
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 року Справа № 160/14138/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Жукової Є.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49000) до Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (вул. Василя Сухомлинського, буд.42, смт. Слобожанське, Дніпропетровська обл., 52005) про стягнення податкового боргу в сумі 1 087 057,01 грн., -
ВСТАНОВИВ:
30 жовтня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49600) до Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (вул. Василя Сухомлинського, буд.42, смт. Слобожанське, Дніпропетровська обл., 52005) про стягнення податкового боргу в сумі 1 087 057,01 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2020 р. у справі № 160/14138/20 провадження було відкрито та призначено останню до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Відповідач – Державне підприємство «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (ЄДРПОУ 00689177) знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Дніпропетровській області та має податковий борг у розмірі 1 087 057,01 грн.
Згідно відомостей, що містяться в інтегрованих картках платника податку – Державне підприємство «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», станом на момент розгляду справи, за відповідачем обліковується податковий борг по податку на прибуток, по частині чистого прибутку, по податку на додану вартість у загальному розмірі 1 087 057,01 грн., який виник внаслідок несплати податкових зобов`язань, штрафних санкцій та пені, нарахованих платником самостійно та контролюючим органом та який сформований з наступних складових:
1) по податку на прибуток в сумі 156 616,30 грн., яка складається з:
- 65 125,96 грн. – за розстроченими зобов`язаннями згідно рішення суду №475вр-15/804/10375/14 від 05.10.2015 року;
- 48 977,00 грн. – податкова декларація №9334997820 від 28.02.2020 року;
- 42 513,50 грн. – податкове повідомлення-рішення №0024135330 від 29.04.2020 року;
2) по частині чистого прибутку в сумі 324 490,35 грн., яка складається з:
- 52 405,28 грн. – за розстроченими зобов`язаннями за рішенням суду №475вр-15/804/10375/14 від 05.10.2015 року;
- 272 092,00 грн., за розрахунком №9334803705 від 27.02.2020 року;
3) по податку на додану вартість в сумі 605 950,36 грн., яка складається з:
- 504 811,00 грн. – самостійно задекларовані відповідачем грошові зобов`язання;
- 41 933,20 грн. – податкове повідомлення-рішення №0169445341 від 28.10.2019 року;
- 576,72 грн. – податкове повідомлення-рішення №0167565341 від 16.10.2019 року;
- 38 583,16 грн. – податкове повідомлення-рішення №0179035341 від 02.12.2019 року;
- 6 329,92 грн. - податкове повідомлення-рішення №0020465330 від 20.03.2020 року;
- 674,98 грн. – пеня станом на 16.03.2020 року.
Позивач зазначає, що з урахуванням вимог ст.ст. 56, 57 Податкового кодексу України, у зв`язку з несплатою відповідачем – ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» у встановлені строки самостійно нарахованих податкових зобов`язань та донарахованих контролюючим органом, зазначені вище суми набули статусу податкового боргу.
Позивачем, у відповідності до ст. 59 Податкового кодексу України та у зв`язку з несплатою ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» сум податкових зобов`язань сформовано податкову вимогу №270-25 від 07.05.2014 року, яка направлена засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення на податкову адресу платника податку, яка була вручена представнику відповідача – директору Мірошніченко І.А. 07.05.2014 року, про що свідчить підпис останнього на поштовому рекомендованому повідомленні.
Враховуючи викладене вище, позивач просить суд стягнути суму податкового боргу у розмірі 1 087 057,01 грн. з Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Будь-яких письмових пояснень як щодо заперечень проти пред`явлених позовних вимог, так і щодо визнання останніх матеріали справи не містять.
Відтак, позиція відповідача щодо пред`явлених останньому позовних вимог суду не відома.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи з його права його надання до суду відзиву на позовну заяву, що підтверджується довідкою належного повідомлення від 03.12.2020 року, яка міститься в матеріалах справи.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи.
Суд розглядає справу відповідно до ст. 263 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, враховуючи строк розгляду справи, передбачений ст.263 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідач – Державне підприємство «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (ЄДРПОУ 00689177) знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у Дніпропетровській області та має податковий борг у розмірі 1 087 057,01 грн.
Відповідно до детального розрахунку виникнення податкового боргу, копія якого міститься в матеріалах справи, податковий борг відповідача виник у зв`язку з несплатою у встановлені терміни сум грошових зобов`язань по податку на прибуток, податку на додану вартість, в частині чистого прибутку та складається з наступних сум – (156 616,30 грн. + 324 490,35 грн. + 605 950,36 грн.) = 1 087 057,01 грн.
Контролюючим органом було проведено камеральну перевірку даних Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за березень-квітень 2019 року, за результатами якої було складено акт перевірки №27379/04-36-53-41/00689177 від 17.05.2018 року, в якому зазначено, що відповідачем допущено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН та накладено штраф у розмірі 7 870,95 грн.
Контролюючим органом було також проведено камеральну перевірку даних Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість за березень-червень 2018 року, за результатами якої було складено акт перевірки №24990/04-36-53-41/00689177 від 07.05.2019 року, в якому зазначено, що відповідачем допущено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання та накладено штраф у розмірі 38 583,16 грн.
Контролюючим органом було проведено камеральну перевірку даних Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених за травень-червень 2019 року, за результатами якої було складено акт перевірки №39362/04-36-53-41/00689177 від 17.07.2019 року, в якому зазначено, що відповідачем допущено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН та накладено штраф у розмірі 576,72 грн.
Контролюючим органом було також проведено камеральну перевірку даних Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість за липень-серпень 2018 року, за результатами якої було складено акт перевірки №40863/04-36-53-41/00689177 від 28.07.2019 року, в якому зазначено, що відповідачем допущено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання та накладено штраф у розмірі 41 933,20 грн.
Як встановлено судом, у відповідності до ст.59 Податкового кодексу України, у зв`язку з несплатою ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» до Державного бюджету суми податкової заборгованості, позивачем в автоматичному режимі сформовано податкову вимогу №270-25 від 07.05.2014 року, яка отримана відповідачем 07.05.2014 року, що підтверджується копією поштового рекомендованого повідомлення про вручення, в якій міститься відмітка про отримання даної податкової вимоги з підписом керівника відповідача.
Зазначена податкова вимога не є відкликаною, відомості щодо її оскарження в матеріалах справи відсутні, а відтак, вимога є такою, що підлягає обов`язковому виконанню, у відповідності до п.2 ст.42 Податкового кодексу України, яким визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Отже, станом на момент звернення позивача до суду, відповідачем в добровільному порядку не сплачено зазначену вище суму податкового зобов`язання по єдиному податку, а відтак у Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» наявна заборгованість перед державним бюджетом в розмірі 1 087 057,01 грн.
Будь-яких доказів сплати податкового боргу у визначеній сумі або оскарження вищезазначених актів перевірки чи податкових повідомлень-рішень з боку відповідача на момент розгляду і вирішення даної справи до суду не надано.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов`язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов`язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996р. № 254к/96-ВР, Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV, тощо.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отриманні від продажу товарів (робіт, послуг) майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отриманні як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п.126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пп. 129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України, при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Відповідно до п.п.133.1.1 п.133.1 ст. 133 Податкового кодексу України, платниками податку на прибуток підприємств є:
- суб`єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
- суб`єкти господарювання - юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при виплаті доходів (прибутків) нерезиденту із джерелом їх походження з України в порядку, визначеному пунктом 141.4 статті 141 цього Кодексу. При цьому платники єдиного податку четвертої групи не є платниками податку при виплаті доходів, визначених абзацами четвертим - шостим підпункту 14.1.49 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
- суб`єкти господарювання - юридичні особи, що обрали спрощену систему оподаткування, є платниками податку при отриманні скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, що оподатковується в порядку, визначеному статтею 39-2 та цим розділом.
Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Відповідно до ст.137 Податкового кодексу України, податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.
Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 57.1-1 статті 57 та 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати.
Відповідно до ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб`єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Для перерахування податку до бюджету центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку, встановленого цим Кодексом для самостійної сплати податкових зобов`язань, перераховує суми податку до бюджету.
Відповідно до положень п.200.4 ст.200, при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У відповідності до вимог ст.203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 р. № 138, частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, державних комерційних підприємств та казенних підприємств, які відповідно до статті 1 Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” належать до наукових установ, науково-технологічних комплексів, заснованих на державній власності, а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 1 січня 2019 р. у розмірі 90 відсотків, з 1 січня 2020 р. - у розмірі 80 відсотків.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене вище, позивачем – суб`єктом владних повноважень була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» суми податкової заборгованості в загальному розмірі 1 087 057,01 грн., натомість відповідачем не було надано суду жодного доказу щодо спростування позиції позивача, викладеній в заявленій позовній заяві.
На підставі викладеного вище, суд вважає позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 1 087 057,01 грн. такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідно до платіжного доручення від 13.10.2020 року №3053 за подання позовної заяви позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 21 020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять грн. 00 коп.), який у повному розмірі зараховано до Державного бюджету України.
Враховуючи повне задоволення позовної заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 1 087 057,01 грн., та зважаючи на той факт, що судових витрат суб`єктом владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз у даній справі сплачено не було, суд приходить до висновку про відсутність підстав для присудження і всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат з Державного бюджету України, а саме, судового збору у загальному розмірі 21 020,00 грн. (двадцять одна тисяча двадцять грн. 00 коп.).
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 1 087 057,01 грн., - задовольнити.
Стягнути суму податкового боргу в розмірі 1 087 057,01 грн., з платника податків Державного підприємства «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (ЄДРПОУ 00689177) на користь держави, шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова