
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 р. Справа № 520/14255/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2020 року, у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», зі збереженням розрахунку, проведеного згідно рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.01.2019 року по справі № 520/11258/18, понад суму збільшення (перерахунку) за ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, перерахунок за якою зобов`язано здійснити відповідно до рішення суду, яке є невід`ємною складовою пенсії, за наступною формулою: 4888,83 грн. х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за матеріалами пенсійної справи на дату проведення перерахунку, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що пенсійним органом протиправно не проведено з 01.05.2020 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», що слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком з урахуванням норми п.1 ст.5.5 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ. Страховий стаж позивача до 01.01.2004 року складає 27 роки 4 місяців 3 днів, страховий стаж після 01.01.2004 року складає 10 років 2 місяців 14 днів. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року по справі № 520/11258/18 зобов`язано пенсійний орган здійснити перерахунок (збільшення) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст. 27 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку починаючи з 01,09.2018 року. На виконання рішення суду від 11 січня 2019 року по справі № 520/11258/18 пенсійним органом проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.09.2018 року.
Відповідач також зазначив, що оскільки за рішенням суду перерахунок пенсії встановлений в значно більшому розмірі та з 01.09.2018 року складає 7339,18 грн. (розмір пенсії за віком 4932,36 грн. + доплата за понаднормований стаж (ч.1 ст. 28) 2236,00 грн. + додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (п. 5 постанови КМУ №112) 170,82 грн., умовний перерахунок пенсії за законом на підставі ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.05.2020 року визначено відповідачем, як такий, що зменшує пенсію позивача за рішенням суду. За таких підстав, відповідач вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ Харківської області і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11 січня 2019 року по справі № 520/11258/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Зміївського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Скасовано рішення Зміївського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області № 167004 від 18.09.2018 року. Зобов`язано Зміївське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок (збільшення) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") на 1 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків цього заробітку починаючи з 01.09.2018 року.
Рішення суду набрало законної сили.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У відзиві на позов представник відповідача зазначив, що на виконання рішення суду від 11 січня 2019 року по справі № 520/11258/18 пенсійним органом проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.09.2018 року.
У зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» 01.06.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.05.2020 року у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, перерахунок за якою зобов`язано здійснити відповідно до рішення суду, яке є невід`ємною складовою пенсії, за наступною формулою: 4888,83 грн. х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за матеріалами пенсійної справи на дату проведення перерахунку. Розмір пенсії розрахувати за формулою, визначеною ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», здійснивши збільшення пенсії після перерахунку відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування") на 1 відсоток заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків цього заробітку).
Позивач також просив надати інформацію про щомісячний розмір пенсії за період з 01 січня 2020 року по дату надання відповіді, виділивши окремо всі складові, а також: індивідуальний коефіцієнт заробітної плати; коефіцієнт стажу; показник середньої заробітної плати, який застосовано при призначенні га останньому перерахунку пенсії; протокол розрахунку пенсії, розрахунок (обчислення) стажу, розрахунок заробітної плати, які є актуальними станом на дату звернення.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області (Балаклійський відділ) від 10.07.2020 року на заяву позивача надано розрахунок останнього рішення про перерахунок пенсії, розрахунку стажу та заробітної плати для обчислення пенсії.
Перерахунку пенсії позивача пенсійним органом з 01.05.2020 року не проведено, що слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин слід зазначити наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено, що:
1)у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України. 2019 р.. № 19. ст. 663) проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11:
2)у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії:
3)перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Отже підставою для перерахунку пенсії в даному випадку є положення Постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
У зв`язку з нездійсненням пенсійним органом перерахунку пенсії позивача відповідно до положень зазначеної Постанови КМУ, 01.06.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести відповідний перерахунок.
Відповідачем на вказану заяву надано лист від 10.07.2020 року разом з розрахунком останнього рішення про перерахунок пенсії, розрахунку стажу та заробітної плати для обчислення пенсії. Вказаним листом не повідомлено позивачу будь-якої інформації щодо розгляду поставленого позивачем в п.1 заяви від 01.06.2020 року питання, в якому позивач просив здійснити перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Будь-яких рішень з вказаного питання відповідачем не приймалося, відмови у проведенні зазначеного перерахунку лист пенсійного органу від 10.07.2020 року не містить.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Враховуючи зміст поданої заяви, суд, надаючи оцінку дотриманню відповідачем вимог Закону при наданні відповіді позивачу, виходить з наступного.
Частиною 1, 3 статті 7 Закону № 393/96-ВР визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем після отримання звернення позивача було здійснено розгляд такого звернення та виявлено, що заяву подано з приводу перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ст. 15 Закону № 393/96-ВР, органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 19 Закону № 393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач посилається на той факт, що позивачем було подано заяву, яка не є заявою встановленого зразка для перерахунку пенсії, з огляду на що зазначена заява була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».
В той же час, відповідно до ст. 15 Закону № 393/96-ВР пенсійний орган у зв`язку з поставленням позивачем вимоги у зверненні щодо перерахунку пенсії, зобов`язаний був прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Також відповідно до приписів статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, направляючи позивачу у відповідь на його звернення від 01.06.2020 лист від 10.07.2020 року, відповідач фактично не розглянув подану заяву в частині перерахунку пенсії по суті, обов`язку прийняття за вказаною заявою рішення з приводу поставленого в ній питання не виконав.
Як вбачається зі змісту заяви позивача від 01.06.2020 року, вказана заява містить відповідні дані, достатні для розгляду її по суті та прийняття рішення в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, посилання на невідповідність поданої заяви встановленому зразку заяви про перерахунок пенсії не спростовує обов`язку відповідача прийняти рішення за результатами розгляду відповідної заяви.
Оскільки суд не може перебирати на себе функцій суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта (з приводу перерахунку пенсії), у суду на даний час відсутні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області провести перерахунок пенсії позивача, на підставі його заяви від 01.06.2020, у зв`язку з чим у задоволенні даної частини позовних вимог належить відмовити.
Проте, враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, суд вважає за необхідне на підставі положень ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії щодо неналежного розгляду заяви позивача від 01.06.2020 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.06.2020 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.06.2020 року в частині вимоги щодо проведення перерахунку пенсії згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.06.2020 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Шевченко О.В.