Єдиний державний реєстр судових рішень Cправа № 127/24030/20
Провадження № 1-кс/127/10735/20
У Х В А Л А
Іменем України
30 листопада 2020 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1
секретар судового засідання: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання начальника другоговідділу розслідуваннякримінальних провадженьСУ ГУДФС уВінницькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів, -
ВСТАНОВИВ:
Начальник другоговідділу розслідуваннякримінальних провадженьСУ ГУДФС уВінницькій області ОСОБА_3 звернулася досуду зклопотанням,яке погодженоз прокурором ОСОБА_4 ,про тимчасовийдоступ до документів, які знаходяться у володінні фізичної особи підприємця ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання мотивовано тим, що СУ ГУ ДФС у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019020000000070 від 29.07.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що Житлово-будівельний кооператив ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ), код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , зареєстрований 17.04.2014 ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер державної реєстрації НОМЕР_2 , взято на податковий облік в органах державної податкової служби 18.04.2014 за № 022014049831. Засновниками ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
ОСОБА_6 , згідно протоколу № 01 від 04.04.2014 установчих зборів засновників ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 , обраний головою вказаного житлово-будівельного кооперативу, відповідно до п. 6.14 статуту ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 , голова кооперативу, серед іншого, підписує від імені кооперативу банківські документи; відповідає за зберігання установчих та інших правовстановлюючих документів та печатки кооперативу; представляє кооператив у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами; визначає порядок обрання або відкликання членів правління, а також порядок проведення засідань правління кооперативу та прийняття ним рішень; підписує від імені кооперативу угоди (договори) між кооперативом та іншими особами; має право першого підпису на усіх розпорядчих документах кооперативу; здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів (учасників) кооперативу, забезпечує виконання їх рішень; розраховує та визначає розмір цільових внесків, термін та порядок їх сплати; здійснює контроль за дотриманням членами кооперативу чинного законодавства щодо використання земельних ділянок, статуту кооперативу, правил внутрішнього розпорядку та рішень його керівних органів; організовує та здійснює контроль за своєчасною та повною сплатою членами кооперативу внесків, комунальних та інших обов`язкових платежів, які сплачуються через кооператив; приймає на роботу та звільняє з роботи найманих працівників відповідно до штатного розпису, видає обов`язкові для найманих працівників накази та розпорядження, забезпечує дотримання трудового законодавства, у тому числі з питань охорони праці; здійснює інші повноваження, визначені загальними зборами членів (учасників) кооперативу або статутом кооперативу, отже, являється службовою особою юридичної особи приватного права.
Голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , являючись службовою особою підприємства платника податків, згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, несе обов`язок сплачувати податки в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, має податковий обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку та строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.3 Статуту ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 створюється і діє з метою забезпечення житлом та/або нежилими приміщеннями членів та асоційованих членів кооперативу і членів їх сімей, є неприбутковою організацією та не має на меті одержання прибутку.
Згідно із п. 1.2 Статуту ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за типом є споживчим кооперативом, а за напрямом діяльності є житлово-будівельним, ст. 23 Закону України Про кооперацію визначено, що споживчі кооперативи, надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.
П. 2.3.1 Статуту ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 передбачено, що кооператив має право, серед іншого здійснювати такі види діяльності як: організація, фінансування та сприяння у будівництві будівель будь-якого призначення.
Проте встановлено, що фактично ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 був створений ОСОБА_6 у вигляді житлово-будівельного кооперативу, тобто неприбутковою організацію не із статутною метою направленою на надання послуг своїм членам, а з метою створення видимості ведення неприбуткової діяльності для ухилення від сплати податків при спорудженні житлового будинку з метою наступного продажу квартир, та отримання неконтрольованих доходів головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 у вигляді оформлення квартир на його близьких родичів, які не вносили пайові внески у діяльність кооперативу, з огляду на наступне.
Так, у деклараціях про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності на будівництво 5-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку із улаштуванням квартир у двох рівнях четвертого і п`ятого поверхів по АДРЕСА_3 , які зареєстровані ІНФОРМАЦІЯ_3 14.12.2016 за №№ВН 143163492361 і ВН 143163492312, у розділі 5 зазначено, що генеральним підрядником (підрядником) будівництва зазначено ФОП ОСОБА_6 , який одночасно є головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проте, встановлено, що ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 за виконання будівельних робіт грошові кошти, крім генерального підрядника ФОП ОСОБА_6 (якому перераховано 4 099 703 грн.), також, у сумі 35 416 199 грн. перерахувало іншим фізичним особам - підприємцям (деякі з яких є близькими родичами голови ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та співзасновниками разом із ним у інших житлово-будівельних кооперативах) та іншим суб`єктам господарювання, таким як ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_4 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_21 , ФОП ОСОБА_22 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 , ФОП ОСОБА_23 , ФОП ОСОБА_24 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 , ФОП ОСОБА_25 , ФОП ОСОБА_26 , ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 та іншим, при цьому усім їм кошти перераховувались без податку на додану вартість, але генеральним підрядником будівництва був ФОП ОСОБА_6 , через якого повинні були проводитись усі розрахунки за будівництво.
Також ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 самостійно придбавав будівельні матеріали для будівництва у сумі 28 798 895 грн., що також надавало можливість фізичним особам-підприємцям (підряднику та субпідрядникам) значно зменшити розмір отриманих доходів з метою недопущення перевищення граничного рівня доходу у сумі 5 000 000 грн. для перебування на спрощеній системі оподаткування.
Тобто, фактично ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 самостійно проводив будівельні роботи, залучаючи для цього фізичних осіб-підприємців, тобто здійснював діяльність не передбачену статутом, яким дозволено діяльність пов`язану із будівництвом лише у вигляді організації, фінансування та сприяння у будівництві будівель будь-якого призначення, а не безпосереднє будівництво будівель.
Таким чином, проведення ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 будівництва житла силами генерального підрядника ФОП ОСОБА_6 , який одночасно є головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 та інших фізичних осіб підприємців з постачання будівельних робіт, які не оподатковувались ПДВ за ставкою 20% не можуть вважатися першим постачанням житла відповідно до п. п. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, яким передбачено, що від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання житла, крім їх першого постачання, тобто першої передачі готового новозбудованого житла (об`єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;
Таким чином, голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 повинен був оподатковувати ПДВ операції з передачі права власності на готове новозбудоване житло (квартири) до першого власника такого житла.
Проте, ОСОБА_6 у порушення норм податкового законодавства, достовірно знаючи, що ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 28.12.2016, відповідно до актів приймання-передачі квартир, передав збудовані квартири ОСОБА_30 вартістю 276 536 грн., ОСОБА_31 вартістю 985 401 грн., ОСОБА_32 вартістю 182 257 грн., ОСОБА_33 вартістю 460 894 грн., тобто здійснило перше постачання житла на суму, яка складає 1 905 088 грн., що перевищує встановлену п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України суму у 1 000 000 грн., після досягнення якої платник податків зобов`язаний зареєструватись платником податку на додану вартість, умисно, з метою ухилення від сплати цього податку, заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість до контролюючого органу не подав, після чого не оподатковував податком на додану вартість наступні операції з першого постачання житла.
Всього, голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 у період грудня 2016 - листопада 2017 рр., після перевищення встановленої п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України суми у 1 000 000 грн. після досягнення якої платник податків зобов`язаний зареєструватись платником податку на додану вартість, здійснив без реєстрації платником податку на додану вартість операції із першого постачання житла квартир наступним фізичним особам: ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 на загальну суму 22 300 793,17 грн., при цьому умисно не оподаткував ці операції податком на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету податку на додану вартість у сумі 4 460 158,63 грн., що у 5 575 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, який у 2017 р. становив 800 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України, тобто умисного ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, яка зобов`язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
У кримінальному провадженні 30.10.2020 повідомлено про підозру ОСОБА_6 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
Під час здійснення досудового розслідування встановлено, що на підставі договорів № 2/06/15 та № 3/06/15 від 23.06.2015 технічний нагляд по об`єктах Будівництво 5-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку із улаштуванням квартир у двох рівнях четвертого і п`ятого поверхів по АДРЕСА_3 , замовником яких являється ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), генеральним підрядником фізична особа підприємець ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснював інженер з технічного нагляду фізична особа підприємець ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ).
З метою вжиття заходів щодо швидкого, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до оригіналів документів по об`єктах, на яких фізичною особою підприємцем ОСОБА_5 здійснювався технічний нагляд, та їх вилучення, які перебувають у фізичної особи підприємця ОСОБА_5 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Слідчий ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, однак 30.11.2020 звернулась до суду із заявою, про розгляд клопотання за її відсутності, а також зазначила, що вказане клопотання остання підтримує в повному обсязі.
ФОП ОСОБА_5 в судове засідання не з`явився, однак повідомлявся про дату, час та місце розгляду клопотання слідчим ОСОБА_71 .
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії в судове засідання не з`явилися, слідчий суддя вважає за можливе розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання, з огляду на таке.
Згідно зі статтею 159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до статті 160КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Пунктами 1 та 2 частини п`ятої статті 163КПК України передбачено, що ухвала про надання тимчасового доступу до речей і документів постановляється, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Як вбачається з матеріалів справи СУ ГУ ДФС у Вінницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32019020000000070, від 29.07.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 2012 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що Житлово-будівельний кооператив ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ), код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , зареєстрований 17.04.2014 ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер державної реєстрації НОМЕР_2 , взято на податковий облік в органах державної податкової служби 18.04.2014 за № 022014049831. Засновниками ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .
ОСОБА_6 , згідно протоколу № 01 від 04.04.2014 установчих зборів засновників ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 , обраний головою вказаного житлово-будівельного кооперативу, відповідно до п. 6.14 статуту ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 , голова кооперативу, серед іншого, підписує від імені кооперативу банківські документи; відповідає за зберігання установчих та інших правовстановлюючих документів та печатки кооперативу; представляє кооператив у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами; визначає порядок обрання або відкликання членів правління, а також порядок проведення засідань правління кооперативу та прийняття ним рішень; підписує від імені кооперативу угоди (договори) між кооперативом та іншими особами; має право першого підпису на усіх розпорядчих документах кооперативу; здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів (учасників) кооперативу, забезпечує виконання їх рішень; розраховує та визначає розмір цільових внесків, термін та порядок їх сплати; здійснює контроль за дотриманням членами кооперативу чинного законодавства щодо використання земельних ділянок, статуту кооперативу, правил внутрішнього розпорядку та рішень його керівних органів; організовує та здійснює контроль за своєчасною та повною сплатою членами кооперативу внесків, комунальних та інших обов`язкових платежів, які сплачуються через кооператив; приймає на роботу та звільняє з роботи найманих працівників відповідно до штатного розпису, видає обов`язкові для найманих працівників накази та розпорядження, забезпечує дотримання трудового законодавства, у тому числі з питань охорони праці; здійснює інші повноваження, визначені загальними зборами членів (учасників) кооперативу або статутом кооперативу, отже, являється службовою особою юридичної особи приватного права.
Голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , являючись службовою особою підприємства платника податків, згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, несе обов`язок сплачувати податки в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом, згідно п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, має податковий обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку в порядку та строки, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. п. 1.1, 1.3 Статуту, ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 створюється і діє з метою забезпечення житлом та/або нежилими приміщеннями членів та асоційованих членів кооперативу і членів їх сімей, є неприбутковою організацією та не має на меті одержання прибутку.
Згідно із п. 1.2 Статуту ЖБК « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за типом є споживчим кооперативом, а за напрямом діяльності є житлово-будівельним, ст. 23 Закону України Про кооперацію визначено, що споживчі кооперативи, надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.
П. 2.3.1 Статуту ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 передбачено, що кооператив має право, серед іншого здійснювати такі види діяльності як: організація, фінансування та сприяння у будівництві будівель будь-якого призначення.
Проте встановлено, що фактично ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 був створений ОСОБА_6 у вигляді житлово-будівельного кооперативу, тобто неприбутковою організацію не із статутною метою направленою на надання послуг своїм членам, а з метою створення видимості ведення неприбуткової діяльності для ухилення від сплати податків при спорудженні житлового будинку з метою наступного продажу квартир, та отримання неконтрольованих доходів головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 у вигляді оформлення квартир на його близьких родичів, які не вносили пайові внески у діяльність кооперативу, з огляду на наступне.
Так, у деклараціях про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності на будівництво 5-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку із улаштуванням квартир у двох рівнях четвертого і п`ятого поверхів по АДРЕСА_3 , які зареєстровані ІНФОРМАЦІЯ_3 14.12.2016 за №№ВН 143163492361 і ВН 143163492312, у розділі 5 зазначено, що генеральним підрядником (підрядником) будівництва зазначено ФОП ОСОБА_6 , який одночасно є головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Проте, встановлено, що ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 за виконання будівельних робіт грошові кошти, крім генерального підрядника ФОП ОСОБА_6 (якому перераховано 4 099 703 грн.), також, у сумі 35 416 199 грн. перерахувало іншим фізичним особам - підприємцям (деякі з яких є близькими родичами голови ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та співзасновниками разом із ним у інших житлово-будівельних кооперативах) та іншим суб`єктам господарювання, таким як ФОП ОСОБА_10 , ФОП ОСОБА_11 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_12 , ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_4 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , ФОП ОСОБА_20 , ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_21 , ФОП ОСОБА_22 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 , ФОП ОСОБА_23 , ФОП ОСОБА_24 , ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_6 , ФОП ОСОБА_25 , ФОП ОСОБА_26 , ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 та іншим, при цьому усім їм кошти перераховувались без податку на додану вартість, але генеральним підрядником будівництва був ФОП ОСОБА_6 , через якого повинні були проводитись усі розрахунки за будівництво.
Також ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 самостійно придбавав будівельні матеріали для будівництва у сумі 28 798 895 грн., що також надавало можливість фізичним особам-підприємцям (підряднику та субпідрядникам) значно зменшити розмір отриманих доходів з метою недопущення перевищення граничного рівня доходу у сумі 5 000 000 грн. для перебування на спрощеній системі оподаткування.
Тобто, фактично ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 самостійно проводив будівельні роботи, залучаючи для цього фізичних осіб-підприємців, тобто здійснював діяльність не передбачену статутом, яким дозволено діяльність пов`язану із будівництвом лише у вигляді організації, фінансування та сприяння у будівництві будівель будь-якого призначення, а не безпосереднє будівництво будівель.
Таким чином, проведення ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 будівництва житла силами генерального підрядника ФОП ОСОБА_6 , який одночасно є головою ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 та інших фізичних осіб підприємців з постачання будівельних робіт, які не оподатковувались ПДВ за ставкою 20% не можуть вважатися першим постачанням житла відповідно до п. п. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, яким передбачено, що від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання житла, крім їх першого постачання, тобто першої передачі готового новозбудованого житла (об`єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника.
Голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 повинен був оподатковувати ПДВ операції з передачі права власності на готове новозбудоване житло (квартири) до першого власника такого житла.
Проте, ОСОБА_6 у порушення норм податкового законодавства, достовірно знаючи, що ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 28.12.2016, відповідно до актів приймання-передачі квартир, передав збудовані квартири ОСОБА_30 вартістю 276 536 грн., ОСОБА_31 вартістю 985 401 грн., ОСОБА_32 вартістю 182 257 грн., ОСОБА_33 вартістю 460 894 грн., тобто здійснило перше постачання житла на суму, яка складає 1 905 088 грн., що перевищує встановлену п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України суму у 1 000 000 грн., після досягнення якої платник податків зобов`язаний зареєструватись платником податку на додану вартість, умисно, з метою ухилення від сплати цього податку, заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість до контролюючого органу не подав, після чого не оподатковував податком на додану вартість наступні операції з першого постачання житла.
Всього, голова ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 у період грудня 2016 - листопада 2017 рр., після перевищення встановленої п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України суми у 1 000 000 грн. після досягнення якої платник податків зобов`язаний зареєструватись платником податку на додану вартість, здійснив без реєстрації платником податку на додану вартість операції із першого постачання житла квартир наступним фізичним особам: ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , ОСОБА_68 , ОСОБА_69 , ОСОБА_70 на загальну суму 22 300 793,17 грн., при цьому умисно не оподаткував ці операції податком на додану вартість, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету податку на додану вартість у сумі 4 460 158,63 грн., що у 5 575 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, який у 2017 р. становив 800 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
30.10.2020 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212 КК України.
З матеріалів справи слідує, що під час здійснення досудового розслідування встановлено, що на підставі договорів № 2/06/15 та № 3/06/15 від 23.06.2015 технічний нагляд по об`єктах Будівництво 5-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку із улаштуванням квартир у двох рівнях четвертого і п`ятого поверхів по АДРЕСА_3 , замовником яких являється ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), генеральним підрядником фізична особа підприємець ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснював інженер з технічного нагляду фізична особа підприємець ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ).
Вказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №32019020000000070 від 29.07.2019, повідомленням про підозру від 30.10.2020, актом від 02.04.2019 №1174/1401/38813555 та декларацією про готовність до експлуатації об`єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності від 14.12.2016 № ВН143163492312.
Приймаючи до уваги вищевикладене, слідчий суддя вважає, що на час розгляду клопотання наявні достатні підстави для надання дозволу слідчому на тимчасовий доступ до засвідчених копій документів, які знаходяться у володінні фізичної особи підприємця ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки слідчим було доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В той же час, слідчим у клопотанні не доведено необхідності, на даний час, вилучення оригіналів документів.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 159 - 164, 309, 310, 372 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Надати дозвіл начальнику другого відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_3 та/або заступнику начальника першого відділу РКП СУ ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_72 , старшим слідчим з ОВС СУ ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_73 , ОСОБА_74 , ОСОБА_75 , ОСОБА_76 , ОСОБА_77 , ОСОБА_78 на тимчасовий доступ до документів фізичної особи підприємця ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ), що стосуються проведення ним технічного нагляду по об`єктах Будівництво 5-ти поверхового 36-ти квартирного житлового будинку із улаштуванням квартир у двох рівнях четвертого і п`ятого поверхів по АДРЕСА_3 , замовником яких являється ЖБК ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), генеральним підрядником фізична особа підприємець ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_3 ), а саме: договорів, актів виконаних робіт, документів, які підтверджують розрахунки, інші наявні документи), за період з 2015-2018 р.р., тобто можливість ознайомитись з ними та вилучити належним чином засвідчені копії документів.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя