Рішення № 93273167, 02.11.2020, Макарівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
370/977/20
Номер документу
93273167
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2020 р. Справа №370/977/20

Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., розглянувши у приміщенні суду у смт Макарів Київської області у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справу за позовом

Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії,

в с т а н о в и в:

Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» (далі ПрАТ «Київобленерго», позивач) в особі свого представника Годятської А.В., звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 (далі – споживач, відповідач), в якому просив стягнути з останньої на користь ПрАТ «Київобленерго» заборгованість за використану електричну енергію в розмірі 8483 грн. 92 коп. та судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102,00 грн.

В обґрунтування позову посилавсь на те, що позивач є суб`єктом господарювання, отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевим електричним мережам на території Київської області.

01.11.2019 року уповноваженими працівниками ПрАТ «Київобленерго» проводилася перевірка об`єкту відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , під час проведення якої, встановлено факт порушення відповідачем правил п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення до електроенергії після відключення. На підставі виявленого порушення працівниками ПрАТ «Київобленерго» складено відповідний акт.

Оскільки перевіркою було встановлено, що відповідач самовільно приєднався до мережі після відключення , комісією з розгляду актів 13.11.2019 року прийнято рішення, оформлене протоколом № 071 про визначення та нарахування вартості обсягу не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ .

Комісією, за присутності відповідача, про що свідчить її підпис, було проведено засідання по розгляду акту № К 041174 від 01.11.2019 року, під час якого Комісією було прийнято рішення нарахувати по перерізу проводу за 82 дні з 10.07.2019 по 01.11.2019 р., згідно пп. 5 п. 8.4.2. ПРРЕЕ. про що зазначено у Протоколі № 071, у результаті чого позивачем визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення відповідачем Правил ПРРЕЕ та виставлено до сплати Рахунок на загальну суму 8 483 грн. 92 коп.

20.12.2019 року Позивачем направлено розрахунок по розгляду акту про порушення відповідачеві

Крім того, під час розгляду Акту, комісією було встановлено, що Договір про постачання електричної енергії № 401/86 від 01.03.2000 р. за вищевказаною адресою було укладено між Товариством та ОСОБА_2 .

Також, на засіданні комісії відповідач надала докази проживання за вищевказаною адресою, та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , яка досі рахується власником будинку.

Незважаючи на те, що Договір про постачання електричної енергії між відповідачем та позивачем не було укладено, але відповідач самовільно користувався електричною та не оплачував її, за адресою, де було виявлено порушення ПКЕЕН/ПРРЕЕ, у зв`язку із чим. позивач вважає, що відповідач повинен нести відповідальність у справі за порушення Правил користування електричною енергією населення згідно із законодавством України.

На момент звернення до суду з вказаним позовом борг у сумі 8483 грн. 92 коп. відповідачем не погашено. Тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 20.05.2020 року позовну заяву ПрАТ «Київобленерго», прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Встановлено відповідачам 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України.

Копію ухвали від 20.05.2020 року та копію позовної заяви з додатками відповідач отримала 19.06.2020 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням № 0800104994128. Відповідно у встановлений судом строк, з урахуванням п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України, яким процесуальні строки, визначені Кодексом та встановлені судом, продовжуються на час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, відповідач на адресу суду клопотань про розгляд справи з повідомленням сторін та відзиву на позовну заяву не надала.

Поряд з тим, 17.07.2020 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №731-ІХ від 18.06.2020 року, відповідно до якого процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України №540-IX від 30.03.2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом, тобто 06.08.2020 року (включно). Протягом цього 20-денного строку учасники справи мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Проте, протягом зазначеного 20-денного строку відповідач не заявляла до суду клопотання про продовження їй процесуального строку, встановленого судом, для подання відзиву на позовну заяву.

У зв`язку з наведеним суд відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив, що ПрАТ «Київобленерго» є суб`єктом господарювання, що отримав ліцензію НКРЕ на право здійснення підприємницької діяльності з розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на території Київської області.

Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальником регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року №2019-VIII, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», від 24.06.2004 №1875-IV, Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року №1357 (далі – Правила, ПКЕЕН), що діяли на монет виявлення порушення, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562 та Договором.

Відповідно до ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п.1.1. ПКЕЕН вимоги Закону та ПКЕЕН є обов`язковими для виконання всіма споживачами.

Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Пунктом 5.5 Правил передбачено, що споживачі електричної енергії зобов`язані дотримуватись вимог нормативно-технічних документів та договору, забезпечувати технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів, забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку и. квартирі або на іншому об`єкті споживача, оплачувати спожиту електричну енергію т* здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та ПРРЕЕ, надавати розрахункові документи на вимогу представників енергопостачальника для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показанням приладу обліку та інше.

З урахуванням абз. 7 п 5.2.1 п 5.2 ПРРЕЕ енергопостачальник має право, в тому числі на безперешкодний доступ (за пред`явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Так, 01.11.2019 року уповноваженими працівниками ПрАТ «Київобленерго» у відповідності до п. 5.2 Правил проводилась перевірка об`єкту проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 . Під час проведення даної перевірки за вказаною адресою позивачем було виявлено факт порушення гр. ОСОБА_1 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме: «споживач самовільно підключився після відключення» (а.с. 6-7).

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкраданні електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. Акт складається в двох примірниках, один яких передається або надсилається споживачеві. У разі відмови споживача або представник: споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.

На підставі виявленого порушення Правил під час проведення перевірки уповноваженими представниками ПрАТ «Київобленерго» за адресою: АДРЕСА_1 складено Акт про порушення Правил № К 041174, за присутності відповідача, що свідчить його підпис.

У акті про порушення, п. 9 вказано час та дату проведення засідання комісії, на яке відповідач з`явився.

Оскільки перевіркою було встановлено, що відповідач самовільно приєднався до мережі після відключення, комісією з розгляду актів 13.11.2019 року прийнято рішення, оформлене протоколом № 071 про визначення та нарахування вартості обсягу не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ .

Комісією, за присутності відповідача, про що свідчить її підпис, було проведено засідання по розгляду акту № К 041174 від 01.11.2019 року, під час якого Комісією було прийнято рішення нарахувати по перерізу проводу за 82 дні з 10.07.2019 по 01.11.2019 р., згідно пп. 5 п. 8.4.2. ПРРЕЕ. про що зазначено у Протоколі № 071 (а.с. 7 зворот).

Порядок здійснення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії визначено у п. 8.4.7 ПРРЕЕ.

Перерахунок здійснено за 82 дні з 10.07.2019 по 01.11.2019 р. у результаті чого позивачем визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення відповідачем Правил ПРРЕЕ та виставлено до сплати Рахунок на загальну суму 8 483 гри. 92 коп. (а.с. 8).

20.12.2019 року позивачем направлено розрахунок по розгляду акту про порушення відповідачеві (а.с. 9).

Крім того, під час розгляду Акту, комісією було встановлено, що Договір про постачання електричної енергії № 401/86 від 01.03.2000 р. за адресою: АДРЕСА_1 було укладено між Товариством та ОСОБА_2 (а.с. 9 зворот, 10).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 03.01.2004 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 10 зворот).

Згідно довідки Пашківської сільської ради № 566 від 12.11.2019 року, відповідач ОСОБА_1 з 19.04.1995 року зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11).

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні» послуги індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Згідно ст. 5 Закону, до житлово-комунальних послуг належать зокрема: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Частиною першою статті 12 Закону передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 2 статті 7 Закону обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до частини четвертої статті 319 ЦК України, власність зобов`язує.

Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (норми даної статті поширюються не лише на власника, а й на особу, яка наділена майновими правами щодо нього у найбільшому обсязі).

Таким чином, згідно із зазначеними нормами Закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Такого висновку дійшов Верховний суд України своєю постановою від 20.04.2016 року №6-2951цс15 «...відсутність укладення договору з позивачем не позбавляє відповідача обов`язку оплатити надані йому послуги в межах строку позовної давності...»

Пунктом 42 Правил передбачено, що споживачі електричної енергії зобов`язані: дотримуватись вимог нормативно-технічних документів та договору, забезпечувати технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів, забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об`єкті споживача, оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та ПКЕЕН, надавати розрахункові документи на вимогу представників енергопостачальника для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показанням приладу обліку та інше.

Відповідно до п. 19 ПКЕЕН - розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку. Згідно із п. 20 ПКЕЕН - розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць (аналогічна норма містить п. 2.3.13 ПРРЕЕ).

Слід зазначити, що п. 28 ПКЕЕН (аналогічна норма містить п. 5.12 ПРРЕЕ) передбачено, що у разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості він повинен звернутися до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та надати довідки, що підтверджують його неплатоспроможність.

На момент звернення до суду у позивача відсутні письмові звернення відповідача з повідомленням про виявлення в платіжному документі помилкових показань приладу обліку та виставлених сум, а також прохання проведення відповідного перерахунку вартості спожитої електричної енергії відповідно до фактичних показників приладу обліку відповідача, а також відсутня заява на укладення договору розстрочки сплати вищевказаного боргу.

Відповідно до п. 48 Правил користування електричною енергією для населення, споживач електричної енергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення правил користування електричною енергією, розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладу обліку.

Тож, оцінюючи належність, допустимість та достовірність наданих позивачем доказів, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи також, що викладені у позові обставини відповідач не заперечила, суд визнає докази достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивач надав послуги, які відповідач отримала, але не оплатила.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, документально підтверджені (а.с. 21) судові витрати позивача зі сплати судового в розмірі 2102 грн., підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 247, 265, 354-355 ЦПК України суд,

ух в а л и в :

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» (р/р НОМЕР_2 в ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 322669, код ЄДРПОУ 23243188, IBAN НОМЕР_3 ) заборгованість за використану електричну енергію в розмірі 8438 (вісім тисяч чотириста тридцять вісім) гривень 92 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Приватного акціонерного товариства «Київобленерго» (р/р НОМЕР_4 в ПАТ «Альфа-Банк», МФО 300346, код ЄДРПОУ 23243188, IBAN НОМЕР_5 ) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося – з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.

Повний текст рішення складено 02.11.2020 року.

Реквізити сторін:

Приватне акціонерне товариство «Київобленерго»: місцезнаходження: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Київська, 2-Б, код ЄДРПОУ 23243188;

ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 .

Суддя А.В. Косенко