
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
02 грудня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/4688/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в якому позивач просив суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу ВП №61424487 від 29 липня 2020 року, винесену державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Антоновою В.Є.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов наступного.
За приписами пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач не додав до позовної заяви документ про сплату судового збору у встановлених порядку, при цьому просив звільнити від сплати судового збору, у зв`язку з відсутністю кошторисних асигнувань на цю статтю видатків.
Вирішуючи заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати, повернення судового збору, відстрочення та розстрочення сплати судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” з відповідними змінами (далі - Закон № 3674-VI).
Частиною другою статті 8 Закону України Про судовий збір передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Такими умовами є:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Вказаний перелік умов є вичерпний і розширеному тлумаченню не підлягає.
Зазначені позивачем умови не відносяться до вказаного переліку, які визначені в статті 8 Закону № 3674, а тому клопотання задоволенню не підлягає.
Оскільки позивачем не сплачено судовий збір за подачу позовної заяви і судом відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від його сплати, вказані обставини є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Згідно із частиною першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Станом на 01 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 2102,00 грн.
Частиною другою статті 4 Закону України № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду суб`єктом вданих повноважень, юридичною особою адміністративного позову майнового характеру пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України “Про судовий збір” встановлена ставка судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено позовну одну вимогу майнового характеру.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2020 року та враховуючи заявлені позовні вимоги, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Таким чином вказана сума судового збору повинна бути сплачена за наступними реквізитами:
Отримувач коштів - УК у м.Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37944909;
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП);
Код банку отримувача (МФО) – 899998;
Рахунок отримувача - UA218999980313141206084012080;
Код класифікації доходів бюджету – 22030101;
Призначення платежу - *; 101; ____ (реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____ (ПІБ позивача), Луганський окружний адміністративний суд.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду з вказаною позовною заявою.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 18.08.2020 Луганським окружним адміністративним судом винесено ухвалу у справі №360/3067/20, якою повернуто позивачу позовну заяву. Вказана ухвала суду отримана управлінням 26.08.2020. Ухвалою від 07.09.2020 по справі № 360/3284/20 Луганським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про залишення позовної заяви без руху та встановлення строку на усунення недоліків. 02.10.2020 Луганським окружним адміністративним судом винесено ухвалу у справі №360/3284/20, якою повернуто позивачу позовну заяву. Вказана ухвала суду отримана управлінням 12.10.2020. Ухвалою від 21.10.2020 по справі № 360/3990/20 Луганським окружним адміністративним судом винесено ухвалу про залишення позовної заяви без рух та встановлення строку на усунення недоліків. 17.11.2020 Луганським окружним адміністративним судом винесено ухвалу у справі №360/3990/20, якою ухвалено позовну заяву управління до відділу повернуто позивачу. Вказана ухвала суду отримана управлінням 27.11.2020. На підставі викладеного, позивач звернувся до суду із вказаним клопотанням.
Між тим, суд не може порахувати вказані обставини як поважні причини пропуску строку звернення до суду з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.287 КАС України, позовну заяву з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду:
1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Положеннями частини першої статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів, з дня вручення ухвали, особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини у справах «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер про Бельгії» виходить з того, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків звернення до суду за захистом порушених прав.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із її заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлення таких строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, а після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Вирішення судом питання про наявність або відсутність підстав для визначення причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними в конкретній справі залежить від вказаних у позовній заяві або у заяві про поновлення строку звернення до суду причин, підтверджених відповідними засобами доказування та доданими до них матеріалами.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані ті обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Як вбачається з матеріалів доданих до позовної заяви, позивач отримав оскаржувану постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) 05.08.2020.
13.08.2020 позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою від 10.08.2020 №1211-03-7/1686.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.08.2020 вищевказану позовну заяву повернуто позивачу.
В подальшому, як вказує позивач, останній неодноразово звертався до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою щодо оскарження постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 29.07.2020 ВП№61424487.
При цьому, доказів, які вказує позивач до матеріалів справи не надано.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що зазначені позивачем підстави пропуску строку є неповажними та не доведеними належними та допустими доказами.
Оскільки суд визнав неповажними зазначені позивачем причини пропуску строку звернення до суду, то вказана обставина є також підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для звернення до суду з заявою, в якій вказати інші підстави для поновлення строку, разом з наданням належних та допустимих доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Також, ч.2 ст.161 КАС України визначено, що суб`єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
В порушення ч. 2 ст. 161 КАС України позивачем надано копію позовної заяви з додатками.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Встановлені судом недоліки позовної заяви перешкоджають відкриттю провадження у справі, у зв`язку з чим є всі підстави для залишення позову без руху та встановлення строку для усунення недоліків протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання копії ухвали суду.
Керуючись статтями 48, 123, 133, 160, 161, 167, 169, 171, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Визнати неповажними причини пропуску строку звернення до суду управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу.
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - залишити без руху.
Встановити управлінню Пенсійного фонду України в м.Лисичанську Луганської області строк для усунення недоліків протягом 5 (п`яти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду:
- доказів про сплату судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок на вказані реквізити;
- докази направлення адміністративного позову від 30.11.2020 №1211-03-9/4495 відповідачу;
- заяви з зазначенням інших причин пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом разом з належними та допустимими доказами в підтвердження поважності причин пропуску строку.
У разі ненадання вищевказаних документів, позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяЄ.О. Кисельова