
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа №340/128/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області
про скасування постанови та зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області про:
- скасування постанови відділення Фонду від нещасних випадків на виробництві від 28.12.2019 р. № 1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг»;
- зобов`язання Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу в разі повної чи часткової втрати працездатності, щомісячну страхову виплату та визначити забезпечення медичними та соціальними послугами згідно чинного законодавства з 28.11.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до медичного висновку ДУ «Українського НДІ промислової медицини» від 22.10.2019 р. позивачу встановлено професійне захворювання, про що надано повідомлення про професійне захворювання. 04.12.2019 р. за висновком Обласної МСЕК №1 м. Кропивницького позивачу встановлено 60 відсотків втрати професійної працездатності та третю групу інвалідності з 28.11.2019 р. по 01.01.2021 р. 10.12.2019 р. відповідачем прийнято і зареєстровано заяву про призначення страхових виплат у зв`язку з отриманим професійним захворюванням разом з необхідними документами відповідно до п.3.1 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №11. 28.12.2019 р. відповідачем видано постанову №1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг» відповідно до ст.45 Закону, у зв`язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок. Представник позивача вказує, що посилання відповідача на те, що для складання інформаційної довідки умов праці ОСОБА_1 взяті не ті показники пилу і не з того журналу є необґрунтованими та не доведеними. У постанові не зазначено, які свідомо неправдиві відомості подані учасниками розслідування професійного захворювання ОСОБА_1 і чим це підтверджено. На думку представника позивача, постанова не містить об`єктивної інформації про порушення та надання свідомо неправдивих відомостей позивачем під час подання документів для призначення страхових виплат; та які саме підстави є у Фонду для відмови у страхових виплатах та наданні соціальних послуг. Представник позивача наголошує на тому, що на робочому місці позивача неодноразово проводилась атестація умов праці та підтверджено його право на пільгове пенсійне забезпечення за списком 1 у зв`язку з шкідливими умовами праці. Періодичність проведення атестації робочих місць визначається колективним договором підприємства, установи, організації, але не рідше одного разу на 5 років. У період між проведенням атестацій умов праці на робочому місці позивача, роботодавцем проводилися заміри шкідливих факторів та ризиків, які заносилися у відповідні журнали, що не дає підстав відповідачу визнавати їх завідомо неправдивими у зв`язку з тим, що вони не співпадають з результатами атестації. Представник позивача зауважує, що умови виробництва та ризики на робочих місцях постійно змінюються, контроль за умовами праці та приведення їх в належний стан, згідно чинного законодавства, покладено на роботодавця. Також представник позивача зазначає, що на даний час усі документи, подані для призначення страхових виплат ОСОБА_1 є дійсними та не скасовані у будь-який спосіб.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого вважає позовні вимоги безпідставними та заперечує щодо позову (а.с.63-64). Відповідач вказує, що 22.10.2019 р. державною установою «Український НДІ промислової медицини» ОСОБА_1 встановлено професійний характер захворювань. Даний висновок зроблено на підставі інформаційної довідки умов праці ОСОБА_1 від 05.08.2019 р. №01-20-03/4588-19. Під час проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання у ОСОБА_1 членом комісії, страховим експертом з охорони праці Маловисківського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області ОСОБА_2 виявлено ряд порушень чинного законодавства, які в подальшому викладені в окремій думці до акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання. З метою усунення порушень чинного законодавства у окремій думці висловлена позиція щодо необхідності скасування інформаційної довідки про умови праці №01-20-03/4588-19 від 05.08.2019 р. ОСОБА_1 , виданої Управлінням Держпраці у Кіровоградській області, у разі потреби, відповідно до вимог п.82 Порядку №337, проведення додаткового обстеження робочого місця потерпілого і складання нової, але вказані порушення не усунені. Відповідач зазначає, що оскільки до інформаційної довідки внесено недостовірні дані, на підставі яких, ОСОБА_1 ЛЕК зроблено висновок про зв`язок захворювання з умовами праці, а також внесено такі відомості до акта П-4, Маловисківським відділенням на підставі п.2 ч.1 ст.45 Закону №1105, постановою від 28.12.2019 р. №1112/11055/11055/1 відмовлено у страхових виплатах та наданні соціальних послуг ОСОБА_1 .
Представником позивача подано відповідь на відзив у якій зазначено, що у відзиві відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог (а.с.66-67). Представник позивача, з посиланням на п.84 Порядку №337 вказав, що на час складання інформаційної довідки про умови праці на робочому місці №0-1-20-03/4588-19 від 05.08.2019 р. ОСОБА_1 не перебував у трудових відносинах з колишнім роботодавцем, та під дією шкідливих факторів. Отже, при складанні інформаційної довідки, Держпраці не порушено норму закону, так як для складання інформаційних довідок на непрацюючих може використовуватися більш об`ємна інформація про умови праці при видобутку уранових руд в підземних умовах.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив у яких заперечило щодо доводів позивача (а.с.71). Відповідач вважає посилання позивача на п.84 Порядку безпідставним, оскільки ці норми застосовуються у виключних випадках, а саме: у разі неможливості отримання даних про умови праці працівника у зв`язку з ліквідацією підприємства, цеху, дільниці, робочого місця або в разі тривалої зупинки виробничого процесу, відсутності даних в архівах підприємства та територіального органу Держпраці, робота за кордоном тощо, а у даному випадку підприємство не ліквідоване, робоче місце збереглося, тому цей пункт не може бути застосований. Під час складання інформаційної довідки відповідно до п.81 Порядку №337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місця на підприємстві. Також відповідач вказує, що твердження позивача про відсутність у постанові Маловисківського відділення інформації щодо свідомо неправдивих відомостей, також не відповідає дійсності, адже у постанові від 28.12.2019 №1112/11055/11055/1 чітко зазначено, що при складанні інформаційної довідки умов праці ОСОБА_1 , виданої Управлінням Держпраці у Кіровоградській області, був використаний показник пилу 2,3 мг/м3 з журналу контролю умов праці, а не показник пилу 0,6 – 1,1 мг/м3 за результатами атестації на робочому місці потерпілого, та які не перевищують нормативні значення та мають документальне підтвердження. Дані вимірювань шкідливих виробничих факторів на робочому місці з журналу контролю умов праці не можуть бути використані для складання інформаційної довідки, оскільки не підтверджуються відповідними протоколами проведення досліджень згідно встановленої форми.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.23).
11.02.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.28).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.03.2020 р. відмовлено у задоволенні заяви відповідача про залучення в якості третьої особи Управління Держпраці у Кіровоградській області на боці відповідача (а.с.74).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 у період з 24.11.1998 р. по 31.10.2010 р. та з 25.07.2011 р. по 01.08.2019 р. працював на Смолінській шахті Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», останнє місце роботи – роздавальник вибухових матеріалів підземної дільниці шахти (а.с.16-20, 36-38).
05.08.2019 р. Управлінням Держпраці у Кіровоградській області складено інформаційну довідку про умови праці ОСОБА_1 №01-20-03/4588-19 у якій у висновку про умови праці працівника відповідно до «Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» умови праці на робочих місцях працівника Смолінської шахти «СхідГЗК» ОСОБА_1 за професією роздавальника (учня) вибухових матеріалів підземного відносяться до 3 класу 2 ступеня шкідливості та небезпечності (а.с.52-55).
Медичним висновком лікарсько-експертної комісії високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» про наявність хронічного професійного захворювання від 22.10.2019 р. №1765 ОСОБА_1 встановлено професійний характер захворювання (редикулопатія попереково-крижова L4, L5, S1 і шийна С6, С7 з вираженим порушенням біомеханіки хребта на фоні протрузії міжхребцевих дисків С4-С5, С6-С7, стійким больовим і м`язово-тонічним синдромами, переферичним нейросудинним синдромом, часто рецидивуючий перебіг з нейродистрофічними проявами у вигляді: двобічного плечолопаткового періартрозу (ПФ другого ступеня), остеоартрозу у поєднанні з періартрозом ліктьових та колінних суглобів (ПФ другого ступеня); хронічне обструктивне захворювання легень першої стадії (пиловий бронхіт першої стадії, емфізема легенів першої стадії), група А; легенева недостатність першого ступеня) (а.с.10-11, 57-58).
23.10.2019 р. Смолінській шахті Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» направлено повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) ОСОБА_1 за формою П-3 (а.с.56).
Актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 31.10.2019 р., затвердженим 05.11.2019 р. т.в.о. начальника Управління Держпраці в Кіровоградській області (Форма П-4) встановлено, що хронічне професійне захворювання ОСОБА_1 виникло внаслідок недосконалості технологічного процесу, тривалого терміну роботи у шкідливих умовах та небезпечних умовах праці на Смолінській шахті ДП «СхідГЗК». Причина виникнення хронічного професійного захворювання: робоча поза незручна та фіксована 26,4 при нормі 25; нахили корпусу (вимушені, більше 30є) кількість за зміну до 159 при нормі 100; запиленість повітря робочої зони (кремнію діоксид): до 2,3 мг/м3 при нормі 2,0 мг/м3 (а.с.12-14, 43-44).
Водночас членом комісії страховим експертом з охорони праці Маловисківського відділення управління ВД ФСС України у Кіровоградській області Ліпінським Ю. складено окрему думку до акта розслідування причин хронічного професійного захворювання у колишнього працівника Смолінської шахти ДП «Східний гірничозбагачувальний комбінат» ОСОБА_1 у якій зазначено про незгоду з висновками комісії щодо причин виникнення професійного захворювання у потерпілого (а.с.14). В окремій думці зазначено, що при опрацюванні інформаційної довідки про умови праці №01-20-03/4588-19 від 05.08.2019 р. ОСОБА_1 , виданої Управлінням Держпраці у Кіровоградській області встановлено, що у п.13.5 інформаційної довідки зазначено, що на робочому місці роздавальника ВМ підземного пил (кремнію діоксид кристалічний SiO2) у фактичному значенні становив до 2,3 мг/м3 (клас 3.1 шкідливий) при нормативному значенні 2,0 мг/м3, термін дії за зміну 100%. Як встановлено під час розслідування, в інформації наданій підприємством для складання інформаційної довідки за результатами атестації даного робочого місця: у 2010 році (протокол проведення дослідження повітря робочої зони №4015-4020 від 08.10.2010 р.) пил становив – 0,6 мг/м3) (клас 2 допустимий); у 2015 році (протокол проведення дослідження повітря робочої зони №2808-2813 від 18.06.2015 р.) пил становив – 1,1 мг/м3) (клас 2 допустимий). Крім цього, підприємством надано довідку ФХЛ, в якій зазначено, що за час трудової діяльності працівника, зафіксовано максимально разові перевищення ГДК по пилу – 2,3 мг/м3, кількість проб вище ГДК – 1,36%. Проте, ці дані вимірювань взято з журналу контролю умов праці на робочому місці роздавальника В.М. підземного і не підтверджуються відповідними протоколами проведення досліджень згідно встановленої форми. Також форма інформаційної довідки не відповідає вимогам додатку 14 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. №337. В окремій думці вказано, що з метою з`ясування об`єктивних причин виникнення професійного захворювання, член комісії вважає за необхідне скасувати інформаційну довідку про умови праці №01-20-03/4588-19 від 05.08.2019 р. ОСОБА_1 , видану Управлінням Держпраці у Кіровоградській області та у разі потреби, відповідно до вимог п.82 Порядку №337, провести додаткове обстеження робочого місця потерпілого і скласти нову.
Комунальним підприємством «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи Кіровоградської обласної ради» з 28.11.2019 р. вперше встановлено ОСОБА_1 третю групу інвалідності внаслідок професійного захворювання на строк до 01.01.2021 р. (а.с.15). Ступінь втрати професійної працездатності 60%.
10.12.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області із заявою про призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням), що стався (отримане) за час роботи у Смолінській шахті ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (а.с.50).
Постановою Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 28.12.2019 р. №1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг» ОСОБА_1 відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» відмовлено у призначенні страхових виплат у зв`язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок, а саме: при складанні інформаційної довідки умов праці ОСОБА_1 був використаний показник пилу 2,3 мг/м3 з журналу контролю умов праці, а не показник пилу 0,6 – 1,1 мг/м3 за результатами атестації на робочому місці потерпілого, та які не перевищують нормативні значення та мають документальне підтвердження. Дані вимірювань шкідливих виробничих факторів на робочому місці з журналу контролю умов праці не можуть бути використані для складання інформаційної довідки, оскільки не підтверджуються відповідними протоколами проведення досліджень згідно встановленої форми (а.с.9, 34).
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. №1105-XIV (далі за текстом – Закон №1105) встановлено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно з ч.1 ст.8 Закону №1105 Виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
З огляду на ч.3 ст.8 Закону №1105 робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.
Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Зважаючи на п.2 ч.1 ст.9 Закону №1105 основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону №1105 страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
При цьому в розумінні п.10 ч.1 ст.1 Закону №1105 страхові випадки за соціальним страхуванням від нещасних випадків – нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці.
Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону №1105 встановлено, що професійне захворювання – захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності застрахованого та зумовлюється виключно або переважно впливом шкідливих речовин і певних видів робіт та інших факторів, пов`язаних з роботою.
Згідно з ч.4 ст.36 Закону №1105 перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 36 Закону №1105 визначено, шо факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці».
Статтею 22 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 р. №2694-ХІІ встановлено, що роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об`єднаннями профспілок.
За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов`язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.
У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом питання вирішуються посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов`язковим для роботодавця.
Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.
Так, процедура проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві визначена Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. №337 (далі за текстом – Порядок №337).
Згідно з п.п.70-71 Порядку №337 у разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі – санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв`язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі – виробничі фактори).
Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров`я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров`я, який проводить періодичні медичні огляди.
Запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров`я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.
Копії запиту надсилаються: робочому органу Фонду за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий; роботодавцю.
З огляду на п.п.81, 88 Порядку №337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі – інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності – отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки – зазначене обстеження проводиться за участю представника робочого органу Фонду, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.
У разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку.
Пунктом 97 Порядку №337 визначено, що професійний характер хронічного захворювання (отруєння) встановлюється лікарсько-експертною комісією високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я (далі – лікарсько-експертна комісія), склад якої затверджує керівник такого закладу.
Відповідно до п.99 Порядку №337 рішення про зв`язок захворювання з умовами праці приймається на підставі клінічних, функціональних досліджень (амбулаторних або стаціонарних) з урахуванням відомостей, зазначених у: трудовій книжці – для визначення стажу роботи в умовах дії виробничих факторів; виписці з амбулаторної картки (форма 025/у); історії хвороби за весь період спостереження; направленні хворого на огляд до лікарсько-експертної комісії з медичним висновком лікаря-профпатолога; санітарно-гігієнічній характеристиці умов праці; інформаційній довідці про умови праці працівника, що складається лікарями з гігієни праці територіального органу Держпраці, який здійснює нагляд за підприємством (установою, організацією), у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння); висновку фтизіатра, нарколога та інших документах (у разі потреби); акті за формою Н-1 (у разі гострого професійного захворювання (отруєння).
Пунктом 101 Порядку №337 передбачено, що високоспеціалізованими профпатологічними закладами охорони здоров`я стосовно кожного хворого складається повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) за формою П-3 (далі – повідомлення за формою П-3) згідно з додатком 19. Повідомлення за формою П-3 протягом трьох робочих днів після встановлення діагнозу надсилається керівникові підприємства (установи, організації), шкідливі виробничі фактори на якому призвели до виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння), територіальному органу Держпраці, який здійснює державний нагляд (контроль) за підприємством (установою, організацією), робочому органові Фонду за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), а також профпатологу, який направив хворого до високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я.
З огляду на п.105 Порядку №337 після отримання повідомлення за формою П-3 керівник територіального органу Держпраці утворює протягом трьох робочих днів комісію з проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі – комісія з розслідування), до складу якої входять представники територіального органу Держпраці (голова комісії), закладу охорони здоров`я, що надає медичну допомогу працівникам підприємства (установи, організації), де працює хворий, або за місцем його проживання (якщо він не працює), роботодавця, первинної організації відповідної профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці (у разі, коли профспілка на підприємстві (в установі, організації) відсутня), вищого органу профспілки, робочого органу Фонду за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), а також у разі потреби представники інших органів.
Зазначені заклади, органи та організації протягом однієї доби з моменту одержання повідомлення за формою П-3 повинні надати територіальному органові Держпраці письмову інформацію про прізвище, ім`я, по батькові та посаду представника (представників), якого пропонується включити до складу комісії з розслідування.
Пунктом 107 Порядку №337 передбачено, що розслідування випадку хронічного професійного захворювання (отруєння) проводиться протягом 10 робочих днів після утворення комісії з розслідування. Якщо з об`єктивних причин розслідування не може бути проведене у зазначений строк, він може бути продовжений керівником територіального органу Держпраці, що утворив комісію, але не більш як на один місяць. Копія відповідного наказу надсилається всім членам комісії з розслідування.
Згідно з п.п.116-119 Порядку №337 у разі виявлення хронічного професійного захворювання (отруєння) у непрацюючих пенсіонерів, які працювали на території України, розслідування проводиться згідно з вимогами цього Порядку на підприємстві (в установі, організації), шкідливі виробничі фактори на якому призвели до виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння).
За результатами розслідування комісія складає акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 (далі – акт за формою П-4) згідно з додатком 21. Акт за формою П-4 є документом, в якому зазначаються основні умови, обставини та причини виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння), заходи щодо запобігання розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння) та забезпечення нормалізації умов праці, а також встановлюються особи, які не виконали відповідні вимоги законодавства.
Акт підписується головою та всіма членами комісії з розслідування. У разі незгоди із змістом акта член комісії з розслідування підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово, підписує та додає до акта як його невід`ємну частину.
Акт за формою П-4, підписаний членами комісії з розслідування, протягом доби затверджується керівником територіального органу Держпраці та завіряється печаткою.
Акт за формою П-4 складається протягом трьох днів після закінчення розслідування у семи примірниках і надсилається роботодавцем: територіальному органові Держпраці; хворому; робочому органові Фонду; первинній організації відповідної профспілки або уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці (у разі, коли профспілка на підприємстві (в установі, організації) відсутня); вищому профспілковому органу; лікарю-профпатологу, який направив хворого до високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я; підприємству (установі, організації).
Акт за формою П-4 разом з матеріалами розслідування зберігається на підприємстві (в установі, організації), в територіальному органі Держпраці та робочому органі Фонду протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства, а в інших організаціях – не менше строку, передбаченого для вжиття визначених у ньому профілактичних заходів.
Відповідно до ч.1 ст.43 Закону №1105 для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються:
1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть;
2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.
Статтею 44 Закону №1105 визначено, що Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.
Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Фонд може затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
З огляду на п.2 ч.1 ст.45 Закону №1105 Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце подання роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок.
Таким чином, документами, необхідними для розгляду справи про страхові виплати є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 разом із заявою про призначення страхових виплат від 10.12.2019 р. подано до Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, зокрема акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 31.10.2019 р., затверджений 05.11.2019 р. т.в.о. начальника Управління Держпраці в Кіровоградській області (Форма П-4) та висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності (а.с.50).
Оскаржувана постанова мотивована поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок, а саме: при складанні інформаційної довідки умов праці ОСОБА_1 був використаний показник пилу 2,3 мг/м3 з журналу контролю умов праці, а не показник пилу 0,6 – 1,1 мг/м3 за результатами атестації на робочому місці потерпілого, та які не перевищують нормативні значення та мають документальне підтвердження. Дані вимірювань шкідливих виробничих факторів на робочому місці з журналу контролю умов праці не можуть бути використані для складання інформаційної довідки, оскільки не підтверджуються відповідними протоколами проведення досліджень згідно встановленої форми (а.с.9, 34).
Однак, суд бере до уваги, що на час подання ОСОБА_1 відповідних документів, акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 31.10.2019 р., затверджений 05.11.2019 р. т.в.о. начальника Управління Держпраці в Кіровоградській області (Форма П-4) був чинним, у встановленому порядку не скасовувався. При цьому наявність в акті розслідування хронічного професійного захворювання за формою П-4 окремої думки одного із членів комісії, не може розцінюватися як підстава для не врахування його висновків чи як безумовний доказ неправдивих відомостей про страховий випадок.
Окрім того, відповідачем не надано доказів, що інформаційна довідка про умови праці ОСОБА_1 №01-20-03/4588-19 від 05.08.2019 р. скасована у встановленому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що при зверненні до Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області щодо призначення страхових виплат ОСОБА_1 подано документи передбачені ч.1 ст.43 Закону №1105, при цьому у відповідача не було правових підстав для висновку, що такі документи містять свідомо неправдиві відомості про страховий випадок, оскільки на час винесення оскаржуваної постанови вони були чинними, не визнавалися протиправними та не скасовувалися.
Окрім того, відповідачем не взято до уваги, що у діагнозі позивача міститься декілька захворювань, що відповідно до медичного висновку лікарсько-експертної комісії високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я ДП «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» про наявність хронічного професійного захворювання від 22.10.2019 р. №1765 мають професійний характер. При цьому лише хронічне обструктивне захворювання легень першої стадії (пиловий бронхіт першої стадії, емфізема легенів першої стадії), група А; легенева недостатність першого ступеня пов`язані з рівнем пилу на робочому місці. Натомість редикулопатія попереково-крижова L4, L5, S1 і шийна С6, С7 з вираженим порушенням біомеханіки хребта на фоні протрузії міжхребцевих дисків С4-С5, С6-С7, стійким больовим і м`язово-тонічним синдромами, переферичним нейросудинним синдромом, часто рецидивуючий перебіг з нейродистрофічними проявами у вигляді: двобічного плечолопаткового періартрозу (ПФ другого ступеня), остеоартрозу у поєднанні з періартрозом ліктьових та колінних суглобів (ПФ другого ступеня) є наслідком незручної та фіксованої робочої пози і нахилу корпусу (а.с.10-13, 43-44).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що приймаючи постанову від 28.12.2019 р. №1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг» Маловисківське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області діяло не на підставі та не у спосіб, що визначений Законом №1105, непропорційно та необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому така постанова підлягає визнанню протиправною та скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобов`язання Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу в разі повної чи часткової втрати працездатності, щомісячну страхову виплату та визначити забезпечення медичними та соціальними послугами згідно чинного законодавства з 28.11.2019 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо під час розгляду справи встановлено протиправну бездіяльність такого суб`єкта.
Під час розгляду даної справи не встановлено бездіяльності Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, що свідчить про відсутність підстав для зобов`язання призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову допомогу в разі повної чи часткової втрати працездатності, щомісячну страхову виплату та визначити забезпечення медичними та соціальними послугами згідно чинного законодавства з 28.11.2019 року, а тому дана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Однак, з метою повного та ефективного поновлення прав позивача, з огляду на ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне зобов`язати Маловисківське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.12.2019 р. та прийняти відповідне рішення.
Водночас суд наголошує на тому, що під час повторного розгляду заяви ОСОБА_1 відповідач не може відмовляти у її задоволенні з тих самих підстав, що були зазначені у постанові від 28.12.2019 р. №1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг».
Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Під час розподілу судових витрат суд враховує, що Маловисківське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області є відокремленим підрозділом Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (а.с.1), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 420,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області.
Відповідачем не надано до суду доказів понесення судових витрат, які б підлягали розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Маловисківського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 28 грудня 2019 року №1112/11055/11055/1 «Про відмову у страхових виплатах та наданні соціальних послуг».
3. Зобов`язати Маловисківське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10 грудня 2019 року та прийняти відповідне рішення.
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 420,40 грн (чотириста двадцять грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 41416559, м. Кропивницький, вул. Михайлівська, 64).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 24 листопада 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт