Рішення № 93330882, 30.11.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
240/13416/20
Номер документу
93330882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/13416/20

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради щодо ненарахування йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільг, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради поновити нарахування пільг ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року.

В обґрунтування позову вказано, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни третьої групи. Починаючи з 1998 року до грудня 2019 року користувався пільгами, визначеними положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". З грудня 2019 року вказана пільга позивачу не врахована на послуги електропостачання, газопостачання та водопостачання. У листі від 03 червня 2020 року відповідач надав пояснення, що знижка не нараховується у зв`язку з тим, що позивач не привів у порядок документацію на право власності на житло та не зареєстрував його у реєстрі прав на нерухоме майно.

Позивач зазначає, що норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не містять обов`язкової умови для отримання знижки на оплату житлово-комунальних послуг, як наявність у пільговика права власності на житло, у зв`язку з чим, таку відмову вважає незаконною, а тому просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

15 вересня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано про відсутність правових підстав для нарахування пільг по газопостачанню, водопостачанню та електричній енергії, оскільки особові рахунки відкриті на іншу особу, яка не має права на пільги, а тому у задоволенні позову просить відмовити.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни згідно з посвідченням серія НОМЕР_1 від 26.01.2016 (а.с.9).

Згідно довідки від 03.11.2007 №1150 ОСОБА_1 зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , вказана інформація підтверджується відомостями у паспорті громадянина України НОМЕР_2 , виданого Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області (а.с.7-8, 11).

Як видно з матеріалів справи, позивач 25.05.2020 звертався до начальника Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою, в якій просив повернути сплачені ним кошти за комунальні послуги з грудня місяця 2019 року, оскільки пільга не нараховувалась. Просив надати йому письмову відповідь (а.с.12).

Листом від 03.06.2020 №1092/06-02 позивачу повідомлено, що після розірвання шлюбу, житлову площу квартири, яка належить колишній дружині позивача, було поділено та кожен з колишнього подружжя володіє певною часткою житла. На кожну частину відкрито окремі особові рахунки з квартирної плати (ТОВ КК "КомЕнерго-Житомир") та центрального опалення (КП "Житомиртеплокомуненерго"). При цьому, до логічного завершення-розподіл майна так і не було доведено-власність квартири АДРЕСА_2 належить колишній дружині позивача і на послуги з електропостачання, газопостачання та водопостачання відкрито один особовий рахунок. Запропоновано позивачу привести у відповідність документацію щодо власності житла та реєстрації місця проживання. Після з`ясування вказаних обставин управління зможе нараховувати позивачу пільги на житлово-комунальні послуги в повному об`ємі (а.с.13).

Листом АТ "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ЖИТОМИРГАЗ" від 05.02.2020 №10001.5-16-1613-0220 повідомило позивачу, що для проведення заходів щодо забезпечення споживачів приладового обліку природного газу 01.04.2017 в будинку по вул. Льва Толстого,буд.16, кв.70, м.Житомир введено в експлуатацію будинковий вузол обліку газу. Обсяг спожитого газу за вищезазначеною адресою з 01.04.2017 визначається за показаннями будинкового вузла обліку. Разом з тим зазначено, що за адресами, де на сьогодні встановлено загальнобудинковий лічильник природного газу за рахунок коштів газорозподільного підприємства, облік газу вважається забезпеченим відповідно до вимог Закону, що не передбачає встановлення індивідуальних лічильників природного газу за рахунок коштів газорозподільного підприємства. Враховуючи вищевказане підстав для встановлення індивідуального лічильника газу у АТ "Житомиргаз" немає. Для встановлення індивідуального лічильника газу за власні кошти позивачу необхідно звернутись в спеціалізовану організацію, яка має відповідні ліцензії (а.с.14).

14.07.2020 адвокатське бюро Могильницький та партнери скерувало запит на інформацію до начальника Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від імені ОСОБА_1 (а.с.15).

Листом від 22.07.2020 №1486/06-02 Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради повторно надало інформацію, що повідомлялась листом від 03.06.2020 №1092/06-02 (а.с.16).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку надання пільг за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами), в тому числі особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, регулюються правовими нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (надалі - Закон № 3551-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Статтею 1 Закону України Закон №3551-XII передбачено, що цей закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

За приписами ст.13 цього Закону № 3551-XII особи з інвалідністю внаслідок війни та прирівняні до них особи (стаття 7) мають пільги, в тому числі у вигляді 100-процентної знижки плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством та 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 за №117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) та затверджено Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (далі - Положення №117), яким визначено механізм включення осіб до такого Реєстру.

Пунктом 1 даного Положення №117 встановлено, що Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин та працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.

Згідно пункту 5 Положення №117, для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується. Якщо під час наповнення Реєстру використовується інформація з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку громадян, до Реєстру включається інформація про пільговика без його особистої участі (за винятком інформації, що міститься у базі персональних даних - Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків).

Відповідно до пункту 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, до Реєстру вноситься така інформація: про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., №2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., №37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Пунктом 3 Положення №117 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм.Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1-пільга" затверджується Мінсоцполітики; ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1-допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Як встановлено судом, та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, перебуває в базі ЄДАРП управління соціального захисту та отримує 100% пільги на житлово-комунальні послуги.

Як свідчать долучені до матеріалів справи повідомлення про оплату послуг водопостачання за вересень 2019 року, енергопостачання за вересень 2019 року та газопостачання за квітень 2019 року у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 споживачем значиться ОСОБА_2 та враховується пільга на 1 чоловіка 100% за особу з інвалідністю 3 групи (а.с. 17, 19, 21).

Водночас по повідомлення про оплату послуг водопостачання за травень 2020 року, енергопостачання за травень 2020 року та газопостачання за червень 2020 року у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 споживачем значиться ОСОБА_2 , однак пільгу не враховано (а.с.18, 20, 22).

Відповідач заперечуючи проти задоволення позову, в обгрунтування підстав ненадання пільг на житлово-комунальні послуги позивачу вказує, що з жовтня 2019 року змінилося законодавство щодо нарахування та виплати пільг, зокрема виплата пільг відбувається у грошовій безготівковій або готівковій формі, на вибір отримувача пільг. ОСОБА_1 отримує пільги у грошовій безготівковій формі через уповноважений банк. Розпорядником коштів з жовтня 2019 року є Міністерство соціальної політики України.

У зв`язку із переходом на грошову форму пільг було здійснено доробки до програмного комплексу ЄДАРП, зокрема до карток пільговиків, через який на сьогоднішній день автоматично формуються реєстри пільговиків на виплату пільг. Відповідно до листа Інформаційно-обчислювального центру Міністерства соціальної політики України від 11.10.2019 №013 "Про корегування інформації в системі ЄДАРП" згідно цих доробок при проведенні валідації даних для формування реєстрів одержувачів пільг для відкриття рахунків для безготівкової форми виплати пільг в АТ "Ощадбанк" вносяться записи по персональним даним отримувачів та реквізити житлово-комунальних послуг, серед яких обов`язковим є зазначення особового рахунку отримувача пільг у постачальника послуги.

Раніше, до зміни законодавства, для нарахування пільг не враховувалась інформація щодо особових рахунків по послугах, зокрема, на чиє ім`я вони відкриті.

При перевірці даних ОСОБА_1 було з`ясовано, що за адресою" АДРЕСА_1 на його ім`я відкрито особові рахунки на житлово-комунальні послуги лише по централізованому теплопостачанню та управлінню багатоквартирним будинком. Особові рахунки то газопостачанню, водопостачанню та електричній енергії відкритті на іншу особу, яка не є пільговиком. Відповідно у управління відсутні правові підстави для нарахування пільг по газопостачанню, водопостачанню та електричній енергії оскільки вони відкритті на особу, яка не має права на пільги. Зокрема система ЄДАРП не може нарахувати пільги ОСОБА_1 на зазначені види послуг, оскільки в ній відображаються відомості по особовим рахункам по житлово-комунальним послугам, де зазначено прізвище іншої особи і рахує це за помилку.

Відповідачем на вимогу суду було надано інформацію щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пільг у 2019-2020 роках, як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зі змісту довідки від 09.09.2020 №1895/02-01 судом встановлено, що ОСОБА_1 , особі з інвалідністю 3 групи, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 в період з жовтня 2019 року по серпень 2020 року надано пільги на управління багатоквартирним будинком ТОВ КК "КомЕнерго-Житомир" та центральне опалення (КП "Житомиртеплокомуненерго". У вказаний період за водопостачання, газопостачання та електроенергію пільги позивачу не нараховувались (а.с.34).

Відтак, факт перебування позивача в базі ЄДАРП та віднесення ОСОБА_1 до осіб, що мають право на житлово-комунальні пільги Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради не заперечується.

Водночас, як встановлено судом, на певну категорію комунальних платежів пільга позивачу нараховується і надалі, а на іншу категорію нарахування безпідставно зупинено.

Відповідачем в обґрунтування зупинення нарахування пільг по водопостачанню, газопостачанню та електроенергії вказано внесення змін до законодавства з жовтня 2019 року. Однак жодної норми Закону, що змінилась не наведено.

Твердження відповідача з приводу необхідності переоформлення позивачем особових рахунків по газопостачанню, водопостачанню та електричній енергії на своє ім`я, що нібито надасть йому право для нарахування та виплати пільг по зазначених послугах визнаються судом незаконними.

Пільги по вказаних послугах нараховувались позивачу за попередні періоди, хоча і рахунки були оформлені на ОСОБА_2 .

Приписами частини другої ст.13 Закону № 3551-XII прямо передбачено, що пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.

Відтак, право позивача на пільги щодо плати за житло, комунальні послуги, передбачене ст.13 Закону № 3551-XII, є безспірним та не може знаходитися в залежності від дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, вимога відповідача щодо приведення позивачем у відповідність документації щодо власності житла та реєстрації місця проживання визнається судом незаконною, а бездіяльність щодо ненарахування йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільг, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року - протиправними.

З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи, порушені права ОСОБА_1 підлягають судовому захисту шляхом зобов`язання Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради поновити нарахування пільг позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з грудня 2019 року.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на наведене, з урахуванням встановленого права позивача на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (площа Польова,8, м.Житомир, 10009, ЄДРПОУ 42103215) щодо ненарахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , інд. код НОМЕР_3 ), як особі з інвалідністю внаслідок війни, пільг, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради поновити нарахування пільг ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни, визначених ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на оплату житлово-комунальних послуг у вигляді 100-процентної знижки плати за користування комунальними послугами з грудня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва