
Справа №705/4234/20
3/705/2769/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2020 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Білик О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного Управління ДФС у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Уманського міськрайонного суду Черкаської області знаходиться адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП.
Згідно з протоколу № 90/20 від 13.10.2020 про адміністративне правопорушення, вбачається, що директор ТОВ «Лерсен ЛТД» ОСОБА_1 здійснював зберігання та реалізацію паливно-мастильних матеріалів на автозаправній станції ТОВ «Лерсен ЛТД» (код ЄДРПОУ 42671567) за адресою: м.Умань, вул.. Бандери Степана, 21 без необхідних дозвільних документів на даний вид діяльності, а саме відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, передбачені постановою КМУ від 05 червня 2013 року № 440 «Про затвердження Порядку подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки», чим порушено вимоги ст..3 та ст.. 4 ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 за № 2806 ІV, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з`явився. 19.11.2020 до суду поштовими засобами зв`язку направив клопотання про закриття провадження у справі. У клопотанні ОСОБА_1 вказував, що вважає вказаний протокол незаконним, оскільки протокол складений у його відсутність, не уповноваженою на це посадовою особою та за відсутності складу правопорушення. Посилаючись на обставини викладені у клопотанні та норми чинного законодавства України, ОСОБА_1 просив суд провадження у справ про адміністративне правопорушення закрити у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ч.1 ст.164 КУпАП, до адміністративної відповідальності притягуються особи за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Відповідно до ч.1 ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків та зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно ст.348 Податкового кодексу України, податкова міліція здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов`язаних з виконанням службових обов`язків.
Тобто, в силу приписів зазначеної вище норми закону, податкова міліція здійснює свої повноваження лише у сфері оподаткування та бюджетній сфері.
Відповідно до ст.ст.350-351 Податкового кодексу України, податкова міліція, для виконання покладених на неї завдань, наділена певними повноваженнями, а її посадові особи правами, які мають вичерпний перелік, в який не входять повноваження на складення протоколів про адміністративні правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП щодо суб`єктів господарювання, які здійснюють свою підприємницьку діяльність без отримання дозволу та ліцензії у сферах діяльності, що не віднесені законом до компетенції органів ДФС.
Разом з тим, згідно п.1 ч.1 ст.255 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в ст.ст. 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи, зокрема, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (ст.164 в частині порушення порядку провадження господарської діяльності, пов`язаної з раціональним використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ, природні ресурси територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської ) економічної зони України, добування і використання риби та інших водних живих ресурсів), поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, порушення вимог законодавства у сфері оцінки впливу на довкілля, та посадові особи органів державного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки (ст.164).
Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення від 16.10.2020 №90/20, складений начальником відділу протидії злочинам у сфері обігу товарів акцизної групи управління оперативно-розшукової діяльності ГУ ДФС у Черкаській області відносно директора автозаправної станціїТОВ «Лерсен ЛТД» ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП за роботу автозаправної станції товариства без декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки, складений не уповноваженою на те посадовою особою.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У той же час у протоколі № 90/20 від 16.10.2020 при викладенні обставин вчинення правопорушення не відображено період часу, протягом якого ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність, тоді як саме в протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені всі істотні обставини справи, які мають відображати всі елементи складу правопорушення. Зокрема, стосовно ч. 1 ст. 164 КУпАП у протоколі необхідно зазначати наступні обставини:
- протягом якого часу особа здійснювала відповідну діяльність (у даному випадку це має бути проміжок часу, а не конкретна дата й час, адже господарська діяльність обов`язково має тривалий, а не одноразовий характер);
- всі задокументовані окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджують самостійний, ініціативний і систематичний характер діяльності, яку здійснює особа, адже ці ознаки є обов`язковими для господарської діяльності.
Разом з тим, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вище викладене, суд прийшов до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення від 16.10.2019 року №90/20, складений відносно директора ТОВ «Лерсен ЛТД» ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП не уповноваженою на те посадовою особою, вважає, що провадження в справі слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, в зв`язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.279,280,283,284,285 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164 КУпАП у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду .
Суддя О.В. Білик