Рішення № 93265351, 03.12.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2020
Номер справи
480/4564/20
Номер документу
93265351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2020 року Справа № 480/4564/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради "Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова"

до Управління Держпраці у Сумській області

про визнання протиправним та скасування припису,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне некомерційне підприємство Конотопської міської ради "Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати припис про усунення виявлених порушень від 15 червня 2020 року № СМ8145/2032/АВ/П, складений інспектором праці Димитровою Тетяною Олександрівною.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на підставі направлення №272/СМ8145 на проведення інспекційного відвідування суб`єкта господарювання проведено інспекційне відвідування Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради “Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова”, за результатами якого складено акт від 12.06.2020 №СМ8145/2032/АВ/П, який в порушення вимог Закону України “Про основні засади державного (нагляду) контролю у сфері господарської діяльності” мав низку недоліків (не зазначений тип заходу: плановий або позаплановий (абзац третій ч. 6 ст.7); предмет державного нагляду ( контролю) (абзац п`ятий ч. 6 ст.7 ); найменування органу державного контролю (абзац п`ятий ч. 6 ст.7), а також здійснені посилання на локальні нормативні документи (накази позивача), які не містять точних реквізитів, а саме дати видання). Позивач не погодився з висновками інспектора, про що зазначив в акті в зв`язку з тим, що висновки акту не відповідають фактичним обставинам справи.

На підставі акту інспекційного відвідування від 12.06.2020 №СМ8145/2032/АВ/П, не враховуючи надані зауваження позивача, відповідачем винесено припис про усунення виявлених порушень від 15.06.2020 року № СМ8145/2032/АВ/П, яким зобов`язано головного лікаря ОСОБА_1 до 15 липня 2020 року усунути порушення, зазначені в акті. Позивач вважає, що припис про усунення виявлених порушень від 15.06.2020 року №СМ8145/2032/АВ/П є протиправним та таким, що прийнятий всупереч нормам чинного законодавства України, оскільки всупереч ст. 259 КЗпП порядок державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю Кабінетом Міністрів України не розроблений, Управління Держпраці у Сумській області здійснюється проведення інспекційного відвідування без належного правового підґрунтя.

До того ж складання такого документу як припис при здійсненні перевірок згідно ст. 259 КЗпП України взагалі не передбачено частинами 1-4, 6 та 10 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного (нагляду) контролю у сфері господарської діяльності” у відповідності до частини п`ятої статті 2 та цього закону. Зокрема, частинами 1-4, 6 та 10 ст. 7 розпорядчими документами органів державного нагляду (контролю) з визначеними до них вимогами є: наказ (рішення, розпорядження) на здійснення перевірки (ч.І ст.7), посвідчення (ч.2 ст. 7) та акт (ч.б ст.7).

Крім цього, форма припису, яка використана інспектором праці Димитровою Т.О., затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 18 серпня 2017 року № 1338 розроблена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, яка втратила чинність згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 826/8917/17 від 14.05.2019 р. Наслідки визнання нормативного акту нечинним визначено ч. 2 ст. 265 КАС України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Також позивач зазначив, що в приписі про усунення виявлених порушень від 15.06.2020 року №СМ8145/2032/АВ/П зроблено посилання на порушення наступних нормативних документів: ст. 94 КЗпП України, ч.1.ст. 1 Закону України “Про оплату праці” та наказу МОЗ України від 02.04.2020 №768, що викладено в змісті виявленого порушення: “медичним та іншим працівникам КНП КМР “Конотопська ЦРЛ ім. ак. М.Давидова”, які були безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширення гострої респіраторної хвороби СОVID-19 у березні 2020 року заробітна плата нарахована та виплачена за виконану ними роботу не в повному обсязі, а саме: доплати в розмірі трьох посадових окладів за березень 2020 року медичним та іншим працівникам закладу, які безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (СОVID-19), нараховані та виплачені з моменту виявлення першої хворої (з 23.03.2020р.), а не за весь робочий час”.

З такою позицією інспектора праці позивач не погоджується, оскільки ст. 94 КЗпП України та ч.1 ст. 1 “Про оплату праці” передбачено, що заробітна плата працівникам виплачується у грошовому виразі, за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується. Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається КЗпП України, Законом України “Про оплату праці” та іншими нормативно- правовими актами.

При нарахуванні доплат працівникам лікарні за березень 2020 р. враховувався не лише відпрацьований ними у безпосередньому контакті з хворими час, а й інші обставини - ступінь ризику зараження, кількість хворих, яким надана допомога, функції і завдання, які виконують медичні працівники, якість їх виконання, з врахуванням норми наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 2 червня 2003 р. № 145 “Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб” (далі - Наказ № 145).

Відповідно до ст. 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб від 06.04.2000 р. №1645-III, Постановою КМУ від 11.03.2020 р. №211 встановлено карантин через пандемію коронавірусної хвороби з 12 березня 2020 року. Разом з тим, спеціальні законодавчі норми та нормативно - правові документи щодо встановлення доплат за березень були прийняті лише з квітня поточного року.

Порядок оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій визначений Наказом 145, що реалізує норми ст. 40 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” і є чинним на теперішній час.

Згідно з п.п. “а” п.п. 1.1. п.1 Наказу №145 за умови встановлення КМУ карантину (з 12.03.2020р.) медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров`я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Таким чином, в цьому наказі диференційовано визначений розмір доплат в залежності від ступеню професійного ризику працівника в умовах ліквідації епідемії, що і було враховано при нарахуванні доплат працівникам лікарні за березень 2020 року.

Медичні та інші працівники лікарні, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, отримали доплату за березень у розмірі не менше 300% окладу, чим жодним чином не порушено вимоги діючого законодавства України.

Таким чином, висновок інспектора здійснений необґрунтовано без врахування вимог Наказу №145.

Наказ МОЗ України №768, на який посилається інспектор в приписі, набрав чинності тільки 02.04.2020 на виконання абзацу 2 п.п. “а” п.п. 1.1. п.1 Наказу №145 і лише встановлює перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширення гострої респіраторної хвороби СОVID-19 та лікуванням пацієнтів з гострою респіраторною хворобою та не містить в розпорядчій частині вимог по здійсненню доплат, проте, механізм нарахування міститься в абзаці першому п.п. “а” п.п. 1.1. п.1 Наказу №145.

Крім того, 23.03.2020 року Кабінетом Міністрів України була прийнята також перша редакція Постанови № 246 “Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2”, яка так і не запрацювала.

Таким чином, при нарахування доплат за березень 2020 р. діяли норми різних нормативно - правових актів, які допускали неоднозначне їх трактування, а спеціальні законодавчі норми та нормативно - правові акти щодо встановлення доплат за роботу у умовах СОVID-19 запрацювали лише з квітня 2020 року.

Тобто, нарахування доплат за березень 2020 р. проводилось виключно на підставі діючих нормативних актів, в жодному разі не порушуючи норми законодавства, зазначені в приписі, а саме: ст. 94 КЗпП України, ч.1 ст.1 Закону України “Про оплату праці”, наказу МОЗ України від 02.04.2020 №768. Заробітна плата працівникам у березні 2020 року нарахована та виплачена за виконану ними роботу в повному обсязі, при цьому доплати в розмірі трьох посадових окладів здійснювались пропорційно відпрацьованому часу в осередках небезпечних інфекційних хвороб, як передбачено п.п. “а” п.п. 1.1. п.1 Наказу №145. Нарахування доплат за повний місяць (як зазначено у приписі) суперечить нормам п. 1 Наказу №145, яким передбачено, що доплати медичним та іншим працівникам здійснюються за умови встановлення Кабінетом Міністрів України карантину в порядку, визначеному ст. 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” за фактично відпрацьований час в цих умовах, тобто з дня перебування першого хворого на СОVID-19 у лікарні ( з 23 березня 2020).

Також позивач зазначив, що з тексту припису, винесеного відповідачем, не можливо встановити які дії повинен здійснити позивач, а саме: кому із працівників лікарні, в якому розмірі та згідно якого нормативного документу необхідно здійснити доплати в розмірі трьох посадових окладів не за фактично відпрацьований час, а за весь час роботи, якщо нормативними документами, на які інспектор посилається у приписі вчинення таких дій не передбачено.

Відповідно до ст. 16 Закону України “Про оплату праці” на підприємствах і в організаціях, які знаходяться на госпрозрахунку і отримують дотації з бюджету, організація оплати праці здійснюється відповідно до статті 15 цього Закону, але в межах визначених для них у встановленому порядку сум дотацій та власних доходів з урахуванням умов, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Фінансування на доплати за березень 2029 року здійснювалось за кошти Державного бюджету, які використані позивачем в повному обсязі.

Комунальне некомерційне підприємство Конотопської міської ради “Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова” є неприбутковою організацією, метою діяльності є надання первинної і вторинної/спеціалізованої медичної допомоги та забезпечення медичного обслуговування населення, шляхом надання йому медичних послуг у порядку та обсязі, встановлених законодавством.

З 01 квітня 2020 року лікарня перейшла на нову модель фінансування, за якою відповідно до Закону України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” Національною службою здоров`я України фінансуються тільки ті медичні послуги, які входять до пакету медичних послуг Програми медичних гарантій.

Здійснення доплат працівникам за роботу з хворими на СОVID-19 передбачено Договором №2982-Е520-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій від 21.05.2020, зокрема надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, з 01.04.2020 ( п.8.3. додатку №31 до договору). Кошти на здійснення доплат працівникам за березень 2020 за роботу з хворими на СОVID-19 даним пакетом не передбачено, тобто відсутнє джерело для здійснення виплат, які вимагаються приписом.

Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що оскаржуваним приписом був порушений принцип презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно- правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю) (абзац 15 ст. 3 Закону України “Про основні засади державного (нагляду) контролю у сфері господарської діяльності”), а тому просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 24.07.2020 було відкрито провадження у вказаній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що вважає позовні вимоги необґрунтованими. Щодо постання позивача на те, що всупереч ст.259 КЗпП України порядок державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю не розроблений зазначив, що ст. 259 КЗпП України визначає лише орган, який має Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, та не визначає порядку проведення такого нагляду (контролю).

Щодо позовних вимог зазначив, що медичним та іншим працівникам КНП Конотопської міської ради “Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова” (далі - Заклад), які були безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у березні 2020 року заробітна плата нарахована та виплачена за виконану ними роботу не в повному обсязі.

Статтею 94 КЗпП України визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 ЗУ “Про оплату праці” визначено, що до структури заробітної плати входить, крім основної, також і додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Так, наказом Міністерства охорони здоров`я України № 768 від 02.04.2020 (далі - Наказ МОЗ № 768) медичним та іншим працівникам, які були безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 передбачена доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020. Згідно Наказу МОЗ № 768 умовами, за яких здійснюється виплата є:

- наявність посади працівника у Переліку, що затверджений Наказом МОЗ № 768 та

- наявність затвердженого керівником відповідного закладу персонального переліку працівників, яким встановлюється доплата за березень 2020 року.

Відповідно до наказу від 31.03.2020 №257 “Про нарахування премії за березень 2020 року” затверджено список працівників, які були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Відповідач зауважив, що цей наказ чітко визначає доплату в розмірі трьох окладів і без обмежування пропорційністю відпрацьованого часу проте з чітким окресленням березень 2020 р.

Відтак, за березень 2020 р. додаткові доплати до заробітної плати мають медичні та інші працівники, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 у розмірі трьох окладів (тарифних ставок). Тобто не повинно бути жодних обмежень у вигляді пропорційно відпрацьованого часу.

Із врахуванням наказу від 31.03.2020 №257 про нарахування премії у розмірі 250% середньомісячної заробітної плати за період з 23.03.2020 по 31.03.2020, наказу від 08.2020 №347 про доплату у розмірі 300% пропорційно відпрацьованому часу з 23.03.2020 по 31.03.2020, наказу від 15.03.2020 №362 про нарахування премії у розмірі 250% середньомісячної заробітної плати за період з 01.03.2020 по 22.03.2020, усі працівники інфекційного відділення отримали доплату за березень 2020 року у розмірі не менше 300% окладу. Проте, працівників інших відділень, які були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) та визначені у переліку від 31.03.2020, отримали доплат менше ніж 300% окладу за березень 2020 року. Так, рентген лаборанту відділення променевої діагностики ОСОБА_2 нараховано доплати та премії за березень у сумі 6297,93 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3636,0 грн. (2440,0 грн. за березень 2020 у зв`язку з перебуванням на лікарняному з 25.03.2020 по 31.03.2020), рентгенлаборнату ОСОБА_3 нараховано доплати та премії за березень у сумі 4553,13 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3447,0 грн., сестрі медичній приймального відділення ОСОБА_4 нараховано доплати та премії за березень у сумі 7548,43 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3447,0 (2955,0 грн. за березень 2020 у зв`язку з перебуванням на лікарняному з 25.03.2020 по 31.03.2020), сестрі медичній приймального відділення ОСОБА_5 нараховано доплати та премії за березень у сумі 8281,12 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3447,0 грн., молодшій медичній сестрі відділення анестезіології та інтенсивної терапії ОСОБА_6 нараховано доплати та премії за березень у сумі 6505,90 грн., годі як її посадовий оклад становить 2536,5 грн., сестрі медичній анестезиста ОСОБА_7 нараховано доплати та премії за березень у сумі 8793,90 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3826,0 грн., лікарю - анестезіологу ОСОБА_8 нараховано доплати та премії за березень у сумі 14625,35 грн., тоді як його посадовий оклад становить 5087,0 грн., лаборанту клініко - діагностичної лабораторії ОСОБА_9 нараховано доплати та премії за березень у сумі 5088,73 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3447,0 грн., лаборанту клініко - діагностичної лабораторії ОСОБА_10 нараховано доплати та премії за березень у сумі 5928,64 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3826,0 грн., лаборанту клініко - діагностичної лабораторії ОСОБА_11 нараховано доплати та премії за березень у сумі 5614,36 грн., тоді як її посадовий оклад становить 3826,0 грн.

Тобто, фактично доплату за березень 2020 року у розмірі не менше 300% окладу отримали 27 медичних працівників інфекційного відділення, лікар - анестезіолог ОСОБА_12 та лікар - ендокринолог ОСОБА_13 решта 35 працівників отримали доплат та премій за березень 2020 року у сумі меншій ніж 300% окладу (згідно списку від 31.03.2020).

За письмовим поясненням керівника окремим медичним працівникам, які зазначені у списку до наказу від 08.05.2020 №347, у тому числі лікарям - гінекологам, медичним працівникам терапевтичного відділення, медичним працівникам паталагоанатомічного відділення, відповідно до підпункту “а” пункту 1.1 абзацу пункту 1 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 №145, нарахована доплата в розмірі 3 схемних посадових окладів пропорційно відпрацьованому часу за періоди з 24.03.2020 по 31.03.2020. Так, пропорційно відпрацьованому часу нарахована доплата, зокрема, лікарю - паталагоанатому ОСОБА_14 (1827,58 грн.), лаборантам - паталагоанатомам ОСОБА_15 (1366,43 грн.), ОСОБА_16 (752,86 грн.), лаборантам клініко - діагностичної лабораторії ОСОБА_17 (546,57 грн.), ОСОБА_18 (546,57 грн.), ОСОБА_19 (462,43 грн.), ОСОБА_20 (462,43 грн.).

Тобто, всупереч Наказу МОЗ № 768, у Закладі здійснено виплату доплати в розмірі трьох посадових окладів за березень 2020 року медичним та іншим працівникам інфекційного відділення, які безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу (COVID-19), а медичним та іншим працівникам інших відділень - з моменту виявлення першої хворої (з 23.03.2020), а не за весь робочий час, чим порушено вимоги частини 1 статті 94 КЗпП України, частини першої статті 1 ЗУ № 108, наказу МОЗ України від 02.04.2020 №768.

Враховуючи вищезазначене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, а припис №СМ8145/2032/АВ/П від 15 червня 2020 року таким, що винесений у відповідності до вимог чинного законодавства, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 53-55).

У відповіді на відзив позивач не погодився з позицією відповідача та зазначив, що ним не спростовано доводи, наведені у позовній заяві, просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 84-85).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що на підставі направлення №272/СМ8145 на проведення інспекційного відвідування суб`єкта господарювання проведено інспекційне відвідування Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради “Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова” (а.с. 19).

За результатами вищезазначеного інспекційного відвідування складено акт від 12.06.2020 №СМ8145/2032/АВ/П (а.с. 20-25).

Позивач не погодився з висновками інспектора та подав заперечення на акт (а.с. 26).

На підставі акту інспекційного відвідування від 12.06.2020 №СМ8145/2032/АВ/П відповідачем винесено припис про усунення виявлених порушень від 15.06.2020 року № СМ8145/2032/АВ/П, яким зобов`язано головного лікаря ОСОБА_1 до 15 липня 2020 року усунути порушення, зазначені в акті (а.с. 27).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі Положення №96)Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 7 Положення №96 держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Статтею 259 Кодексу законів про працю України визначено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (зокрема їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 823 (далі Порядок № 823).

Відповідно до абз.1 п.1 Порядку № 823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Згідно абз.1 п.3 Порядку № 823 інспекторами праці є посадові особи Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів рад (далі - органи контролю), посадовими обов`язками яких передбачено повноваження щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі - контрольні повноваження).

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі направлення №272/СМ8145 на проведення інспекційного відвідування суб`єкта господарювання проведено інспекційне відвідування Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради “Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова” (а.с. 19).

За результатами вищезазначеного інспекційного відвідування складено акт від 12.06.2020 №СМ8145/2032/АВ/П (а. с. 20-25).

Згідно із зазначеним актом у ході інспекційного відвідування позивача виявлено порушення вимог законодавства, а саме не нарахована у повному обсязі додаткова заробітна плата працівникам, які включені до переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 за березень 2020 року.

Враховуючи виявлені в ході інспекційного відвідування порушення законодавства про оплату праці, керівнику позивача винесено припис про усунення виявлених порушень від 15.06.2020 року № СМ8145/2032/АВ/П, яким зобов`язано головного лікаря ОСОБА_1 до 15 липня 2020 року усунути порушення, зазначені в акті.

Відповідно до ст. 94 КЗпП України та ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно з положеннями частин 4 статті 97 КЗпП України власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Стаття 98 КЗпП зазначає, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України «Про оплату праці», де зазначено, що заробітна плата складається із основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додатковою заробітною платою є винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.

Листом Національної служби здоров`я України «Щодо оголошення про укладення договорів про медичне обслуговування населення» повідомляється, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» № 331 (далі - Постанова КМУ № 331) на сайті НСЗУ буде опубліковане Оголошення про укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, де одним з пакетів передбачена медична допомога, яка надається мобільними медичними бригадами, що утворені для реагування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2.

Частиною 2 пункту 1 Постанови КМУ № 331 передбачено здійснення додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров`я у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням обов`язкових доплат, надбавок) відповідно до законодавства.

В пункті 2 Постанови КМУ № 331 встановлено, що тарифи на медичні послуги з надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, екстреної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, медичної допомоги, яка надається мобільними медичними бригадами, що утворені для реагування на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, стаціонарної медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, яка надається окремими закладами охорони здоров`я протягом квітня 2020 р., у рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення включають фінансове забезпечення, зокрема здійснення передбачених законодавством додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров`я, які надають медичні послуги, пов`язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2

Пунктом 116-2 глави 27 «Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 р. № 65 (далі - Порядок № 65) зі змінами від 24.04.2020 передбачено, що тариф на медичні послуги із стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, встановлюється як глобальна ставка на місяць, що розрахована як комбінація ставки на медичну послугу за укомплектованість медичним персоналом, медичними виробами та лікарськими засобами, яка становить 498325,65 гривні, та ставки на медичну послугу за готовність надавати медичні послуги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, в умовах інтенсивної терапії, яка становить 171167,83 гривні.

Пунктами 116-9, 116-12 глави 29 Порядку № 65 передбачено, що НСЗУ укладає договори із закладами охорони здоров`я щодо надання медичної допомоги мобільними медичними бригадами закладів охорони здоров`я з відбору, зберігання та транспортування зразків біологічних матеріалів для тестування на SАRS-COV-2 методом полімеразної ланцюгової реакції (далі - мобільні бригади), укомплектованими штатними медичними працівниками таких закладів, що визначені структурними підрозділами з питань охорони здоров`я відповідних держадміністрацій та відповідають умовам закупівлі, в обсязі, що не перевищує 10 мобільних бригад на кожні 100000 населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Фактична вартість медичних послуг, які надаються мобільними бригадами, на місяць розраховується як добуток кількості мобільних бригад у закладі охорони здоров`я на дату подання звіту, тарифу на медичні послуги, які надаються мобільними бригадами, і коефіцієнта навантаження мобільних бригад, де коефіцієнт вираховується у залежності від кількості відборів зразків протягом відповідного звітного періоду у розрахунку на одну мобільну бригаду.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 02.04.2020 № 768 затверджено на період виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, визначених у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення виконання цих заходів Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.

Пунктом 2 зазначеного наказу встановлено, що персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров`я.

Наказами головного лікаря від 31.03.2020 року № 257 та 08.05.2020 року №347 затверджено персональний перелік медичних та інших працівників безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобіганню гострої респіраторної хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 та здійснено доплату в розмірі трьох посадових окладів за березень 2020 року з моменту виявлення першої хворої 23.03.2020 року медичним та іншим працівникам, які безпосередньо були зайняті на роботах з ліквідації захворювання серед людей на коронавірусну хворобу COVID-19.

Відповідно до наданих Державною службою України з питань праці роз`яснень з питань гарантій медичним працівникам: наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 № 145, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 № 523/7844 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб» передбачено, що за умови встановлення Кабінетом Міністрів України в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб на відповідних територіях карантину в порядку, визначеному статтею 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», зокрема, медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров`я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу.

Перелік посад працівників, яким здійснюється доплата в розмірі трьох або двох посадових окладів (тарифних ставок), затверджується Міністерством охорони здоров`я України.

Оплата праці медичних та інших працівників за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров`я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що зазначена доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) проводиться за весь робочий час, відпрацьований працівником у березні за професією (посадою), яка зазначена у переліку до наказу № 768 та у персональному переліку працівників, яким встановлена доплата, за наявності наступних умов: Професія (посада) працівника передбачена переліком до наказу № 768; Професія (посада) працівника передбачена персональним переліком працівників, яким встановлюється доплата, затвердженим керівником відповідного закладу охорони здоров`я.

З вище наведеного слідує, що наявність у закладі охорони здоров`я у березні 2020 року пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2, не впливає на проведення нарахування і виплату доплати у розмірі 3 посадових окладів за фактичний час роботи на посаді (за професією).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2 (далі - постанова КМУ № 246), в редакції, яка діє з 1 квітня 2020 року, встановлено, що на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби, визначений КМУ в акті про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби, до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата у розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов`язкових доплат та надбавок:

- у закладах охорони здоров`я, що надають медичну допомогу хворим на коронавірусну хворобу COVID-19 та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров`я, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу COVID-19;

- медичним та іншим працівникам спеціалізованих бригад для реагування на випадки коронавірусної хвороби COVID-19 центрів екстреної медичної допомоги, які уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров`я;

- у державних закладах охорони здоров`я, що визначені у рішеннях відповідних центральних органів виконавчої влади для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19.

Конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров`я.

Таким чином, зазначена доплата в розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов`язкових доплат та надбавок) проводиться за наявності наступних умов:

1) медичний заклад передбачено переліком закладів охорони здоров`я, зазначеним у постанові КМУ № 246;

2) медичний заклад уклав договір про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров`я, або це державний заклад охорони здоров`я, що визначений у рішенні відповідних центральних органів виконавчої влади для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу COVID-19;

3) посада працівника передбачена переліком посад працівників, яким встановлюється доплата, затвердженим керівником відповідного закладу охорони здоров`я;

4) працівник працював (працює) на посаді, передбаченій у переліку, затвердженому керівником відповідного закладу охорони здоров`я.

Доплати здійснюються за рахунок коштів, отриманих закладами охорони здоров`я відповідно до договорів про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг, укладених з Національною службою здоров`я, та з місцевих бюджетів.

Доплати, визначені абзацом четвертим пункту 1 постанови КМУ № 246, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного бюджету, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.

Таким чином, право на доплати виникає з дати укладення закладом договору про медичне обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення за відповідним переліком та обсягом медичних послуг з Національною службою здоров`я, або з дати визначення державного закладу охорони здоров`я для надання стаціонарної медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Суд зазначає, що між позивачем та НСЗУ укладено договір №2522-Е520-Р000 про медичне обслуговування населення, предметом якого є надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненої коронавірусом SАRS-COV-2.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить про безпідставність доводів представника позивача про необхідність виплати доплат працівникам лікарні за березень 2020 року пропорційно відпрацьованому ними часу у безпосередньому контакті з хворими на коронавірусну хворобу (COVID-19).

На посилання представника позивача щодо допущення відповідачем процедури проведення інспекційного відвідування та винесення спірного припису, суд зазначає, що будь-які процедурні порушення (в тому числі описки), пов`язані із самим процесом оформлення результатів діяльності суб`єктів владних повноважень по фіксації недотримання суб`єктом приватного права вимог законодавства оцінюється з урахуванням всіх обставин справи та необхідністю досягненням балансу, зокрема, між інтересами особи правопорушника, публічними інтересами, які проявляються у забезпеченні дотриманні роботодавцями трудового законодавства та захисті інтересів працівників. Зазначене, особливо стосується фіксації порушень з боку суб`єктів приватного права у сфері використання найманої оплачуваної праці. Такі формальні неточності не можуть бути, за загальним правилом, самостійною підставою для скасування по суті правомірних рішень суб`єктів владних повноважень, спрямованих на забезпечення законності та захист інтересів працівників у процесі реалізації ними конституційного права на працю.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Комунального некомерційного підприємства Конотопської міської ради "Конотопська центральна районна лікарня ім. академіка Михайла Давидова" до Управління Держпраці у Сумській області про визнання протиправним та скасування припису – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук