
Справа № 560/4364/20
РІШЕННЯ
іменем України
03 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом Шепетівського підприємства теплових мереж до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Шепетівське підприємство теплових мереж звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області №0027885704 від 21.05.2020 про нарахування штрафних санкцій у сумі 14 033,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області №0027885704 від 21.05.2020 про нарахування штрафних санкцій у сумі 14 033,76 грн, яке винесене за результатами проведеної посадовими особами відповідача перевірки, є протиправним. Зазначає, що штраф за порушення термінів сплати податкового зобов`язання по земельному податку застосовано до Шепетівського підприємства теплових мереж з порушенням строків, що визначені ст. 114 ПК України.
Ухвалою суду від 12.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача 28.08.2020 надійшов відзив на позовну заяву у якому проти позовних вимог Шепетівського підприємства теплових мереж заперечує, просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Зазначає, що за результатами камеральної перевірки Головним управлінням Державної податкової служби у Хмельницькій області винесене податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 21.05.2020 за №0027885704 про сплату штрафу за порушення строків сплати податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (в розмірі 20%) на суму 14 033,76 грн, яке вручено позивачу 27.05.2020. При цьому платником самостійно подавалися податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 - 2014 роки. На підставі аналізу даних інтегрованих карток платника, перевіркою встановлено, що Шепетівським підприємством теплових мереж несвоєчасно сплачено грошове зобов`язання плати за землю з юридичних осіб.
Також представником відповідача заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Від позивача 08.09.2020 надійшла відповідь на відзив у якій зазначає, що твердження викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, не спростовують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Суд встановив такі обставини справи.
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов`язання по земельному податку Шепетівського підприємства теплових мереж.
За результатами вказаної перевірки складено акт від 19.05.2020 №1345/22-01-57-04/02091981.
Актом камеральної перевірки встановлено порушення позивачем вимог п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна сплата сум узгодженого податкового зобов`язання з земельного податку.
За результатами камеральної перевірки Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області відносно позивача винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 21.05.2020 за №0027885704 про сплату штрафу за порушення строків сплати податкового зобов`язання по земельному податку з юридичних осіб (в розмірі 20%) на суму 14033,76 грн, яке вручено позивачу 27.05.2020.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося позивачем в адміністративному порядку. Однак, рішенням Державної податкової служби України податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 21.05.2020 за №0027885704 залишено без змін, а скарга Шепетівського підприємства теплових мереж - без задоволення.
Шепетівським підприємством теплових мереж до контролюючого органу за місцем розташування земельної ділянки подано:
- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2012 рік (реєстраційний №9002613171 від 31.01.2012) та самостійно задекларовано річну суму плати за землю в розмірі 29710,56 грн, щомісячна плата становить 2475,91 грн;
- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2013 рік (реєстраційний №9001972594 від 26.01.2013 та самостійно задекларовано річну суму плати за землю в розмірі 29710,56 грн, щомісячна плата становить 2475,91 грн;
- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2014 рік (реєстраційний №9000452841 від 15.01.2014 та самостійно задекларовано річну суму плати за землю в розмірі 29710,56 грн, щомісячна плата становить 2475,91 грн.
Відповідно до даних інтегрованих карток платника, позивачем несвоєчасно сплачено самостійно узгоджене податкове зобов`язання плати за землю з юридичних осіб в загальній сумі 69680,60 грн, а саме:
- за 2012 рік при граничних термінах сплати 30.08.2020, 30.10.2020, 30.11.2012, 30.12.2012, 30.01.2013, сплата в сумі 12510 грн проведена відповідно до платіжного доручення №К022550Е4Z від 25.02.2020. Порушення законодавчо встановленого терміну склало: 2735, 0704, 2674, 2643, 2613, 2582 днів;
- за 2013 рік при граничних термінах сплати: 02.03.2013, 30.03.2013, 30.04.2013, 30.05.2013, 30.06.2013, 30.07.2013, 30.08.2013, 30.09.2013, 30.10.2013, 30.11.2013, 30.12.2013 та 30.01.2014, сплата в сумі 29710,50 грн проведена відповідно до платіжного доручення №К022550Е4Z від 25.02.2020. Порушення законодавчо встановленого терміну склало: 2551, 2523, 2492, 2462, 2431, 2401, 2370, 2339, 2309, 2278, 2248, 2217 днів;
- за 2014 рік при граничних термінах сплати: 02.03.2014, 30.03.2014, 30.04.2014, 30.05.2014, 30.06.2014, 30.07.2014, 30.08.2014, 30.09.2014, 30.10.2014, 30.11.2014, 30.12.2014 та 30.01.2015, сплата в сумі 27460,10 грн проведена відповідно до платіжного доручення №К022550Е4Z від 25.02.2020. Порушення законодавчо встановленого терміну склало: 2186, 2158, 2127, 2097, 2066, 2036, 2005, 1974, 1944, 1913, 1883, 1852 днів.
Перевіркою проведеною посадовими особами відповідача встановлено, що в порушення вимог п. 57.3 ст. 57 ПК України позивачем несвоєчасно сплачено грошове зобов`язання плати за землю з юридичних осіб в сумі 488,20 грн. Заборгованість виникла на підставі винесеного контролюючим органом податкового повідомлення-рішення форми "Ш" від 08.11.2013 №0004361500 про застосування штрафу в сумі 488,20 грн, граничний термін сплати - 18.11.2013. Однак, заборгованість позивачем сплачена відповідно до платіжного доручення №К022550Е4Z від 25.02.2020. Порушення законодавчо встановленого терміну склало 2289 днів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 126.1 статті 126 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначає, що штраф за порушення термінів сплати податкового зобов`язання по земельному податку застосовано до Шепетівського підприємства теплових мереж з порушенням строків, що визначені ст. 114 ПК України. Суд вважає такі твердження позивача хибними, оскільки 01.05.2012 згідно договору концесії №5076 від 02.12.2011 цілісний майновий комплекс "Шепетівське підприємство теплових мереж" передано з балансу комунального підприємства концесіонеру приватному підприємству ТОВ "Шепетівка Енергоінвест". Однак, Шепетівська міська рада не передала земельну ділянку під цілісно майновим комплексом в оренду концесіонеру. Натомість Шепетівське підприємство теплових мереж продовжувало подавати розрахунки земельного податку протягом періоду, за який сформовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення за несвоєчасну сплату по земельному податку з юридичних осіб.
Суд встановив, що заборгованість по земельному податку з юридичних осіб позивачем сплачена відповідно до платіжного доручення №К022550Е4Z від 25.02.2020. А тому строк, щодо визначення суми грошових зобов`язань Шепетівського підприємства теплових мереж, контролюючим органом не порушено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог Шепетівського підприємства теплових мереж необхідно відмовити в повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Шепетівського підприємства теплових мереж до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Шепетівське підприємство теплових мереж (пров. Короленко, 1а, м.Шепетівка, Шепетівський район, Хмельницька область, 30400 , код ЄДРПОУ - 02091981) Відповідач:Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя О.О. Михайлов