
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2020 р. № 520/14478/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/14478/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком № 1.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив в призначенні пенсії на пільгових умовах за списком № 1.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2020 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
13.11.2020 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки в спірних правовідносинах управління діяло з дотриманням норм чинного законодавства України
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 працює з 08.10.2003 в комунальному некомерційному підприємстві "Харківська Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" на посаді лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення.
01.01.2004 некомерційне підприємство "Харківська Обласна дитяча клінічна лікарня № 1 перейменовано на комунальний заклад охорони здоров`я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1".
13.12.2005 позивача переведено на посаду завідувача рентгенологічного відділення, а 14.08.2008 згідно класифікатора професій ДК-003-2005 посаду завідувач рентгенологічного відділення змінено на "завідувач рентгенологічного відділення-лікар рентгенолог".
17.08.2015 ОСОБА_1 переведено на посаду лікаря-рентгенолога на 0,75 ставки рентгенологічного відділення та прийнято на посаду лікаря рентгенолога на 0,25 ставки консультативної поліклініки при комунальному закладі охорони здоров`я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1".
01.09.2015 позивача переведено на посаду лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення комунального закладу охорони здоров`я "Обласна дитяча клінічна лікарня №1" на 1 ставку.
В травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1865 від 26.05.2020 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, передбачене ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Так, у вказаному рішенні зазначено, що неможливо зарахувати до загального страхового стажу пільговий стаж за списком № 1, оскільки в довідці № 41 від 10.03.2020 відсутні підстави видачі; для вирішення питання щодо зарахування періоду роботи з 13.12.2005 по 16.08.2015 на посаді завідувача рентгенологічного відділення - лікаря рентгенолога до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, слід надати документи, які слугували підставою для видачі довідки про пільговий характер роботи та підтверджують зайнятість протягом повного робочого дня в особливо шкідливих умовах; період роботи з 20.07.1992 по 31.07.1993 частково не зараховано до загального страхового стажу, оскільки має виправлення в наказі.
В червні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 2649 від 01.07.2020 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, передбачене ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В даному рішенні вказано, що неможливо зарахувати до загального страхового стажу пільговий стаж: робота за списком № 1, оскільки в пільговій довідці № 41 від 10.03.2020 відсутні підстави видачі, а саме: відсутні відомості про заробітну плату; період роботи з 13.12.2005 по 16.08.2005 на посаді завідувача рентгенологічного відділення - лікаря рентгенолога, оскільки дана посада не передбачена постановою КМУ № 461 від 24.06.2016; період роботи на посаді лікаря - рентгенолога (0,75 ставки) рентгенологічного відділення та лікаря - рентгенолога (0,25 ставки) консультативної поліклініки з 17.08.2015 по 31.08.2015, оскільки атестація надана рентгенологічним відділенням і відсутня від конусультативної поліклініки.
Не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача в призначенні пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по справі, урегульовані нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016, Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики № 383 від 18.11.2005.
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Суд зазначає, що розділом ХІХ Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 та розділом ХІХ Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 визначено, що до переліку робіт, зайнятість на яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах, входить посада "лікар-рентгенолог".
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики № 383 від 18.11.2005 (далі - Порядок) регулює застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктом 2 Порядку передбачено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
Згідно з пунктом 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.
Згідно п. 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до записів у трудовій книжці в період з 13.12.2005 по 16.08.2015 позивач перебував на посаді "завідувач рентгенологічного відділення - лікаря рентгенолога".
Крім того, з довідок комунального закладу охорони здоров`я "Обласна дитяча клінічна лікарня № 1" № 03/109 та № 03/69 від 17.06.2020 вбачається, що позивач на посаді лікаря - рентгенолога та завідувача рентгенологічного відділення - лікаря рентгенолога" працював повний робочий день.
Як завідуючий рентгенологічного кабінету, позивач фактично виконував трудову функцію лікаря-рентгенолога, при цьому, виконуючи функції завідуючого рентгенологічним кабінетом.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок № 442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно п. 4 Порядку та підп. 1.5 п. 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць, відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій, передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 442 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Отже, необхідними умовами для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Суд звертає увагу на те, що атестація робочих місць проводилась Обласній дитячій лікарні № 1 в 1997 році (наказ № 84 від 10.09.1997), в 2002 році (наказ № 142 від 14.11.2002), в 2007 році (наказ № 254 від 22.11.2007); в 2013 році (№ 84 від 22.02.2013).
Суд критично ставиться до посилань в рішенні управління № 2649 від 01.07.2020 на те, що період роботи на посаді лікаря- рентгенолога (0,75 ставки) рентгенологічного відділення та лікаря-рентгенолога (0,25 ставки) консультативної поліклініки з 17.08.2015 по 31.08.2015 неможливо зарахувати до загального страхового стажу позивача, оскільки атестація надана рентгенологічним відділенням і відсутня від консультативної поліклініки, оскільки зазначена консультативна поліклініка працює на базі Харківської обласної дитячої клінічної лікарні № 1, тобто, ОСОБА_1 працював завжди в одному і тому ж кабінеті, на одному і тому ж обладнанні та з одними і тими ж умовами.
Окремо суд вважає вказати наступне.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 № "Про трудові книжки працівників" відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, тому недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, якій ця трудова книжка належить, а отже, й не може впливати на її особисті права.
Таким чином, власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для особи, щодо якої такі порушення було вчинено, а отже, й не може впливати на її особисті права.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а рішеннями № 1865 від 26.05.2020 та № 2649 від 01.07.2020 відповідач протиправно відмовив в її призначенні.
У зв`язку з чим, суд керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1865 від 26.05.2020 та № 2649 від 01.07.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Також, з метою захисту прав позивача, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про суд зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком № 1.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1865 від 26.05.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 2649 від 01.07.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком № 1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.С. Мороко