Рішення № 93263724, 02.12.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2020
Номер справи
200/9087/20-а
Номер документу
93263724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2020 р. Справа№200/9087/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 41247274, 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв праці, 6) про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії; скасування листа б/н від 23.09.2020; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії згідно ст. 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці” з 04.09.2020; зобов`язати зарахувати до страхового та пільгового стажу періоди роботи на ВП “Шахта “Котляревська” ДП “Селидіввугілля” з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020. В обґрунтування зазначено, що відповідачем безпідставно не враховані періоди роботи в ДП “Селидіввугілля”, що підтверджені записами в трудовій книжці та додатковими довідками. Вказане призвело до порушення прав в частині соціального захисту, а саме отримання пенсії в належному розмірі.

07 жовтня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Відповідачем надано відзив в якому зазначено, що за результатом розгляду заяви позивача призначено пенсію за віком з урахуванням страхового стажу – 43 роки 5 міс. 13 днів, стажу на підземних роботах – 14 років 1 міс. 6 днів, у т.ч. 1 рік 11 міс. 20 днів період проходження військової служби. Через відсутність сплати єдиного внеску підприємства ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» при призначенні пенсії до страхового та пільгового не зараховано період роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020, що призвело до відсутності 15 років за Списком №1, а тому розрахунок пенсії з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» не здійснено. Просив у задоволені позовних вимог відмовити.

Позивачем надана відповідь на відзив, в якій викладені аргументи, аналогічні тим, що зазначені у позовній заяві.

За правилами пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.

10 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про призначення пенсії.

11 вересня 2020 року Селидовським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення №057250002786 про призначення пенсії на умовах п.2 ч.1 Закону України №1058, п. а) ст.13 Закону України №1788 з 04 вересня 2020 року. З рішення вбачається, що страховий стаж складає 43 роки 5 міс. 13 днів, стаж на підземних роботах – 14 років 1 міс. 6 днів.

З розрахунку стажу вбачається, що періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 не враховані а ні до страхового, а ні до стажу роботу на пільгових умовах.

14 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення з урахуванням 15 років підземного стажу. Зазначив про наявність підстав для врахування ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» норма якої визначає мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

23 вересня 2020 року за результатом розгляду заяви Селидовським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області в листі від 272-276/К-02/8-0572/20 повідомлено, що з 04.09.2020 заявнику призначено пенсію за віком згідно ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У зв`язку з відсутністю сплати єдиного соціального внеску підприємством ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» при призначенні пенсії не зараховано періоди роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020.

Спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо не зарахування періодів роботи через несплату страхових внесків роботодавцем, та як наслідок, зменшення загального періоду роботи на пільгових умовах та не врахування вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

У відповідності до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частини 1 статті 114 Закон № 1058- ІV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Закон України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (надалі - Закон № 345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Дія цього Закону, відповідно до положень частини першої, поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Нормами статті 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах повний робочий день.

Поряд з цим, у постанові Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі № 345/4616/16-а зазначено, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв`язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

З огляду на приписи частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує правовий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 20 листопада 2018 року

Статтею 48 Кодексу законів про працю України, ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить наступні записи:

№22 – 19.10.2009 – про прийняття горноробочим очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею у ВП «ш.Росія» ДП «Селидіввугілля»;

№23 – 01.04.2011, №25 – 29.11.2019, №26 – 07.07.2020 – відомості про перепідпорядкування підприємства.

З розрахунку стажу вбачається, що із загального періоду роботи в ДП «Селидіввугілля» починаючи з 19.10.2009 управлінням зараховані до страхового та пільгового стажу по Списку №1 позивача періоди роботи з 19.10.2009 по 28.02.2010, з 08.01.2011 по 31.03.2018.

Підставою для не зарахування періодів роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 до страхового та пільгового стажу по Списку №1 є відсутність позитивної позначки про сплату страхових внесків в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (Форми ОК-5) в ці періоди.

Разом з цим, з довідки ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» від 05.08.2020 №04-07/2175 вбачається, що утримані із заробітної плати, нараховані на заробітну плату працівників ВП ш. «Росія» страхові внески за період з 01.03.2010 по 31.12.2010 перераховані повністю у Пенсійний фонд м.Новогродівки; єдиний соціальний внесок, нарахований на заробітну плату працівників ВП «Шахта «Котляревська» за період з 01.04.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 31.03.2019 перерахований повністю у Покровську ОДПІ; за період з 01.04.2019 по 30.06.2020 у Покровську ОДПІ та ГУ ДПС у Донецькій області – перераховано частково.

Відповідно до норм частини першої статті 24 Закону № 1058-XV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з положеннями частини третьої зазначеної статті страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону № 1058-XV.

Так, абзацом 1 частини першої статті 20 Закону № 1058-XV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі

Відповідно до положень частини другої зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Згідно з нормами частини десятої вищенаведеної статті Закону, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Нормами статті 106 Закону № 1058-XV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

З аналізу зазначених норм законодавства вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Як зазначив Європейський Суд з прав людини у справі Latvia (п.77 рішення Великої палати ЄСПЛ від 18.02.2009 р.) стаття 1 Протоколу № 1 до Конвенції не накладає ніяких обмежень на свободу держави, що ратифікувала Конвенцію, приймати рішення про те, чи створювати якусь схему соціального забезпечення, або обирати тип або розмір виплат, які надаються відповідно до будь-якої такої схеми. Однак, якщо в державі існують чинні законодавчі норми, що передбачають такі виплати на основі права на соціальну підтримку незалежно від того, чи обумовлені вони попередньою сплатою внесків ці норми слід вважати такими, що створюють майновий інтерес, що потрапляє в сферу дії статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції для осіб, що відповідають пропонованим до благоотримувачів вимогам.

У справі Будченко проти України (рішення від 24 квітня 2014 року, заява № 38677/06) ЄСПЛ також зазначив, що якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким виплату коштів передбачено як право на соціальні виплати (обумовлені чи не обумовлені попередньою сплатою внесків), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, відносно осіб, які відповідають її вимогам.

Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про безпідставне не зарахування управлінням періодів роботи позивача з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 до пільгового та страхового стажу з посиланням на відсутність сплати підприємством страхових внесків.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24 травня2018 року в справі № 490/12392/16-а, від 4 вересня 2018 року в справі № 482/434/17, які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

З рішення про призначення пенсії вбачається, що пенсія позивачу обрахована виходячи із загального страхового стажу – 43 роки 5 міс. 13 днів та стажу на підземних роботах – 14 років 1 міс. 6 днів. Отже, з урахуванням безпідставно не врахованих періодів роботи наявні підстави вважати, що позивач відпрацював на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України не менше як 15 років, що дає право для розрахунку пенсії згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"

За таких обставин, враховуюче те, що позивачу пенсія є призначеною, при цьому рішення про відмову у зарахуванні періодів роботи управлінням не приймалось, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача буде визнання протиправною бездіяльності щодо зарахування при призначенні пенсії до страхового та пільгового стажу робіт з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення (з 04.09.2020) з урахуванням положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Щодо вимог про скасування листа Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23 вересня 2020 року №272-276/К-02/8-0572/20 суд зазначає, що він є відповіддю на заяву про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення у відповідному розмірі, а отже в силу вимог Кодексу адміністративного судочинства України не є актом індивідуальної дії у відношенні позивача та носить суто інформативний характер.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що фактично позовні вимоги задоволені, оскільки рішення бездіяльність відповідача визнана протиправною, а вимоги про зобов`язання вчинити певні дії є похідними від першої вимоги немайнового характеру.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС Українипри задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. позивачем надана квитанція від 25.09.2020.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань управління на користь позивача.

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо зарахування при призначенні пенсії до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 у ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля».

Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 41247274, 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв праці, 6) зарахувати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до страхового та пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.08.2020 у ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» та здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення (тобто з 04.09.2020) з урахуванням ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».

У задоволені вимог про скасування листа Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23.09.2020 №272-276/К-02/8-0572/20 відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 41247274, 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв праці, 6) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош