Рішення № 93264808, 30.11.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
400/1883/20
Номер документу
93264808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2020 р. № 400/1883/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Конкурсного комітету з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенського району, вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

треті особи:Товариство з додатковою відповідальністю "Вознесенськавтотранс", вул. Київська, 182, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

про:визнання протиправними та скасування рішення від 12.11.2019р. №1 в частині, пункту 11 розпорядження від 29.11.2019р. №218-р,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – позивач або ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області (далі – відповідач 1), співвідповідача – Конкурсного комітету з визначення перевірників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території (далі - співвідповідач або Конкурсний комітет), за участю третьої особи – Товариства з додатковою відповідальністю «Вознесенськавтотранс» (далі – третя особа або ТДВ «Вознесенськавтотранс») з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету оформлене протоколом засідання конкурсного комітету з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі територїї Вознесенського району від 12.11.2019 року № 1, в частині допуску до участі в конкурсі, затвердження кількості балів та визнання переможцем на об`єкті конкурсу № 5 (маршрут № 338 «Вознесенськ - Дорошівка») ТДВ «Вознесенськавтотранс»;

- визнати протиправним та скасувати пункт 11 розпорядження Вознесенської районної державної адміністрації № 218-р від 29.11.2019р. «Про визначення переможців за результатом проведеного 12.11.2019 року конкурсу з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенського району», замовником перевезень на яких є Вознесенська районна державна адміністрація, щодо визнання ТДВ «Вознесенськавтотранс» переможцем конкурсу за об`єктом конкурсу № 5.

Ухвалою суд від 03.06.2020р. справу № 400/1883/20 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив в позові, що відповідачем при проведенні конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, було неправомірно допущено до участі у конкурсі ТДВ «Вознесенськавтотранс», що є порушенням вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки третя особа не відповідає вимогам ст. 34 Закону, а саме: не організовано проведення періодичного навчання водіїв методам надання водіїв домедичної допомоги потерпілим від ДТП та не забезпечено проведення підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів автомобільного транспорту з питань безпеки перевезень, охорони праці та пожежної безпеки. Також, позивач зазначає про те, що ТДВ «Вознесенськавтотранс» подано на конкурс недостовірну інформацію щодо кількості транспортних засобів для обслуговування діючих автобусних маршрутів відповідно до укладених договорів. Крім того, запропоновані третьою особою до використання на автобусних маршрутах, які були об`єктами конкурсу не було подано до Державної служби України з безпеки на транспорті , засоби провадження господарської діяльності ліцензіата. Таким чином, з боку відповідача було допущено порушення Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, затвердженого Постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008р. (далі - Порядок) та Закону України «Про автомобільний транспорт».

Вознесенська районна державна адміністрація Миколаївської області заперечувала проти позову, про що вказано в письмовому відзиві на позовну заяву. Свою позицію відповідач 1 аргументував тим, що, № 1081 від 3 грудня 2008 року чітко регламентовано процедуру підготовки та проведення конкурсу і перевезення пасажирів на автобусному маршрутів загального користування, а не свободу дій та відсутність рівності сторін у відповідних правовідносинах. Організатором конкурсу досліджувалось питання відповідності перевізників ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», що підтверджується матеріалами справи, розглянуто та оцінено пропозиції за бальною системою та прийнято рішення по об`єктам конкурсу які були винесені на засідання конкурсу щодо переможців. Позовні вимоги на думку відповідача є безпідставними, тому задоволенню не підлягають.

Від співвідповідача – Конкурсного комітету з визначення перевірників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території, відзиву на позовну заяву, клопотань чи інших пояснень по справі до суду не надходило. Відповідач повідомлявся про розгляд справи належним чином.

Від третьої особи - ТДВ «Вознесенськавтотранс», пояснень щодо позовної заяви до суду не надходило, про розгляд справи третя особа повідомлена належним чином.

Від представника відповідача 1 та третьої особи до суду подано клопотання про розгляд справи за їх відсутності , в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований в якості фізичної особи-підприємця 24.05.2002р. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення.

29.01.2016р. розпорядженням Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області «Про затвердження Умов конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Вознесенського району

затверджено умови конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Вознесенського району.

Заявки на участі у конкурсі подали 13 перевізників, в тому числі Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та Товариство з обмеженою відповідальністю «Вознесенськавтотранс».

Рішенням Конкурсного комітету обидва претенденти були допущені до участі в конкурсі.

За результатами підрахунку балів конкурсним комітетом було встановлено претенденту Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 місце (нараховано 15 балів), а претенденту Товариству з обмеженою відповідальністю «Вознесенськавтотранс» - І місце (нараховано 29 балів).

Таким чином, відповідно до розпорядження відповідача 1 від 29.11.2019р. № 218-р «Про визначення переможців за результатами проведеного 12.11.2019р. конкурсу з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенького району» переможцем проведеного конкурсу визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Вознесенськавтотранс», яке за результатами розгляду набрало найбільшу кількість балів. Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 , визначено таким, що зайняв друге місце.

Позивач не погоджується з результатом проведено конкурсу, тому звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком проведения конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування затвердженого Постановою Кабінет) Міністрів України №1081 від 3 грудня 2008 року.

Згідно ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, покладається на районні державні адміністрації.

Пунктом 4 Порядку №1081 встановлено, що організатором на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньообласний маршрут), є обласні державні адміністрації.

Згідно з пунктами 8, 49 Порядку №1081 рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов`язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку.

Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.

Відповідно до ст.43 Закону України «Про автомобільний транспорт`визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про автомобільний транспорт`у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:

визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Відповідно до п.37 Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Відповідно до п.23 Порядку до складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Укртрансбезпеки, Державтоінспекції та громадських організацій. При цьому кількість представників громадських організацій, діяльність яких пов`язана з автомобільним транспортом, повинна становити не менш як 50 відсотків загальної кількості представників громадських організацій.

Відповідно до ст.13, 19 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.7, 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядку №101, головою Вознесенської райдержадміністрації прийнято наступні розпорядження:

- розпорядження голови райдержадміністрації від 25.10.2018 року № 317- р «Про затвердження Положення про конкурсний комітет з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом загального користування у Вознесенському районі»;

- розпорядження голови райдержадміністрації від 29.01.2016 року № 20- р «Про затвердження Умов конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Вознесенського району», яке було зареєстроване в Вознесенському міськрайонному управлінні юстиції 10 лютого 2016 року та № 3/213;

- розпорядження голови райдержадміністрації від 30.05.2019 №94-р «Про внесення змін до розпорядження Вознесенської райдержадміністрації від 29.01.2016 року №20 «Про затвердження Умов проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Вознесенського району», зареєстрованого в Головному територіальному управлінні юстиції у Миколаївській області 8 липня 2019 року за № 187/3472;

- розпорядження голови райдержадміністрації від 23.09.2019 року № 181- р «Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 25.10.2016 року № 366-р».

Порядком № 1081 регламентовано процедуру підготовки та проведення конкурсу й перевезення пасажирів на автобусному маршрутів загального користування.

Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити, що порядок передбачає імперативність, а не свободу дій та відсутність рівності сторін у відповідних правовідносинах, як про це зазначає позивач в позовній заяві.

12.11.2019 року відбулось засідання Конкурсного комітету з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенського району, на якому проведено конкурс з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенського району по 16 об`єктам (лотам), в тому числі по об`єкту №5 маршрут № 338 Вознесенськ-Дорошівка.

За результатами роботи конкурсного комітету, перевізників які приймали участь в конкурсі, було визначено переможців, що оформлено протоколом засідання конкурсного комітету з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходить за межі території Вознесенського району від 12 листопада 2019 року.

На вказаному конкурсі визначено переможців по об`єкту №5 маршрут № 338 Вознесенськ-Дорошівка, а саме у відповідності до п.42 Порядку у разі коли на один з об`єктів конкурсу і перевезення пасажирів на внутрішньо обласних, внутрішньорайонннх та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти. конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників - претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Тобто переможця визначено відповідно до бальної системи оцінювання, переможцем конкурсу визначено ТДВ «Вознесенськавтотранс», оскільки ним набрано більшу кількість балів, а ФОП ОСОБА_1 таким що зайняв друге місце.

Відповідно до п. 41 Порядку під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Тобто, Порядком визначено що представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника- претендента. До складу конкурсного комітету включені представники Державної служби України з безпеки на транспорті, Департаменту патрульної поліції Миколаївської області, Територіального сервісного центру №4844 РСЦ МВС України в Миколаївській області.

На підставі чого Вознесенською райдержадміністрацією для перевірки достовірності інформації поданої перевізниками на конкурс було направлено відповідні запити до контролюючих органів, згідно їх повноважень, до Державної служби України з безпеки на транспорті запит від 23.10.2019 року за № 678/02.02-12 та Департаменту патрульної поліції Миколаївської області від 23.10.2019 року №678, від 01.1 1.2019 року №714/02.02-12 щодо надання інформації, в межах компетенції, відповідності поданих документів учасниками конкурсу, в тому числі і відповідності вимогам ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Так як, відповідно до п.4 сг4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності...

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено систему органів державного регулювання та контролю, а саме Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Тобто, Закон України «Про автомобільний іранспорт» чітко визначає орган, який здійснює контроль та дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Відповідно до ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» належним та допустимим доказом невідповідності (відповідності) автомобільного перевізника є інформація Державної служби України з безпеки на транспорті.

В зв"язку з чим Вознесенською райдержадміністраціією і було направлено запит для отримання інформації про відповідність статті 34 автомобільних перевізників до Державної служби України з безпеки на транспорті та Департаменту патрульної поліції Миколаївської області від 23.10.2019 року №678, від 01.11.2019року №714/02.02-12. Відповідь, яка надійшла від Державної служби України з безпеки на транспорті №737602/15-19 від 08.11.2019 року та Департаменту патрульної поліції Миколаївської області від 06.11.2019 року №19397/41/16/02-2019, не містять інформації щодо невідповідності ТДВ «Вознесенськавтотранс» ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Отже, твердження позивача про те, що організатором конкурсу не досліджувалось питання відповідності перевізників ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт», на думку суду, є безпідставним та таким що не відповідає дійсності. Тому при прийнятті рішення згідно п.12 Порядку у Вознесенської райдержадміністрації як організатора конкурсу були відсутні підстави про прийняття рішення щодо недопущення ТДВ «Вознесенськавтотранс» до участі в конкурсі.

Посилання позивача про недостатню кількість транспортних засобів в ТДВ «Вознесенськавтотранс» також є безпідставними, не підтверджений належними доказами з боку позивача.

Разом з тим, Вознесенською райдержадміністрацією - організатором конкурсу, направлено запит до Державної служби України з безпеки на транспорті запит від 23.10 2019 року за № 678 О2.О2-Г2 з проханням надати інформацію по перевізникам, щодо діючих договорів, проте як вказав відповідач, на це питання відповіді не було надано.

Крім того, Вознесенською райдержадміністрацією направлялись запити до організаторів перевезень Вознесенського міськвиконкому, управління інфраструктури Миколаївської облдержадміністрації та отримані відповіді за №2132/01/01-02/14 від 30.10.2019року, за № 981-04 від 05.11.2019року.

Враховуючи вищевказані відповіді та кількість задіяних транспортних засобів за чинними договорами Вознесенської райдержадміністрації, суд приходить до висновку про достатню кількість транспортних засобів в ТДВ «Вознесенськавтотранс».

Твердження позивача, що нібито транспортні засоби ТДВ «Вознесенськавтотранс», які пропонувались до використання на автобусних маршрутах, які були об"єктом конкурсу не було подано (не включено до ліцензійної справи) до Державної служби України з безпеки на транспорті, як засоби провадження господарської діяльності ліцензіага є безпідставними. Оскільки відповідно до листа Державної служби України з безпеки на транспорті №7371/02/15-19 від 08.11.2019 року всі транспортні засоби ТДВ «Вознесенськавтотранс» включені до ліцензійної справи підприємства, в тому числі і по оскаржуваному позивачем об"єкту №5 маршрут № 338 Вознесенськ-Дорошівка, а саме транспортні засоби РУТА 25 НОМЕР_1 , РУТА 25А НОВА НОМЕР_2 , Рута 25 НОМЕР_3 та резерв БАЗ А 079.14 НОМЕР_4 .

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підтвердженими належними доказами у справі.

Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідач своїм правом скористався, надав суду обґрунтований відзив на поовну заяву та належні докази до справи, що підтверджують законність проведеного конкурсу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) до Конкурсного комітету з визначення перевізників пасажирів автомобільним транспортом на приміських маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Вознесенського району (вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 , Вознесенської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500) відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов