Рішення № 93299457, 04.12.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
826/7249/18
Номер документу
93299457
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2020 року м. Київ № 826/7249/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши, в порядку спрощеного провадження, адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Укрнафта"до Державної служби геології та надр Українипровизнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просить визнати протиправними та зобов`язати відповідача вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 про отримання спеціального дозволу на користування надрами Будівського нафтогазкондесатного родовища без проведення аукціону з метою видобування вуглеводнів до якої було додано визначений чинним законодавством пакет документів, водночас відповідачем вказана заява не була розгляну у встановлені законодавством строки та в порядку.

Також, позивач зазначив про те, що відповідно до положень Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», у зв`язку зі спливом встановлених строків для видачі або відмови у видачі відповідачем документів дозвільного характеру, він, за принципом мовчазної згоди, набув права на провадження господарської діяльності за відповідним спеціальним дозволом.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав письмовий відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що за результатами розгляду заяви позивача від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 його було повідомлено про відмову у наданні спеціального дозволу на підставу пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 у зв`язку з відмовою Мінприроди у наданні погодження надр у користування. Також відповідач зазначив про те, що повноваження Державної служби геології та надр України у контексті позовних вимог є дискреційними повноваженнями такого органу державної влади, тобто відносяться до його виключної компетенції.

Позивачем надано відповідь на відзив в якій зазначено про те, що оскільки за наслідками розгляду заяви позивача відповідач протягом 30 днів не прийняв одне з передбачених законодавством рішень, в силу принципу мовчазної згоди, закріпленого частиною шостою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через 10 робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру позивач набув право провадити господарську діяльність з видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, а відповідач повинен був прийняти наказ, на підставі якого видати позивачу запитуваний спеціальний дозвіл. Також позивач зазначив про те, що повноваження відповідача щодо видачі спеціального дозволу на користування надрами не є його дискреційними повноваженнями, та про те, що заява позивача до відповідача зареєстрована від 30.06.2017, а відмова Мінприроди видана 14.02.2018, тоді як крайній термін надання погодження на надрокористування сплив 09.08.2017.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

3 18.11.1999 по 18.11.2014 Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" володів спеціальним дозволом від 18.11.1999 № 1299 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку Будівської площі (Сумська область, Охтирський район).

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" здійснило за власні кошти:

- геологічне вивчення ділянки надр Будівської площі, про що зазначено на звороті спеціального дозволу від 18.11.1999 №1299, у графі "Джерело фінансування робіт, які планує виконати надрокористувач під час користування надрами" - "власні кошти";

- підрахунок запасів Будівського нафтогазконденсатного родовища Сумської області, Охтирського району.

21.09.2016 колегія Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України за наслідками розгляду поданих Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" матеріалів геолого - економічної оцінки запасів Будівського нафтогазконденсатного родовища, підрахунок запасів, здійснений ним за власні кошти - затвердила.

30.06.2017 Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 на отримання спеціального дозволу на користування надрами відповідного родовища без проведення аукціону з метою видобування вуглеводнів та надав відповідачу пакет всіх необхідних документів.

Державна служба геології та надр України листами від 10.07.2017 № 14862/03/12-17, №14862/03/12-17 направила копії пакету документів на погодження надання спеціального дозволу до Міністерства екології та природних ресурсів України та Сумської обласної ради.

Відповідно до протоколу засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування від 14.02.2018 № 37, який уведений в дію наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.02.2018 № 58, Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" відмовлено у погодженні надання надр у користування.

Державна служба геології та надр України листом від 12.03.2018 №4121/03/12-18 повідомила позивачу наступне: "Державна служба геології та надр України опрацювала та повертає заяву ПАТ «Укрнафта» з доданими до неї документами від 30.06.2017 № 04.1.1-20/39 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області, (далі - дозвіл) у зв`язку з наступним.

Відповідно до пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок) заявнику відмовляється в надані дозволу, зокрема, у разі відмови Мінприроди у погодженні надання надр у користування.

Відповідно до протоколу засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування від 14.02.2018 № 37, який уведений в дію наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.02.2018 № 58, ПАТ «Укрнафта» відмовлено у наданні погодження надання надр у користування запитуваного дозволу (копія наказу та витягу з протоколу засідання Комісії в частині, що стосується зазначеного дозволу додається).

Разом з тим повідомляємо, що 18.12.2017 введено в дію Закон України (далі - Закон) «Про оцінку впливу на довкілля» від 23 травня 2017 року № 2059-VIII, який встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі * прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Сферу застосування оцінки впливу на довкілля визначено статтею 3 Закону.

Видобування корисних копалин, крім корисних копалин місцевого значення, які видобуваються землевласниками чи землекористувачами в межах наданих їм земельних ділянок з відповідним цільовим використанням віднесено до другої категорії видів планової діяльності, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до пункту З частини 3 статті 3 Закону.

Згідно з пунктом 3 статті 17 Закону висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.

Згідно статті 15і Кодексу України Про надра, надання надр у користування, яке пов`язане з провадженням діяльності, здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля.

Частиною третьою статті 14 Закону України «Про нафту і газ» передбачено, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля.

Таким чином, у наданні запитуваного дозволу ПАТ «Укрнафта» відмовлено відповідно до пункту 19 Порядку."

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" вважаючи, що йому має бути видано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Заява №04.1.1-20/39 про отримання спеціального дозволу на користування була подана позивачем відповідачу 30.06.2017, а отже до спірних правовідносин мають застосовуватись норми права чинні на момент їх виникнення.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 14 Кодексу України про надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Відповідно до частини першої статті 19 Кодексу України про надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Частиною другою статті 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпунктів 9 та 11 пункту 3 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року №1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Абзацами 1 та 2 пункту 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615 встановлено, що Цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами.

Відповідно до підпункту 1 пункту 8 вказаного Порядку без проведення аукціону дозвіл надається у разі: 1) видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу; 2) розширення меж не більш як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також збільшення обсягу видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування; 3) геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення; 4) геологічного вивчення надр за рахунок коштів державного бюджету; 6) геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки, видобування підземних вод (крім мінеральних) для всіх потреб, крім виробництва фасованої питної води, за умови, що обсяг видобування питних підземних вод з водозаборів перевищує 300 куб. метрів на добу; 7) геологічного вивчення та видобування природних лікувальних ресурсів лікувально-профілактичними та санаторно-курортними закладами, які спеціалізуються на їх використанні виключно для лікувальних цілей і мають лікувальну інфраструктуру; 9) будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; 10) створення геологічних територій та об`єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно- оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам`ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо), в частині їх геологічного вивчення та збереження; 11) експлуатації підземних споруд, пов`язаної із запобіганням підтопленню навколишнього середовища внаслідок закриття шахт; 15) виконання угод про розподіл продукції; 16) геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки бурштину, на землях лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину, механізм рекультивації яких встановлено Порядком реалізації пілотного проекту щодо рекультивації земель лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів позивач здійснив за власні кошти геологічне вивчення ділянки надр Будівської площі, про що зазначено на звороті спеціального дозволу від 18.11.1999 №1299, у графі "Джерело фінансування робіт, які планує виконати надрокористувач під час користування надрами" - "власні кошти" та підрахунок запасів Будівського нафтогазконденсатного родовища Сумської області, Охтирського району.

21.09.2016 колегія Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України за наслідками розгляду поданих позивачем матеріалів геолого - економічної оцінки запасів Будівського нафтогазконденсатного родовища, затверджено здійснений позивачем за власні кошти підрахунок запасів, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державної служби геології та надр України від 21.09.2016 № 3653.

Таким чином у позивача наявне право на отримання спеціального дозволу на користування надрами Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області без проведення аукціону на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615

30.06.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою № 04.1.1-20/39 на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону в якій просив надати спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування вуглеводнів (нафти, газу, розчиненого у нафті, вільного газу та конденсату) на 20 років Будівського иафтогазоконденсатного родовища Сумської області, Охтирського району, 20 км на південний схід від м. Зіньків на підставі підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615, оскільки виконана за результатами геологічного вивчення ділянки надр за власні кошти геолого-економічна оцінка запасів Будівського нафтогазоконденсатного родовища, яка затверджена ДКЗ України (протокол №3653 від 21.09.2016).

Відповідач листом від 12.03.2018 №4121/03/12-18 повідомив позивачу про відмову у видачі цього спецдозволу, посилаючись на пункт 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами», а саме у зв`язку з відмовою Мінприроди у погодженні надання надр у користування.

Зазначені факти сторонами не заперечуються.

Відповідно до абзацу 20 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615 для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв`язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.

Згідно з пунктом 2 Переліку документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, який є додатком 1 до вказаного Порядку з метою видобування корисних копалин надрокористувачем разом із заявою подаються наступні документи: копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, замість зазначеного реєстраційного номера подають копію паспорта із серією, номером та відміткою); пояснювальна записка з характеристикою об`єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства; результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців (для родовищ підземних вод); копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі; каталог географічних координат кутових точок ділянки надр; (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі, а для видобування підземних вод - каталог географічних координат водозабірних споруд; оглядова карта (масштаб не менш як 1:200000); ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат, а для підземних вод - ситуаційний план з нанесеними водозабірними спорудами та їх географічними координатами ; план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда), а також з лініями геологічних розрізів; гідрогеологічна карта (для родовищ підземних вод); структурна карта (для родовищ нафти і газу); характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками. До перелічених документів додаються: для підприємств, які розпочинають розробку родовища, - програма робіт із введення родовища в експлуатацію із зазначенням окремих етапів та строку їх проведення, джерел фінансування до досягнення підприємством проектної потужності; у разі продовження строку дії дозволу - позитивний висновок про проведення державної експертизи звітів щодо результатів геологічного вивчення надр, а також інших геологічних матеріалів.

Дослідивши заяву позивача від 30.06.2017 № 04.1.1-20/39 та додаток до зазначеної заяви "Перелік документів, які додаються до заяви на отримання спеціального дозволу на право користування надрами без проведення аукціону з метою видобування вуглеводів (промислову розробку) Будівського нафтогазоконденсатного родовища", суд дійшов висновку, що остання відповідає вимогам пункту Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615.

Згідно з абазами 1, 2, 3 та 4 пункту 9 вказаного Порядку надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами.

Відповідно до абзацу 6 пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615 видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.

Абзацом 8 пункту 9 вказаного Порядку передбачено, що для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.

Згідно з абзацом 11 пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615 у разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено.

Абзацом 26 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2011 №615 встановлено, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.

Відповідно до абзацу 31 пункту 8 вказаного Порядку надання дозволів у випадках, передбачених підпунктами 1-14 цього пункту, здійснюється за рішенням органу з питань надання дозволу.

Таким чином законодавець передбачив чіткий алгоритм дій уповноваженого органу, в даному випадку - Державної служби геології та надр України при прийнятті рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами. Зокрема, Державна служба геології та надр України за наявності передбачених законом підстав для відмови у наданні дозволу на користування надрами протягом 30 днів з дня отримання всіх погоджень приймає відповідне рішення про відмову у наданні такого дозволу. За відсутності зазначених вище підстав для відмови - уповноважений орган зобов`язаний прийняти рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами. При цьому визначено, що вважається, що Мінприроди погоджено надання дозволу у випадку ненадання ним відповідного погодження протягом 30-денного строку.

Відповідач відмовляючи позивачу у видачі спеціального дозволу на користування надрами посилається на положення пункт 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, яким встановлено, зокрема, що підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування.

При цьому відповідач зазначає про факт отримання відмови Міністерства екології та природних ресурсів України у погодженні надання надр у користування, оформлену протоколом засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування від 14.02.2018 № 37, який уведений в дію наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.02.2018 № 58.

Посилання відповідача на зазначений лист, як на підставу для відмову позивачу у видачі спеціального дозволу на користування надрами суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне.

Копії пакету документів на погодження надання спеціального дозволу позивачу були направлені до Міністерства екології та природних ресурсів України листом від 10.07.2017 № 14862/03/12-17, що підтверджується копією відповідного листа наявною в матеріалах справи.

Про факт несвоєчасного отримання вказаного листа Міністерством екології та природних ресурсів України відповідачем зазначено не було, як і не було надано доказів на підтвердження його існування.

Відмову Міністерства екології та природних ресурсів України у погодженні надання надр у користування, оформлена протоколом засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування від 14.02.2018 № 37, який уведений в дію наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.02.2018 № 58

Таким чином зазначена відмова в погодженні була отримана зі спливом більш ніж 6 місяців після звернення відповідача до Міністерства екології та природних ресурсів України, тобто коли відповідно до положень абзацу 11 пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 вважалось, що таке погодження вже надано.

Інших підстав для відмови позивачу у видачі спеціального дозволу на користування надрами Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області крім посилань на відмову Міністерства екології та природних ресурсів України у погодженні надання надр у користування відповідачем ні в листі від 12.03.2018 № 4121/03/12-18 , ні в наданому суду відзиві зазначено не було.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача, які полягають у безпідставній відмові у видачі позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області та поверненні заяви з документами на отримання відповідного спеціального дозволу.

Відповідно до пункту 9 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року №1174 Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Міндовкілля видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання

Абзацами 5, 7 та 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 встановлено, що наказ органу з питань надання дозволу про надання дозволу розміщується протягом п`яти днів на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п`яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ органу з питань надання дозволу та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

Тобто, у разі відмови в наданні спеціальних дозволів на користування надрами відповідач повинен прийняти відповідне рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідачем доказів на підтвердження прийняття за результатами розгляду заяви позивача від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 про отримання спеціального дозволу на користування надрами рішення у формі наказу, яке повинно бути протягом 5 (робочих) днів розміщене на офіційному веб-сайті Держгеонадра, суду надано не було, як і не було зазначено про наявність відповідного наказу.

У відзиві відповідач зазначив про те, що позивача було повідомлено про відмову у видачі спеціального дозволу на користування надрами листом від 12.03.2018 №4121/03/12-18 та надає суду належним чином засвідчену копію відповідного листа.

Таким чином за результатами розгляду заяви позивача від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 відповідачем не було належним чином прийняте рішення у формі наказу.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з частиною 6 статті 4і Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у разі, якщо у встановлений законом строк суб`єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.

Таким чином, зазначеною нормою Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відповідно до якого здійснюється, зокрема видача спеціальних дозволів на користування надрами, закріплений принцип «мовчазної згоди», який згідно зі статті 1 вказаного розуміється як такий, за яким суб`єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб`єктом господарювання подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.

Отже, неприйняття у визначені строки дозвільним органом відповідного рішення у формі наказу, стає передумовою для виникнення правовідносин, у яких суб`єкт господарювання може застосувати принцип мовчазної згоди. При цьому дії дозвільного органу, які пов`язані з несвоєчасним направленням суб`єкту господарювання неналежно оформленого рішення про відмову у видачі документу дозвільного характеру, не створюють для нього (суб`єкта) ніяких правових наслідків, оскільки виконання таких дій дозвільним органом здійснюється з порушенням умов, зазначених у Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Відповідно до пункту 7 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 дозвіл надається на строк, визначений заявником, але не більш як на 20 років - на видобування корисних копалин.

Позивач в заяві від 30.06.2017 № 04.1.1-20/39 просив видати йому спеціальний дозвіл на користування надрами на 20 років.

Отже оскільки у встановлений законодавством спосіб та строк відповідач не прийняв належно оформленого рішення, щодо якого звернувся позивач із заявою від 30.06.2017 №04.1.1-20/39 та повним пакетом документів визначеним Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, то на підставі приписів Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», за принципом «мовчазної згоди» позивач з 25.09.2017 набув право провадити діяльність з видобутку вуглеводнів на відповідній ділянці надр строком на 20 років.

Стосовно тверджень відповідача про втручання суду у дискреційні повноваження відповідача у разі задоволення заявлених вимог позивача у повному обсязі, варто вказати на наступне.

Відповідно до Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Верховним Судом підготовлений науковий висновок щодо меж дискреційного повноваження суб`єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro sud/naukovi visnovki/nauk visnovok 01 03 2018), згідно з яким: дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи без діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким; дискреційне повноваження надається у спосіб його закріплення в оціночному понятті, відносно-визначеній нормі, альтернативній нормі, нормі із невизначеною гіпотезою. Для позначення дискреційного повноваження законодавець використовує, зокрема, терміни "мож", "має право", "за власної ініціативи", "дбає", "забезпечує", "веде діяльність", "встановлює", "визначає", "на свій розсуд". Однак, наявність такого терміну у законі не свідчить автоматично про наявність у суб`єкта владних повноважень дискреційного повноваження; подібний термін є приводом для докладного аналізу закону на предмет того, що відповідне повноваження є дійсно дискреційним; при реалізації дискреційного повноваження суб`єкт владних повноважень зобов`язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог; критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об`єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні ДІЇ 1, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку. Таким чином, дискреційні повноваження будь-якого суб`єкта владних повноважень завжди мають межі, встановлені законом.

Підстави, за яких орган відмовляє у видачі спеціального дозволу на користування надрами, визначені Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, якщо такі умови відсутні, відповідач має видати спеціальний дозвіл. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - видати спеціальний дозвіл на користування надрами або відмовити у його видачі. Тобто, відповідно до спеціального нормативно-правового акта, що регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами, відповідач не володіє правом вільного розсуду, а має прийняти єдине можливе у даному випадку рішення - видати наказ про видачу спеціального дозволу на користування надрами.

Ця позиція, зокрема, узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 23.01.2018 у справі №208/8402/14-а та від 27.02.2018 у справі №816/591/15-а.

Враховуючи, що при наявності визначених законодавством умов, зокрема, вчасного звернення позивача із заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, відповідач не вчинив конкретних дій, а саме не прийняв рішення у формі наказу про видачу чи відмову у видачі спеціального дозволу протягом встановленого строку, наявні достатні підстави для зобов`язання відповідача вчинити такі дії у судовому порядку.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки дане рішення вимагає від відповідача вчинення певних дій, суд вважає за можливе встановити для суб`єкта владних повноважень - відповідача строк для подання звіту про виконання вказаного рішення у п`ять робочих днів з дня набрання ним законної сили.

З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) до Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031), в якому просить визнати протиправними та зобов`язати відповідача вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державної служби геології на надр України, які полягають у безпідставній відмові у видачі Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області та поверненні заяви з документами на отримання відповідного спеціального дозволу.

3. Зобов`язати Державну службу геології на надр України прийняти наказ, на підставі якого видати Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування нафти, газу, розчиненого у нафті, газу природного, конденсату Будівського родовища, розташованого в межах Сумської області з останнього дня строку, передбаченого законодавством на розгляд заяви дозвільним органом та строком на 20 років.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 3524 (три тисячі п`ятсот двадцять чотири) грн. 00 коп.

5. Встановити Державній службі геології та надр України строк у п`ять робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили для подання звіту про виконання рішення.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов