
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року Справа № 280/4195/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , зареєстрований: АДРЕСА_2 ) до Військової частини 3029 НГУ (вул. Військбуд, буд. 123, м. Запоріжжя, 69013, фактична адреса: вул.. Північне шосе, 113, м. Запоріжжя, 69006) та Головного управління Національної гвардії України (вул. Народного ополчення, буд. 9-А, м. Київ, 03151) про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
25.06.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) ОСОБА_1 до Військової частини 3029 НГУ (далі – відповідач 1, ВЧ 3029 НГУ) та Головного управління Національної гвардії України (далі – відповідач 2, ГУ НГУ), в якій позивач просить суд: зобов`язати відповідача 2 здійснити розрахунок вартості речового майна, яке на розраховано у довідці від 07.04.2020 №44 та виділити розраховану суму коштів відповідачу 1, а відповідача 1 зобов`язати у подальшому здійснити виплату цих коштів на користь позивача в якості компенсації за не отримане речове майно; зобов`язати відповідача 2 виділити кошти згідно довідки від 07.04.2020 №44 у розмірі 17314,70 грн. відповідачу 1, а відповідача 1 зобов`язати в подальшому здійснити виплату цих коштів на користь позивача в якості компенсації за не отримане речове майно; зобов`язати відповідача 1 здійснити виплату за не отримане речове майно на рахунок позивача.
Ухвалою від 30.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4195/20. Встановлено відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня її вручення для подання суду відзиву на позовну заяву.
24.07.2020 від відповідача 1 надійшов відзив на адміністративний позов. У наданому відзиві зазначено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої ГУ НГУ, а виплата грошової компенсації здійснюється в межах бюджетних призначень на закупівлю речового майна, передбачених ГУ НГУ на відповідний рік. Закупівлю речового майна здійснює центральна база забезпечення ГУ НГУ, а вже потім це майно передається до військових частин. Тому у ВЧ 3029 НГУ відсутні бюджетні призначення на закупівлю речового майна. Відповідно відповідач 1 не може самостійно здійснювати виплати в рахунок компенсації неотриманого речового майна. В зв`язку з чим вважає, вимогу щодо зобов`язання ВЧ 3029 НГУ виплатити грошову компенсацію необґрунтованою. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
27.07.2020 від позивача надійшов уточнений адміністративний позов в якому він просить суд: зобов`язати ГУ НГУ здійснити розрахунок вартості речового майна, яке не розраховано у довідці від 07.04.2020 за №44, та виділити розраховану суму коштів ВЧ 3029 НГУ. Зобов`язати ВЧ 3029 НГУ у подальшому здійснити виплату цих коштів на користь позивача в якості компенсації за неотримане речове майно за відповідними реквізитами:
Одержувач: ОСОБА_1 ,
РНОКПП одержувача: НОМЕР_1 ,
Банк одержувача: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», Київ, Україна
Рахунок: НОМЕР_2 ,
ІВАN: НОМЕР_3 ,
№ картки : НОМЕР_4 .
В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначає, що він проходив військову службу у ВЧ 3029 НГУ. Наказом відповідача від 01.06.2020 позивача, звільненого з військової служби у запас, виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення, проте не виплачено компенсацію вартості неотриманого речового майна. Позивач отримав довідку про вартість речового майна, що належать до видачі, в якій сума грошової компенсації зазначена частково (не вказана вартість деяких предметів), що призводить до зменшення загального розміру компенсації. На рапорт позивача йому було повідомлено, що здійснити розрахунок майна, яке не розраховано у довідці від 07.04.2020 за №44, неможливо оскільки ціни такого майна невідомі ГУ НГУ у зв`язку з тим, що майно не закуповувалось жодною військовою частиною НГУ. Позивач вважає бездіяльність відповідача 2 щодо не надання належним чином оформленої довідки про вартість неотриманого речового майна та не виділення коштів грошової компенсації вартості за неотримане речове майно у зв`язку із звільненням з військової служби вважає протиправною, із посиланням на норми Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 просить задовольнити позов.
03.08.2020 від ГУ НГУ надійшов відзив, в якому відповідач 2 заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідно до пункту 5 «Порядку виплати військовослужбовцям Збройні Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорт Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 № 17 вартість речового майна розраховується, виходячи із закупівельних цін такого майна, яке закуповувалося військовими частинами Національної гвардії України. Окремі предмети речового майна військовими частинами не закуповувались, тому ГУ НГУ закупівельні ціни на них до військових частин для нарахування звільненим військовослужбовцям грошової компенсації вартості за неотримане речове майно не надсилаються (розрахунок цін не проводиться). Також вважає передчасною вимогу позивача щодо виділення коштів в якості компенсації за неотримане речове майно. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Наказом командира ВЧ 3029 НГУ (по стройовій частині) від 01.06.2020 №110 майора ОСОБА_1 , звільненого відповідно до підпункту «б» п.2 ч.5 ст.26 ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу» з військової служби у запас Збройних Сил України за станом здоров`я наказом командувача НГУ від 29.04.2020 №79 о/с від 01.06.2020, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с 4).
При звільненні з військової частини з позивачем було проведено розрахунок.
При цьому, як вбачається із наказу, компенсацію вартості речового майна позивачу при звільненні не було виплачено.
Відповідно до Довідки про вартість речового майна, що належить до видачі майору ОСОБА_1 від 07.04.2020 №44, сума грошової компенсації за таке майно становить 17314,70 грн., усього 66 предметів (а.с. 9).
Проте, як вбачається із копії довідки від 07.04.2020 №44, вартість окремих предметів: Панама літня польова (2 шт.), Штани костюма літнього польового (2шт), Рукавички зимові (2 пари), Шарф-труба зимовий (1 шт.), Термобілизна (2 компл.), Бахіли утеплені (1 пара), Беруші спеціальні індивідуальні (1 компл.), Пальто зимове (2 шт.), Плащ демісезонний (2 шт.), Плащ-накидка з чохлом (1 шт.), Куртка і штани (1 компл.), Штани (2 шт.), Джемпер (1шт.), Кашне (1шт.), Рукавички трикотажні (1 пара), Рукавички шкіряні (1 пара), Шкарпетки літні (3 пари), Шкарпетки зимові (9 пар), зазначено на рівні 0,00 грн. (нуль гривень нуль копійок).
23.07.2020 відповідач 1 нарахував на особистий рахунок позивача кошти за неотримане ОСОБА_1 речове майно у розмірі 16972,64 гривні, що підтверджується випискою з ПриватБанку від 23.07.2020.
21.04.2020 позивач звернувся до командира ВЧ 3029 НГУ з рапортом, яким доповів про неповний розрахунок за неотримане речове майно (а.с. 10).
Листом від 12.06.2020 за №27/27/3-Г-501-СП, відповідач 2 повідомив позивача, що здійснити розрахунок майна, яке не розраховано у Довідці від 07.04.2020 за №44, неможливо оскільки ціни такого майна невідомі ГУ НГУ у зв`язку з тим, що таке майно не закуповувалось.
Не погодившись з наданою відповіддю позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.
Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).
У силу приписів абз. 2 ч. 1 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Пунктами 2, 3 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (надалі - Порядок №178), встановлено, що виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема звільнення з військової служби.
Відповідно до п. 4 Порядку №178, грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їхньою заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), в якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Приписами п. 5 Порядку №178 передбачено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини, виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 01 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Згідно з абз. 1 та 3 п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента від 10.12.2008 №1153/2008 (тут і надалі - Положення №1153/2008 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік.
Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.06.2017 №475 затверджено Інструкцію з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, згідно з пунктом 15 глави 1 розділу III якої військовослужбовці, які звільняються з військової служби в запас або відставку, отримують грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно (далі - грошова компенсація) в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року №178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно».
Закупівельна вартість речового майна, що використовується для нарахування грошової компенсації, доводиться ВРЗ до військових частин на початку року.
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби.
Водночас, застосовування у п. 3 Порядку №178 словосполучення «у разі звільнення з військової служби», а не, наприклад, «при звільненні з військової служби» дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно пов`язане з фактом закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).
Як зазначено вище, наказом командира ВЧ 3029 НГУ (по стройовій частині) від 01.06.2020 №110 майора ОСОБА_1 , звільненого відповідно до підпункту «б» п.2 ч.5 ст.26 ЗУ «Про військовий обов`язок та військову службу» з військової служби у запас Збройних Сил України за станом здоров`я наказом командувача НГУ від 29.04.2020 №79 о/с від 01.06.2020, виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.. При цьому, як вбачається із наказу, компенсацію вартості речового майна позивачу не виплачено.
Разом з тим, з наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що позивачем подано відповідачу 1 відповідний рапорт (заяву), що, зокрема, передбачено п. 4 Порядку №178.
Аналіз норм ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абз. 1 та 3 п. 242 Положення №1153/2008, а також п.п. 2, 3 Порядку №178 дає підстави для висновку про наявність у позивача права на грошову компенсацію замість недоотриманого речового майна при звільненні з військової служби.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №803/1135/17 та від 10.09.2019 у справі №803/774/17.
При цьому, суд не приймає доводи відповідачів про відсутність коштів на спірні виплати, виходячи з наступного.
Так, Європейський Суд з прав людини у рішенні у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00, пункт 26) визначив, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
З огляду на викладене, обмежене фінансування не впливає на наявність у відповідача 1 обов`язку щодо виплати позивачу грошової компенсації вартості за неотримане речове майно.
Посилання відповідача 1 на те, що він звертався до Південного Одеського територіального управління НГУ із відповідними запитами судом також не приймаються, оскільки доказів вказаним твердженням суду не надано.
На підставі викладеного, суд доходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання ВЧ 3029 НГУ здійснити виплату ОСОБА_1 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 01.06.2020, згідно з Порядком виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 є належним способом захисту порушених прав та інтересів позивача.
Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання ГУ НГУ здійснити розрахунок вартості речового майна, яке не розраховано у довідці від 07.04.2020 за №44, та виділити розраховану суму коштів ВЧ 3029 НГУ суд зазначає, що зі змісту виданої позивачу довідки вбачається, що вартість окремих предметів: Панама літня польова (2 шт.), Штани костюма літнього польового (2шт), Рукавички зимові (2 пари), Шарф-труба зимовий (1 шт.), Термобілизна (2 компл.), Бахіли утеплені (1 пара), Беруші спеціальні індивідуальні (1 компл.), Пальто зимове (2 шт.), Плащ демісезонний (2 шт.), Плащ-накидка з чохлом (1 шт.), Куртка і штани (1 компл.), Штани (2 шт.), Джемпер (1шт.), Кашне (1шт.), Рукавички трикотажні (1 пара), Рукавички шкіряні (1 пара), Шкарпетки літні (3 пари), Шкарпетки зимові (9 пар), зазначено на рівні 0,00 грн. (нуль гривень нуль копійок). Тобто, фактично таку вартість не визначено, що суперечить формі Довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, затвердженій Порядком №178 (графи «Вартість за одиницю» та «Сума грошової компенсації»).
При цьому, відповідно до приписів пункту 5 порядку №178 довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини, виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони (….). Отже вартість майна, зазначеного в довідці, повинен розрахувати та виділити компенсацію за неотримане речове майно саме відповідач 2.
Звідси, позовні вимоги в даній частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасника бойових дій, а тому питання розподілу судових витрат в частині витрати на сплату судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , зареєстрований: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини 3029 НГУ (вул. Військбуд, буд. 123, м.Запоріжжя, 69013, фактична адреса: вул. Північне шосе, 113, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 08803661) та Головного управління Національної гвардії України (вул. Народного ополчення, буд. 9-А, м. Київ, 03151; код ЄДРПОУ 08803498) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Національної гвардії України здійснити розрахунок вартості речового майна, яке не розраховано у довідці від 07.04.2020 за №44, що видана ОСОБА_1 , та виділити розраховану суму коштів Військовій частині 3029 НГУ.
Зобов`язати Військову частину 3029 НГУ здійснити виплату коштів ОСОБА_1 , на підставі розрахунку Головного управління Національної гвардії України щодо вартості речового майна, яке не розраховано у довідці від 07.04.2020 за №44.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль