Рішення № 93264804, 27.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2020
Номер справи
380/8941/20
Номер документу
93264804
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/8941/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії за померлого ОСОБА_2 із 01 квітня 2019 року, виходячи із розміру його грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 06 серпня 2020 року № 11/918 про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України із врахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, зобов`язавши Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 із 01 квітня 2019 року основний розмір пенсії за померлого ОСОБА_2 , виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 06 серпня 2020 року № 11/918 про грошове забезпечення ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року, виготовленої Адміністрацією Державної прикордонної служби України із врахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що отримує пенсію в разі втрати годувальника – свого сина, загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

21 серпня 2020 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії за померлого сина ОСОБА_2 відповідно до нової (оновленої) довідки від 06 серпня 2020 року № 11/918 про розмір його грошового забезпечення, яка надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із Адміністрації Державної прикордонної служби України, з урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.

Листом від 28 серпня 2020 року відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку пенсії в разі втрати годувальника на підставі цієї довідки, повідомивши про те, що після визнання протиправними і скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, у зв`язку з чим відсутні підстави для проведення такого перерахунку.

Бездіяльність відповідача щодо перерахунку з 01 квітня 2019 року призначеної їй пенсії в разі втрати годувальника на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивачка уважає протиправною, оскільки відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка викладена у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачка вказує, що саме з урахуванням цієї правової позиції Верховного Суду Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила та скерувала на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення її померлого сина ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року для перерахунку основного розміру пенсії в разі втрати годувальника з 01 квітня 2019, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Оскільки відповідач перерахунку її пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення не здійснив, позивачка змушена звертатися за захистом свого порушеного права до суду.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що після проведеного перерахунку пенсії військовослужбовцям з 01 січня 2018 року за нормами, чинними станом на 01 березня 2018 року та на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) та № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання згаданим рішенням суду законної сили не приймалося, а алгоритм дій державних органів щодо здійснення перерахунку пенсії не змінився.

Також відповідач вважає, що сама по собі довідка не породжує право позивачки на перерахунок її пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким їй з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. Зауважує, що довідка про грошове забезпечення, на підставі якої позивачці був здійснений перерахунок її пенсії нечинною не визнавалася, а проведений перерахунок не оскаржувався.

Відтак, відповідач вважає, що пенсія позивачці призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 23 жовтня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Як слідує з матеріалів справи позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію в разі втрати годувальника – сина, померлого військовослужбовця ОСОБА_2 , призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

04 липня 2020 року позивачка звернулася до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою, у якій просила у зв`язку з набранням 24 червня 2020 року законної сили рішенням Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо підготовки та надання до пенсійного органу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії підготувати і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку на ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за посадою відповідною або аналогічною останній штатній посаді (а.с.10).

Відповідно до листа Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/В-7451 від 10 серпня 2020 року позивачці на її заяву від 04 липня 2020 року надано довідку № 11/918 від 06 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, встановлених відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою відповідною останній штатній посаді її покійного сина ОСОБА_2 , яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (а.с.11).

Згідно указаної довідки (а.с.12) розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: контролер другої категорії відділення прикордонного контроля ОКПП «Прикарпаття» становить усього 10291,10 грн., з яких:

- посадовий оклад – 3080,00 грн.;

- оклад за військовим званням «прапорщик» – 950,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (30%) – 1209,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби (30%) – 1571,70 грн.;

- надбавка за кваліфікацію «клас 2» (3%) – 92,40 грн.;

- премія (110%) – 3388,00 грн.

У примітках до цієї довідки вказано, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

21 серпня 2020 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою (а.с.7), у якій просила здійснити із 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії за померлого ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року, яка поступила із Адміністрації Державної прикордонної служби України на виконання правового висновку Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 5896-6424/В-02/8-1300/20 від 28 серпня 2020 року (а.с.8-9) позивачку на її заяву від 21 серпня 2020 року повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

Крім того, у цьому листі зазначено про те, що на виконання Постанови № 103 з 01 січня 2018 року здійснено перерахунок пенсії позивачки в разі втрати годувальника з оновленого грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01 березня 2018 року.

Також суд встановив, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 08 вересня 2020 року № 1300-0330-8/70096 повернуло довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року Адміністрації Державної прикордонної служби України без виконання.

Уважаючи бездіяльність відповідача щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії в разі втрати годувальника на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, позивачка звернулася з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності бездіяльності відповідача щодо непроведення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії позивача в разі втрати годувальника на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи 06 серпня 2020 року Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила довідку № 11/918 про розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: контролер другої категорії відділення прикордонного контроля ОКПП «Прикарпаття» із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, яку надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

У примітках до цієї довідки вказано, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Проте, як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України листом від 08 вересня 2020 року № 1300-0330-8/70096 повернуло довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року Адміністрації Державної прикордонної служби України без виконання.

Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позиваки виникло право на перерахунок її пенсії в разі втрати годувальника – сина ОСОБА_2 , призначеної їй відповідно до Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, і для реалізації такого права позивачки Адміністрація Державної прикордонної служби України виготовила та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 із зазначенням у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно відмовив позивачці у проведенні перерахунку та виплати її пенсії на підставі такої довідки.

Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своєї бездіяльності щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивачки, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивачка на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набула право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Адміністрація Державної прикордонної служби України реалізувала у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 , які враховуються при перерахунку пенсії, додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання про протиправність бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Пунктом четвертим частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачці з 01 квітня 2019 року пенсії в разі втрати годувальника відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, то ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивачки буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно квитанції № 19107520 від 19 жовтня 2020 року при поданні позовної заяви позивач сплатила судовий у збір у розмірі 840,80 грн. Отже, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – задоволити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії в разі втрати годувальника відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 11/918 від 06 серпня 2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 840,80 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції № 19107520 від 19 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 02 грудня 2020 року.

Суддя Клименко О.М.