
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2020 року м. Київ № 640/17560/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Газтрім" до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення та вимоги.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Газтрім" звернулось до суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 рішення Міністерства оборони України у формі протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09.06.2020 №75/94/8;
- визнання протиправною та скасування вимоги Міністерства оборони України від 23.07.2020 №286/2/5342 відповідача до AT "ПУМБ" щодо перерахування суми банківської гарантії в сумі 2.718.000,00 грн.
Ухвалами суду: від 03.08.2020 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті; від 28.10.2020 - витребувано в Міністерства оборони України належним чином засвідчені копії доказів оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" відповідачем не надіслано та не оприлюднено на веб-порталі уповноваженого органу повідомлення про намір укладення договору з позивачем, відповідно пункти 1, 2 рішення Міністерства оборони України у формі протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09.06.2020 №75/94/8 є протиправними та підлягають скасуванню. За твердженням представника позивача, оскільки договір з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" як переможцем процедури закупівель не укладено з вини Міністерства оборони України, відсутні підстави для перерахування банківської гарантії, внесеної позивачем, на користь замовника.
Представником Міністерства оборони України до суду подано відзив, відповідно до якого позов не визнано, позаяк ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" у встановлені строки договір про закупівлю не підписано, що свідчить про настання гарантійного випадку, тому наявні підстави перерахування банком-гарантом суми забезпечення на користь замовника торгів.
Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.
28.02.2020 Міністерством оборони України оприлюднено оголошення у процедурі закупівлі: відкриті торги, предмет закупівлі: нафта і дистиляти (09130000-9) (паливо дизельне) за 6 лотами, номер процедури закупівлі UA-2020-02-28-003739-a:
- лот 1 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0);
- лот 2 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0);
- лот 3 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0);
- лот 4 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0);
- лот 5 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0);
- лот 6 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0).
30.03.2020 Акціонерним товариством "Перший український міжнародний банк" видано гарантію №KIEG286604631 для участі ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" в процедурі закупівлі на суму 2.718.000,00 грн. (а.с. 55).
Відповідно до витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 19.05.2020 №75/94/6 (а.с. 49):
прийнято пропозицію ТОВ "Торговий дім "Газтрім" за лотом 5 щодо закупівлі палива дизельного шість лотів за процедурою відкритих торгів;
на підставі частини шостої статті 28 Закону України "Про публічні закупівлі" переможцем процедури відкритих торгів щодо закупівлі палива дизельного шість лотів визначено ТОВ "Торговий дім "Газтрім" за лотом 5;
на підставі частини першої статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" вирішено укласти договір з ТОВ "Торговий дім "Газтрім" щодо закупівлі нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне): Лот 5 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0) у кількості 4000 тон на загальну вартість товару 65.200.000,00 грн. з ПДВ з терміном постачання: 2000 тон - до 01.07.2020 (включно), 2000 тон - до 01.08.2020 (включно).
Згідно з витягом з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09.06.2020 №75/94/8 (а.с. 50-51):
на підставі абзацу другого пункту другого частини першої статті 30 Закону України "Про публічні закупівлі" відхилено пропозицію за лотом 5 щодо закупівлі палива дизельного шість лотів ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" у зв`язку з тим, що переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю (пункт 1);
на підставі абзаців третього та п`ятого частини третьої статті 24 Закону України "Про публічні закупівлі" стягнуто з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" кошти тендерного забезпечення за лотом 5 на користь замовника у зв`язку з непідписанням учасником, який став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю і ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією (пункт 2).
Відповідно до витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 16.06.2020 №75/94/11 (а.с. 52) відмінено процедуру закупівлі палива дизельного шість лотів за лотами 2 і 5 у зв`язку з неможливістю усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель.
Міністерство оборони України звернулось до Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" з вимогою від 23.07.2020 №286/2/5342, в якій просило у зв`язку з настанням гарантійного випадку згідно умов гарантії від 30.03.2020 №KIEG286604631 перерахувати кошти у сумі 2.718.000,00 грн. на рахунок Міністерства оборони України.
Вважаючи протиправними пункти 1, 2 протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) № 75/94/8 від 09.06.2020 та вимогу від 23.07.2020 №286/2/5342 позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлені Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на час оголошення процедури закупівлі):
рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником у день визначення переможця, та протягом одного дня після прийняття такого рішення замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. Усім іншим учасникам електронною системою закупівель автоматично надсилається повідомлення із зазначенням найменування та місцезнаходження переможця торгів (частина перша);
замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю (частина друга).
у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника та визначає переможця серед тих учасників, строк дії тендерної пропозиції яких ще не минув (частина третя).
За змістом частини першої статті 32 зазначеного Закону, замовник приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю у день визначення переможця, після цього протягом одного дня після прийняття такого рішення оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю.
Судом указувалось, що відповідно до витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 19.05.2020 №75/94/6 переможцем процедури відкритих торгів щодо закупівлі палива дизельного за лотом 5 визначено ТОВ "Торговий дім "Газтрім" та вирішено укласти договір (а.с. 49).
Як убачається з сайту https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2020-02-28-003739-a?lot_id=0de232b46a2d4eb48a6c6e4345bf68d6#lots, повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" станом на час розгляду адміністративної справи відсутнє.
У відзиві представник відповідача зазначив, що позивач в установлений законом строк договір про закупівлю не підписав, проте відповідачем не надано доказів на спростування доводів позивача про неоприлюднення оголошення про намір укласти договір та не надіслання договору.
З метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи відповідно до принципу офіційного з`ясування обставин справи ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2020 витребувано в Міністерства оборони України належним чином засвідчені копії доказів оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім".
На виконання вимог ухвали суду від 28.10.2020 представником відповідача з пропущенням встановленого судом строку подано до суду заяву про долучення документів без доказів направлення позивачу: протокол засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо розгляду тендерних пропозицій учасників відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 16.04.2020 №75/94/5; протокол засідання тендерного комітету Міністерства оборони України від 19.05.2020 №75/94/6; витяг із протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо розгляду тендерних пропозицій учасників відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 19.05.2020 №75/94/6; видрук зображення екрану інтернет браузера з інформацією про відсутність заборгованості, витяг з протоколу результатів намір Газтрім по лот 5, звіт ЄДР (а.с. 136-151).
Судом установлено, що вказаний видрук представником відповідача здійснено з сайту Позорро, де розміщено протокол розкриття щодо ТОВ "Торговий Дім "Газтрім", зокрема видрук містить посилання: інформація (Квитанція №2) з ДФС про відсутність заборгованості від 20.05.2020; квитанція №1 з ДФС про відсутність заборгованості від 19.05.2020; витяг з протоколу результати торгів намір Газтрім лот 5 від 19.05.2020; звіт з ЄДР (зареєстровано) від 18.05.2020. Інших доказів чи пояснень відповідачем не надано.
На вкладці витяг з протоколу результатів торгів намір Газтрім лот5.doc завантажується витяг з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 19.05.2020 №75/94/6, відповідно до якого прийнято пропозицію ТОВ "Торговий дім "Газтрім" за лотом 5 щодо закупівлі палива дизельного шість лотів за процедурою відкритих торгів, переможцем визначено ТОВ "Торговий дім "Газтрім" за лотом 5, вирішено укласти договір з ТОВ "Торговий дім "Газтрім" щодо закупівлі нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне): Лот 5 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0) у кількості 4000 тон на загальну вартість товару 65.200.000,00 грн. з ПДВ з терміном постачання: 2000 тон - до 01.07.2020 (включно), 2000 тон - до 01.08.2020 (включно).
На думку суду, відповідачем не надано належних доказів, які б підтверджували, що після вирішення відповідно до протоколу від 19.05.2020 №75/94/6 укласти договір з ТОВ "Торговий дім "Газтрім" як переможцем торгів за лотом 5, Міністерством оборони України як замовником не пізніше наступного дня оприлюднено оголошення на веб-порталі Прозоро повідомлення про намір укласти договір, а також не надано належних доказів надіслання такого договору переможцю закупівель ТОВ "Торговий дім "Газтрім" яке це визначено частиною першою статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі".
Як убачається з веб-порталу Прозоро щодо закупівель нафта і дистиляти (09130000-9) (паливо дизельне) (09130000-9), Міністерство оборони України мало намір Укласти договір за лотом 5 з Приватним Підприємством "Окко Контракт". З цією метою відповідачем було оприлюднено повідомлення про намір укласти договір (а.с. 152), який складений відповідно до частини першої статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" - назва документа "Повідомлення про намір укласти договір" та містить інформацію про: замовника; предмет закупівлі; товар, його кількість, місце та строки поставки, спосіб оплати; переможця закупівлі; ціну пропозиції. Подібного доказу щодо ТОВ "Торговий дім "Газтрім" відповідачем не надано.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів оприлюднення на веб-порталі Прозорро рішення про намір укласти договір про закупівлю з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім", судом не встановлено наявності публікації на веб-порталі Уповноваженого органу, а також не надано доказів надіслання договору позивачу як переможцю закупівель, суд доходить висновку про недотримання відповідачем вимог статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" в цій частині. Відтак, висновки тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) викладені в протоколі від 09.06.2020 №75/94/8 в частині відмови ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" від підписання договору про закупівлю є необґрунтованими, тому не було правових підстав для відхилення пропозиції переможця торгів ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" за лотом 5 внаслідок непідписання переможцем торгів договору, відповідно не було підстав для стягнення гарантії.
