Ухвала суду № 93264787, 24.11.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
1.380.2019.006989
Номер документу
93264787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006989

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог

24 листопада 2020 року зал судових засідань №3 Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю представників:

відповідача Матюшка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовом до Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 2382) (вул. Марата, 16, м.Краматорськ, Донецька область, 84301; код ЄДРПОУ: 14321883), в якому просить суд:

-визнати дії Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) протиправними, які полягають у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” при обчисленні ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 20.06.2018 включно, розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018;

-зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) вчинити дії щодо перерахунку ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2018 по 20.06.2018 включно, розмір посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 № 2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018, та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт;

-зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) вчинити дії щодо перерахунку та виплатити з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018 по 20.06.2018 включно грошове забезпечення та грошову допомогу при звільненні передбачену ч. 2 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний календарний рік вислуги виходячи із розмірів грошового забезпечення обрахованого з урахуванням п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України від 07.12.2017 №2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на 01.01.2018;

-визнати протиправною бездіяльність Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо не нарахування ОСОБА_1 при звільненні компенсації за невикористані дні додаткової відпустки передбаченої п. 4 ст. 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2012 № 702 за 2013 - 2018 роки загальним терміном 38 календарних дні;

-стягнути із Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) на користь ОСОБА_1 компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки передбаченої п. 4 ст. 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2012 № 702 за 2013 - 2018 роки загальним терміном 38 календарних дня у сумі 22862,32 грн. із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;

-визнати протиправними дії Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби;

-зобов`язати Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 № 30 “Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився”.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що наказом начальника 11 прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України (Краматорський прикордонний загін) (військова частина 2382) від 06.06.2018 №144-ос прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби у зв`язку із закінченням строку контракту та наказом начальника цього ж загону від 20.06.2018 №156-ос виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення. Зазначає, що із наданих Краматорським прикордонним загоном документів з питань грошового та матеріального забезпечення встановлено, що під час проходження військової служби у зазначеному загоні та звільнення з військової служби, відповідачем не у повному обсязі виплачувалося позивачу грошове забезпечення та компенсаційні виплати, право на які останній набув у зв`язку із виконанням обов`язків військової служби. Окрім того, зазначає, що відповідачем з 01.03.2018 всупереч п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” протиправно встановлено ОСОБА_1 посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, у той час як відповідач зобов`язаний був встановити посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт. Вважає, що суть порушення полягає у тому, що відповідно до Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII “Про Державний бюджет України на 2018 рік”, станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 грн, а мінімальна заробітна плата - 3723 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати складає 1861,50 грн. Таким чином, вихідний показник, який повинен враховуватися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням є 1861,50 грн. Вважає, що шляхом розрахунку, слід дійти висновку, що посадовий оклад ОСОБА_1 повинен складати: 1861,50 грн х 1,75 = 3 257,60 грн, а не 3080,00 грн, як встановлено відповідачем. Також стверджує, що оклад за військовим званням, в свою чергу, повинен складати: 1861,50 грн х 0,54 = 1005,21 грн, у той час, як відповідачем встановлено суму 950 грн. Враховуючи викладене вважає, що Краматорський прикордонний загін протиправно з 01.03.2018 до 20.06.2018 не застосував п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” при обчисленні ОСОБА_1 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018. Як наслідок таких протиправних дій відповідача, стверджує, що грошове забезпечення ОСОБА_1 , яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення у період із 01.03.2018 до 20.06.2018 виплачувалося у меншому ніж законодавчо визначеному розмірі. Крім того вважає, що вказані порушення призвели до зменшення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, яка відповідно до ч. 2 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та ст. 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплачується в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний календарний рік вислуги. Також позивач посилається на те, що відповідачем не здійснено виплату компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, передбачені п.4 ст.10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою КМУ від 01.08.2012 №702 за 2013-2018 роки загальним терміном 38 календарних дні. При цьому, посилається на рішення Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі від 16.05.2019 №620/4218/18. Щодо виплати компенсації при звільненні за неотримане речове майно зазначає, що 29.10.2018 на його розрахунковий рахунок перераховано заборгованість компенсації за неотримане речове майно. Однак, із наданої Краматорським прикордонним загоном відомості про вартість речового майна за час проходження військової служби на суму 18 023,00 грн вбачається, що такий документ за формою та змістом не відповідає довідці про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої встановлена додатком до постанови КМУ від 13.03.2016 №178. З огляду на викладене, вважає, що набувши право на речове майно під час проходження військової служби має право на його реалізацію при звільненні у спосіб отримання компенсації вартості неотриманого речового майна у повному обсязі за цінами станом на 01.01.2018.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що щодо нарахування грошового забезпечення позивачу підлягає застосуванню механізм, який передбачений пунктом 4 Постанови №704, який визначає множення саме розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а не 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року. Вважає, що саме пункт 4 Постанови №704 є основною нормою, яка підлягає застосуванню. Окрім того, щодо обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням з врахуванням мінімальної заробітної плати у місячному розмірі вказує на те, що законодавець встановив, що мінімальна заробітна плата є двох видів: у місячному розмірі та погодинному розмірі. Позивач вказує, що посадовий оклад та оклад за військовим званням повинні обчислюватись з врахуванням мінімальної заробітної плати у місячному розмірі. Відповідач вважає таку вимогу надуманою, оскільки жоден нормативно-правовий акт, на який посилається позивач, не містить норму, яка би передбачала механізм обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням з врахуванням мінімальної заробітної плати саме у місячному розмірі. Тому обраний захист прав та поновлення нібито порушених прав не відповідає діючому механізму обчислення посадових окладів та окладів за військовим званням, який встановлений законодавством України. Також зазначає, що наказом начальника Краматорського прикордонного загону від 22.10.2018 №596-аг було визначено виплатити позивачу грошову компенсацію за неотримане речове майно. На виконання зазначеного наказу, вказане нарахування та виплата були здійснені відповідачем, відповідно до платіжного доручення №2352 від 26.10.2018. З урахуванням наведеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою судді від 29.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.03.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.

Наказом начальника 11 прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 06.06.2018 №144-ос прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби у зв`язку із закінченням строку контракту та наказом начальника цього ж загону від 20.06.2018 №156-ос виключено із списків особового складу та усіх видів забезпечення.

Як встановлено судом, на час звільнення позивача з військової служби відповідачем не було проведено розрахунку по грошовому забезпеченню, а саме не виплачено грошову компенсацію за неотримане речове майно.

29.10.2018 року відповідачем на розрахунковий рахунок позивача перераховано заборгованість компенсації за неотримане речове майно грошові кошти в розмірі 23 968,94 грн.

Позивач вважає, що відповідач повинен нарахувати та виплатити йому компенсацію за неотримане речове майно без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, компенсація за неотримане речове майно не входить до грошового забезпечення військовослужбовця, оскільки закупівля речового майна здійснюється незалежно від виплати грошового забезпечення і лише при незабезпеченні військовослужбовця речовим майном здійснюється виплата грошової компенсації (відповідно до п.7 Порядку виплати військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178).

Суд звертає увагу, що спірні правовідносини пов`язані зі звільненням з публічної служби, тому під час обчислення строку звернення до суду із позовом цієї категорії застосуванню підлягають саме положення КАС України, як норм спеціального процесуального закону.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 815/2681/17.

Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23 вересня 2020 року у справі № 1.380.2019.003695.

Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частина 3 статті 122 КАС України передбачає, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Із аналізу зазначених положень процесуального закону слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (ч.5 ст.122 цього Кодексу).

У такій категорії справ законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, остаточний розрахунок з позивачем відповідач здійснив 29.10.2018 року, проте до суду з вимогами про визнання протиправними дій Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби та зобов`язання Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 № 30 “Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився” звернувся лише 23.12.2020 року.

Отже, позивач звернувся до адміністративного суду з позовними вимогами в частині визнання протиправними дій Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби та зобов`язання Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 № 30 “Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився” із пропуском установленого процесуальним законом місячного строку.

Згідно з положень п.8 ч.1 ст.240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби та зобов`язання Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 № 30 “Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився” слід залишити без розгляду, у зв`язку з пропуском строків звернення до суду, як передбачено п.8 ч.1 ст.240 КАС України.

Керуючись ст.ст. 240, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в :

Залишити позов без розгляду в частині позовних вимог про визнати протиправними дії Краматорського прикордонного загону (військова частина 2382) щодо нарахування та виплату при звільненні ОСОБА_1 компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби та зобов`язання Краматорський прикордонний загін (військова частина 2382) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з відрахуванням раніше проведених виплат грошову компенсацію за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 № 178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби за цінами предметів обмундирування визначеними розпорядженням Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2018 № 30 “Про доведення вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації та утримання за речове майно, строк носіння якого не закінчився”.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна