
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2020 року Справа № 480/3584/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3584/20 за позовом ОСОБА_1 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області про підтвердження громадянства та видачу паспорта громадянина України,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області та простить підтвердити факт його особи та громадянина України та видати паспорт громадянина України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач постійно проживав на території України і у 2000 році був засуджений до довічного ув`язнення. На звернення до Донецького апеляційного суду з проханням надати йому довідки з його кримінальної справи для підтвердження його проживання на території України надано відповідь, що отримати довідку з окупованої території не є можливим. Насьогодні позивач відбуває покарання в Роменській ВК-56 і за 12 років через працівника соціального відділу установи позивачу передавали новий перелік документів та довідок, однак вимоги про отримання паспорту постійно змінюються і Роменський міський відділ Управління державної міграційної служби України в Сумській область як відповідач має надати паспорт.
Ухвалою суду від 17.06.2020 позовну заяву було залишено без руху, оскільки подано з порушенням вимог ст.ст. 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України, після виконання вимог якої ухвалою суду від 10.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Державної міграційної служби України у Сумській області.
01.10.2020 представником Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позовної заяви відмовити та зазначає, що позивач з документами для встановлення або оформлення належності до громадянства України до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області та його територіальних підрозділів не звертався. Рішення про відмову в задоволенні клопотання про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України відносно позивача не приймалось. Також позивач з документами для оформлення паспорта громадянина України до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області та його територіальних підрозділів не звертався. Відмови в оформленні ОСОБА_1 паспорта громадянина України не надавались (а.с. 41-45).
Додатком до відзиву представником відповідача подано клопотання про розгляд справи за участі представника відповідача, в якому просить проводити розгляд справи №480/3584/20 за правилами загального позовного провадження з обов`язковим викликом представника відповідача.
Ухвалою суду від 05.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області про розгляд справи за участі представника відповідача.
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Вироком Апеляційного суду Донецької області від 02.10.2002 у кримінальній справі № 1-251/2002 ОСОБА_1 засуджено за ч. 3 ст. 142, п.п. "а", "г", "і", ст. 93 КК України та призначено покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна (а.с. 20-24).
На час звернення до суду позивач відбуває покарання у Державній установі "Роменська виправна колонія №56".
Позивач вказує, що про наявність у нього громадянства України свідчить те, що він навчався у школі, був зареєстрований та перебував на обліку у військовому комісаріаті в м. Єнакієво, засуджувався у 1997 році Єнакієвським міським судом та є виборцем.
Проте, на його звернення до Донецького апеляційного суду з заявою від 05.03.2020 про ознайомлення з матеріалами кримінальної справи № 1-251/2002, листом Донецького апеляційного суду від 20.03.2020, серед іншого, повідомлено, що надати для ознайомлення матеріали кримінальної справи № 1-251/2002 не вбачається можливим. У зв`язку з наявністю підстав вважати, що кримінальна справа була втрачена, додатково повідомлено, що згідно із ч. 1 ст. 524, ч. 1 ст. 525, ч. 1 ст. 526, ч. 2 ст. 527 КПК України втрачені матеріали кримінального провадження можуть бути відновлені за заявою учасника справи до якої додаються документи або їх копії, навіть якщо вони не посвідчені в установленому порядку, що збереглися у заявника. Заява про відновлення втраченого судового провадження подається до суду, який ухвалив вирок (а.с. 32).
Позивач вказує, що неодноразово звертався до відповідної служби установи виконання покарань з питання отримання паспорта громадянина, проте кожного разу йому передавали новий перелік документів та довідок.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про громадянство України", громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напне "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Перелік документів, що подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України визначено Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок № 215).
Відповідно до абз. 3 п.2, п.3 Розд.1 Порядку №215 заяви з питань громадянства оформлюються, крім іншого, про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.
Заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.
Заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні (п. 4 Порядку №215).
Відповідно до положень п. 90 Порядку № 215, територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує належність особи до громадянства України, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про встановлення або оформлення належності особи до громадянства України.
У відповаідності до п. 7, 8, 10 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (далі-Порядок № 302), оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються:
1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто;
2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники);
3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи чи закладу.
Паспорт видається:
не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання;
не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.
Паспорт, який оформлюється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання.
Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів".
Згідно з п. 19 Порядку № 302 подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС у разі відбування особою покарання в установах виконання покарань або перебування на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.
Особа, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, подає документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу (п. 20 Порядку № 302).
Згідно із п. 35 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта подає такі документи:
1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Водночас, суд зазначає, що за змістом статей 2, 5 та 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Завданням адміністративного судочинства, за приписами ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають начебто певні положення норм законодавства чи обставини впливають на їх правове становище.
Конституційний Суд України в рішенні від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 55 Конституції України зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку Управління Державної міграційної служби України в Сумській області та його територіальних підрозділів не звертався - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов`язаний перевірити рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Отже, законодавцем чітко встановлено порядок як встановлення або оформлення належності особи до громадянства України, так і оформлення паспорта громадянина України. Такі дії вчиняються відповідним територіальним органом Державної міграційної служби України лише за заявою особи, яка бажає підтвердити громадянство чи отримати паспорт громадянина України.
Сам позивач у позовній заяві не вказує, що він звертався з питання підтвердження його громадянства та видачі паспорта до відповідача. Позивач лише зазначає, що неодноразово звертався з цього питання до відповідної служби установи виконання покарань, на що йому надавались переліки документів, які мають бути подані до територіального органу Державної міграційної служби України.
Доказів того, що ОСОБА_1 подавав документи для встановлення або оформлення належності до громадянства України чи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу установи виконання покарань до територіального підрозділу ДМС, позивачем суду не надано. В свою чергу, в матеріалах справи також відсутня і відмова у встановленні або оформленні належності позивача до громадянства та оформленні позивачу паспорта громадянина України.
Отже, за відсутності відповідного звернення із заявою з відповідними вимогами та відмови суб`єкта владних повноважень у вчинені певних дій, викладеній у формі рішення, - відсутні й підстави вважати, що наявний публічно-правовий спір, а відтак, і порушення прав позивача.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивачем не доведено, що відповідачем порушено його права, свободи чи інтереси, а тому суд відмовляє в задоволенні позову про визнання протиправною відмови у встановленні або оформленні належності до громадянства України та визнання протиправною відмови у видачі паспорта громадянина України.
Щодо доводів ОСОБА_1 про те, що він неодноразово звертався до відповідної служби установи виконання покарань з питання отримання паспорта громадянина України, суд зазначає, що позивач не позбавлений права оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність Державної установи "Роменська виправна колонія №56" чи її посадових осіб.
Враховуючи викладене, суд наголошує, що позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду і його право не може бути обмежене, заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача, підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Головного управління Державної міграційної служби України у Сумській області про підтвердження громадянства та видачу паспорта громадянина України - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска