Рішення № 93298062, 04.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
420/10195/20
Номер документу
93298062
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/10195/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, за наявними матеріалами, у порядку письмового провадження, адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Одеській області про:

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 03 вересня 2020 року, у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум;

зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Адміністративний позов мотивовано наступним.

ОСОБА_1 зазначив, що Управлінням Служби безпеки України в Одеській області направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року.

Однак, на думку ОСОБА_1 , Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки з посиланням на той факт, що після визнання протиправним та скасування п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій - не приймалось.

ОСОБА_1 наголошував, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області порушує вимоги Конституції України та гарантоване ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року, вищевказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження по справі без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

У встановлений судом строк, відповідач надав відзив (вх.№ЕП/18666/20 від 27.10.2020р.) на позовну заяву (а.с.28-31).

Відзив обґрунтований наступним.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вказувалося, що на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, Постанови №704 від 30.07.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, позивачеві було проведено перерахунок пенсії з врахуванням усіх складових, які були зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області наголошувалося, що рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12.12.2018 року, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, проте Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсій - не приймалося.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зазначалося, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Одеській області жодних пояснень, клопотань щодо предмету спору не надходило.

Станом на 04 грудня 2020 року, інших заяв по суті справи від сторін на адресу суду не надходило.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Полковник Шарапенко Олексій Вікторович, начальник відділу управління СБ України в Одеській області з 17.05.2018 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (а.с.36).

06.08.2020 року, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, на підставі рішення Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року, видано для Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку №69 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 року ОСОБА_1 (а.с.13).

24.08.2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №69 від 06.08.2020 року, зазначивши, що оригінал довідки буде надано у випадку необхідності (а.с.14-15).

До заяви від 24.08.2020 року, було надано копію довідки №69 від 06.08.2020 року.

Листом №7895-7770/Ш-02/8-1500-20 від 03.09.2020 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило, що у зв`язку з ненаданням оригіналу довідки №69 від 06.08.2020 року, підстави для розгляду питання щодо проведення перерахунку відсутні (а.с.16).

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення – протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Частиною 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано ст. 63 цього Закону, ч.ч. 1, 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова №704) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (у редакції Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року, далі – Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та у розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

При цьому суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 23 Порядку №3-1 пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року по справі № 553/3619/16-а.

Однак, суд зазначає, що Порядком №3-1 (додаток 1), визначена форма заяви про призначення/перерахунку пенсії.

Суд звертає увагу, що розділ «Подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій» Порядку №3-1 не містить прямої норми яка встановлює, що документи для перерахунку подаються тільки в оригіналі, як і не містить посилань, що вказані документи можуть бути надані у не засвідчених у встановленому законом порядку копіях. Вказаним розділом визначено: «… пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії…».

Однак, зважаючи на єдність форми заяви про призначення/перерахунку пенсії Порядку №3-1 (додаток 1), суд зазначає, що у копіях можуть надаватися лише: паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, шлюб та про смерть, рішення про опіку чи піклування, трудова книжка, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

При цьому зі змісту Порядку №3-1 вбачається, що інші документи, які дають право на підвищення пенсії подаються виключно в оригіналі або у копіях засвідчених в установленому порядку.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено та не заперечувалося позивачем, що до заяви від 24.08.2020 року, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, довідка Управління Служби Безпеки України в Одеській області №69 від 06.08.2020 року - була надана у копії, а не в оригіналі.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 не було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, питання проведення перерахунку взагалі не вирішувалось. Рішення суб`єкта владних повноважень про відмову у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки – не приймалось.

При цьому, суд звертає увагу, що Порядом №3-1 визначено, що копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами, у даному випадку Управлінням Служби Безпеки України в Одеській області, до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що довідка №69 від 06.08.2020 року, Управлінням Служби Безпеки України в Одеській області була надана позивачеві в одному екземплярі – оригіналі (а.с.12 зворотній бік).

Доказів засвідчення довідки Управління Служби Безпеки України в Одеській області

№69 від 06.08.2020 року у встановленому порядку, матеріали справи – не містять, позивачем не надано та про таке засвідчення – не зазначалося.

У свою чергу, відповідно до Порядку 3-1, копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії. Однак, у даному випадку, можливості засвідчити надану копію довідки та встановити її відповідність оригіналу у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – не було.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що зважаючи на норми Порядку №3-1, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було правомірно листом зазначено про відсутність підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.

Доказів відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум, позивачем під час розгляду справи - не надано.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з відсутністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби Безпеки України в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, оскільки вказане питання не розглядалося відповідачем, відсутні й підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести позивачеві перерахунок пенсії позивача на підставі вищевказаної довідки.

Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.

У п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 року (справа «РуїзТоріха проти Іспанії») Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Отже, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83, код ЄДРПОУ 20987385), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Єврейська 43, код ЄДРПОУ 20001645) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 03 вересня 2020 року, у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення про які вказано у довідці Управління СБУ в Одеській області №69 від 06.08.2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум – відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно статті 255 КАС України - після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно статті 295 КАС України подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Одеський окружний адміністративний суд.

Суддя Балан Я.В.

.