та не приймає їх до уваги, оскільки пункт 2 Порядку №3-1 прямо передбачає, що якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява про призначення пенсії у разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсії, яким в даному випадку є ГУ ПФУ в Харківській області, яке в свою чергу, як орган державної влади повинно вжити всі необхідні заходи та дії, направлені на отримання необхідних для цього документів, а не протиправно перекладати цей обов`язок на позивача.
За таких підстав, пенсійним органом протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії по втраті годувальника.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1, міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Суд звертає увагу, що після того, як позивач подала заяву про призначення пенсії по втраті годувальника, пенсійний орган в межах своїх повноважень, з метою визначення права на пенсію та її призначення, мав право звернутися до уповноваженого органу (в даному випадку до управління МВС України в Донецькій області, яке у 2000 році призначило пенсію ОСОБА_2 та видало пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 від 29.05.2000 року) та витребувати матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 . Проте, жодних дій, направлених на отримання необхідних документів, відповідач не вчинив.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Питання щодо понесених позивачем судових витрат здійснюється відповідно до положень статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника за заявою від 26 грудня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника згідно її заяви від 26 грудня 2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко