Рішення № 93296900, 04.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
200/10320/20-а
Номер документу
93296900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2020 р. Справа№200/10320/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (84206, Донецька область, м.Дружківка, вул.Машинобудівників, 64), в якому просить:

- визнати дії щодо відмови в призначенні допомоги на дітей одиноким матерям незаконними;

- зобов`язати призначити допомогу на дітей одиноким матерям, з часу звернення.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що з 01.12.2015 проходе військову службу в Збройних силах України за контрактом, з 14.12.2015 по 30.04.2018 брала участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з 10.05.2018 по теперішній час залучена до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. 30.06.2020 звернулась до Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради для призначення допомоги на дітей одиноким матерям. З наданого листа від 28.08.2020 стало відомо, що підставою для відмови в наданні державної допомоги стало те, що, на думку відповідача, рівень прожиткового мінімуму не перевищує рівень середньомісячного доходу члена сім`ї. З таким висновком відповідача про відмову в призначенні допомоги не погоджується, оскільки відповідно до п.8 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми до середньомісячного сукупного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час здійснення зазначених заходів (операції об`єднаних сил), та до середньомісячного доходу членів їх сімей не враховуються отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, передбачені законодавством для працівників правоохоронних органів, військовослужбовців і працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.

Відповідач проти задоволення позову заперечував, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 30.06.2020 до управління позивачем було подано заяву для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та додано довідку про доходи з місця служби (Дружківський міський військовий комісаріат) за шість місяців (з 01.12.2019 по 31.05.2020), довідку про залучення її на військову службу до Збройних Сил України за контрактом, в якій зазначено, що: з 14.12.2015 по 30.04.2018 вона брала участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей; з 10.05.2018 та по теперішній час проходе службу на посаді діловода відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Дружківського міського військового комісаріату оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України. Посилання позивача на вимоги п.8 Порядку №632 щодо нарахування середньомісячного сукупного доходу на неї не поширюються, тобто є безпідставними, оскільки з 10.05.2018 вона вже не приймає безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції. Вважає, що позивач не має права на допомогу на дітей одиноким матерям, у зв`язку з тим, що рівень середньомісячного доходу члена її сім`ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років на суму 6432,49 грн. (8650,49 грн.-2218,00 грн.).

Ухвалою суду від 10.11.2020 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, про що свідчить копія паспорту серії НОМЕР_1 .

Згідно посвідчення серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Відповідно до довідки Дружківського міського військового комісаріату від 05.10.2020 №05/7245 ОСОБА_1 з 14.12.2015 по 30.04.2018 брала участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань; з 10.05.2018 по теперішній час залучена до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (ООС), на посаді діловодства відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Дружківського міського військового комісаріату оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в позивача народилася дитина - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серія НОМЕР_3 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дружківського міського управління юстиції у Донецькій області від 11.06.2013.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги на дітей одинокім матерям.

08.07.2020 Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради видано рішення, яким позивачу відмовлено у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям.

28.08.2020 відповідачем у листі №0.2191/6156/20 повідомлено позивача, що 30.06.2020 до управління позивачем було подано заяву для призначення допомоги на дітей одиноким матерям та додано довідку про доходи з місця служби (Дружківський міський військовий комісаріат) за шість місяців (з 01.12.2019 по 31.05.2020), довідку про залучення її на військову службу до Збройних Сил України за контрактом, в якій зазначено, що: з 14.12.2015 по 30.04.2018 вона брала участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей; з 10.05.2018 та по теперішній час проходе службу на посаді діловода відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Дружківського міського військового комісаріату оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України. Посилання позивача на вимоги п.8 Порядку №632 щодо нарахування середньомісячного сукупного доходу на неї не поширюються, тобто є безпідставними, оскільки з 10.05.2018 вона вже не приймає безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції. Вважає, що позивач не має права на допомогу на дітей одиноким матерям, у зв`язку з тим, що рівень середньомісячного доходу члена її сім`ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років на суму 6432,49 грн. (8650,49 грн. -2218,00 грн.)

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Згідно ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги встановлює Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-XII (далі Закон №2811-XII).

Даний Закон спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Так, згідно з ч.1 ст.1 Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених Законом та іншими законами України.

Частиною 1 ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Умови призначення допомоги на дітей одиноким матерям передбачено статтею 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Відповідно до приписів ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: 1) позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; 2) позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; 3) скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; 4) реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; 5) надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; 6) смерті дитини; 7) смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: 1) тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; 2) відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; 3) тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Суд зауважує, що відповідачем не заперечується перебування позивача на обліку з червня 2013 року як отримувача допомоги на дітей одиноким матерям.

Підставою для відмови позивачу у призначенні допомоги на дітей одинокім матерям Управлінням вказано перевищення рівня прожиткового мінімуму середньомісячним доходом члена сім`ї. Крім того, відповідач вважає, що на позивача не поширюється п.8 Порядку №632, оскільки з 10.05.2018 вона вже не приймає безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції.

Частиною 2 ст.1 Закону №2811-XII визначено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632.

Цією Постановою затверджений Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги

Відповідно до п.8 Порядку, до середньомісячного сукупного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час здійснення зазначених заходів (операції об`єднаних сил), та до середньомісячного доходу членів їх сімей не враховуються отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, передбачені законодавством для працівників правоохоронних органів, військовослужбовців і працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, інших військових формувань, утворених відповідно до закону.

Суд критично ставиться до посилання відповідача, що з 10.05.2018 ОСОБА_1 вже не приймає безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, оскільки у п.8 вказаного Порядку зазначено, що до середньомісячного сукупного доходу осіб, зокрема, які брали безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції.

Крім того, згідно наданої довідки Дружківського міського військового комісаріату від 05.10.2020 №05/7245 ОСОБА_1 з 10.05.2018 по теперішній час залучена до сил і засобів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (ООС), на посаді діловодства відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Дружківського міського військового комісаріату оперативного командування «Схід» Сухопутних військ Збройних Сил України, що також передбачає розповсюдження п.8 Порядку №632.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем при вирішенні питання про призначення допомоги на дітей одиноким матерям позивачу не вірно надано оцінку документам, які були подані позивачем разом з заявою про призначення допомоги, що свідчить про недотримання відповідачем принципам обґрунтованості та добросовісності рішення суб`єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог п.3.5 ч.2 ст.2 КАС України, і недотримання яких є підставою для скасування рішення №297 від 08.07.2020 про призначення допомоги сім`ям з дітьми.

Щодо позовних вимог про визнання дій щодо відмови в призначенні допомоги на дітей одиноким матерям незаконними, суд зазначає, дії відповідача самі по собі прав позивача не порушували, оскільки знайшли своє вираження у відповідному рішенні №297 від 08.07.2020 про призначення допомоги сім`ям з дітьми, скасування якого буде належним та достатнім способом захисту порушених прав позивача.

Щодо позовних вимог про зобов`язання призначити допомогу на дітей одиноким матерям, з часу звернення, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст.245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, правовідносини щодо призначення допомоги на дітей одиноким матерям відносяться до виключної компетенції виконавців, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради.

Таким чином, позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню у спосіб зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям від 30.06.2020, з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач його не сплачував.

З огляду на викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246, 257, 258, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (84206, Донецька область, м.Дружківка, вул.Машинобудівників, 64, код ЄДРПОУ 26010987) про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради №297 від 08.07.2020 про призначення допомоги сім`ям з дітьми.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям від 30.06.2020, з урахуванням висновків суду.

Повне судове рішення складено 04.12.2020.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька