Рішення № 93264186, 30.11.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
280/7673/20
Номер документу
93264186
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 листопада 2020 року о/об 17 год. 05 хв.Справа № 280/7673/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689)

про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадстру у Запорізькій області від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»; 2) зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області прийняти рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності із кадастровим номером 2324288200:19:013:0001 орієнтовною площею 2.0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області.

У позові зазначено наступне. Наказом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, орієнтовний розмір земельної ділянки площею 2,0000га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: місцерозташування земельної ділянки не відповідає ч.7 ст.118, ч.3, ч.4 ст.136 Земельного кодексу України. Проте, із даним наказом позивач не погоджується та вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що зумовлює звернення до суду із даним позовом.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. На розгляді у ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області перебувало клопотання ОСОБА_1 від 11.05.2020 (Вх.№М-4283/0/17-20 від 12.05.2020) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га (кадастровий номер 2324288200:19:013:0001), яка розташована на території Федорівської сільської ради, Пологівського району Запорізької області. Наказом від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області відмовило у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою на підставі ч.7 ст.118, ч.3, ч.4 ст.136 Земельного кодексу України. Вказана відмова обумовлена наступним. До клопотання про отримання земельної ділянки слід додавати графічні матеріали, на яких зазначено її бажане місце розташування. Метою надання цих матеріалів є необхідність її ідентифікації відповідачем для перевірки відповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Від перевірки указаних підстав залежить рішення відповідача про надання чи відмову в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. До вищеназваного клопотання позивачем була додана схема бажаного місця розташування земельної ділянки. Зокрема, на вказаному графічному матеріалі позначене бажане місце розташування земельної ділянки, знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2324288200:19:013:0001. Однак, земельна ділянка щодо якої подано клопотання на отримання дозволу включена в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу права на земельних торгах окремими лотами відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.10.2019 за №8-1799/15-19-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу на земельних торгах». Інформація про внесення земельної ділянки кадастровий номер 2324288200:19:013:0001 до вище зазначеного переліку підтверджується додатком до Наказу від 17.10.2019. Включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, виключає можливість відчуження цієї земельної ділянки її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів. Також, відповідач поділяє позицію Вищого адміністративного суду України викладену у відповідній постанові від 13.07.2017 по справі №821/445/16 з аналогічними позовними вимогами, у якій суд звернув увагу на таке: «Відповідно до практики Верховного Суду України отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про подальшу передачу такої земельної ділянки особі. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 19 січня 2016 року №21-3690а15, від 13 грудня 2016 року №21-2573а16 та інших. Таким чином, у випадку задоволення цього позову, може виникнути ситуація, коли ОСОБА_2 після розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки буде позбавлена можливості безпосередньо отримати у власність цю земельну ділянку, тобто очікування та затрати позивача будуть невиправданими».

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 02.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 30.11.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

На розгляді у ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області перебувало клопотання ОСОБА_1 від 11.05.2020 (Вх.№М-4283/0/17-20 від 12.05.2020) про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0000 га (кадастровий номер 2324288200:19:013:0001), яка розташована на території Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області.

У Наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» зазначено: «… Відповідно до статей 15-1, 33, 118, 122 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 (у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 №53), розглянувши клопотання гр. ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, НАКАЗУЮ: 1.Відмовити гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Федорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, орієнтовний розмір земельної ділянки площею 2,0000га, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: - місце розташування земельної ділянки не відповідає ч.7 ст.118, ч.3, 4 ст.136 Земельного кодексу України. 2.Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. …».

У Наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.10.2019 за №8-1799/15-19-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами» зазначено: «… Відповідно до статей 15-1, 93, 122, 135-139 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 №308, НАКАЗУЮ: 1.Включити земельні ділянки в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права оренди на які пропонують до продажу на земельних торгах згідно з додатком. 2.Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою. …».

В «Інформації про земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які станом на 17.10.2019 додатково включено до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги Головним Управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області», які є Додатком до Наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.10.2019 за №8-1799/15-19-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами», зокрема, зазначено: «… №з/п – 6; Місце розташування земельної ділянки – Федорівська сільська рада; Площа земельної ділянки, га – 5.3100; Цільове призначення (функціональне використання) – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; Кадастровий номер земельної ділянки – 2324288200:19:013:0001; …».

При вирішенні спору по суті суд виходить з вище викладеного та наступного.

Як передбачено ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

У ч.6 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Згідно з пп.13 п.4 “Положення про Головне управління Держгеокадастру в області”, затвердженого 29.09.2016 Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521 (надалі – “Положення про Головне управління Держгеокадастру в області”), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

У ч.10 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Як зазначено у ч.1 ст.135 Земельного кодексу України, земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Згідно з ч.3 ст.136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Відповідно до ч.4 ст.136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів. Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.

У ч.2 ст.2 КАС України зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Позивачем не надано до суду доказів визнання протиправним та скасування, тощо Наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.10.2019 за №8-1799/15-19-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами».

Зміст вказаного Наказу ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 17.10.2019 за №8-1799/15-19-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності права на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами» кореспондується з приписами ч.3, ч.4 ст.136 Земельного кодексу України.

Наведені у Наказі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» підстави відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою є зрозумілими та випливають із вимог ч.7 ст.118, ч.3, ч.4 ст.136 Земельного кодексу України.

З огляду на матеріали справи, суд вважає, що відповідачем винесено Наказ від 10.06.2020 за №8-4970/15-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» у відповідності до наведених норм права.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 02.12.2020.

Суддя О.О. Прасов