Рішення № 93279021, 01.12.2020, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.12.2020
Номер справи
703/415/19
Номер документу
93279021
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 703/415/19

2/703/104/20 .

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Опалинської О.П.

при секретарях судового засідання Харченко М.О., Холодняк Л.П.,

Бойко Л.М.

з участю представників позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3

відповідача ОСОБА_4

представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області до ОСОБА_4 , треті особи - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про стягнення надмірно виплаченої субсидії, -

встановив:

Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення надмірно сплаченої субсидії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 15 липня 2015 року на адресу Управління праці надійшла заява про призначення житлової субсидії від ОСОБА_4 . В декларації про доходи і витрати осіб було зазначено три особи ОСОБА_4 , 1959 року народження, ОСОБА_7 , 1991 року народження та ОСОБА_6 , 1988 року народження.

Таким чином, згідно рішення про призначення субсидії від 01 жовтня 2015 року відповідачу та членам її родини було призначено житлову субсидію на 3 особи з липня 2015 року по червень 2016 року.

Відповідно до п. 14 Положення після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому році, а тому рішенням від 04 лютого 2016 року відповідачу розраховано субсидію з листопада 2015 року по червень 2016 року та рішенням від 03 серпня 2016 року на період з липня 2016 року по квітень 2017 року.

При зверненні до них відповідач також взяла на себе зобов`язання в разі зміни складу сім`ї, повідомити Управління протягом місяця.

Разом з тим, ОСОБА_4 повідомила позивача про зміну в складі сім`ї лише 12 липня 2017 року, звернувшись з відповідною заявою в якій зазначила, що ОСОБА_6 виписалась із житлового приміщення 26 травня 2016 року.

Таким чином, відповідач не повідомила позивача про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. В зв`язку з цим позивач здійснив перерахунок субсидії відповідачу за період з червня 2016 року по квітень 2017 року за наслідками якого встановлено надмірно виплачену суму субсидії у розмірі 11613 гривень 18 копійок.

Оскільки, на листи про повернення надмірно сплаченої субсидії в сумі 11613 гривень 18 копійок відповідач не реагує, добровільно повернути надмірно сплачену субсидію не бажає, управління звернулося до суду та просить стягнути з ОСОБА_4 суму переплаченої субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 11613 гривень 18 копійок та сплачений судовий збір.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позов в повному обсязі та просили задовольнити його з наведених в ньому підстав. Зазначили, що відповідач зобов`язана була повідомити про зміни складу сім`ї протягом місяця, а повідомила більше ніж через рік.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити в його задоволені. У відзиві, надісланому на адресу суду 03 липня 2020 року, виклала заперечення на позовні вимоги, посилаючись на те, що дійсно вона 15 липня 2015 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення житлової субсидії.

Згідно рішення про призначення субсидії від 01 жовтня 2015 року їй було призначено субсидію з липня 2015 року по червень 2016 року включно. Управлінням праці та соціального захисту населення автоматично без будь-яких відомостей та підтвердження ОСОБА_4 зміни майнового та сімейного стану було нараховано субсидію, а саме : рішенням від 04 лютого 2016 року за період з листопада 2015 року по червень 2016 року, а рішенням від 03 серпня 2016 року за період з липня 2016 року по квітень 2017 року.

Дізнавшись, про нараховану субсидію, ОСОБА_4 звернулася до позивача з проханням надати їй відомості про те, як здійснювалось нарахування субсидії без попередньої заяви та подання декларації, на що отримала відповідь працівників, що така була нарахована автоматично та попросили її принести документи та подати декларацію.

Відповідач вказує, що не маючи умислу на приховування інформації про зміну свого майнового та сімейного стану, відповідач 12 липня 2017 року подала заяву та декларацію з відповідними даними.

31 січня 2018 року ОСОБА_4 отримала листа від управління праці про повернення надмірно виплачених коштів. При зверненні до позивача з проханням надати пояснення стосовно вимоги про повернення надмірно виплачених коштів, працівники управління пояснили, що це все сталося не з вини відповідача, так як управління самостійно та автоматично без заяви відповідача та її декларації, здійснило нарахування житлової субсидії.

Крім того, відповідач просила застосувати строки позовної давності відповідно до ст. ст. 256, 257 ЦК України, а тому вважає, що позивач повинен довести факт про порушення свого права. Вказала, що позивач в період серпня по жовтень 2017 року володів інформацією про надані відповідачем начебто неправдивої інформації, щодо майнового та сімейного стану, але до лютого 2019 року будь-яких дій для вирішення даного питання не застосував. Вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, просила у задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області відмовити повністю та застосувати строки позовної давності щодо позовної заяви позивача.

В надісланій на адресу суду 06 серпня 2019 року відповіді на відзив позивач зауважив, що посилання відповідача на те, що надмірне нарахування житлової субсидії виникло не з вини відповідача не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки таке нарахування відбулось внаслідок порушення відповідачем обов`язку вчасно повідомляти управління праці про зміни складу сім`ї, передбаченого абз. 10п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Крім того, стосовно доводів відповідача про те, що позовні вимоги заявлені після спливу строків позовної давності, позивач зазначив, що до заявлених ним позовних вимог не застосовується спеціальна позовна давність. Вичерпний перелік таких вимог визначено ч. 2 ст. 258 ЦК України та оскільки стягнення надмірно виплаченої субсидії не відноситься до жодної із них, відтак до таких вимог встановлено загальний строк позовної давності тривалістю три роки.

Враховуючи викладені обставини, позивач просив позов задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача на його користь суми переплати субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 11613 гривень 18 копійок.

Представник відповідача в судовому засіданні вважав позов безпідставним і необґрунтованим та просив в його задоволені відмовити, посилаючись на те, що переплата субсидії відбулась внаслідок дій позивача, який, в свою чергу, на думку представника відповідача, не надав належних та допустимих доказів, що переплата виникла з вини відповідача.

Треті особи в судове засідання не з`явилися, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлялися вчасно і належним чином.

Суд заслухавши доводи учасників процесу, вивчивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з`ясувавши усі обставини справи приходить до наступного.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Статтею 76 ЦПК України визначено, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч. 1 ст. 95 ЦПК України).

Відповідно до ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що 15 липня 2015 року ОСОБА_4 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення житлової субсидії за місцем проживання – АДРЕСА_1 (а.с. 7).

Цього ж дня, ОСОБА_4 була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій він зазначив осіб, які проживають у вищевказаній квартирі (а.с. 7 на звороті).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення від 01 жовтня 2015 року ОСОБА_4 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 12 місяців з липня 2015 року по червень 2016 року (а.с. 8).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення від 04 лютого 2016 року ОСОБА_4 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 8 місяців з листопада 2015 року по червень 2016 року (а.с. 9).

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення від 03 серпня 2016 року ОСОБА_4 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 10 місяців з липня 2016 року по квітень 2017 року (а.с. 10).

26 травня 2016 року ОСОБА_4 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення житлової субсидії за місцем проживання – АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Цього ж дня, ОСОБА_4 була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій вона зазначила осіб, які проживають у вищевказаній квартирі (а.с. 11 на звороті).

Згідно довідки (розрахунку) надлишку нарахованої субсидії, яка призначена ОСОБА_4 така становить 11613 гривень 18 копійок (а.с. 12).

31 січня 2018 року начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено ОСОБА_4 повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій субсидії в сумі 11613 гривень 18 копійок (а.с. 13).

02 квітня 2018 року ОСОБА_4 начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено лист з вимогою про добровільну сплату переплаченої субсидії (а.с.14).

12 грудня 2018 року начальником Управління праці та соціального захисту населення направлено лист до відділу державної реєстрації виконавчого комітету Смілянської міської ради щодо надання інформації стосовно ОСОБА_6 , а саме з якого часу вона була знята з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.15).

Згідно довідки від 20 грудня 2018 року ОСОБА_6 знята з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 26 травня 2016 року (а.с.16).

Питання надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульовано постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Згідно п. 7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Відповідно до п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Згідно з п. 13 Положення для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій. У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня лінія (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Пунктом 14 Положення передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі – про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява та декларація.

З системного аналізу зазначених правових норм, вбачається, що повідомлення про зміни складу зареєстрованих осіб – це встановлений законом обов`язок, а не право громадянина, якому призначено субсидію у місячний строк інформувати про такі зміни структурний підрозділ з питань соціального захисту.

Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Звертаючись з позовом Управління праці зазначає, що відповідач для отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг свідомо вчасно не надала достовірну інформацію про всіх зареєстрованих осіб в будинку.

Враховуючи вищевикладене та той факт, що під час розгляду справи в судовому засіданні встановлено недобросовісність відповідача у отриманні призначеної субсидії, що підтверджено заявою про призначення житлової субсидії від 12 липня 2017 року, з якої вбачається, що ОСОБА_6 виписалась 26 травня 2016 року, а отже відповідач свідомо ввів в оману працівників управління, не повідомивши протягом місяця структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що в свою чергу вплинуло на її призначення та з врахуванням того, що вказана помилка виникла з вини відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Стосовно заявленого відповідачем клопотання про застосування строку позовної давності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.ст. 256, 257, 258, 261 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Для окремих видів вимог законом встановлена спеціальна позовна давність.

Так, позовна давність в один рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені); про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації; про переведення на співвласника прав та обов`язків покупця у разі порушення переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності; у зв`язку з недоліками проданого товару; про розірвання договору дарування; у зв`язку з перевезенням вантажу, пошти; про оскарження дій виконавця заповіту; про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства.

Перелік вимог, до яких застосовується спеціальна позовна давність тривалість в один рік є вичерпним, разом з тим позивачем заявлено вимогу про стягнення надмірно виплаченої субсидії, що не відноситься до жодної із вищевказаних вимог. Таким чином, до таких вимог встановлено загальний строк позовної давності тривалістю три роки, відтак позивачем пред`явлено позов в межах строку позовної давності, що не є підставою для відмови у його задоволенні.

Враховуючи положення ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1921 гривня.

На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 11, 12, 76, 79, 80, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, ст. 1215 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року, якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, -

вирішив:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області до ОСОБА_4 , треті особи - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про стягнення надмірно виплаченої субсидії – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 09 вересня 1996 року на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради код ЄДРПОУ 03195791, юридична адреса: вул. М.Дорошенка, 4, м. Сміла Черкаської області суми переплати субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 11613 (одинадцять тисяч шістсот тринадцять) гривень 18 (вісімнадцять) копійок.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 09 вересня 1996 року на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради код ЄДРПОУ 03195791, юридична адреса: вул. М.Дорошенка, 4, м. Сміла Черкаської області судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутніми під час проголошення рішення протягом 30 днів з моменту його отримання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не буде скасовано.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області.

Повний текст рішення суду виготовлено 02 грудня 2020 року.

Сторони по справі:

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради: код ЄДРПОУ 03195791, юридична адреса: вул. М.Дорошенка, 4 м. Сміла Черкаська область.

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Смілянським МРВ УМВС України в Черкаській області 09 вересня 1996 року.

Головуючий О.П.Опалинська