Ухвала суду № 93296874, 04.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
200/11097/20-а
Номер документу
93296874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

04 грудня 2020 р. Справа №200/11097/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про визнання протиправної відмови; стягнення грошових коштів в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 41247274, місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, буд. 6), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача у виплаті позивачу грошових коштів у вигляді недоотриманої пенсії в розмірі 66 063,37 грн після смерті її батька - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- стягнути з відповідача на користь позивача грошові кошти, набуті в порядку спадкування за законом у вигляді недоотриманної за життя пенсії ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 66 063,37 грн.

Згідно витягу з протоколу з автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 листопада 2020 року справу передано на розгляд судді Христофорову А.Б.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Донецького окружного адміністративного суду № 212 від 30 листопада 2020 року у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді Христофорова А.Б. призначено проведення повторного автоматичного розподілу даної справи.

Згідно витягу з протоколу з автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 листопада 2020 року справу передано на розгляд судді Волгіній Н.П.

Вирішуючи питання юрисдикційності даного спору суд зазначає наступне.

Пунктом 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Судова юрисдикція - це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За визначенням п. 1 ч. 1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

На підставі п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Проаналізувавши наведені вище норми права суд приходить до висновку, що визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Статтею 52 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій ст. 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій ст. 52 цього Закону, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності -входять до складу спадщини.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 9 жовтня 2020 року, спадщина на яку видано це свідоцтво, складається з недоотриманої пенсії, яка належала ОСОБА_2 .

Листом від 2 листопада 2020 року (вих. № 0572-04-8/7371) Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило адвоката, ОСОБА_3 , про те, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Селидівському ОУ ПФУ та отримував пенсію за віком, станом на 2 листопада 2020 року існує невиплачена сума пенсії вказаній особі, за період з 1 серпня 2016 року по 31 березня 2020 року у сумі 477 000,51 грн; вказало, що недоотримана сума пенсії у зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , яка входить до складу спадщини, на момент надання повідомлення, складає 402 055,81 грн, а також вказано, що на підставі ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 буде зменшена та виплачена не більше ніж за три роки до дня звернення до управління особи, яка має право на спадщину з оформленим свідоцтвом про право на спадщину.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно невиплачена недоотримана пенсія у розмірі 66 063,00 грн, на яку вона має право як спадкоємець, у зв`язку із чим звернулася в суд із данним позовом.

Надаючи правову оцінку викладеному, суд дійшов висновку про те, що між сторонами виник спір про цивільне право, предметом якого фактично є майнова вимога позивача, як спадкоємця щодо визнання розміру недоотриманих грошових коштів. Оскільки грошові кошти недоотриманих пенсійних виплат увійдуть до спадкового майна, їх отримання регулюється спадковим законодавством.

Відповідно до вимог ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Отже, спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного процесуального судочинства.

Зазначена висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленої, зокрема, у постанові від 27 березня 2019 року (справа № 286/3516/16-ц), в якій Велика Палата Верховного Суду зазначила, що позовні вимоги про стягнення успадкованої суми недоотриманих спадкодавцем пенсійних виплат є майновими вимогами, які стосуються спадкування право власності на майно - грошові кошти; спір має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства).

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі № 642/6946/18, вд 20 лютого 2020 року у справі № 638/11604/19, від 6 липня 2020 року у справі № 750/8819/19, 20 грудня 2018 року у справі № 743/1218/17

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в даній справі.

Суд роз`яснює позивачу, що вона має право звернутися з даним позовом в порядку цивільного процесуального судочинства до місцевого суду загальної юрисдикції.

Відповідно ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” № 3674-VI від 8 липня 2011 року (далі – Закон № 3674-VI).

Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.

Отже, у відповідності до норм чинного законодавства сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись ст.ст 170, 177, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суд -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області про визнання протиправної відмови, стягнення грошових коштів в порядку спадкування.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Н.П. Волгіна