
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року Справа № 280/6828/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
Товариства з додатковою відповідальністю «Веселівський елеватор» (72201, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Чарівна, буд.1; код ЄДРПОУ 00957749)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945),
Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з додатковою відповідальністю «Веселівський елеватор» (далі – позивач, ТДВ «Веселівський елеватор») до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач 1, ГУ ДПС у Запорізькій області), Державної податкової служби України (далі – відповідач 2, ДПС України), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, №1497205/00957749 від 24.03.2020;
2) зобов`язати відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 від 19.03.2020, датою подання на реєстрацію, а саме 19.03.2020.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у відповідності до норм податкового законодавства позивачем складена податкова накладна за операцією з поставки ячменя. Після отримання часткової попередньої оплати товару позивач склав податкову накладну та направив її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також ЄРПН), де вона була зареєстрована. У зв`язку із самостійним виявленням помилок при заповненні даної податкової накладної, які стались внаслідок технічного збою в програмі, товариство подало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників, якім скориговано невірно зазначені суми, однак в реєстрації розрахунків коригування відмовлено. Зазначає, що за вказаною операцією ним була сформована нова податкова накладна з вірними показниками, яка зареєстрована в ЄРПН. Вважає рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування протиправним, оскільки воно не відповідає вимогам вмотивованості. Крім того, здійснена операція підтверджується наданими первинними документами. Просить зобов`язати відповідача 2 зареєструвати розрахунок коригування в ЄРПН.
Ухвалою суду від 05.10.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано у відповідача письмові докази по справі, а саме: квитанцію про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №1 від 19.03.2020, складену ТДВ «Веселівський елеватор».
03.11.2020 відповідач 1 подав відзив на позовну заяву (вх.№52484), в якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що реєстрація розрахунку коригування, складеного позивачем, зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України зв`язку з відповідністю вимогам п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивач скористався своїм правом та подав на розгляд комісії відповідача 1 повідомлення про надання пояснень щодо зупиненого розрахунку коригування, однак в реєстрації розрахунку коригування відмовлено у зв`язку з не наданням первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків. Вважає, що у відповідача 1 були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування, а тому рішення є правомірними. Просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідач 2 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, матеріали справи містять докази того, що 12.10.2020 ДПС України отримало копію позовної заяви з доданими до неї документами та ухвалу суду про відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТДВ «Веселівський елеватор» зареєстровано як юридична особа 27.02.1998, та здійснено запис 15.07.2011 за номером 10821450000000593, видами діяльності є (код КВЕД): 52.10 Складське господарство (основний); 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості; 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.30 Роздрібна торгівля пальним; 71.20 Технічні випробування та дослідження.
Між позивачем (Продавець) та ТОВ «Амбар Експорт БКВ» код ЄДРПОУ 40921939 (Покупець) укладено Договір поставки №ГД/262/02/20 від 25.02.2020, згідно з яким Продавець зобов`язався передати у власність Покупця товар - ячмінь врожаю 2019 року в кількості 150 тон +/- 20 т., а Покупець у свою чергу прийняти та оплатити вказаний товар шляхом перерахування коштів на банківський рахунок Продавця.
На виконання умов даного договору 04.03.2020 згідно платіжного доручення №54668 від Покупця надійшла часткова попередня оплата за товар в сумі 105000,00 грн. в тому числі ПДВ 17500,00 грн. На підставі товарно-транспортних накладних №1, №2, №3 від 03.03.2020, №4, №5, №6 від 04.03.2020, та видаткових накладних №2 від 03.03.2020, №3 від 04.03.2020 Продавець відвантажив Покупцеві товар.
Позивач зазначає, що на виконання вимог Податкового кодексу України (далі – ПК України) за фактом оплати позивачем складена та направлена до ЄРПН податкова накладна:
- №6 від 04.03.2020 на загальну суму 126 000,00 грн., у тому числі ПДВ 21 000,00 грн., усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20) – 105 000,00 грн. (колонка 10 податкової накладної).
У позовній заяві позивач стверджує, що у зв`язку з самостійним виявленням помилки в колонці 10 податкової накладної «обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість» було невірно зазначено 105000,00 грн., замість 87 500,00 грн., та в колонці 11 «Сума податку на додану вартість» де було зазначено 21 000,00 грн., замість 17 500,00 грн., ТДВ «Веселівський елеватор» 19.03.2020 було подано розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1, яким скориговано невірно зазначені суми бази оподаткування та суми ПДВ.
Через автоматизовану систему Єдине вікно подання електронних документів позивач отримав квитанцію від 19.03.2020, в якій зазначено про зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників №1 від 19.03.2020 до податкової накладної №6 від 04.03.2020 відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України. Сума компенсації вартості товару/послуги 1003, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в розрахунку коригування для розгляду питання щодо прийняття рішення про його реєстрацію/відмову в ЄРПН.
Позивач скористався своїм правом та направив на адресу ГУ ДПС у Запорізькій області пояснення №1 від 20.03.2020, у яких зазначив, крім іншого, що у зв`язку з технічним збоєм у програмі було помилково відправлено на реєстрацію в ЄРПН РК №1 від 19.03.2020, просив РК №1 від 19.03.2020 вважати як помилково відправлений. До пояснень позивач жодних документів на підтвердження показників розрахунку коригування не надавав.
Комісією відповідача 1 з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, прийнято рішення:
- №1497205/00957749 від 24.03.2020 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників позивача №1 від 19.03.2020 до податкової накладної №6 від 04.03.2020.
За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації є ненадання платником копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись з рішеннями про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників позивача №1 від 19.03.2020 до податкової накладної №6 від 04.03.2020, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог, надаючи оцінку аргументам сторін, викладеним у заявах по суті справи, оцінюючи надані сторонами докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов`язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України за №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246).
Положеннями пункту 2 Порядку №1246 (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;
розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) - електронний документ, який складається платником податку до податкової накладної відповідно до вимог Кодексу в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації;
Відповідно до абзацу 10 пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, крім іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів (далі - Порядок №1165).
Згідно з положеннями пункту 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Як зазначено у пункті 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов`язок платника податку на додану вартість скласти податкову накладну на дату виникнення податкових зобов`язань та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. У разі зміни суми компенсації вартості товарів, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, або у випадку виявлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, який також підлягає обов`язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Направлена податкова накладна/розрахунок коригування в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації, і якщо такі ознаки наявні, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється. У випадку ж подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, критеріям ризиковості здійснення операції.
У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов`язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація розрахунку коригування зупинена у зв`язку із його відповідністю пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком №3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема пункт 5 вказаних Критеріїв передбачає: перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач отримав оплату за договором поставки №ГД/262/02/20 від 25.02.2020, укладеним з ТОВ «Амбар Експорт БКВ» код ЄДРПОУ 40921939 (Покупець), відповідно до платіжного доручення №54668 від 04.03.2020 в сумі 105 000,00 грн, у тому числі ПДВ 17 500,00 грн.
За даною операцією складено податкову накладну №6 від 04.03.2020, у якій зазначив загальну суму операції 126 000,00 грн., у тому числі ПДВ 21 000,00 грн., обсяг постачання без урахування ПДВ 105 000,00 грн.
При цьому, позивачем був поданий розрахунок коригування №1 від 19.03.2020 до податкової накладної №6 від 04.02.2020, яким позивач відкоригував показник податкового зобов`язання з ПДВ «- 21 000,00 грн» та обсяг постачання без ПДВ «- 105 000,00».
Тобто, поданим розрахунком коригування показники податкової накладної були зведені до 0, що не відповідає фактичним даним проведеної господарської операції на загальну суму 105 000,00 грн, у тому числі ПДВ 17 500,00 грн, та призводить до перевищення суми компенсації вартості товару, а тому суд дійшов висновку, що реєстрація розрахунку коригування зупинена правомірно.
Крім того, судом встановлено, що позивач скористався своїм правом та подав пояснення щодо реєстрації розрахунку коригування №1 від 19.03.2020, в яких зазначив, що розрахунок коригування відправлено на реєстрацію помилково у зв`язку з технічним збоєм, та просив вважати його помилково направленим. Жодних документів на підтвердження здійсненого коригування показників податкової накладної позивач не надавав.
Таким чином, наведені позивачем аргументи спростовуються наданими до матеріалів справи письмовими доказами, а тому є безпідставними.
За вищенаведеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування №1 від 19.03.2020 до податкової накладної №6 від 04.03.2020 є правомірним, а підстави для його скасування відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За наведеного вище суд вважає, що наведені позивачем аргументи спростовані наданими до матеріалів справи письмовими доказами, а заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження, є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Товариства з додатковою відповідальністю «Веселівський елеватор» (72201, Запорізька область, Веселівський район, смт.Веселе, вул.Чарівна, буд.1; код ЄДРПОУ 00957749) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
У зв`язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 03.12.2020.
Суддя М.О. Семененко