Рішення № 93298068, 26.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
420/9134/20
Номер документу
93298068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9134/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Дубінєвич М.Г.,

за участі представників позивача Клочкової І.С. (згідно довіреності), адвоката Сидорова О.В. (згідно довіреності),

представника відповідача Невмиваного Я.В. (згідно довіреності),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження в режимі відеоконференції поза межами суду за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення “EasyCon” (https://vkz.court.gov.ua - “EasyCon”) адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» до Головного управління ДСНС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправним та скасування Припису про усунення порушень

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» до Головного управління ДСНС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 13.08.2020 року за № 229 «Про проведення позапланових перевірок» в частині призначення проведення позапланової перевірки Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» на виконання абз. 4 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»;

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.08.2020 року № 48;

Судовий збір розподілити згідно зі статтею 139 КАС України.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що 06.08.2020 року Прем`єр-Міністр України доручив, у тому числі, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, перевірити безпечність зберігання суб`єктами господарювання аміачної селітри, провести позапланові заходи державного нагляду за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив. 13.08.2020 року за № 229 ГУ ДСНС України в Одеській області був виданий Наказ про проведення позапланових перевірок, у якому зазначено, що на виконання Доручення Прем`єр-Міністра України за № 33547/0/1-20 від 06.08.2020 року про проведення позапланової перевірки державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив, та абз. 4 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, наказую здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у визначені терміни та виключно посадовими особами згідно додатку. У п. 19 додатку до Наказу № 229 від 13.08.2020 року визначено Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» щодо дотримання вимог пожежної безпеки, техногенної безпеки та цивільного захисту згідно доручення Прем`єр-Міністра України № 33547/0/1-20 від 06.08.2020 року та перевірка виконання суб`єктом господарювання попереднього припису. Представник позивача зазначає, що позивач вважає наказ № 229 від 13.08.2020 року в частині перевірки виконання суб`єктом господарювання попереднього припису необґрунтованим, протиправним, складеним з порушенням норм діючого законодавства України. Представник позивача зазначає, що згідно з наказом № 229 від 13.08.2020 року та посвідченням від 17.08.2020 року № 92, перевірка проводилася на виконання Доручення Прем`єр-Міністра від 06.08.2020 року, тому позивач вважає безпідставними посилання в наказі на ст. 6 Закону № 877. Крім того, ані в акті перевірки від 20.08.2020 року № 85, ані у приписі від 27.08.2020 року № 48 не зазначено про додержання законодавства техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив.

Ухвалою суду від 22.09.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 26.10.2020 року.

29.09.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позов, з огляду на який, представник відповідача не визнає позовні вимоги, та зазначає, що підставами проведення перевірки було Доручення прем`єр-Міністра України та перевірка виконання позивачем вимог припису, за результатом проведення попереднього заходу нагляду (контролю), що відповідає вимогам п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

08.10.2020 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

26.10.2020 року суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 18.11.2020 року.

Під час судового розгляду справи представники позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог ДП «Одеський морський торговельний порт».

Суд вислухав думку сторін щодо суті спору, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Відповідно до доручення Прем`єр-Міністра України від 06.08.2020 року № 33547/0/1-20, у зв`язку із надзвичайною ситуацією техногенного характеру (вибухом 2700 тонн аміачної селітри), що сталася 04 серпня 2020 року в морському порту у м. Бейруті (Ліванська Республіка), внаслідок якої загинуло 137 осіб, близько 5 тис. осіб постраждало, десятки людей вважаються зникли безвісти, визначено провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також, використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив.

Відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 13.08.2020 року № 229, на виконання доручення Прем`єр-Міністра України від 06.08.2020 року № 33547/0/1-20 про проведення позапланової перевірки державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також, використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив, та абзацу 4 пункту 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» призначено здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у визначені терміни та виключно посадовими особами згідно з додатком.

Згідно з п. 19 додатку до зазначеного наказу предметом перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт» є: дотримання вимог пожежної безпеки, техногенної безпеки та цивільного захисту згідно Доручення Прем`єр-міністра України № 33547/0/1-20 від 06.08.2020 року та перевірка виконання суб`єктом господарювання попереднього припису.

17.08.2020 року посадовим особам ГУ ДСНС України в Одеській області видано посвідчення № 92 на проведення позапланової перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт», згідно з яким, предметом перевірки є: додержання (виконання) вимог пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього державного нагляду (контролю).

Позапланова перевірка ДП «Одеський морський торговельний порт» проведена у період з 18.08.2020 року по 20.08.2020 року.

За результатом перевірки складено акт № 85 від 20.08.2020 року, з огляду на який, відповідачем не виявлено порушень з боку позивача законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також, використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив, проте, виявлено інші порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які не пов`язані зі зберіганням та використанням аміачної селітри.

На підставі акту перевірки № 85 від 20.08.2020 року, відповідачем винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.08.2020 року № 48.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 цього Закону визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Статтею 66 Кодексу цивільного захисту України встановлено способи здійснення державного нагляду (контролю). Так, закріплено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб`єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб`єктом господарювання у документі обов`язкової звітності, крім випадків, коли суб`єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов`язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов`язаний повідомити суб`єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом;

неподання суб`єктом господарювання документів обов`язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

доручення Прем`єр-міністра України про перевірку суб`єктів господарювання у відповідній сфері у зв`язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов`язано з діяльністю суб`єкта господарювання.

Також, частиною 1 статті 6 вказаного Закону визначено, що під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

3.Згідно з ч. 3 ст. 6 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб`єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 7 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб`єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім`я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Суд зазначає, що підставою для прийняття наказу № 229 від 13.08.2020 року стало доручення Прем`єр-Міністра України від 06.08.2020 року № 33547/0/1-20, про що зазначено безпосередньо у наказі.

З огляду на зміст вказаного доручення, Прем`єр-Міністр України доручив перевірити додержання вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб`єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру насипом для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також, використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних і рідких мінеральних добрив.

Тобто, предметом перевірки, на підставі вказаного Доручення, є дотримання відповідними суб`єктами вимог законодавства щодо зберігання та використання аміачної селітри.

Суд встановив, що акт перевірки № 85 від 20.08.2020 року не містить відомостей щодо виявлення відповідачем порушень ДП «Одеський морський торговельний порт» вимог щодо зберігання та використання аміачної селітри.

При цьому, наказ № 229 від 13.08.2020 року містить посилання на абзац 4 пункту 1 статті 6 ЗУ "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а в додатку до наказу від 13.08.2020 року № 229, зазначено що предметом перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт» є, також, виконання суб`єктом господарювання попереднього припису.

При цьому, у додатку до наказу не зазначено, якого саме припису.

У посвідченні № 92 від 17.08.2020 року, також, не зазначено дати та номеру припису, виконання якого є підставою для проведення перевірки, а наведено загальне формулювання підстав перевірки. Також у вказаному посвідченні не вказано конкретний предмет перевірки, не окреслено чітко питань, які мали бути перевірені.

Тобто, з наданих суду наказу, додатку до наказу, посвідчення, акту перевірки неможливо встановити, що перевірка ДП «Одеський морський торговельний порт» стосувалась саме перевірки виконання вимог конкретного попереднього припису.

З огляду на акт перевірки № 85 від 20.08.2020 року, посадовими особами відповідача фактично проведено загальну перевірку дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а не перевірку виконання конкретних вимог припису про усунення порушень.

Тоді як підставою для прийняття наказу стало Доручення Прем`єр-Міністра України від 06.08.2020 року № 33547/0/1-20, згідно з яким предметом перевірки повинно було бути лише дотримання позивачем вимог щодо зберігання та використання аміачної селітри.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб`єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Оскаржуване рішення відповідача не відповідає вимогам статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДСНС в Одеській області від 13.08.2020 року № 229 «Про проведення позапланових перевірок» в частині призначення проведення позапланової перевірки Державного підприємства «Одеський морський торгівельний порт» на виконання абзацу 4 п.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контрою) у сфері господарської діяльності».

Оскільки в частині питань, що стосуються перевірки ДП «Одеський морський торговельний порт» на виконання Доручення Прем`єр-Міністра України від 06.08.2020 року № 33547/0/1-20, відповідач не виявив порушень законодавства, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправним і припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.08.2020 року № 48,

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що за звернення до суду із зазначеним адміністративним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 4204,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1000002042 від 15.09.2020 року.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» до Головного управління ДСНС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправним та скасування Припису про усунення порушень.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління ДСНС в Одеській області від 13.08.2020 року № 229 «Про проведення позапланових перевірок» в частині призначення проведення позапланової перевірки Державного підприємства «Одеський морський торгівельний порт» на виконання абзацу 4 п.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контрою) у сфері господарської діяльності».

Визнати протиправним та скасувати Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27.08.2020 року № 48.

Стягнути з Головного управління ДСНС в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633) на користь Державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ 01125666) судовий збір у розмірі 4 204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 копійок.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Державне підприємство «Одеський морський торговельний порт» (код ЄДРПОУ: 01125666, адреса: Митна площа, 1, м. Одеса, 65026).

Відповідач – Головне управління ДСНС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 38643633, адреса: вул. Прохорівська, буд. 6, м. Одеса, 65091).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 04 грудня 2020 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.