Зважаючи на встановлені обставини та зазначені висновки суду, підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 рішення Міністерства оборони України у формі протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09.06.2020 №75/94/8, якими відхилено пропозицію за лотом 5 щодо закупівлі палива дизельного шість лотів ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" у зв`язку з тим, що переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю та стягнуто з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" кошти тендерного забезпечення за лотом 5 на користь замовника у зв`язку з непідписанням учасником, який став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю і ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.
Позивачем заявлено вимогу про визнання протиправною та скасування вимоги Міністерства оборони України від 23.07.2020 №286/2/5342 до AT "ПУМБ" щодо перерахування суми банківської гарантії у сумі 2.718.000,00 грн.
Як убачається з вимоги Міністерства оборони України від 23.07.2020 №286/2/5342 у зв`язку з настанням гарантійного випадку згідно умов гарантії від 30.03.2020 №KIEG286604631, непідписання учасником (принципалом) який став переможцем процедури торгів, договору про закупівлю, не надання переможцем процедури торгів (принципалом) забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, якщо надання такого забезпечення передбачено документацією по процедурі закупівлі нафта і дистиляти (09130000-9) (паливо дизельне): лот 5 (09134200-9) дизельне паливо (паливо дизельне ДП-Л-Євро5-В0) що оголошена на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2020-02-28-003739-a, відповідач звернувся до АТ "ПУМБ" щодо перерахування коштів згідно умов гарантії (а.с. 53).
Оскільки суд дійшов висновку про невиконання відповідачем вимог статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" та наявність підстав для скасування, зокрема, пункту 2 витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо результатів відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09.06.2020 №75/94/8, за яким вирішено стягнути з ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" кошти тендерного забезпечення за лотом 5 на користь замовника, суд доходить висновку про відсутність підстав для направлення вимоги від 23.07.2020 №286/2/5342, оскільки не настав гарантій випадок у зв`язку з непідписанням ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" як переможцем процедури торгів договору про закупівлю і ненадання переможцем процедури торгів забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір, тобто відсутні правові підстави для стягнення на користь Міністерства оборони України гарантійної суми 2.718.000,00 грн. - гарантія №KIEG286604631, видана AT "ПУМБ" для участі ТОВ "Торговий Дім "Газтрім" в процедурі закупівлі. Відтак, оскаржувана вимога від 23.07.2020 №286/2/5342 про перерахування гарантії №KIEG286604631 у сумі 2.718.000,00 грн. видана AT "ПУМБ" не підлягає виконанню.
Разом з тим, на думку суду, належним способом захисту в цій частині є зобов`язання Міністерства оборони України відкликати вимогу від 23.07.2020 №286/2/5342, оскільки оскаржувана вимога не є актом індивідуальної дії в розумінні пункту 19 статті 4 КАС України, вимога стосується АТ "ПУМБ", тому позовні вимоги в частині визнання протиправною та скасування вимоги підлягають задоволенню частково.
Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 4204,00 грн. (платіжні доручення від 30.07.2020 №1888, №1890). Оскільки позов задоволено частково, то на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3153,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для Міністерства оборони України.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати пункти 1 та 2 витягу з протоколу засідання тендерного комітету Міністерства оборони України щодо проведення відкритих торгів на закупівлю нафти і дистилятів (09130000-9) (паливо дизельне) від 09 червня 2020 року №75/94/8.
Зобов`язати Міністерство оборони України відкликати вимогу від 23 липня 2020 року №286/2/5342 до Акціонерного товариства "Перший український міжнародний банк" щодо перерахування суми банківської гарантії в сумі 2.718.000,00 грн.
У задоволенні решти позву відмовити.
Стягнути на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Газтрім" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3153,00 грн. (три тисячі сто п`ятдесят три гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Газтрім" (ідентифікаційний код 42656879, місцезнаходження: 01010, місто Київ, Хрестовий провулок, будинок 2, офіс 408).
Відповідач - Міністерство оборони України (ідентифікаційний код 00034022, місцезнаходження: 03168, місто Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6)
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець