
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2020 року м. Рівне № 460/5652/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини 9971 про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач), звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини 9971 (далі - відповідач) в якому просить: 1. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини 9971 щодо не здійснення повного розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні з військової служби; 2. Стягнути з військової частини 9971 на користь ОСОБА_1 середній заробіток (середнє грошове забезпечення) за час затримки розрахунку при звільненні за період 28 грудня 2018 року по 30 січня 2020 року включно в розмірі 153738,30грн (сто п`ятдесят три тисячі сімсот тридцять вісім гривень, 30коп) за КВЕД 2112 «Грошове забезпечення військовослужбовців». Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.12.2018 у відповідності до наказу № 629-ос начальника 6 Прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України позивач звільнений у запас. Наказом начальника 6 Прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 28.12.2018 № 631-ос, позивач був виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. На виконання вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовою частиною 9971 з позивачем було проведено розрахунок по грошовому забезпеченню. Проте, в день виключення зі списків особового складу частини, із ОСОБА_1 такий розрахунок проведено було не у повному обсязі, а саме не виплачено грошову компенсацію за невикористану у 2015 – 2018 роках додаткову відпустку, як учаснику бойових дій. У зв`язку з невиплатою компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій та з метою захисту свого порушеного права, ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року по справі № 460/1440/19, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 . Зазначеними рішенням визнано протиправною бездіяльність військової частини 9971 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018 і зобов`язано військову частину 9971 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018. Рішення суду вступило в законну силу 27 грудня 2019 року. На виконання рішення суду, 30 січня 2020 року військовою частиною 9971 ОСОБА_1 шляхом зарахування на картковий рахунок була виплачена грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку, як учаснику бойових дій, в сумі 18667,25 гривень. 3 огляду на це позивач звернувся до військової частини 9971 із заявою про нарахування та виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 28.12.2019 по 30.01.2020, однак, станом на час звернення до суду відповіді не отримав. Посилаючись на норми ст. 117 КЗпП України, позивач зазначає, що фактичний розрахунок відбувся після постановлення судового рішення лише 30.01.2020. Таким чином, якщо рахувати з 28 грудня 2018 року по 30 січня 2020 року, то за цей час затримки розрахунку при звільненні, позивачу підлягає до виплати грошове забезпечення в розмірі 153738,3 гривні без урахування індексу інфляції. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач подав відзив на позов в якому вважає безпідставними вимоги позивача з тих підстав, що його вини у несвоєчасному розрахунку з позивачем немає. Також звертає увагу на неправильний розрахунок позивача щодо стягнення середнього заробітку за час затримки та надає свій розрахунок. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Позивач подав відповідь на відзив в якій стверджує про помилковість доводів, наведених у відзиві відповідача.
Відповідач заперечень на відповідь на відзив не подав.
Позовна заява надійшла до суду 03.08.2020.
07.08.2020 ухвалою суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
03.09.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
10.09.2020 позивач подав відповідь на відзив відповідача.
28.09.2020 від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви позивача без розгляду.
02.10.2020 в задоволенні клопотання відповідача відмовлено. Цією ж ухвалою зупинено провадження у справі.
26.11.2020 від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі.
04.12.2020 ухвалою суду поновлено провадження у справі.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, наведені у заявах по суті, дослідивши зібрані у справі докази, суд встановив таке.
У відповідності до наказу начальника Луцького прикордонного загону від 28.12.2018 року № 629-ос «По особовому складу», припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпунктом «ґ» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» в запас прапорщика ОСОБА_1 , інспектора прикордонної служби II категорії 3 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Дубровиця» II категорії (тип Б), без права носіння військової форми одягу. Згідно наказу начальника Луцького прикордонного загону від 28.12.2018 року № 631-ос «По особовому складу» прапорщика ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу і всіх видів забезпечення.
Наведені обставини не заперечуються учасниками справи.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі № 460/1440/19 задоволено позов ОСОБА_1 до Військової частини 9971 - визнано протиправною бездіяльність військової частини 9971 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018 і зобов`язано військову частину 9971 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018.
Рішення суду набрало законної сили 27.12.2019, отже в силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, ці обставини не доказуються при розгляді даної справи.
Як слідує із матеріалів справи, заборгованість з грошового забезпечення на виконання рішення суду у справі № 460/1440/19 у розмірі 18677,34грн в повному обсязі була зарахована позивачу на картковий рахунок 30.01.2020.
30.07.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку.
Станом на час звернення із даним позовом до суду, відповіді на заяву позивач не отримав.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або па яку вільно погоджується.
Частиною першою статті 47 Кодексу законів про працю України встановлено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення провести з ним розрахунок у строки, зазначені статтею 116 цього Кодексу.
Згідно ст. 48 Конституції України, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Дане право безпосередньо реалізується шляхом гарантування своєчасної та повної виплати заробітної плати (грошового забезпечення).
За приписами статті 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.
Частиною першою статті 117 КЗпП України визначено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
З аналізу зазначених законодавчих норм вбачається, що умовами застосування частини першої статті 117 КЗпП України є невиплата належних звільненому працівникові сум у відповідні строки, вина власника або уповноваженого ним органу у невиплаті зазначених сум та відсутність спору про розмір таких сум. При дотриманні наведених умов підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
При цьому, виходячи зі змісту трудових правовідносин між працівником та підприємством, установою, організацією, під «належними звільненому працівникові сумами» необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право станом на дату звільнення згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем (заробітна плата, компенсація за невикористані дні відпустки, вихідна допомога тощо).
Згідно з частиною другою статті 117 КЗпП України при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Разом з тим статтею 116 КЗпП України на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. Невиконання цього обов`язку спричиняє наслідки, передбачені статтею 117 КЗпП України, якою передбачено, що в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Цими нормами на підприємство, установу, організацію покладено обов`язок провести зі звільненим працівником повний розрахунок, виплатити всі суми, що йому належать. У разі невиконання такого обов`язку наступає передбачена статтею 117 КЗпП України відповідальність.
Метою такого законодавчого регулювання є захист майнових прав працівника у зв`язку з його звільненням з роботи, зокрема захист права працівника на своєчасне одержання заробітної плати за виконану роботу, яка є основним засобом до існування працівника, необхідним для забезпечення його життя.
З метою захисту інтересів постраждалої сторони законодавець може встановлювати правила, спрямовані на те, щоб така сторона не була позбавлена компенсації своїх майнових втрат. Такі правила мають на меті компенсацію постраждалій стороні за рахунок правопорушника у певному заздалегідь визначеному розмірі (встановленому законом або договором) майнових втрат у спрощеному порівняно зі стягненням збитків порядку. Така спрощеність полягає в тому, що кредитор (постраждала сторона) не повинен доводити розмір його втрат, на відміну від доведення розміру збитків.
Звертаючись з вимогою про стягнення відшкодування, визначеного виходячи з середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, позивач не повинен доводити розмір майнових втрат, яких він зазнав. Тому оцінка таких втрат працівника, пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні, не має на меті встановлення точного їх розміру. Суд має орієнтовно оцінити розмір майнових втрат, яких, як можна було б розумно передбачити, міг зазнати позивач.
За змістом частини першої статті 117 КЗпП України, обов`язок роботодавця перед колишнім працівником щодо своєчасного розрахунку при звільненні припиняється проведенням фактичного розрахунку, тобто, реальним виконанням цього обов`язку. І саме з цією обставиною пов`язаний період, протягом до якого до роботодавця є можливим застосування відповідальності.
Частина перша статті 117 КЗпП України переважно стосується випадків, коли роботодавець за відсутності спору свідомо та умисно не проводить остаточний розрахунок з колишнім працівником.
Частина друга статті 117 КЗпП України стосується тих випадків, коли наявний спір між роботодавцем та колишнім працівником про належні до виплати суми та фактично охоплює два випадки вирішення такого спору.
Так, якщо між роботодавцем та колишнім працівником виник спір про розміри належних звільненому працівникові сум, то в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника, власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування (тобто, зазначене в частині першій статті 117 КЗпП України). Відтак, у цьому випадку законодавець не вважає факт вирішення спору фактом виконання роботодавцем обов`язку провести повний розрахунок із колишнім працівником, що зумовлює можливість відповідальність роботодавця протягом усього періоду прострочення.
Натомість, якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору. Таке правове регулювання є способом досягти балансу між захистом прав працівника та додержанням принципів справедливості і співмірності у трудових відносинах, враховуючи фактичні обставини, за яких стався несвоєчасний розрахунок та міру добросовісної поведінки роботодавця.
Оскільки ухвалення судового рішення про стягнення з роботодавця виплат, які передбачені після звільнення, за загальними правилами, встановленими Цивільним кодексом України, не припиняє відповідний обов`язок роботодавця, то відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП України, спрямоване на компенсацію працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, у спосіб, спеціально передбачений для трудових відносин, за весь період такого невиконання, в тому числі й після прийняття судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2020 р. по справі № 821/1083/17.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у зв`язку з порушенням відповідачем його права на належну оплату праці, що встановлено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 по справі № 460/1440/19, просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини 9971 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018 і зобов`язати Військову частину 9971 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018.
При цьому, суд бере до уваги наявність спору між працівником та роботодавцем з приводу виплати належних працівникові сум при звільненні, оскільки як встановлено у справі № 460/1440/19, позивачу не нарахована та не виплачена грошова компенсація за невикористану додаткову відпустку як учаснику бойових дій за період з 2015 року по 2018 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 28.12.2018.
Судом встановлено, що на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 року по справі № 460/1440/19 Військовою частиною 9971 позивачу 30.01.2020 було виплачено компенсацію додаткової відпустки учаснику бойових дій у розмірі 18667,34грн. Зазначена обставина підтверджується випискою з банківського рахунку позивача.
Таким чином, відповідач, за наявності на день звільнення спору про розміри належних звільненому працівникові сум, провів фактичний розрахунок з позивачем щодо виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2018 роки поза межами строку, встановленого статтею 116 КЗпП – 30.01.2020 р.
Враховуючи, що не проведення з вини власника, або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, а саме виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку, у позивача наявне право на отримання відшкодування за затримку виплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій на підставі статті 117 КЗпП України.
При цьому, позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату середнього заробітку за час затримки розрахунку, однак така заява залишилась відповідачем без належного реагування. Доказів зворотного відповідачем суду не надано і судом не встановлено.
Щодо розміру стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, суд зазначає наступне.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26 лютого 2020 року у справі № 821/1083/17 підсумувала, що оскільки ухвалення судового рішення про стягнення з роботодавця виплат, які передбачені після звільнення, за загальними правилами, встановленими Цивільним кодексом України, не припиняє відповідний обов`язок роботодавця, то відшкодування, передбачене статтею 117 КЗпП України, спрямоване на компенсацію працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, у спосіб, спеціально передбачений для трудових відносин, за весь період такого невиконання, у тому числі й після прийняття судового рішення.
Зазначено також, що з огляду на наведені мотиви про компенсаційний характер заходів відповідальності у цивільному праві, виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, враховуючи: розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором, період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум; ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника, інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Аналогічні висновки викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі № 761/9584/15-ц.
Крім того, у вищевказаній постанові зазначено, що Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком Верховного Суду України у постанові від 27 квітня 2016 року у справі № 6-113цс16 у тому, що суд може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, і що таке зменшення має залежати від розміру недоплаченої суми.
Водночас, виходячи з мети відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, яка полягає у компенсації працівнику майнових втрат, яких він зазнає внаслідок несвоєчасного здійснення з ним розрахунку з боку роботодавця, і які розумно можна було б передбачити, Велика Палата Верховного Суду вважає, що, з одного боку, не всі чинники, сформульовані у зазначеному висновку, відповідають такій меті. Так, сама лише наявність спору між працівником та роботодавцем з приводу розміру належних до виплати працівникові сум; момент виникнення такого спору, прийняття судом рішення щодо часткового задоволення вимог працівника, істотність розміру недоплаченої суми порівняно із середнім заробітком працівника не впливають на розмір майнових втрат, яких зазнає працівник у зв`язку з простроченням розрахунку. З іншого боку, істотним є період такого прострочення, хоча такий чинник у згаданій постанові Верховного Суду України не сформульований.
З огляду на викладене, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, сформульованого у постанові від 27 квітня 2016 року у справі за провадженням № 6-113цс16, і вважає, що, зменшуючи розмір відшкодування, визначений виходячи з середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, необхідно враховувати:
1. розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором;
2. період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум;
3. ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника;
4. інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Отже, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення та, зокрема, визначених Великою Палатою Верховного Суду критеріїв, суд може зменшити розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні працівника незалежно від того, чи він задовольняє позовні вимоги про стягнення належних звільненому працівникові сум у повному обсязі чи частково.
Тому Велика Палата Верховного Суду також відступила від висновку Верховного Суду України, сформульованого у постанові від 27 квітня 2016 року у справі № 6-113цс16 про те, що право суду зменшити розмір середнього заробітку залежить від прийняття судом рішення щодо часткового задоволення вимог працівника про виплату належних йому при звільненні сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП України.
Як вбачається зі змісту наявної в матеріалах справи довідки Військової частини 9971 від 25.08.2020 № 527, для розрахунку середньомісячного та середньоденного забезпечення позивача, за 2 останні місця перед звільненням, ОСОБА_1 було нараховане грошове забезпечення в розмірі 20767,30грн: за жовтень 2018 – 9844,65грн та за листопад 2018 - 10922,65грн, а відтак середньомісячне грошове утримання становить 10383,65грн, середньоденна заробітна плата, з урахуванням кількості календарних днів за останні два місяці, що передують звільненню, становить 340,45грн (9844,65грн + 10922,65грн): 61).
Суд нагадує, що остаточний розрахунок з позивачем було проведено лише 30.01.2020 у сумі 18667,34грн, а тому, за період із 28.12.2018 по день фактичного розрахунку 30.01.2020 (271 робочий день), відповідач зобов`язаний нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за затримку розрахунку при звільненні - середнє грошове забезпечення (середній заробіток) за весь період затримки обрахований відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100.
Обчислення середнього заробітку за час вимушеного прогулу проводиться згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» (надалі також - Порядок № 100).
Абзацом 3 пункту 3 Порядку № 100 передбачено, що усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Пунктом 4 Порядку № 100 визначено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження, згідно з чинним законодавством, не враховуються, зокрема одноразові та компенсаційні виплати.
Відповідно до пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 № 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до п. 5 Порядку № 100 нарахування виплат у всіх випадках збереження середньої заробітної плати провадиться, виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Пунктом 8 Порядку № 100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Як зазначено вище по тексту рішення, за 2 останні місця перед звільненням, ОСОБА_1 було нараховане грошове забезпечення в розмірі 20767,30грн: за жовтень 2018 – 9844,65грн та за листопад 2018 - 10922,65грн, середньомісячне грошове утримання становить 10383,65грн, середньоденна заробітна плата, з урахуванням кількості календарних днів за останні два місяці, що передують звільненню, становить 340,45грн (9844,65грн + 10922,65грн): 61).
Отже, середній заробіток за весь час затримки розрахунку становить 92261,95грн (340,45 х 271), а не 153738,3грн, як стверджує позивач.
Між тим, в порівнянні із визначеною сумою несвоєчасно виплаченої грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015, 2016, 2017, 2018 роки (18667,34грн), вищевказані розрахункові суми (92261,95грн) не можна вважати співмірними, оскільки такі в декілька разів перевищують суму такої компенсації.
Встановлений статтею 117 КЗпП України механізм компенсації роботодавцем працівнику середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні не передбачає чітких критеріїв оцінки пропорційності щодо врахування справедливого та розумного балансу між інтересами працівника і роботодавця.
Враховуючи наведене та вирішуючи питання щодо можливості зменшення судом розміру відшкодування, визначеного відповідно до статті 117 КЗпП України, Велика Палата Верховного Суду у постанові 26 червня 2019 року по справі № 761/9584/15-ц зазначила, що суд може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України, і що таке зменшення має залежати від розміру недоплаченої суми.
Згідно пункту 94.5. постанови Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року по справі № 761/9584/15-ц, «для приблизної оцінки розміру майнових втрат працівника, пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні, які розумно можна було би передбачити, на підставі даних Національного банку України про середньозважені ставки за кредитами в річному обчисленні за 2009 - 2015 року можна розрахувати розмір сум, які працівник, недоотримавши належні йому кошти від роботодавця, міг би сплатити як відсотки, взявши кредит з метою збереження рівня свого життя».
Згідно даних, розміщених на офіційному сайті НБУ за адресою https: bank.gov.ua/markets/interest-rates/ середньозважена облікова ставка за кредитами: з 28.12.2018 по 25.04.2019 - 18% річних; з 26.04.2019 по 18.07.2019- 17,5% річних; з 19.07.2019 по 06.09.2019- 16,5% річних; з 07.09.2019 по 24.10.2019 - 16,0% річних; з 25.10.2019 по 12.12.2019- 15,5% річних; з 13.12.2019 по 30.01.2020- 13,5% річних.
З огляду на обсяг несвоєчасно проведеного розрахунку при звільненні зі служби приблизна оцінка розміру майнових втрат працівника, пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні, які розумно можна було би передбачити на підставі даних Національного банку України про середньозважені ставки за кредитами можна розрахувати як розмір сум, які працівник, недоотримавши належні йому кошти від роботодавця, міг би сплатити як відсотки, взявши кредит з метою збереження рівня свого життя, що становить 3384,02грн, а не 3113,97грн, як зазначив у своєму розрахунку відповідач.
Розрахунок:
1. 18% річних/365 днів року = 0,049% ставка за кредитом один календарний день. (Сума
боргу, виходячи з суми середнього заробітку за період з 28.12.2018 по 25.04.2019 (119 календарних днів, 82 робочих дня, а не 118 та 80, відповідно, як зазначив у розрахунку відповідач) в розмірі 27916,9грн х 0,049%) х 119 днів = 1627,83грн (27916,9грн = 82 робочих дня було у періоді з 28.12.2018 по 25.04.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
2. 17,5% річних/365 днів року = 0,048% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 26.04.2019 по 18.07.2019 (92 календарних дні, 60 робочих днів, а не 84 та 55 відповідно, як наведено у відзиві відповідача) в розмірі 20427грн х 0,048%) х 92 дні = 902,06грн (20427грн = 60 робочих днів було у періоді з 26.04.2019 по 18.07.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
3. 16,5% річних/365 днів року = 0,045% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 19.07.2019 по 06.09.2019 (50 календарних днів, 35 робочих днів) в розмірі 11915,75грн х 0,045%) х 50 днів = 268,10грн (11915,75грн = 35 робочих днів було у періоді з 19.07.2019 по 06.09.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
4. 16,0% річних/365 днів року = 0,044% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 07.09.2019 по 24.10.2019 (48 календарних днів, 33 робочих дні) в розмірі 11234,85грн х 0,044%) х 48 дні = 237,28грн (11234,85грн = 33 робочих дні було у періоді з 07.09.2019 по 24.10.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
5. 15,5% річних/365 днів року = 0,042% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 25.10.2019 по 12.12.2019 (49 календарних днів, 35 робочих днів, а не 34 як стверджує відповідач) в розмірі 11915,75грн х 0,042%) х 49 днів = 245,23грн (11915,75грн = 35 робочих дні було у періоді з 25.10.2019 по 12.12.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
6. 13,5% річних/365 днів року = 0,036% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 13.12.2019 по 31.12.2019 (19 календарних днів) в розмірі 4085,40грн х 0,036%) х 19 днів = 27,94грн (4085,40грн = 12 робочих днів було у періоді з 13.12.2019 по 31.12.2019 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
7. 13,5% річних/366 днів року = 0,037% ставка за кредитом один календарний день, (сума боргу виходячи з суми середнього заробітку за період з 01.01.2020 по 30.01.2020 (30 календарних днів, 20 робочих днів) в розмірі 6809грн х 0,037%) х 30 днів = 75,58грн (6809грн = 20 робочих дні було у періоді з 01.01.2020 по 30.01.2020 х на середньоденний заробіток у розмірі 340,45грн).
Таким чином, загальна сума розміру ймовірних майнових втрат 3384,02грн (1627,83 + 902,06 + 268,10 + 237,28 + 245,23 + 27,94 + 75,58).
Водночас суд зауважує, що розрахунок календарних та робочих днів здійснений судом згідно «Калькулятора робочих днів в Україні» за Інтернет адресою http://ukraine.workingdays.org/, тому саме цей розрахунок береться за основу.
Також враховуючи, що невиплачена станом на день звільнення компенсація за невикористану відпустку становить 18667,34грн, яка виплачена через 398 календарних днів (271 робочих днів) і є меншою ніж середній заробіток за весь час затримки розрахунку (92261,95грн), суд вважає за потрібне провести розрахунки із застосуванням до даних правовідносин принципу співмірності.
Зокрема, істотність частки складових заробітної плати в порівнянні із середнім заробітком за час затримки розрахунку складає 18667,34грн / 92261,95грн (сума виплаченої компенсації за невикористану відпустку /середній заробіток за весь час затримки розрахунку) = 0,2023. Сума, яка підлягає відшкодуванню становить: 340,45грн (середня заробітна плата позивача за один робочий день) х 0,2023 х 271 (робочих днів затримки розрахунку) = 18664,59грн.
Зважаючи на розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум, ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, суд, з огляду на приведену вище правову позицію Великої Палати Верховного Суду вважає справедливим, пропорційним і таким, що відповідатиме обставинам цієї справи, які мають юридичне значення та наведеним вище критеріям, визначення розміру відповідальності відповідача за прострочення ним належних при звільненні позивача виплат у сумі 22048,61грн (3384,02грн +18664,59грн).
Зазначена сума не відображає дійсного розміру майнових втрат позивача, пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні, а є лише орієнтовною оцінкою тих втрат, які розумно можна було би передбачити з урахуванням статистичних усереднених показників.
Також суд враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча, пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
А згідно з пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 є частково обґрунтованими, тому підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати згідно ч. 3 ст. 139 КАС України йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини 9971 щодо не здійснення повного розрахунку з ОСОБА_1 при звільненні з військової служби.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Військової частини 9971 середній заробіток (середнє грошове забезпечення) за час затримки розрахунку при звільненні за період з 28 грудня 2018 року по 30 січня 2020 року в розмірі 22048,61грн (двадцять дві тисячі сорок вісім гривень, 61коп).
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
2) відповідач - військова частина 9971 (43021, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Стрілецька, 6; код ЄДРПОУ 14321661).
Суддя Т.О. Комшелюк