Рішення № 93264699, 02.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2020
Номер справи
380/9331/20
Номер документу
93264699
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9331/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 10.06.2020 року №133950004969 щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.10.2018 рпо 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 01.10.2018 по 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 02.06.2020.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що оскаржуваним рішенням органом Пенсійного фонду України відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Рішення обгрунтовано тим, що за період з 01.10.2018 шахта «Лісова» ДП «Львіввугілля» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.10.2018 по 31.05.2020 не зараховується зокрема, до стажу роботи за Списком №1. Стаж роботи за Списком №1 складає 8 років 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1. Проте, позивач зазначає, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії періодів його роботи.

Ухвалою суду від 02.11.2019 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 16.11.2020 (вх. № 60509), у якому зазначає, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. При розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії період роботи позивача з 01.10.2018 по 31.05.2020 у ВП “Шахта “Лісова” ДП “Львіввугілля” не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1, оскільки за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП “Шахта “Лісова” ДП “Львіввугілля”. Згідно поданих документів для призначення пенсії стаж роботи позивача за Списком № 1 складає 8 років 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до підпункту 1 п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” у віці 50 років. Отже, право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1 позивач набуде лише після досягнення 52 років.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 02.06.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 133950004969 від 10.06.2020 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пільгової пенсії, оскільки як вбачається із індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих ОСОБА_1 , за період з 01.10.2018 по сьогоднішній день шахта «Лісова» ДП «Львівугілял» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.10.2018 по 31.05.2020 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за Списком № 1. Стаж роботи за Списком № 1 складає 8 років 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у віці 50 років.

Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправним, звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплату пенсій визначає Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення”.

Відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення”, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Cписком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Cписком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення”, страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч.1 ст. 15 цього Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч.1 ст. 12 вказаного Закону.

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення”, обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Положеннями ст. 20 вищевказаного Закону передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 ст. 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Отже, періоди роботи, за які підприємство-страхувальник нарахувало застрахованій особі - працівнику заробітну плату та утримало з неї відповідні страхові внески (єдиний внесок), повинні зараховуватися до страхового стажу цієї застрахованої особи-працівника незалежно від того, чи сплатило фактично підприємство-страхувальник ці страхові внески, чи ні.

Крім того, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу – позивача (форма ОК-5) відомостей про сплату роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) для нарахування пенсії за спірний період не є підставою для позбавлення особи права на пенсію, оскільки остання не може нести за це відповідальність.

З огляду на наведене, суд зазначає, що несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законі права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством–страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії особи періодів її роботи на такому підприємстві.

Позбавлення працівника соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на підприємстві внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України є неприпустимим та суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 23 березня 2020 року у справі № 535/1031/16-а, від 30.09.2019 у справі № 316/1392/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) /п.14/, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, які, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 133950004969 від 10.06.2020 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пільгової пенсії, оскільки як вбачається із індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих ОСОБА_1 , за період з 01.10.2018 по сьогоднішній день шахта «Лісова» ДП «Львівугілял» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.10.2018 по 31.05.2020 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за Списком № 1. Стаж роботи за Списком № 1 складає 8 років 3 місяці 20 днів, що є недостатнім для призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у віці 50 років.

Отже, оскільки працівник не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення періоду роботи до страхового стажу за порушення, яке вчинене роботодавцем – платником страхових внесків (єдиного внеску), орган Пенсійного фонду України протиправно не зарахував період роботи ОСОБА_1 з 01.10.2018 по 31.05.2020 до відповідного стажу, посилаючись на зазначені ним обставини, чим порушив право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 133950004969 від 10.06.2020 протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, враховуючи те, що судом встановлено протиправне незарахування відповідачем періоду роботи ОСОБА_1 з 01.10.2018 по 31.05.2020 до відповідного стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд дійшов висновку про необхіднність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи з 01.10.2018 по 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля».

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області призначити пільгову пенсію за віком згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 02.06.2020, суд зазначає, що призначення пенсій входить до виключних повноважень відповідача, а тому така вимога задоволенню не підлягає.

Водночас, суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У зв`язку з цим, суд дійшов висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням часу роботи з 01.10.2018 по 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля».

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 133950004969 від 10.06.2020 .

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи з 01.10.2018 по 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля».

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з врахуванням часу роботи з 01.10.2018 по 31.05.2020 на відокремленому підрозділі шахта «Лісова» Державного підприємства «Львіввугілля».

5. Судовий збір в розмірі 840,80 стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 02.12.2020.

Суддя Костецький Н.В.