
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
УХВАЛА
03.12.2020 справа № 914/514/20
За позовом Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №1, м. Львів
до відповідача-1: Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Сінерджі Альянс”, м. Львів
про: визнання недійсними п.п.2,3 ухвали Львівської міської ради №5439 від 11.04.2019 від 19.09.2019, скасування державної реєстрації
Суддя У.І.Ділай
Секретар В.Д.Андрусик
За участю представників:
Від прокуратури: Н.Т.Леонтьєва
Від відповідача-1: Х.Я.Ковальчук - представник
Від відповідача-2: не з`явився
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла справа за позовом Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури №1, до відповідача-1: Львівської міської ради, до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю “Сінерджі Альянс”, про визнання недійсними п.п.2,3 ухвали Львівської міської ради №5439 від 11.04.2019 від 19.09.2019, скасування державної реєстрації.
Ухвалою від 24.11.2020 розгляд справи призначено на 03.12.2020.
01.12.2020 до суду надійшло клопотання від Львівського комунального підприємства «Агенція ресурсів Львівської міської ради» про його залучення до участі у справі справа № 914/514/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів.
02.12.2020 від представника відповідача-2 до суду надійшла заява про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради». Також від представника відповідача-2 надійшла заява про проведення засідання без його участі у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю.
У судовому засіданні від 03.12.2020 представник прокуратури поклався на розсуд суду щодо залучення до участі у справі третьою особою ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради».
Представник відповідача-1 в судовому засіданні від 03.12.2020 підтримав необхідність залучення до участі у справі третьою особою ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради».
Щодо клопотання про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради» суд зазначає таке.
Частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено завдання господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно p ч.1 ст.3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 9 Конституції України, статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" і статті 4 Господарського процесуального кодексу України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами зазначених документів, ратифікованих законами України.
Водночас ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
Право на справедливий судовий розгляд, що гарантується Статтею 6 § 1, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Белеш та інші проти Чеської Республіки).
Суд завжди займав визначне місце, забезпечуючи право на справедливий суд (Рішення Європейського суду з прав людини у справах Ейрі проти Ірландії та Станєв проти Болгарії). Ця гарантія є "одним з основних принципів будь-якого демократичного суспільства, відповідно до Конвенції" (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Претто та інші проти Італії).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Клінік дез Акація та інші проти Франції" вказано, що сторонам повинна бути надана можливість повідомити будь-які докази, необхідні для успіху скарги.
У ст.11 Міжнародного пакту про політичні та громадянські права, який ратифіковано Указом №2148-08 від 19.10.1973 Президії Верховної Ради Української РСР, кожен має право при визначенні його прав і обов`язків у будь-якому цивільному процесі на справедливий і публічний розгляд справи компетентним, незалежним і безстороннім судом, створеним на підставі закону.
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Також, в Рекомендаціях R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на удосконалення судової системи, наголошується на тому, що суд повинен, принаймні в ході попереднього засідання, а якщо можливо, і протягом всього розгляду, відігравати активну роль у забезпеченні швидкого судового розгляду, поважаючи при цьому права сторін, в тому числі і їх право на неупередженість. Зокрема, він повинен володіти повноваженнями "proprio motu", щоб вимагати від сторін пред`явлення таких роз`яснень, які можуть бути необхідними; вимагати від сторін особистої явки, піднімати питання права; вимагати показань свідків, принаймні в тих випадках, коли мова йде не тільки про інтереси сторін, що беруть участь у справі, тощо. Такі повноваження повинні здійснюватися в межах предмета розгляду.
Згідно зі ст. 181 Господарського процесуального кодексу України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання та з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Таким чином, з метою дотримання основних засад господарського судочинства, справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору, маючи на меті забезпечення дійсного вирішення правового спору між сторонами, суд дійшов висновку щодо необхідності повернутися у підготовче провадження для розгляду даної справи у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження, починаючи зі стадії відкриття провадження для всебічного з`ясування всіх обставин справи, які входять в предмет доказування у розглядуваному спорі.
В обґрунтуванні поданого клопотання зазначено, що ухвала, яка оскаржується, в частині п. 2 стосується припинення речового права юридичної особи Львівського комунального підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради», яке не залучено до участі в справі. Окрім того, звернуто увагу, що учасником TOB «Сінерджі Альянс» є Львівське комунальне підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради», яке внесло до статутного капіталу для формування частки в розмірі 105 932 156 грн, що становить 5,4% капіталу, земельну ділянку, у відповідності до п. 3 оскаржуваної ухвали.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки Львівського комунального підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради», а слід залучити його до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідачів.
Частиною 2 ст. 183 ГПК України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження, зокрема, у випадках, визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; а також в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Отже, враховуючи необхідність залучення до участі у справі третьої особи, надання останньою письмових пояснень по справі, з метою належної підготовки справи для розгляду по суті, дотримання процесуальних прав сторін, рівності сторін перед законом і судом, змагальності, дотримання принципів диспозитивності та пропорційності, закріплених положеннями ст. ст. 7, 8, 13, 14, 15 ГПК України та виконання завдань підготовчого провадження, суд дійшов висновку про відкладення підготовчого судового засідання.
Керуючись ст. 50, 182, 183, 185, 233 - 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
УХВАЛИВ:
1.Перейти зі стадії судового засідання у справі № 914/514/20 по суті до стадії підготовчого засідання.
2.Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Львівське комунальне підприємство «Агенція ресурсів Львівської міської ради» (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, ідентифікаційний код 30823414).
3.Призначити підготовче засідання на 17.12.20 о 10:00 год.
4.Зобов`язати Львівську місцеву прокуратуру №1: направити третій особі позовну заяву разом з доданими до неї матеріалами, про що необхідно надати господарському суду відповідні докази.
5.Зобов`язати ЛКП «Агенція ресурсів Львівської міської ради» надати письмові пояснення по суті спору, копії яких надіслати учасниками справи та подати суду докази надіслання таких.
6.Зобов`язати сторін: забезпечити явку повноважного представника в судове засідання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015.
Суддя У.І. Ділай