Рішення № 93265456, 03.12.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2020
Номер справи
500/2709/20
Номер документу
93265456
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2709/20

03 грудня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 з позовом до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - Кременецький РВ УДМС України в Тернопільській області), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII;

зобов`язати Кременецький РВ УДМС України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.

Позов обґрунтовано тим, що 05.08.2020 ОСОБА_2 разом із законним представником звернулися до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_2 . У вказаній заяві повідомлено про те, що за релігійними переконаннями заявниця не бажає оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки, оскільки картка містить у собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких ОСОБА_2 відмовляється.

Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області листом від 02.09.2020 відмовлено ОСОБА_2 у видачі такого паспорта та роз`яснено порядок щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року. Позивач стверджує, що з наданої відповіді неможливо встановити, до якого рішення прийшов суб`єкт владних повноважень, фактично заява по суті розглянута не була.

Позивач, посилаючись на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17, зазначає, що бездіяльність відповідача щодо відмови в оформленні та видачі паспорта у формі книжечки є протиправною, у зв`язку з чим звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 12.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

На адресу суду 29.10.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.41-47), у якому зазначено, що 05.08.2020 до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області звернулася ОСОБА_2 із законним представником ОСОБА_1 із письмовою заявою про видачу паспорта у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ (далі - Положення).

За результатами розгляду заяви Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області листом від 02.09.2020 ОСОБА_2 повідомлено про те, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 здійснюється територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, яким затверджено Тимчасовий порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за № 620/33591 (далі - Тимчасовий порядок): 1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі поданої нею особисто заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку; 2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники). Також заявнику повідомлено про перелік документів, які необхідно подати особисто для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області, у зручний для нього час, згідно графіку роботи підрозділу.

Представник відповідача зауважує, що ОСОБА_2 не зверталася до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із обов`язковим переліком документів, що є передумовою для розгляду питання про оформлення та видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, а долучені до її заяви копії документів не є тими документами, на підставі яких можна оформити і видати паспорт громадянина України. При цьому наданою відповіддю жодним чином не заперечується право ОСОБА_2 на отримання паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.

Відповідач звертає увагу суду, що сама по собі незгода позивача зі змістом цієї відповіді не спростовує факту неподання нею відповідного пакету документів, та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача та задоволення позовних вимог про видачу такого паспорта, оскільки позивачем при зверненні із заявою не було подано обов`язкового пакету документів, тобто не дотримано встановленої законодавством процедури оформлення паспорта громадянина України.

Вказане, на думку відповідача, свідчить про передчасність, безпідставність та необґрунтованість позовних вимог. Натомість дії Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області під час розгляду заяви позивача від 05.08.2020 ґрунтуються на правильному застосуванні норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та відповідають критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, відтак представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

На адресу суду 13.11.2020 від позивача надійшли письмові пояснення (а.с.64-65), у яких ОСОБА_1 зазначає, що у листі відповідача від 02.09.2020 №КО-33/6/6119-20/6119/6286-20 «Про розгляд звернення» відповідачем було вказано, що для оформлення паспорта особі, яка досягла 16-річного віку, або її законному представнику відповідно до вимог Тимчасового порядку необхідно подати рішення суду. Разом із тим відповідач вказує, що для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року необхідно звернутися до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області та подати визначені Тимчасовим порядком документи.

Позивач стверджує, що вимога відповідача надати рішення суду суперечить змісту статті 19 Конституції України та обмежує права і свободи людини і громадянина, які закріплені статтею 22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Звертає увагу на те, що наявність рішення суду про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року є обов`язковою вимогою, яка закріплена на законодавчому рівні, на що вказує відповідач у наданій відповіді. Тобто реалізація права позивача на отримання паспорта у формі книжечки зразка 1994 року можлива лише за наявності рішення суду.

З цих підстав, покликаючись на положення статті 245 КАС України, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні учасники справи не зверталися.

Дослідивши докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 05.08.2020 разом із законним представником Чикун Марією Петрівною звернулись до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою про видачу паспорта у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-XII, відмовляючись при цьому від надання згоди на обробку персональних даних (а.с.15, 48). До цієї заяви долучено заяву про видачу паспорта громадянина України (додаток 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України), заповнену та підписану ОСОБА_2 (а.с.16, 52), копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а.с.14, 49), довідку про реєстрацію місця проживання особи (а.с.17,50), дві фотокартки розміром 35 x 45 мм.

За результатами розгляду заяви від 05.08.2020 листом Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області від 02.09.2020 №КО-33/6/6119-20/6119/6286-20 «Про розгляд звернення» ОСОБА_2 повідомлено про те, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 здійснюється територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відповідно до вимог Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України: 1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі поданої нею особисто заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку; 2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники). Також заявника повідомлено про перелік документів, які необхідно подати особисто для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області (а.с.18, 53).

Не погоджуючись із такою відповіддю Кременецького РВ УДМС в Тернопільській області, оформленою листом від 02.09.2020 №КО-33/6/6119-20/6119/6286-20, позивач звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак суд, зважаючи на предмет позову, перевіряє чи оскаржувані рішення (відповідь у формі листа), дії (бездіяльність) відповідача прийняте, вчинені (допущені) у відповідності до зазначених вище умов.

Відповідно до пункту 1 статті 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.

Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.

Одним із документів Реєстру, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зазначено паспорт громадянина України (підпункт "а" пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 5492-VI).

Відповідно до частини третьої статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України <…> містять безконтактний електронний носій.

Частинами першою, другою статті 14 Закону №5492-VI передбачено, що форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Згідно з частиною другою статті 15 Закону № 5492-VI бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону № 5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Підстави, за яких уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа, установлено в частині сьомій статті 16 Закону № 5492-VI.

Так, уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником. У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Відповідно до статті 20 Закону № 5492-VI за оформлення (у тому числі замість втрачених або викрадених), обмін документів справляється адміністративний збір, а за проведення таких дій за кордоном - консульський збір. Адміністративний збір справляється у порядку, визначеному цим Законом.

За оформлення паспорта громадянина України вперше адміністративний збір не справляється.

Частинами першою, другою статті 21 Закону №5492-VI визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Отже, у разі відсутності у особи чинного паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

На даний час чинне законодавство передбачає можливість громадян України отримати паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, або у формі книжечки, порядок отримання яких чітко регламентований та передбачає подання зацікавленою особою заяви-анкети чи заяви за встановленими формами та необхідних документів.

Пунктами 2, 3 Положення, яке є чинним, передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Громадянин повинен надійно зберігати паспорт.

Згідно з пунктами 13, 14 цього Положення для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України. За видачу паспорта справляється державне мито.

Також на виконання положень частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону №5492-VI Кабінет Міністрів України 25.03.2015 прийняв постанову №302 (далі - Постанова №302), якою затвердив зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).

Судом встановлено, що у спірному випадку ОСОБА_2 звернулася до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.

Своє бажання отримати паспорт у формі книжечки ОСОБА_2 аргументує тим, що не надає згоди на збір і обробку її персональних даних та передачі таких даних до Єдиного державного демографічного реєстру, що в свою чергу є необхідною умовою для видачі паспорта у формі картки, через наявні релігійні переконання.

У зв`язку тим, що норми Порядку № 302 регламентують оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, а питання видачі паспорта громадянина України, які виявили намір отримати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, не було врегульовано, то постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302", було внесено зміни до Постанови №302 (чинні з 07.06.2019). Зокрема пункт 3 Постанови №302 доповнено абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року".

З 21.06.2019 набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456.

Відповідно до пункту 1 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до абзацу п`ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. №302", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII (в редакції постанови Верховної Ради України від 23.02.2007 № 719-V), і визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302", норми Тимчасового порядку застосовуються до правовідносин у разі, якщо особа виявила бажання отримати паспорт у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, незалежно від наявності рішення суду.

Такі висновки суду ґрунтуються на аналізі постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 та виходячи з того, що іншого механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами державної міграційної служби паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 року №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України", чинне законодавство не визначає. Навіть, якщо особа не зверталась до суду, це не свідчить про відсутність у неї права на оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року.

Згідно з пунктом 2 розділу І Тимчасового порядку паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".

Відповідно до пункту 3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):

1) особі, яка досягла 16-річного віку, - на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).

Згідно з пунктами 4, 5 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Заяву заповнює особисто заявник від руки розбірливим почерком без скорочень та виправлень та власним підписом підтверджує правильність внесених до неї відомостей, а також надання згоди на обробку персональних даних згідно із Законом України "Про захист персональних даних". Якщо заявник через фізичні вади не може підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального підрозділу ДМС робить відмітку про неможливість такого підтвердження (пункт 7 розділу І Тимчасового порядку).

Після заповнення заявником заяви працівник територіального підрозділу ДМС перевіряє правильність заповнення заяви та її відповідність наданим документам, про що вчиняє відповідний запис у графі 9 заяви (пункт 8 розділу І Тимчасового порядку).

У графі 9 заяви працівник територіального підрозділу ДМС зазначає реквізити документів, що є підставою для оформлення паспорта (свідоцтва про народження / документа, що підтверджує обставини, на підставі яких паспорт підлягає обміну / втраченого/викраденого паспорта/ довідки про реєстрацію особи громадянином України та рішення суду). У разі подання довідки про реєстрацію особи громадянином України у графі "Службові відмітки" зазначаються номер і дата рішення про набуття особою громадянства України та країна попереднього громадянства (пункт 9 розділу І Тимчасового порядку).

Оригінали документів (крім довідки про реєстрацію особи громадянином України, паспорта, що підлягає обміну (у разі обміну паспорта), документів, що підтверджують сплату державного мита, рішення суду) повертаються заявнику після прийняття заяви, їх копії, завірені працівником територіального підрозділу ДМС, долучаються до заяви (пункт 10 розділу І Тимчасового порядку).

Відповідно до пунктів 11, 12 розділу І Тимчасового порядку після проведення перевірок та прийняття рішення про оформлення паспорта за заявою особи територіальний підрозділ ДМС отримує від територіального органу ДМС бланк паспорта громадянина України для його заповнення та подальшої видачі.

Після оформлення та видачі паспорта заява та подані документи зберігаються в алфавітному порядку у формі картотеки в територіальному підрозділі ДМС або у визначеному ДМС територіальному органі ДМС / структурному підрозділі апарату ДМС. Строки зберігання таких документів та матеріалів перевірки визначаються відповідно до вимог законодавства у сфері архівної справи і діловодства.

За змістом пункту 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IX Тимчасового порядку територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).

Суд дослідив, що подана ОСОБА_2 до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області заява відповідає встановленій чинним законодавством формі, визначеній у додатку 1 до Тимчасового порядку (а.с.16, 52).

Як встановлено судом, ОСОБА_2 разом із законним представником звернулися до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою про видачу ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки через наявність релігійних переконань. У вказаній заяві додатково зазначили, що дана заява (із додатками) подається в порядку встановленому Положенням про паспорт громадянина України, а тому не може бути розглянута у відповідності до Закону України "Про звернення громадян" і обов`язком посадових осіб уповноважених на виконання функцій держави є прийняття рішення.

До цієї заяви було додано заяву про видачу паспорта громадянина України (додаток 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України), особисто заповнену та підписану ОСОБА_2 , копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , довідку про реєстрацію місця проживання особи та дві фотокартки розміром 35 x 45 мм.

Тобто заява про видачу паспорта громадянина України від 05.08.2020 подана особисто ОСОБА_2 , як особою, яка досягла 16-річного віку за зразком, наведеним у додатку 1 до Тимчасового порядку, разом із заявою подано передбачені нормами Тимчасового порядку документи.

Заява ОСОБА_2 мала розглядатися за процедурами, передбаченими Тимчасовим порядком, незважаючи на відсутність рішення суду, оскільки, як вже зазначено вище, інших механізму, правил та порядку оформлення та видачі підрозділами ДМС паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України", чинне законодавство не визначає.

Надаючи оцінку відповіді Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області, оформленої листом від 02.09.2020 №КО-33/6/6119-20/6119/6286-20 "Про розгляд звернення", суд зазначає таке.

Зі змісту листа вбачається, що така відповідь не є рішенням у розумінні Закону № 5492-VI та Тимчасового порядку про відмову ОСОБА_2 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII, а містить лише роз`яснення з приводу порядку отримання паспорта громадянина України у формі книжечки та вказує на необхідність особистого звернення заявника.

Відтак суд звертає увагу, що з оскаржуваної відповіді Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області, не вбачається саме відмови ОСОБА_2 в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, така відповідь містить роз`яснення положень Тимчасового порядку та необхідність заявнику особисто звернутися до органу ДМС, та надати визначені Тимчасовим порядком документи.

Суд зазначає, що розгляд поданої заяви відбувся відповідно до Закону України "Про звернення громадян", що свідчить про те, що заява ОСОБА_2 не розглянула по суті та за процедурами, передбаченими Тимчасовим порядком. Тобто у встановлені строки відповідачем не було прийнято рішення ні про оформлення паспорта за заявою ОСОБА_2 , як це передбачено пунктами 4, 11 розділу І, пунктом 5 розділу III Тимчасового порядку, ні про відмову в оформленні чи видачі паспорта з підстав, передбачених пунктом 1 розділу IX Тимчасового порядку, що призвело до порушення права заявника на належний розгляд його заяви.

Лист відповідача від 02.09.2020 не є правовим актом індивідуальної дії та не може вважатися рішенням про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке може бути оскаржено до суду.

При цьому відповідач не навів ні у листі від 02.09.2020 №КО-33/6/6119-20/6119/6286-20, ні у відзиві на позов, які саме вимоги Тимчасового порядку не дотримані ОСОБА_2 , які саме документи не подані. Фактично заява не розглядалася по суті у відповідності до вимог Тимчасового порядку.

Суд звертає увагу, що за правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Згідно з частинами першою та другою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.

У ході розгляду справи суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки у встановлений спосіб не розглянув заяву ОСОБА_2 про видачу їй паспорта громадянина України разом з доданими до неї документами.

Відтак слід визнати протиправною бездіяльність Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 05.08.2020 про видачу паспорта громадянина України.

Визначаючи спосіб захисту права, порушеного протиправною бездіяльністю відповідача, суд керується частиною четвертою статі 245 КАС України, якою передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки у матеріалах справи відсутні докази здійснення відповідачем процедур, передбачених пунктами 8-11 розділу І, пунктами 2, 3 розділу III Тимчасового порядку, а саме перевірки інформації та звірки даних особи, за наслідками яких згідно з пунктом 5 розділу III Тимчасового порядку територіальним підрозділом ДМС приймається рішення про оформлення паспорта, тому ці обставини не дають суду підстав для зобов`язання відповідача прийняти конкретне рішення про оформлення та видачу паспорта ОСОБА_2 .

Відтак належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, буде саме зобов`язання Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про видачу паспорта громадянина України відповідно до Тимчасового порядку, з прийняттям відповідного рішення за результатами розгляду такої заяви.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Щодо посилання позивача на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17, то суд зазначає таке.

Великою Палатою Верховного Суду були визначені наступні ознаки типової справи, за наявності яких адміністративна справа відноситься до вказаної зразкової справи, а саме:

а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;

б) відповідач - територіальні органи ДМС України;

в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ.

Висновки Великої Палати Верховного Суду у вказаній зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ, та у разі, якщо такі правовідносини виникли до набрання чинності Тимчасовим порядком та до внесення змін до Постанови №302 постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", якими до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року вирішено здійснювати таке оформлення та видачу паспортів у тому ж порядку, що й громадянам України, щодо яких прийнято відповідне рішення суду про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тобто дана справа не є типовою адміністративною справою.

Відтак застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених у постанові від 19.09.2018 у справі №806/3265/17, можливе лише в частині правовідносин щодо права особи на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 №2503-ХІІ. Проте реалізація такого права на даний час здійснюється в інший спосіб, ніж той, що мав місце у зразковій справі.

Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, з огляду на часткове задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 420,40 грн, сплачений згідно з квитанцією №0.0.1859763988.1 від 06.10.2020 (а.с.31). Зважаючи на те, що відповідач є територіальним підрозділом Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань юридичної особи Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_2 від 05 серпня 2020 року про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки (з доданими до неї документами).

Зобов`язати Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки (згідно з Положенням про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII) відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 червня 2019 року №456, з прийняттям відповідного рішення за результатами розгляду заяви, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (46001, бульвар Шевченка, 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 37839038) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 22 червня 2001 року) судовий збір у сумі 420,40 грн (чотириста двадцять грн 40 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області 22 червня 2001 року).

Відповідач: Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (47000, Тернопільська область, місто Кременець, вулиця Драгоманова, 9, місто Кременець), територіальний підрозділ юридичної особи Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (46001, бульвар Шевченка, 10, місто Тернопіль, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 37839038).

Повний текст рішення складено та підписано 03 грудня 2020 року.

Суддя Чепенюк О.В.