
Справа № 585/3018/20
Номер провадження 3/585/1087/20
П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Євтюшенкова В.І., розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Ромни Сумської області, працюючої заступником керуючого магазином ТОВ «Стиль Д» магазин «ПроСтор», мешканки АДРЕСА_1 , протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалась,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні
правопорушення,
в с т а н о в и в:
До Роменського міськрайонного суду надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серії АПР18 №101747 21.11.2020 о 09 год. 40 хв. та згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №291871 28.11.2020 близько 11 год. 32 хв. ОСОБА_1 , будучі заступником керуючого магазину «Простор» ТОВ «Стиль» (м. Ромни, вул. Соборна, 3) здійснювала прийом відвідувачів, чим порушила п.п.4 п.15 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020, за що передбачена відповідальність за ст. 44-3 КУпАП.
01 грудня 2020 року до Роменського міськрайонного суду надійшли заперечення ОСОБА_1 в яких остання не погоджується з висунутим відносно неї обвинувачем, вказує на те, що матеріали справи про адміністративне правопорушення складені з порушенням норм матеріального права. Магазин, керуючою якого вона є, здійснює торгівлю товарами медичного призначення, продуктами харчування та кормами, посадова особа органу державної влади в порушення вимог матеріального права склала відносно неї протокол про адміністративне правопорушення за порушення вимог п.п.4 п.15 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020. Хоча відповідно до цих вимог додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос; приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах; приймання відвідувачів в інших закладах розважальної діяльності; приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами. Також ОСОБА_1 посилається на те, що матеріали справи відносно неї складені з порушенням норм процесуального права: протокол про адміністративне правопорушення не містить детальний опис та належну правову оцінку суті адміністративного правопорушення, не враховані заперечення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, відсутні посилання на докази, що свідчать про наявність в діях/бездіяльності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутні докази, що вона є уповноваженою та відповідальною особою або безпосереднім суб`єктом господарювання. Крім того посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення не врахована судова практика щодо розгляду справ даної категорії, правова позиція Конституційного Суду України, судова практика Європейського Суду з прав людини щодо меж повноважень суду із збирання доказів у справах про адміністративні правопорушення та щодо принципу верховенства права, не враховано принцип презумпції невинуватості, закріплений Конституцією України. Просить провадження по справі щодо притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
03 грудня 2020 року ОСОБА_1 надала суду додаткові пояснення, в яких звертає увагу суду на те, що заборона здійснення діяльності за п.п. 4 п.15 Постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 стосується саме суб`єкта господарювання і тому в даному випадку суб`єкт адміністративного правопорушення є спеціальний. Відповідальність за порушення заборони здійснення торгівельної діяльності в період карантину може нести лише власник підприємства або посадова особа підприємства, до службових обов`язків якої входить забезпечення виконання такої вимоги. За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань, власником та керівником ТОВ «Стиль Д» (код ЄДРПОУ 32014082), в якій вона працює, є ніші особи, а вона є найманим працівником.
ОСОБА_1 надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, пояснення та заперечення, надані раніше, підтримала.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП настає у разі порушення правил карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Із змісту положень ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» вбачається, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) установлено карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Згідно з п.п.4 п.15 указаної Постанови додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення.
Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, суд має повно, всебічно і об`єктивно з`ясувати обставини кожної справи, вирішуючи її в точній відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративної відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержавних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
ОСОБА_1 є найманим працівником – заступником керуючого одного з магазинів ТОВ «Стиль Д» магазину «ПроСтор» .
При цьому матеріали справи не містять доказів щодо її уповноваження, як заступника керуючого магазину, на припинення торгівлі у вихідні дні та не допуск клієнтів до приміщення магазину.
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що керівником юридичної особи ТОВ «Стиль Д», код ЄДРПОУ 32014082, є інша особа - ОСОБА_2 (а.с.58).
Крім того, ТОВ «Стиль Д» магазин «ПроСтор» здійснює діяльність щодо продажу продуктів харчування, виробів медичного призначення, кормів, що підтверджується накладною на переміщення №Я-00114775 від 11.11.2020, торгівля якими у вихідний день не є порушенням п.п.4 п.15 Постанови КМУ від 22.07.2020 №641 (в ред. від 11.11.2020).
Таким чином, у відповідності п.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не є суб`єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, а тому в її діях відсутній склад цього адміністративного правопорушення.
Керуючись ч.1 ст. 44-3, п. 1 ст. 247, ст.ст. 221, 283-284, ч. 2 ст. 287 КУпАП, суд
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП - закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. І. Євтюшенкова
03.12.2020