Рішення № 93296390, 04.12.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
140/14192/20
Номер документу
93296390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/14192/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 25000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. В порушення зазначених норм за ОСОБА_1 обліковується податковий борг з транспортного податку в сумі 25000,00 грн, який виник внаслідок несплати грошового зобов`язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 30 червня 2017 року №423740-13. Як зазначив позивач, ним вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги від 03 жовтня 2017 року №15289-17, однак вони не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. З наведених підстав позивач просив стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 25000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Копія ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 06 жовтня 2020 року була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою місця проживання, вказаною у позовній заяві відповідно до відомостей з бази даних Державного реєстру фізичних осіб обласного рівня (а.с.15, 24). Проте поштове відправлення повернулося 16 жовтня 2020 року на адресу суду із довідкою відділення поштового зв`язку про причину невручення "відсутність адресата" (а.с.25). Крім того, на підставі частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) застосовано аналогію закону - положень статті 130 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду у складі веб-порталу судової влади України розміщено повідомлення про відкриття спрощеного позовного провадження у даній справі (а.с.28).

Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Від учасників справи клопотання про розгляд справи в судовому засіданні не надходили.

За правилами частини другої статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши доводи позовної заяви наявними у матеріалах справи письмовими доказами в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

30 червня 2017 року контролюючим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення №423740-13, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов`язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" у сумі 25000,00 грн.

Відповідно до довідки про заборгованість за платежами до бюджету станом на 19 червня 2020 року за відповідачем облікована заборгованість з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25000,00 грн (а.с.4).

Несплата відповідачем податкового боргу у сумі 25000,00 грн стала підставою для звернення ГУ ДПС у Волинській області з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу з відповідача у примусовому порядку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною першою статті 67 Конституції України встановлено обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з пунктами 15.1, 15.2 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 381. статті 38 ПК України).

У розумінні підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття податкового повідомлення-рішення) платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Згідно з підпуктом 267.3.1 пункту 267.3 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).

Як вказано у підпункті 267.5.1 пункту 267.5 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця. Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (підпункт 267.6.3 пункту 267.6 статті 267 ПК України).

На підставі Переліку об`єктів оподаткування транспортним податком Головним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України формуються та надаються податковому органу відомості, необхідні для нарахування транспортного податку фізичним особам, внесеним до Єдиного державного реєстру легкових автомобілів та їх власників.

Згідно з підпунктами 267.6.1, 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Підпунктом 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 ПК України встановлено, що строк сплати транспортного податку фізичними особами становить 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до даних Автоматизованої інформаційної системи (АІС) "Податковий блок", ОСОБА_1 включений до переліку фізичних осіб - платників транспортного податку на 2017 рік як власник автомобіля Lexus, модель RX 200Т, об`ємом двигуна 1998 куб.см., 2016 року випуску (а.с.31). При цьому адресою платника податків зазначено: АДРЕСА_1 . Ця адреса відображається в АІС "Податковий блок" як така, що первісно зазначена відповідачем при заповненні облікової картки платника податків згідно з пунктом 70.5 статті 70 ПК України та містилася в Державному реєстрі реєстру фізичних осіб-платників податків.

Податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року №423740-13, яким ОСОБА_1 визначено податкове зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн, надіслане на вказану вище адресу рекомендованим порядком з повідомленням про вручення (а.с.9).

Згідно з пунктом 58.3 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення- рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.

Пунктом 45.1 статті 45 ПК України закріплено обов`язок платника податків - фізичної особи визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Також відповідно до пункту 70.7 статті 70 ПК України фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до довідки оператора поштового зв`язку від 31 липня 2017 року податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року №423740-13 не вручене адресату з причини "адресат не значиться" (а.с.9) та з урахуванням положень пункту 58.3 статті 58 ПК України воно вважається врученим платнику податків.

ОСОБА_1 податкове зобов`язання з транспортного податку у строк, визначений підпунктом 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 ПК України, не сплатив, податкове повідомлення-рішення не оскаржив. Тому таке зобов`язання набуло статусу податкового боргу.

Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України обумовлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

06 жовтня 2017 року податковий орган сформував та надіслав ОСОБА_1 податкову вимогу №15289-17, з якої вбачається, що станом на 05 жовтня 2017 року загальна сума податкового боргу за узгодженими грошовими зобов`язаннями становить 25000,00 грн (а.с.6). Податкова вимога була надіслана та вручена відповідачу 27 листопада 2017 року за адресою: АДРЕСА_2 - за останньою відомою позивачу адресою місцезнаходження фізичної особи (а.с.7).

Про наявність у ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 25000,00 грн свідчить розрахунок сум податкового боргу, довідка про наявність заборгованості за платежами до бюджету та зворотній бік облікової картки платника податків з транспортному податку з фізичних осіб (а.с.4-5, 11-14). Доказів сплати заборгованості відповідач суду не надав.

Як визначено пунктом 102.4 статті 102 ПК України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Згідно із пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що визначене відповідачу податкове зобов`язання у сумі 25000,00 грн є узгодженим та не сплачене ним у встановлений строк, щодо його розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів погашення боргу, то суд дійшов висновку про задоволення позову повністю та стягнення зазначеної заборгованості у вказаному розмірі.

З урахуванням положень підпункту 267.7.1 пункту 267.7 статті 267 ПК України податок сплачується за місцем реєстрації об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України. Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 ПК України до місцевих податків належить, зокрема, податок на майно, до складу якого відповідно до підпункту 265.1.2 пункту 265 статті 265 цього Кодексу входить і транспортний податок.

Отже, стягнення податкового боргу слід здійснювати в дохід місцевого бюджету.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 43143484) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з транспортного податку в сумі 25000,00 грн (двадцять п`ять тисяч грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк