
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 грудня 2020 року № 520/14684/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення перерахунку пенсії згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.05.2020 року, у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», зі збереженням розрахунку, проведеного згідно вимог Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 року по справі № 520/10899/18, понад суму збільшення (перерахунку) за ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, перерахунок за якою зобов`язано здійснити відповідно до рішення суду, яке є невід`ємною складовою пенсії, за наступною формулою: 4888,83 гри. х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за матеріалами пенсійної справи на дату проведення перерахунку, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії, без застосування положень Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 року, та без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, в тому числі поетапного чи часткового.
Ухвалою від 02.11.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач листом № 2000-0204-8/49366 від 30.012020 відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії з посланням на те, що оскільки позивачу перераховано пенсії згідно рішення суду, то пенсія з 01.05.2020 року перераховано не буде.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в обґрунтування якого зазначив, що оскільки позивач подав заяву відповідно до ЗУ «Про звернення громадян», а не заяву встановленого зразка для перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Харківській області направило лист-відповідь №2000-0204-8/49366 від 30.07.2020 року з відповідними додатками. Таким чином, відповідь на заяву (звернення) ОСОБА_1 не можна вважати правовим актом індивідуальної дії, в розумінні КАС України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
30.06.2020 року, у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.05.2020 року, в якій просив:
1. Провести перерахунок його пенсій у зв`язку із збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ, перерахунок за якою зобов`язано здійснити відповідно до рішення суду, яке є невід`ємною складовою пенсії, за наступною формулою: 4888.83 гри. х індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за матеріалами пенсійної справи на дату проведення перерахунку. Розмір пенсії розраховувати за формулою, визначеною ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (враховуючи індивідуальні показники страхового стажу пенсіонера), здійснивши збільшення пенсії після проведення перерахунку відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи шляхом розрахунку відповідно до п.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на 1 процент заробітку, який був розрахований при визначенні розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 процентів цього заробітку.
2. Надати інформацію про щомісячний розмір пенсії за період з 01 січня 2020 року по дату надання відповіді, виділивши окремо всі складові, а також:
- Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
- Коефіцієнт стажу;
- Показник середньої заробітної плати, який застосовано при призначенні га останньому перерахунку пенсії.
3. Надати протокол розрахунку пенсії, розрахунок (обчислення) стажу, розрахунок заробітної плати, які є актуальними станом на дату звернення.
Відповідач листом № 5974-7792/П-02/8-2000/20 від 30.07.2020 року повідомив позивачу, що відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 року по справі №520/10793/18 Зміївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області зобов`язане здійснити перерахунок (збільшення) та виплату пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (шляхом розрахунку відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування») на 1% заробітку, який був розрахований при визначені розміру пенсії, за кожний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75% цього заробітку, починаючи з 01.09.2018 року. Відповідний перерахунок пенсії проведено. Пенсію обчислено при страховому стажі 37 років 08 місяців 27 днів, коефіцієнт страхового стажу – 0,37667. Середньомісячна заробітна плата, обчислена за весь період страхового стажу з (01.02.2001 р. по 30.06.2012 р.. складає 8741,50 грн. (3764,40 гри. * 2,322155, де 3764,40 - середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 2,32215- індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Повідомлено про розрахунок розміру пенсії з 01.09.2018 року із зазначенням відповідних сум виплат.
Листом № 2000-0204-8/49366 від 30.07.2020 року Балаклійський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області направив на адресу позивача роздруківку розпорядження про перерахунок пенсії, розрахунку стажу та заробітної плати для обчислення пенсії.
Вважаючи лист-відмову Управління протиправною, позивач оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено, що:
1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України. 2019 р.. № 19. ст. 663) проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11:
2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії:
3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Отже підставою для перерахунку пенсії в даному випадку є положення Постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
У зв`язку з нездійсненням пенсійним органом перерахунку пенсії позивача відповідно до положень зазначеної Постанови КМУ, позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести відповідний перерахунок.
Відповідачем на вказану заяву від 30.06.2020 надано лист-відповідь від 30.07.2020 № 5974-7792/П-02/8-2000/20, в якій повідомлено про проведений перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі № 520/10793/18. Вказаним листом не повідомлено позивачу будь-якої інформації щодо розгляду поставленого позивачем в п.1 заяви від 30.06.2020 питання, в якому позивач просив здійснити перерахунок пенсії у зв`язку зі збільшенням середньої заробітної плати згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з урахуванням вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІІ.
Будь-яких рішень з вказаного питання відповідачем не приймалося, відмови у проведенні зазначеного перерахунку лист від 30.07.2020 № 5974-7792/П-02/8-2000/20 не містить.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Враховуючи зміст поданої заяви, суд, надаючи оцінку дотриманню відповідачем вимог закону при наданні відповіді позивачу, виходить з наступного.
Частиною 1, 3 статті 7 Закону № 393/96-ВР визначено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем після отримання звернення позивача було здійснено розгляд такого звернення та виявлено, що заяву подано з приводу перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач посилається на той факт, що позивачем було подано заяву, яка не є заявою встановленого зразка для перерахунку пенсії, з огляду на що зазначена заява була розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян».
В той же час, з аналізу вказаних вище норм Закону України «Про звернення громадян» вбачається, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» пенсійний орган у зв`язку з поставленням позивачем вимоги у зверненні щодо перерахунку пенсії, зобов`язаний був прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Також відповідно до приписів статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, направляючи позивачу у відповідь на його звернення від 30.06.2020 лист від 30.07.2020 № 5974-7792/П-02/8-2000/20, відповідач фактично не розглянув подану заяву в частині перерахунку пенсії по суті, обов`язку прийняття за вказаною заявою рішення з приводу поставленого в ній питання не прийняв.
Як вбачається зі змісту заяви позивача від 30.06.2020, вказана заява містить відповідні дані, достатні для розгляду її по суті та прийняття рішення в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, посилання на невідповідність поданої заяви встановленому зразку заяви про перерахунок пенсії не спростовує обов`язку відповідача прийняти рішення за результатами розгляду відповідної заяви.
Оскільки суд не може перебирати на себе функцій суб`єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб`єкта (з приводу перерахунку пенсії), у суду на даний час відсутні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області провести перерахунок пенсії позивача, на підставі його заяви від 30.06.2020, у зв`язку з чим у задоволенні даної частини позовних вимог належить відмовити.
Проте, враховуючи встановлені в ході розгляду справи обставини, суд вважає за необхідне на підставі положень ч. 2 ст. 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.06.2020 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.06.2020 в частині вимоги про проведення перерахунку пенсії згідно норм частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році».
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.06.2020 року про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 03 грудня 2020 року.
Суддя Білова О.В.