Рішення № 93276746, 23.11.2020, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
640/13156/18
Номер документу
93276746
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 640/13156/18

н/п 2/953/183/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року Київський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Бородіної Н.М.,

за участю секретаря Кострової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Експерт-2012», 3-ті особи Київський відділ державної виконавчої служби у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, АТ «Державний експортно-імпортний банк України» про визнання недійсним звіту про оцінку майна, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Експерт-2012», треті особи - Київський відділ державної виконавчої служби м.Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ПАТ «Державний експортно-імпортний банк України», та після зміни підстав прийнятих судом, просить визнати недійсним звіт про оцінку майна : квартири АДРЕСА_1 від 02.11.2016року, проведений в рамках виконавчого провадження за виконавчим листом 2018/2-165/11/08.

В обґрунтування заяви зазначає, що на виконанні Київського ВДВС перебуває виконавчий лист №2018/2-165/11/08 про звернення стягнення на заставне майно, а саме квартиру АДРЕСА_2 . Постановою державного виконавця від 24.05.2018року поновлено електронні торги з реалізації зазначеної квартири та визначена початкова ціна у розмірі 2039700 грн. на підставі звіту про оцінку майна від 02.11.2016року. 02.11.2016 року ТОВ «Експерт-2012» було складено звіт вартості спірної квартири, у відповідності до якого вартість квартири складає 2039700 грн., що еквівалентно 79738,08 доларів США. Позивач вважає, що така оцінка не відповідає дійсності оскільки при визначені вартості квартири використовувався порівняльний підхід. З матеріалів звіту вбачається, що експертом для порівняння були взяті квартири, площа яких на 68-70 кв.м менша ніж площа об`єкта оцінки. Тобто експертом не було належним чином застосовано порівняльний метод. Крім того, згідно висновку щодо вартості майна складеного ТОВ «Ріелті-Брокерідж» вартість спірної квартири складає 3560180 грн., тобто різниця вартості є суттєвою.

Відповідач в судове засідання не з`явився, повідомлявся судом належним чином, відзиву на позов не надав.

Третьою особою АТ «Державний експортно-імпортний банк України» надано письмові пояснення, в яких просить в задоволенні позову відмовити.

Третя особа Київський ВДВС в судове засідання не з`явилась, повідомлялась належним чином, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

Дослідивши надані сторонами письмові докази по справі, приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.

Судом встановлено, що на виконанні Київського відділу державної виконавчої служби ХМУЮ знаходиться виконавче провадження по виконанню виконавчого листа № 2018/2-165/11/08, виданого Київським районним судом м. Харкова від 18.01.2012р. про звернення стягнення на заставне майно, а саме: 4-х кімнатну квартиру за адресою АДРЕСА_1 .

04.08.2016року державним виконавцем складено акт опису та арешту, описано 4 кімнатну квартиру за адресою АДРЕСА_1 .

Для з`ясування та роз`яснення питань, що виникають під час здійснення виконавчого провадження і потребують спеціальних знань, виконавець виносить постанову про залучення експерта або спеціаліста (кількох експертів або спеціалістів), а для проведення оцінки майна - суб`єктів оціночної діяльності - суб`єктів господарювання (частина перша статті 20 Закону України « Про виконавче провадження»).

Для проведення оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден виконавець залучає суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання (ч.3 статті 57 Закону України «Про виконавче провадження»).

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні, її державного та громадського регулювання, забезпечення створення системи незалежної оцінки майна з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки майна, майнових прав та використання її результатів визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання ( ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»)

Суб`єктами оціночної діяльності є: суб`єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб`єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпорядження державним майном та (або) майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі (ч.1 ст. 5 ЗУ « Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України ).

Експерт або спеціаліст зобов`язаний надати письмовий висновок, а суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання - письмовий звіт з питань, що містяться в постанові, протягом 15 робочих днів з дня ознайомлення з постановою виконавця (частина третя статті 20 Закону України «Про виконавче провадження»).

Постановою державного виконавця від 07.09.2016року було призначено суб`єкта оціночної діяльності ТОВ «Експерт 2012» для визначення вартості арештованого майна - 4-х кімнатної квартири за адресою АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 . В`юн надано висновок про вартість майна, у відповідності до якого вартість квартири складає 2 039 700 грн. та 02.11.2016р. ТОВ «Експерт-2012» було складено звіт про оцінку майна.

Згідно ч. 4 ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» спори, пов`язані з оцінкою майна, майнових прав, вирішуються в судовому порядку.

Статтею 32 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» передбачена відповідальність оцінювачів та суб`єктів оціночної діяльності, частиною другою якої визначено, що оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності - суб`єкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема, за недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.

Відтак, чинним законодавством України передбачені підстави відповідальності суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання в разі неналежного виконання (зокрема, недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна) ним своїх обов`язків.

Водночас звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності (ч.1 ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).

За недостовірну чи необ`єктивну оцінку майна суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання несе відповідальність у порядку, встановленому законом, а оцінювач - кримінальну відповідальність, про що він має бути попереджений виконавцем (ч.5 ст. 20 Закону про виконавче провадження).

Методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України (частина перша статті 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).

З наданого звіту вбачається, що при його складанні оцінювачем було використано порівняльний підхід.

Згідно п.17 Національного стандарту №2 порівняльний підхід передбачає таку послідовність оціночних процедур: збирання і проведення аналізу інформації про продаж або пропонування подібного нерухомого майна та визначення об`єктів порівняння; вибір методу розрахунку вартості об`єкта оцінки з урахуванням обсягу та достовірності наявної інформації зіставлення об`єкта оцінки з об`єктами порівняння з наступним коригуванням ціни продажу або ціни пропонування об`єктів порівняння; визначення вартості об`єкта оцінки шляхом урахування величини коригуючих поправок до вартості об`єктів порівняння; узгодження отриманих результатів розрахунку.

Інформація про продаж та пропонування подібного нерухомого майна повинна відповідати критеріям, визначеним у Національному стандарті N 1.

Національний стандарт № 1 є обов`язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав (далі - майно) суб`єктами оціночної діяльності (п. 1 Національного стандарту № 1).

Згідно з вищезазначеною статтею 12 Закону про оцінку майна та умовами абзацу сьомого пункту 51 Національного стандарту № 1 незалежна оцінка майна передбачає складання звіту про оцінку майна та висновку про вартість об`єкта оцінки на дату оцінки. Пункти 56 та 57 Національного стандарту № 1 передбачають, що висновок про вартість об`єкта є складовою частиною такого звіту.

Звіт про оцінку майна підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання (згідно із пунктом 59 Національного стандарту № 1). Висновок підписується оцінювачем (оцінювачами), який безпосередньо проводив оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання (абзац третій пункту 60 Національного стандарту № 1).

Оцінювачі та суб`єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за недостовірну чи необ`єктивну оцінку майна згідно із законодавством (абзац перший пункту 55 Національного стандарту № 1).

Необ`єктивна оцінка - оцінка, яка ґрунтується на явно неправдивих вихідних даних, навмисно використаних оцінювачем для надання необ`єктивного висновку про вартість об`єкта оцінки (абзац 14 пункту 3 Національного стандарту № 1).

Неякісна (недостовірна) оцінка - оцінка, проведена з порушенням принципів, методичних підходів, методів, оціночних процедур та (або) на основі необґрунтованих припущень, що доводиться шляхом рецензування (абзац 15 пункту 3 Національного стандарту № 1).

Відтак, чинним законодавством України передбачені підстави відповідальності суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання в разі неналежного виконання (зокрема, недостовірність чи необ`єктивність оцінки майна) ним своїх обов`язків.

Водночас звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності (частина перша статті 12 Закону № 2658-III).

Системний аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що звіт по оцінку майна є документом, який фіксує дії суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо оцінки майна, здійснювані ним у певному порядку та спрямовані на виконання його професійних обов`язків, визначених законом і встановлених відповідним договором.

Звіт про оцінку майна не створює жодних правових наслідків для учасників правовідносин з оцінки майна, а лише відображає та підтверджує зроблені суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання висновки і його дії щодо реалізації своєї практичної діяльності.

Отже, встановлена правова природа звіту про оцінку майна унеможливлює здійснення судового розгляду щодо застосування до нього наслідків, пов`язаних зі скасуванням юридичних актів чи визнанням недійсними правочинів (правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі № 914/881/17 ).

Визначення вартості майна боржника є процесуальною дією державного виконавця (незалежно від того, яка конкретно особа - сам державний виконавець чи залучений ним суб`єкт оціночної діяльності - здійснювала відповідні дії) щодо примусового виконання рішень відповідних органів, уповноважених осіб та суду. Тому оскаржити оцінку майна можливо в порядку оскарження рішень та дій виконавців.

Аналогічний висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20 березня 2019 року у справі N 821/197/18/4440/16

Виходячи з наведеного, позивачем невірно обраний спосіб захисту свого порушеного права шляхом оскарження звіту про оцінку майна, оскільки сам по собі звіт про оцінку майна не тягне за собою будь-яких правових наслідків до тих пір, поки не будуть вчинені інші дії.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позовних вимог позивача, відсутні .

Керуючись ст. ст.12,13, 76, 141, 158, 244-245 ЦПК України,-

вирішив :

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Експерт-2012» (61202, Харківська обл., місто Харків, пр-т. Людвіга Свободи, б.39, кв.144, код 38160780), 3-ті особи - Київський відділ державної виконавчої служби у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (61024, Харківська обл., місто Харків, вул. Студентська,б. 5/6, код 34952440 ), АТ «Державний експортно-імпортний банк України» (03150, місто Київ, вул. Антоновича, б.127, код 00032112) про визнання недійсним звіту про оцінку майна - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду, через суд першої інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи.

Повний текст рішення виготовлений 03.12.2020р.

Суддя Бородіна Н.М.