
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
03 грудня 2020 р. Справа № 520/12167/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Севастьяненко К.О.
за участю:
секретаря судового засідання - Жукової О.С.,
позивача – ОСОБА_1 ,
представника відповідача – Гостіщевої О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність Харківської міської ради Харківської області щодо нерозглянутого питання за заявою ОСОБА_1 від 24.07.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із подальшою передачею у приватну власність орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована в межах м. Харкова, біля земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:12:025:0070.
- зобов`язати Харківську міську раду Харківської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із подальшою передачею у приватну власність орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована в межах м. Харкова, біля земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:12:025:0070 з врахуванням всіх обставин, які будуть встановлені судом відповідно до законодавства України.
- зобов`язати Харківську міську раду надати до суду вичерпну інформацію у вигляді витягів з містобудівної документації, яка затверджена відповідним рішенням в частині місцевості відповідно до позначень у графічному матеріалі доданому до заяви, орієнтир - земельної ділянки з кадастровим номером 6310136600:12:025:0070.
Ухвалою від 21.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
Ухвалою від 20.11.2020 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Від представника відповідача надійшло клопотання в якому відповідач просить суд в порядку статті 238 КАС України закрити провадження.
В обгрунтування зазначеного клопотання представником відповідача зазначено, що оскільки предметом позовних вимог є визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання Харківської міської ради розглянути заяву позивача від 24.07.2020 та вирішити питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із подальшою передачею у приватну власність, вказаний позов необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства.
В ході судового засідання позивач проти задоволення клопотання заперечував, просив суд відмовити в його задоволенні.
Представник відповідача подане клопотання про закриття провадження підтримав та просив суд його задовольнити.
Розглянувши заяву представника відповідача про закриття провадження у справі, а також заслухавши думку представника відповідача щодо поданої заяви, суд зважає наступне.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, а публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій і вирішення якого безпосередньо не віднесено до юрисдикції інших судів.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Предметом розгляду у даній адміністративній справі є визнання незаконною бездіяльності Харківської міської ради Харківської області щодо нерозглянутого питання за заявою ОСОБА_1 від 24.07.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов`язання розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2020 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Оскільки відповідач в даному випадку відповідач виконував владні управлінські функції у сфері земельних правовідносин, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини є публічно-правовими в розумінні положень ст.4 КАС України. Отже, вирішення даного спору належить до юрисдикції адміністративних судів.
Положеннями ст.238 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено випадки, коли суд закриває провадження у справі. Разом з цим, підстави для закриття провадження в даній справі відсутні, оскільки спір між сторонами є публічно-правовим у розумінні норм ч.1 ст.4 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Севастьяненко К.О.