Рішення № 93277581, 16.11.2020, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
645/955/20
Номер документу
93277581
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 645/955/20

Провадження № 2/645/975/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2020 р. м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Мартинової О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Проневич Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, -

в с т а н о в и в:

Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом про стягнення з відповідача на його користь надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 13047,00 грн. та витрати на сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн..

В обґрунтування позивних вимог зазначено, що 28 вересня 2018 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Згідно з рішенням позивача від 12.10.2018 року було призначено допомогу відповідачу на період з 01.09.2018 року по 31.01.2019 року у розмірі 1841,00 грн., щомісячно. Із декларації про доходи та майновий стан відповідача від 28.09.2018 року вбачається,що у період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року відповідач не працює, не навчається, не перебуває на обліку у центрі зайнятості, отримує допомогу в УПСЗНА Немишлянськогорайону Харківської міської ради, тоді як ОСОБА_2 (син відповідачки) отримує лише стипендію у ХНУРЕ (Харківський національний університет радіоелектроніки). Проте, згідно з довідкою ДПС про доходи ОСОБА_2 за період з квітня 2018 року по вересень 2018 року, в останнього був наявний дохід (заробітна плата) у розмірі 14925,00 грн. Даний дохід був отриманий у ТОВ фірмі «ПОСАД». При цьому, відповідачем не було повідомлено про вищевказані обставини, що суттєво вплинуло на характер та розмір призначеної допомоги. У зв`язку з неподанням відповідачем інформації, яка впливає на призначення допомоги, Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації,який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка складає 13047,00 грн. З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення відповідачем суми переплати у добровільному порядку, позивач змушений звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 27 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 31 серпня 2020 року закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судове засідання позивач не з`явилася, повідомлялася про дату та час слухання справи своєчасно та належним чином. Однак від представника позивача надійшла до суду заява, в якій просить розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, повідомлялась про дату та час слухання справи своєчасно та належним чином, причину не явки суду не відомі. Проте, через канцелярію суду надійшла заява, якою відповідач визнає позивні вимоги та просить проводити розгляд справи за її відсутності.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим ухвалити рішення про задоволення позову, з наступних підстав:

Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Так, судом встановлено, що 28.09.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. До заяви відповідач ОСОБА_1 також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

З поданої заяви ОСОБА_1 від 04.03.2018 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з особою від якої має дитину не проживає. Крім того зазначено, що вона не працює, не вчиться, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, не є приватним підприємцем та трудова книжка без змін.

В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Зазначену заяву відповідач особисто підписала.

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що остання незаміжня, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Так відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач вказала, що за період з 01.03.2018 року до 31.08.2018 року, вона не працює, отримує допомогу в УПСЗН Немишлянського району, інших доходів не має, ОСОБА_2 є студентом ХНУРЕ та отримує стипендію, пільгами не користується, у власності мається квартира загальною площею 49,2 м.кв., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому зазначила, що не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування не має. Разом з тим, відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім`ї, доходу сім`ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги.

Рішенням УПСЗН Немишлянського району про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.07.2018 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було призначено державну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.03.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 1762,00 грн. щомісячно, з 01.07.2018 року по 31.08.2018 року в розмірі 1841,00 грн. щомісячно.

Як вбачається з довідки № 1956/1 від 19 жовтня 2020 року, відповідач отримує допомогу на 1 дитину одиноким матерям (з урахуванням доходів), у яких дата смерті другого з батьків більша ніж дата розлучення, так в період з липня 2018 року по жовтень 2018 року в розмірі 1841,00 грн., в період з листопада 2018 року по січень 2019 року в розмірі 1921,00 грн. Загальна сума складає в розмірі 13047,00 грн.

Згідно з довідки з ДПС від 16.01.2019 року вбачається, що ОСОБА_2 , податковий номер НОМЕР_1 , отримує заробітну плату з квітня 2018 року по червень 2018 року у розмірі 1125,00 грн., та з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 13800,00 грн.

Таким чином, начальнику управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району повідомлено про наявність переплати в сумі 13047,00 грн. з 01.07.2018 року по 31.01.2019 року по о/рахунку № 428184 в/з № 99 ОСОБА_1 .

Відповідачем долучена до матеріалів справи довідка про доходи ОСОБА_2 від 30 січня 2019 року, який працює у ТОВ Фірма «Посад» на посаді товарознавець з інвентаризації, де загальний дохід в період з 22 червня 2018 року по 31 грудня 2018 року без урахувань аліментів становить в розмірі 29325,00 грн.

В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів, 23.05.2019 року на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено повідомлення з сумою боргу, розрахункового рахунку та строками повернення. Відповідач отримала дане повідомлення, але до теперішнього часу сума боргу 13047,00 грн. залишилась непогашеною.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями), громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року (зі змінами та доповненнями), відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми: 1) допомога у зв`язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ч. 1 ст.18-1, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька(матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, що одинокою матір`ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Відповідно до п.5.20 вищевказаної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок) особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.

За змістом п. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005 року, повернення бюджетнихкоштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявленняпорушення і позбавляють прав на призначення державноїсоціальноїдопомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Як передбачено ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводить таку виплату та недобросовісності з боку набувача.

Така позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 22.01.2014 року у справі № 6-151цс13, від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14.

Таким чином, оскільки відповідачем в добровільному порядку надміру виплачена державна соціальна допомога на дітей одиноким матерям у повному обсязі не повернута, то вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними та підлягають задоволенню.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі наведених доказів, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 у добровільному порядку не повернула суму державної соціальної допомоги, виплачену надміру, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради нараховану та виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в розмірі 13047,00 грн.

Питання про розподіл судових витрат між сторонами суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

Згідно з виписки за 18.02.2020 року Державної казначейської служби під час звернення до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., оскільки позов задоволено, таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача, судовий збір у сумі 2102,00 грн.

Керуючисьст.ст. 3,12,13,19,89,141, 258,259,263-265,280-282 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 13047 (тринадцять тисяч сорок сім) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м.Харкова.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: https://fr.hr.court.gov.ua

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса: м. Харків, пр.Льва Ландау, буд.48, код ЄДРПОУ 03196653.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Повний текст судового рішення складено 01 грудня 2020 року.

Головуючий суддя - О.М. Мартинова